freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Επιχείρηση από το σπίτι

Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Καριέρα, Αναζήτηση & Παροχή Υπηρεσιών » Αναζήτηση Εργασίας
Moderators:  Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 4 από 6 [83 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: επιχείρηση Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
geraki
Honorary Member

Μέλος από: 26 Ιαν 2004
Νέα: 3

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
View users profile Visit posters website
blog deviantART sync twitter friendfeed deviantART 
del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 07 Μαρ 2005 13:46    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Άσε μη το ψάχνεις. Έχεις δει ποτέ εταιρεία να έχει περισσότερους πωλητές από ότι πελάτες;

Μέλος από: 03 Σεπ 2004

ΜήνυμαΣτις: 08 Μαρ 2005 11:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Γιατι εχεις δει εταιρια που οι πωλητες της αγοραζουν τα προιοντα της για να παρουν αυξηση?
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 93
Νέα: 347
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 08 Μαρ 2005 12:22    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

έχεις δει εταιρεία που να πουλάει το 'πως να πουλάτε' και όχι το προϊόν της;

cdhyper
Literature Moderator

Μέλος από: 23 Ιουν 2001
Βοηθήματα: 4
Νέα: 4

Περιοχή: Φωτονερόπετρα
ΜήνυμαΣτις: 08 Μαρ 2005 13:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγώ πάντως για τα ποσοστά που ανέφερα έχω κάνει στατιστική έρευνα. Δεν είναι αυθαίρετα. Αν οποιοσδήποτε θέλει να την παραλάβει δεν έχει παρά να μου την παραγγείλει στην τιμή των 110 Ευρώ + έξοδα αποστολής.

diozach

Μέλος από: 08 Μαρ 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 08 Μαρ 2005 15:03    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

File Megadancemix,

Polu katatopistiko to site pou mas parapempeis!!!
Ixera kai ego gia tis pyramides kai omologo oti me exoun proseggisei kai emena, alla eutixos tous esteila apo ekei pou irthan. To mono pou mou efagan itan misi mera pou me travagan gia paparoparousiaseis ...
Anyway to site mas dinei olokliromeni eikona.
Xilia mpravo sta paidia pou piran tin protoboulia!

Oso gia esena leo62........

H M A R T O N...................

Prepei na sou exoun kanei tromeri plisi eggefalou, pragmatika gkempelikes methodoi, an mpeis sta site pou parousiazoun tetoies m***kies kai prospathoun na vroun koroida, pragmatika tha meineis apo ton tropo pou parousiazoun.
De thelei kai polu gia na paraseirtheis, kai na deixeis endiaferon.....alla prosoxi sto turaki giati i faka den fainetai kai ponaei.. i rimada!!

Ante Geia...............

pou leei kai o Tsoukalas
leo62

Μέλος από: 23 Νοε 2000
Περιοχή: athens/greece
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 08 Μαρ 2005 15:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Επειδή λοιπόν η κουβέντα συνεχίζεται θα σας βάλω μερικούς προβληματισμούς. Ισως αν θέλετε μπορείτε να το ψάξετε λίγο περισσότερο. Η γνώση δεν κάνει κακό.
Το mlm μάρκετινγκ άρχισε αμέσως μετά το francise. Είναι σχεδόν ίδιο σε φιλοσοφία μόνο που εδώ ο συνεργάτης mlm αποκτά το δικαίωμα από την μητρική εταιρεία να κάνει το ίδιο. Να βρεί ο ίδιος συνεργάτες και όχι η μητρική.
Αν ήμουνα σε μια Χ εταιρεία και σου έλεγα δώσε 300000 να κάνεις μια επιχείρηση με γρήγορο φαγητό είσαι διατεθιμένος να ρισκάρεις αυτό το κεφάλαιο για κάτι που δεν είναι σίγουρο ότι θα πετύχει? (Αυτό το κάνουν οι έχοντες τα κεφάλαια και ξέρουν από επιχειρήσεις) Γιατί στην ίδια πλατεία ή γωνία θα ανοίξουν 10 ανταγωνιστές το προϊόν σου δεν είναι αποκλειστικό τα έξοδα τρέχουν μήνας μπαίνει μήνας βγαίνει έχεις υπαλλήλους και μία οικονομική κρίση μπορεί να σε στείλει αδιάβαστο. Σε αυτή τη περίπτωση francise η μητρική εταιρεία υποχρεούται να σου επιτρέπει να χρησιμοποιήσεις την φίρμα της και να κάνει ή ίδια γενική διαφήμιση και να σε προμηθεύει τα προϊόντα. Δεν έχεις δικαίωμα όμως να κάνεις εσύ δεύτερο υποκατάστημα σε άλλη περιοχή. Η μητρική εταιρεία έχει αυτό το δικαίωμα. Στο δίκτυο mlm το κεφάλαιο εκκίνησης (frincise) είναι πολύ χαμηλό. (Απεθύνεται σε ανθρώπους που δεν έχουν κεφάλαια να χάσουν αλλά την όρεξη και την φιλοδοξία να κάνουν κάτι περισσότερο στη ζωή τους γιατί το αξίζουν) Ανάλογα με την εταιρεία και έχει διαφοροποιήσεις από εταιρεία σε εταιρεία. Υπάρχουν 2500 περίπου εταιρείες. Το σύστημα δουλεύει ακριβώς το ίδιο μόνο που η μητρική σε αυτή την περίπτωση το μόνο που σου προμηθεύει είναι το προϊόν και κάποιους κανόνες για διαφήμιση (δεν μπορείς να λές ότι θες δημόσια και να χρησιμοποιείες το όνομα δημόσια χωρίς την έγκρισή της) και τίποτα άλλο. Εσύ που έχεις την επιχείρηση έχεις την ευθύνη διαφήμισης της επιχείρησης και προώθησης του προϊόντος καθώς και την ευχέρεια να βρείς άλλους για να κάνεις υποκαταστήματα. (Τα χρήματα εκκίνησης τα παίρνει η εταιρεία και όχι εσύ) Οι όροι και η λειτουργία είναι όπως σε κάθε επιχείρηση. Πουλάς το προϊόν και ψάχνεις συνεργάτες να κάνουν το ίδιο. Εδώ διαφοροποιείται το μάρκετινγκ ανάλογα με την κάθε εταιρεία. (Αλλές πληρώνουν δικαιώματα για την παραγωγή των συνεργατών σου άλλες δέίνουν μεγαλύτερη έκπτωση)Ολες οι μητρικές έχουν κλιμακωτές εκπτώσεις. Οσα περισσότερα αγοράζεις τόσο μεγαλύτερη η έκπτωση. Και εδώ έρχεται η απληστία. Ο άλλος χωρίς να ξέρει τίποτα αγοράζει με την maximum έκπτωση για να έχει μεγαλύτερο κέρδος. Αυτός που τον έβαλε επειδή έχει κάνει το ίδιο δεν ξέρει ούτε και αυτός να ασχοληθεί με την προώθηση του προϊόντος και κάπου το σύστημα κολλά και παράγει ανθρώπους που έχουν ταλαιπωρηθεί και έχουν χάσει λεφτά. Το θέμα είναι ή το κάνεις σωστά ή το γυρνάς σε αεροπλανάκι πυραμίδα ή όπως αλλιώς θέλετε πέστε το. Βλέπεις είναι δύσκολο να καταλάβει ο καθένας ότι όταν χτίζεις μια επιχείρηση την χτίζεις πουλώντας προϊόντα και όχι αέρα. Είναι πιο έυκολο να πεις σε κάποιον ότι θα βγάλει χρήματα πείθοντάς τον να επενδύσει 100-300 500-3000 Ευρώ παρά να βρείς σωστούς που βλέπουν μια προοπτική και να το κάνουν σωστά. Αν το κάνεις σωστά και δουλέψεις 5 και πάνω χρόνια μπορείς να έχεις πάνω από 5000 ευρώ και σε βάθος χρόνου δεν υπάρχει ταβάνι. Αρκεί να το κάνεις σωστά και ακολουθώντας τους κανόνες. Δυστυχώς οι περισσότεροι από σας ή έχουν πέσει θύματα ή δεν έχουν ιδέα πως πράγματι δουλεύει σωστά το MLM. Επαναλαμβάνω είναι πιο εύκολο να το γυρίσεις σε αεροπλανάκι από το να δουλεύεις. Αλλά όλοι αυτοί μπορεί να βγάλουν περιστασιακά κάποια λεφτά. Αυτοί που πραγματικά βγάζουν λεφτά είναι αυτοί που πραγματικά δουλεύουν και δεν κοροϊδεύουν.
Και μία ακόμα σημαντική διαφορά. Στο ΜΛΜ η επιχείρηση είναι με έδρα το σπίτι και όχι κάποιο μαγαζί γωνία με έξοδα που τρέχουν και υπαλλήλους που περιμένουν να πληρωθούν.
Δεν φταίνε λοιπόν οι εταιρείες του ΜΛΜ αλλά οι συνεργάτες. Ετσι όταν θέλετε να τα χώσετε σε κάποιον να το κάνετε σε αυτόν και όχι στην εταιρεία.
Οσοι θέλετε και μπορείτε καταλάβετέ το.
Εγώ υπογράφω επώνυμα γιατί δεν έχω κοροΙδέψει κανένα. Άς βρεθεί κάποιος να πεί ότι με συνάντησε και δεν του εξήγησα ακριβώς τι πρέπει να κάνει. Η πίεσα κανένα να κάνει κάτι. Αυτή είναι η διαφορά μας.
Είμαι στην διάθεση σας να σας εξηγήσω λεπτομερώς τα πάντα αλλά όχι σε ανοιχτές συζητήσεις.
ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΣΤΕΛΝΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ PM ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΕΣ ΝΑ ΣΕΒΑΣΤΕΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΠΟΥ ΘΕΤΕΙ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΤΕΛΝΕΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΡΕΥΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΗΝ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΤΗΝ ΒΓΑΖΕΙ ΣΤΗ ΦΟΡΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΙΟΝ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ.
Είναι τιμή μου που είμαι συνεργάτης της HERBALIFE
με πάνω από 45 εκατομμύρια ευχαριστημένους πελάτες και πάνω από 1000000 συνεργάτες σε 60 διαφορετικές χώρες και ιστορίας 25 χρόνων στην υγιεινή διατροφή βοηθώντας ανθρώπους να ελέγξουν το βάρος τους και να έχουν καλή υγεία.

Νέρης Λεωνίδας
Οργάνωση δικτύου Μάρκετινγκ

PS Οποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες μόνο μέσα από Pm και τηλέφωνο.
PS Δεν κάνει κακό να ψάξετε και για τους ευχαριστημένους από τα δίκτυα ΜΛΜ. Δυστυχώς οι κακές ειδήσεις πουλάνε περισσότερο.
Η γνώση ποτέ δεν έκανε κακό σε κανένα.
hik-hok
Reporter

Μέλος από: 09 Μαρ 2003
Βοηθήματα: 3
Νέα: 71

Περιοχή: Agrrrrrrrrrr...... γάβ γάβ!!
flickr 
ΜήνυμαΣτις: 08 Μαρ 2005 17:22    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

μα είναι όνομα σοβαρής εταιρίας τώρα αυτό ?

Herbalife ? σάν καθαρτικό μου ακούγεται

Μέλος από: 07 Ιουλ 2004

View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 08 Μαρ 2005 17:42    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Na sou po..
Olla auta pou egrapses tora htan copy-paste apo anotero sou? h pires adeia gia na miliseis?
Giati tosh mystikothta? MONO ME PM kai THLEFONO?
Tote tis toses selides ti ths exete? Kala den mporeis na katalabeis otan les oti den mporeis na miliseis dhmosia to myalo paei kapou sthn apateonia?
Orismena atoma apo auto to site exoun etairies. Ean kano mia erothsh se kapoion den 8a mou pei ela se pm giati den mporo na ta po dhmosia.
Ti katantia einai auth?
Ego ksero prosopika 5 an8ropous pou exoun xasei para polla lefta apo tis dh8en douleies sas.
Gia auto mhn mou les paramy8ia ths xalimas. Sto site pou exo dosei prin 1-2 selides enas eftase na apeilhsei me mhnyseis. Ti kako einai auto? Eleu8eria den exoume? Kritikh kanoume. Giati 8a ekane mhnyseis o allos ( o dikos sas)? Epeidh tou xalane thn piatsa?
O kosmos ebale myalo, den tsimpaei apo tis diafhmiseis 3000 eyro-2000 eyro to mhna.
Kala pou nomizeis oti apeu8unese? Kia se mikro paidi na to peis 8a se parei me tis petres.

Epeidh den eimai spiti kai eixa arketh oreksi na grapso polla 8a to afiso gia meta.

Y.G.: Sygnomh gia ta greeklish alla eimai se pc me kleidomena ta panta.

Y.G.: Kai allh fora na ma8eis na apantas eu8eos stis erothseis. Oxi plagiometopika.

Μέλος από: 23 Νοε 2000
Περιοχή: athens/greece
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 08 Μαρ 2005 18:54    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πάλι νομίζω ότι δεν κατάλαβες. Ο κανονισμός της εταιρείας λέει ότι σαν συνεργάτες δεν μπορούμε να μιλήσουμε δημόσια γιατί εμείς μπορούμε να πούμε Π@π@*ιές όπως γράφεις κάποιοι λένε για 2000 - 3000 το μήνα από τη πρώτη μέρα. Η εταιρεία ευθύνεται γι αυτό? Γιατί δεν θέλεις να το καταλάβεις αυτό. Τόσο δύσκολο είναι? Γιατί να αναφέρω δημόσια το μάρκετινγκ της εταιρείας σε ανθρώπους που δεν ενδιαφέρονται. Υπάρχουν και κάποιες δεσμέυσεις πάνω σ' αυτό δεν νομίζεις? Τώρα αν κάποιοι έχασαν λεφτά για να μας εξηγήσουν πως τα έχασαν? Αν έρθει κάποιος και σου πει βάλε 4000 ευρώ και από αύριο θα βγάζεις 5000 το μήνα θα τον πιστέψεις? Αν το πιστέψεις θα φταίει εκείνος που σε έπιασε κότσο ή η απληστία σου?. Νομίζω ότι εξηγώ αρκετά καλά πως λειτουργεί το MLM. Αν το κάνεις σωστά είναι μια χαρά αν το γυρίσεις αεροπλανάκι τότε ναι κάποιοι θα βγάλουν και κάποιοι θα χάσουν όπως σε όλα τα αεροπλανάκια. Αλλά όλα αυτά είναι πρόσκαιρα. Φταίμε όλοι οι συνεργάτες εταιρειών MLM που κάποιοι είναι κακοί συνεργάτες και απατεώνες? Αυτά τα ερωτήματα θέτω από την αρχή και όλοι απλώς κατηγορείται το ΜΛΜ σαν πυραμίδα σαν να είμαστε όλοι απατεώνες και δεν ξέρω τι άλλο. Πρόσβαλλα κανένα είπα εγώ απατεώνα κανένα? Είναι κακό να είμαι συνεργάτης σε μία εταιρεία ΜΛΜ και να βγάζω χρήματα? πουλώντας και αναπτύσσοντας την επιχείρησή μου? Επιασα κανένα από το χεράκι έστειλα spam e-mail έστειλα pm σε κανένα παρακαλώντας τον να επισκεφθεί την ιστοσελίδα μου? Υποσχέθηκα σε κανένα εύκολο πλουτισμό? Γιατί λοιπόν αυτή η επίθεση για κάτι που οι περισσότεροι δεν γνωρίζεται πως δουλεύει? Επειδή κάποιοι έφαγαν τα λεφτά από κάποιους? πρέπει να την πληρώνουμε όλοι? Μου έχουν κάνει πλήση εγκεφάλου που θέλω να ξεφύγω από το σύστημα που παράγει πεινασμένους συνταξιούχους μετά από 45 χρόνια δουλειάς? Εσείς που έχετε επιχείρηση γιατί δεν ενταχθήκατε στο σύτημα? Δεν θέλετε ένα καλύτερο αύριο? Εμείς είμαστε όλοι λάθος? Οσοι έχετε επιχείρηση δεν επενδύσατε λεφτά? Τα βγάλατε από τη μια μέρα στην άλλη? Ολοι έχετε γίνει πλούσιοι μέσα σε 1 χρόνο? Γιατί να κάτσω να σας αναλύω τα πλεονεκτήματα της εταιρείας μου απέναντι σε άλλες του MLM δημόσια? Είναι δεντεολογικό? Υπάρχει μυστικισμός όταν με πάρεις στο τηλέφωνο και το πρώτο πράγμα που σου λέω είναι με πια επιχείρηση συνεργάζομαι? Είναι μυστικισμός όταν μέσα στο site μου θα βρείς όλες τις απαντήσεις που θέλεις ακόμα και πόσο κοστίζει το πακέτο συνεργασίας? Γιατί δεν καταλαβαίνετε ή δεν θέλετε να καταλάβετε ορισμένα πράγματα?
Δεν σας κάνει η πρότασή μου? Προσπεράστε την το είπα από την αρχή. Κάποιος όμως που θέλει να μάθει περισσότερα και θέλει κάτι καλύτερο για τον εαυτό του γιατί να μην τα μάθει? Αν έρθεις σε μια συνάντηση επαγγελματικής ευκαιρίας τι νομίζεις ότι θα πάθεις? Θα έχουμε μαζευτεί όλοι και θα σε μαστιγώνουμε μέχρι να σου πάρουμε τα λεφτά? Εσύ δεν έχεις μυαλό. Αβουλο ον είσαι? Πρόταση κάνουμε και δεν υποχρεώνουμε κανένα. Αν κάποιοι έχασαν λεφτά δεν φταίει το ΜΛΜ αυτοί τι έκαναν? Κοιμώντουσαν? Τους τα πήραμε από τη τσέπη με το ζόρι? Το επαναλαμβάνω ότι αν κάποιος βλέπει τα ποσά που εμείς βγάζουμε από το ΜΛΜ δεν είναι ποσά που βγαίνουν από τη μια μέρα στην άλλη αλλά μετά από χρόνο και δουλειά. Απλώς είναι μια δουλειά που με επιμονή θυσίες και δουλειά θα σε κάνει πλούσιο. Είναι μαθηματικά αποδεδειγμένο. Αν έχεις και το κατάλληλο προϊόν όλα γίνονται πιο εύκολα.
Αν θυμάσαι από τα πρώτα post μέχρι γιατί δεν επεμβαίνει το ΣΔΟΕ γράψατε? Επαναλαμβάνω. Που να επέμβει. Σε μία νόμιμα αναγνωρισμένη επιχείρηση που πληρώνει φόρους?
Εγώ καταλαβαίνω γιατί κάποιοι απο εσάς έχασν λεφτά. Από απληστία και μόνο. Δεν έπεσαν θύματα του ΜΛΜ. Επεσαν θύματα της απληστίας τους. Σου λέει αφού τα βγάζει ο πρώην σουβλατζής εγώ που τα ξέρω όλα θα βγάλω περισσότερα. Οταν όμως πρέπει να δουλέψεις αυτές τις 2-3-4 ώρες τυχαίνει να έχει ποδόσφαιρο ή να πρέπει να πας με τη γκόμενα για φραπέ. Που και που συμβαίνει να θυμηθούμε ότι έχουμε και μια δουλειά να κάνουμε. Κάνουμε μια δυο επαφές και πάμε να δούμε το σήριαλ. Ετσι νομίζετε ότι βγαίνουν τα λεφτά? Ε τότε ξεχάστε το.
Σε όλες τις χώρες ισχύουν σχεδόν οι ίδιοι νόμοι για ΜΛΜ. Στις σοβαρές χώρες απλώς εφαρμόζεται ο νόμος. Ετσι στον Καναδά και στην Αμερική αυτοί οι έξυπνοι που έκαναν παραπλανητική διαφήμιση καταδικάστηκαν ή είναι στα δικαστήρια. Δεν αμφιβάλω ότι και σε άλλες σοβαρές χώρες γίνεται το ίδιο. Το ΜΛΜ φταίει γι αυτό?. Η εταιρείες φταίνε?
Για ρωτήστε τις μανάδες σας για τα τάπερ? Που τα βρήκαν και πως τα αγόρασαν? Ολοι σε κάποιο ντουλάπι της μαμάς θα βρείτε κάποιο γνήσιο τάπερ. Δεν είναι λοιπόν καλό προϊόν? Εγώ έχω τάπερ εδώ και 25 χρόνια και ακόμα δεν έχουν πάθει τίποτα. Με κορόϊδεψε αυτός που μου τα πούλησε τότε? Κόστιζαν μια περιουσία αλλά έβγαλαν τα λεφτά τους και με το παραπάνω. Ακόμα και σήμερα με τον ίδιο τρόπο πλασάρονται στην αγορά. Αυτοί όλοι είναι απατεώνες που έκαναν λεφτά τότε? Επαναλαμβάνω ότι υπάρχουν πάνω από 2500 χιλιάδες εταιρείες στο ΜΛΜ. Στην Ελλάδα πάνω από 10. Ολες κάτι πουλάνε. Λέτε η LR, Amway, Forever living, Oriflame, Avon cosmetics, Herbalife (και ζητώ συγγνώμη από άλλους συνεργάτες άλλων εταιρειών δεν τις θυμάμαι αυτή τη στιγμή) είναι όλοι απατεώνες και οι εταιρείες δεν έχουν κάτι να προσφέρουν στην αγορά? Ολοι αυτοί που το κάνουν με ημιαπασχόληση από το σπίτι τους βγάζοντας έξτρα 300-500 ευρώ μπορεί και παραπάνω δεν ξέρουν τι κάνουν?
Και ναι φίλε megadancemix το θεωρώ αντιδεοντολογικό να αναφέρω την εταιρεία που συνεργάζομαι και εκθειάζοντας τα πλεονεκτήματα της έναντι των άλλων εταιρειών που υπάρχουν. Για αυτό όποιος θέλει με pm ή όποιον άλλο ιδιωτικό τρόπο θέλει μπορεί να πάρει ότι πληροφορία θέλει.
Και δεν χρειάζετε να πάρω από κανένα άδεια για να γράψω ότι γράφω. Αν υπάρχουν ανεγκέφαλοι που δεν καταλαβαίνουν τι είναi ιδιωτική και τι όχι συνομιλία δεν φταίω εγώ. Ισως να χτύπησαν στο κεφάλι μικροί. Τι να κάνουμε.
PS. Υπάρχουν πολλοί που έχουν πετύχει με την εταιρεία που συνεργάζομαι. Ενας από αυτούς βγάζει αστρονομικά ποσά εδώ και 7 χρόνια και είναι το Νο1 πωλητής της εταιρείας. Τι νομίζετε ότι βγάζει αυτός που τον έκανε συνεργάτη?
Η απάντηση είναι τίποτα γιατί σταμάτησε μετά από 1 χρόνο συνεργασίας με την εταιρεία γιατί δεν ήταν δουλειά γι αυτόν.
ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ ΦΗΜΕΣ ΜΗΝ ΔΕΧΕΣΤΕ ΤΟ ΡΑΔΙΟ ΑΡΒΥΛΑ ΣΑΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ. ΨΑΞΤΕ ΤΟ ΟΙ ΙΔΙΟΙ. ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΠΑΡΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΑΣ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΗ Η ΔΟΥΛΕΙΑ.

Last edited by leo62 on 08 Μαρ 2005 19:03, edited 1 time in total
cosco

Μέλος από: 21 Αυγ 2004

ΜήνυμαΣτις: 08 Μαρ 2005 18:58    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

re leo exis kani tin m@l@kia epistimi...

Μέλος από: 23 Ιουν 2001
Βοηθήματα: 4
Νέα: 4

Περιοχή: Φωτονερόπετρα
ΜήνυμαΣτις: 08 Μαρ 2005 19:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

leo γιατί επιμένεις; Συνεχίζοντας την κουβέντα μόνο αρνητικά σχόλια παίρνεις μολονότι κανείς δεν έχει προσωπικά μαζί σου ούτε είναι ανταγωνιστής σου. Δεν βλέπεις ότι δε σε παίρνει άλλο;

hik-hok
Reporter

Μέλος από: 09 Μαρ 2003
Βοηθήματα: 3
Νέα: 71

Περιοχή: Agrrrrrrrrrr...... γάβ γάβ!!
flickr 
ΜήνυμαΣτις: 08 Μαρ 2005 21:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μέλος από: 26 Ιαν 2004
Νέα: 3

blog deviantART sync twitter friendfeed deviantART 
del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 08 Μαρ 2005 21:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

* Είναι πανεύκολο να εξαπατήσεις κάποιον χωρίς να παραβείς κανένα νόμο.
* Στο ότι όλα τα θύματα των MLM είναι θύματα πρώτα της απληστίας τους, συμφωνούμε.
* Έχει διαφορά το να πεις Π@π@*ιές σε ένα άτομο από το να τις πεις σε πολλά;
* Σου απαγορεύει η εταιρία να μιλάς γι'αυτή σε ευρύ κοινό, αλλά στο κατ'ιδίαν μπορείς να λές ότι θέλεις;
* Αν πεις ότι νά' ναι σε ιδιωτική συνομιλία και εξαπατήσεις τον άλλο, δεν θα θιγεί η εταιρία;
* Οι εταιρίες που κάνουν franchising ξεκινούν από μικρές, εγκαθιστούν το προϊόν τους στην αγορά, και εξαπλώνονται διαλέγοντας πολύ επιλεκτικά τους συνεργάτες που έχουν, και σίγουρα όχι από τον δρόμο.
* Τουλάχιστον όταν πουλούσαν τάπερ ήξερες από πριν το προϊόν, και είχες κέρδη από τις πωλήσεις όχι από την στρατολόγηση 'πωλητών'.
* Δεν έχουμε αμφιβολία ότι αυτός που λες βγάζει αστρονομικά ποσά. Στην βάση της πυραμίδας τι γίνεται;
* Τελικά από βγάζεις τα λεφτά που λες; Γιατί δεν σε είδαμε να ψάχνεις καθόλου για πελάτες για τα προϊόντα σου, αλλά μόνο για 'συνεργάτες'.

Μέλος από: 07 Ιουλ 2004

View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 08 Μαρ 2005 23:04    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ακουσε να δεις κατι.
Οπως σου ειπα εχω ατομα του συυγενικου μου περβαλλοντος που την πατησαν. Και δεν ηταν απληστοι.
Στην αρχη αγορασαν ενα πακετο οπως το λες. Δεν 8ιμαμε το ακριβες ποσο. Μετα τους πηγαιναν σε κατι συγκεντρωσεις και τους ελεγαν διαφορα πως εγινα αυτοι πλουσιου απο την δουλεια αυτη και κατι τετοια κουλα.
Μετα λιγο καιρο τους λενε πρεπει να αγορασεις το αλλο πακετο που εχουμε αξιας πολυ μεγαλυτερης απο το πρωτο πακετο. Περνει το πακετο. Πληρωσε την εταιρια. Τελικα για να μην τα πολυλογω ειχε παρει 4 πακετα απο τα οποια τα πληρωσε απο την τσεπη του και του εμειναν αμανατη.
Στο τελος τσακω8εικε και με την γυναικα του για αυτο το σκοπο. Τα παιρνει κρανιακος η γυναικα του και τα εκανε γυαλια καρφια στον υποτη8εμενο κοθμανταδορο που ειχε αναλαβει τον συγγενη μου.
Απο την στιγμη που εγινε η ολλη φαση με την γυναικα του ο αλλοτε κουστουμαρισμενος υπαλληλος και εκατομμυριουχος ουτε η8ελε να ξερει τον συγγενη μου κα8ως οπως ειπε με τον τροπο που ενηργησε η γυναικα του δυσφυμουσε τον ιδιο και περισσοτερο την εταιρια του. Και το περιεργο ειναι οτι ουτε καν ειχε αναφερει ονομα εταιριας και κατι σχετικο.
Το ποσο που του πηραν οι "κυριοι" ηταν 220.000 δρχ.
Καταλαβες αγαπητε μου?
Στο τελος βγηκαν και ειπαν οτι δεν ηταν ικανος πωλητης για αυτο χρεω8ηκε τοσα . Αυτο το στοιχακι το εχω ακουσει πααααααααρα πολλες φορες. ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΙΚΑΝΟΣ ΠΩΛΗΤΗΣ.
Και ειπες οτι δεν σας αφηνει η εταιρια να μηλατε δημοσια για αυτη. Αυτο μπορεις να μου εκσιγισεις για πιους λογους , γιατι εγω ειμαι απο χωριο. Οπου κι εαν εχω δουλεψει δεν με εβαλαν να υπογραψω τετοια χαρτια. Και στο FBI na δουλευες τετοια χαρτια δεν 8α υπεγραφες. Μαλλον δεν ξερεις τι υπογραφεις.
Παντος εχεις παρα πολυ θρασσος να υπερασπιζεσε τετοια εταιρια μεσα απο ενα φορουμ που ειναι ενα απο τα μεγαλυτερα και μπαινοβγαινει πολυς κοσμος.
Σε διαβαζουν και πιστεψε με εαν σε ειχαν μπροστα τους θα σε εφτυναν μονο και μονο για την εμμονη σου που λες οτι αυτη η δουλεια βγαζει ανθρωπους που απολαμβανουν την ζωη απο αλλη σκοπια μεσα στην χλυδη , με μερσεντες, βιλες .
Τελος παντον . σταματαω γιατι μετα απο τοσα χρονια που διαβαζω αυτο το φορουμ τα πρωτα μου μηνυματα ηταν για σενα. Αρχιζω και ντρεπομε που καθομε γραφω ολλα αυτα( και που τα διαβαζω επισης).

Και κατι τελευταιο. Σαν υπογραφη εχεις αυτο εδω:

Εάν συνεχίσετε να σκέφτεστε όπως σκεφτόσασταν πάντα θα συνεχίσετε να κερδίζετε ότι κερδίζατε πάντα

Πες μου πως το εννοεις γιατι με αυτο που γραφεις προσβαλεις τον καθε εργαζομενο που παει να βγαλει το μεροκαματο να ζησει τα παιδια του δουλεβοντας απο το πρωι μεχρι το βραδυ. Γιατι ξερει οτι εαν δεν σηκωθει να παει να δουλεψει δεν θα εχει κατσαρολα το βραδυ.
Αυτα που λες να πας να τα πεις μπροστα σε αυτους και να τους κοιτας στα ματια. Και μην μου το γυρισεις παλι οτι πρεπει να τρεξεις για να βγαλεις αυτα που λες .
Οσο και να τρεξεις τα λεφτα που λες οτι βγαζουν οι πωλητες σου δεν τα πιστευει ουτε η γατα μου ( ειναι πιο εξυπνη απο σενα. Ανοιγει πορτες μονη της και βγαινει εξω για βολτα).

...............................

Μέλος από: 20 Φεβ 2004
Βοηθήματα: 1
Scripts: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 09 Μαρ 2005 00:21    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

leo62 ανέφερε:
Αν θυμάσαι από τα πρώτα post μέχρι γιατί δεν επεμβαίνει το ΣΔΟΕ γράψατε? Επαναλαμβάνω. Που να επέμβει. Σε μία νόμιμα αναγνωρισμένη επιχείρηση που πληρώνει φόρους?

Λοιπόν δεν ήθελα να δώσω συνέχεια στο πρώτο μου μήνυμα, αλλά τώρα αφού αναφέρεσαι σε αυτό θα σου απαντήσω.
Το ΣΔΟΕ πρέπει να επέμβει σε εσένα. Όχι στην εταιρία, γιατί εσύ δεν είσαι η εταιρία.Είμαι σίγουρος ότι η εταιρία είναι (τυπικά) νόμιμη, εσύ είσαι ;

- έχεις κάνει έναρξη επιτηδεύματος και με ποιούς κωδικούς ;
- τα προϊόντα που πουλάς σου δίδονται με τιμολόγιο χονδρικής ;
- αφού πουλάς προϊόντα πρέπει να δείξεις αποθήκη ή να αιτιολογίσεις την έλλειψη αυτής. Αν από την άλλη δηλώνεις πωλητής επί προμήθεια δεν κάνει εσύ να παραδίδεις προϊόντα.
- εσύ κόβεις αποδείξεις ;
- η εταιρία είναι τυπικά νόμιμη γιατι δεν απαιτεί απο τους συνεργάτες να έχουν επαγγελματικό ΑΦΜ, γιατί απλά τους αντιμετωπίζει ως πελάτες λιανικής.
- που είναι η επίσημη έδρα της επιχείρησης και σε ποιά ΔΟΥ ανήκει;

Αν όλα τα παραπάνω είναι εντάξει στην περίπτωσή σου τότε ok.

Τέλος κάτι πιο προσωπικό:
Αυτό που κάνεις τώρα είναι πρόσκαιρο. Το κλίμα όμως με τους φίλους και συγγενείς που πλησίασες για δικό σου όφελος θα χαλάσει και για αργότερα. Ξύπνα λοιπόν , αν είσαι φοιτητής τελείωνε τη σχολή σου , αν είσαι εργαζόμενος κοίτα να βρεις κάτι πιο σίγουρο. Χρησιμοποίησε τα λεφτά που ξοδεύεις τώρα για προϊόντα για να κάνεις κάποιο σεμινάριο ή να πας σε κάποια σχολή ώστε να αυξήσεις τις δεξιότητές σου.

Αν τα παραπάνω πιστεύεις ότι σε θίγουν ζητώ συγνώμη, αλλά έχω πολλούς γνωστούς που πέρασαν τη φάση σου και στην αρχή βγάλαν κάποια λεφτά ενώ μετά το μετάνοιωσαν.
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 4 από 6 [83 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Καριέρα, Αναζήτηση & Παροχή Υπηρεσιών » Αναζήτηση Εργασίας
Τώρα είναι 22 Νοε 2014 17:15 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites