freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Συζήτηση περί κράνους

Forum index » Διάφορα » Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις
Moderators:  Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 4 από 5 [70 Μηνύματα]       Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
lordva

Μέλος από: 12 Μαη 2003
Περιοχή: Athens
View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 31 Ιουλ 2006 23:40    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν γράφω συχνά (πάρα πολύ σπάνια θα έλεγα) αλλά σε αυτό το θέμα θα γράψω και εγώ κάτι και όποιος θέλει ας το διαβάσει.
Τα τελευταία 8 χρόνια οδηγώ δίκυκλο και τα τελευταία 4 αναβαθμίστηκα από παπί σε μηχανή (transalp650). Από τις πρώτες μου φορές που καβάλησα τις 2 ρόδες έβαλα κράνος γιατί τότε δεν είχα δίπλωμα και νόμιζα πώς αυτό θα με προστάτευε από την τροχαία και τις κλήσεις και όχι για την προστασία του ξερού μου κεφαλιού. με τον καιρό πήρα το δίπλωμα αλλά το κράνος το είχα ποια συνηθίσει και δεν το έβγαζα παρά μόνο όταν κατέβαινα από το δίκυκλο , δούλευα στο κέντρο service υπολογιστών και το πήγαινε έλα ήταν ατελείωτο (υπήρχαν μέρες που πήγα και σε 20 διαφορετικούς πελάτες που σημαίνει ότι έβγαλα και έβαλα το κράνος πάνω από 40 φορές) αλλά ποτέ δεν είπα αυτός ο πελάτης είναι στα 1000 μέτρα ας μην το βάλω. Με τον καιρό πήρα και το μεγάλο και ταυτόχρονα έγινα μέλος και στο Hellas Transalp Club όπου η κυριότερη δραστηριότητα μας είναι τα ταξίδια με μοτοσικλέτες. εκεί ανακαλύπτεις – μαθαίνεις πάρα πολλά σχετικά με το κράνος (το μπουφάν , τα γάντια , τις μπότες και ένα σορό αξεσουάρ) όπως τη θορύβους κρύβει αλλά και τη θορύβους δημιουργεί στις υψηλές ταχύτητες , μαθαίνεις επίσης ότι ένα χαλαρό – μεγάλο – παλιό κράνος είναι πολύ κουραστικό για ταξίδι λόγο τον κραδασμών που σου δημιουργεί ο αέρας (μιλώ για 100 χαω και άνω) , πράγματα που έχουν σχέση με το οπτικό πεδίο (τα καλά κράνη κρύβουν το πολύ 10% από το οπτικό πεδίο ποσοστό που το αναπληρώνεται από την παρουσία των καθρεπτών) αλλά και με το πώς αερίζει το κράνος το κεφάλι σου αλλά και το πώς αναπνέεις εσύ. Λοιπόν έχοντας κάνει μέσα σε 4 χρόνια περίπου 55.000 χιλιόμετρα όλα στην Ελλάδα και μερικές φορές έχω κάνει ταξίδια του στιλ Σάββατο πρωί με Κυριακή απόγευμα πήγαινε έλα Γρεβενά από Αθήνα δεν μπορώ να πω ότι ζαλίστηκα από το κράνος και ας έκανα την πρώτη στάση στα Τρίκαλα , μπορώ να πω ώμος ότι παρότι η μηχανή είχε ψιλή ζελατίνα τα μυγάκια – μέλισσες σκασανε πάνω στο κράνος , μπορώ να πω ότι αν δεν είχα κλειστή την ζελατίνα και έπαιρνα κανονικές ανάσες στα 140χαω κατά πάσα πιθανότητα θα κούραζα τους πνεύμονες μου και θα κουραζόμουν και εγώ με αποτέλεσμα να μην έκανα ένα άνετο ταξίδι. Λοιπόν για μένα το κράνος είναι μια ολόκληρη επιστήμη από την οποία εγώ ξέρω λίγο πάνω από τα βασικά και αυτά μου φτάνουν για να με πείσουν πώς καλύτερα είναι να το φορώ στο κεφάλι και όχι στον αγκώνα . τα ίδια αλλά σε μικρότερο βαθμό ισχύουν και όταν οδηγούμε μέσα στην πόλη.
Τώρα τα περί ζαλίστηκα και τα περί δεν ακούω καλά , καλύτερα να πάμε σε κάνα γιατρό να μας δει .

Ελπίζω να μην σας κούρασα.

Μέλος από: 30 Απρ 2003
Βοηθήματα: 2

View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 01 Αυγ 2006 08:17    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σωστός ο lordva

Sheena
Honorary Member

Μέλος από: 06 Σεπ 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 01 Αυγ 2006 10:09    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

lordva ανέφερε:
Λοιπόν για μένα το κράνος είναι μια ολόκληρη επιστήμη από την οποία εγώ ξέρω λίγο πάνω από τα βασικά και αυτά μου φτάνουν για να με πείσουν πώς καλύτερα είναι να το φορώ στο κεφάλι και όχι στον αγκώνα . τα ίδια αλλά σε μικρότερο βαθμό ισχύουν και όταν οδηγούμε μέσα στην πόλη.
Τώρα τα περί ζαλίστηκα και τα περί δεν ακούω καλά , καλύτερα να πάμε σε κάνα γιατρό να μας δει .

Ελπίζω να μην σας κούρασα.

Έχω φίλους που κάνουν ταξίδια πάνω στην Transalp του στυλ Σέρρες- Αθήνα συχνά. Πέρσι πήγε στην Ισπανία με την μηχανή. Αν θυμάμαι καλά από Ιταλία μέχρι Ισπανία το έκανε 22 ώρες πάνω στην μηχανή φορώντας το κράνος του.... Δεν το άκουσα να μου παραπονιέται για το κράνος....

Συμφωνώ σε όλα μαζί σου lordva και ιδιαίτερα στο τελευταίο κομμάτι, που έχω βάλει εδώ στην παράθεση.

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...
ArchangelX
Honorary Member

Μέλος από: 24 Μαρ 2004
Βοηθήματα: 6
Νέα: 5
Templates: 5

Περιοχή: 7ος Ουρανός
blog deviantART flickr facebook twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 01 Αυγ 2006 13:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

lordva ανέφερε:

Εγω αυτην την ειρωνία δεν την ανέχομαι. Μίλα καλύτερα αλλιώς θα ακούσεις ότι δεν άκουσες ποτε.

Παρεπιπτόντος, γνωρίζεις τί σημαίνει 290χλμ/ω? Τα έχεις νιώσει ποτέ? Φυσικά και όχι. Η transalp δεν πιάνει τόσα... Κάνε μία διαδρομή τουλάχιστον 100 χιλιομέτρων με τόσα χιλιόμετρα και έλα να τα ξαναπούμε. Οταν δεν γνωρίζουμε κάτι απο όλες τις γωνίες, καλύτερα να το σκεφτόμαστε 2 φορές πριν βάλουμε τα κουλά στο πληκτρολόγιο και ειρωνευτούμε τον άλλο.

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 01 Αυγ 2006 13:41    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Archangel ανέφερε:
lordva ανέφερε:

Εγω αυτην την ειρωνία δεν την ανέχομαι. Μίλα καλύτερα αλλιώς θα ακούσεις ότι δεν άκουσες ποτε.

Παρεπιπτόντος, γνωρίζεις τί σημαίνει 290χλμ/ω? Τα έχεις νιώσει ποτέ? Φυσικά και όχι. Η transalp δεν πιάνει τόσα... Κάνε μία διαδρομή τουλάχιστον 100 χιλιομέτρων με τόσα χιλιόμετρα και έλα να τα ξαναπούμε. Οταν δεν γνωρίζουμε κάτι απο όλες τις γωνίες, καλύτερα να το σκεφτόμαστε 2 φορές πριν βάλουμε τα κουλά στο πληκτρολόγιο και ειρωνευτούμε τον άλλο.

Αναρωτιέμαι ποιός να μιλήσει καλύτερα.... Ο καθένας μας έχει δικαίωμα να εκφράσει ελεύθερα την γνώμη του είτε αυτή είναι σύμφωνη με τα όσα λέει κάποιος άλλος είτε όχι, αλλά με τι τρόπο τα λέει αυτά... Η επιθετικότητα είναι ταυτόχρονα και υποχωρητικότητα.... Τι κερδίζει άραγε κανείς με το να μιλάει κατ' αυτόν τον τρόπο;; Και να ήθελε να ακουστεί η γνώμη του, με αυτόν τον τρόπο κανείς δεν θα τον ακούσει. Αντίθετα μάλιστα θα γίνει και μισητός προς τους άλλους, αν όχι προσβλητικός.

ArchangelX
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 01 Αυγ 2006 14:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Sheena, όταν με προσβάλουν, προσβάλω * ν. +φωνω οτι ο καθένας έχει την άποψη του περι του θέματος και η κάθε άποψη ειναι σεβαστη. Η ειρωνία όμως όχι.

Οταν μίλησα για ακοή και όραση αναφερόμουν σε μικρές ταχύτητες και μέσα σε μία μικρή πόλη οπου οι δρόμοι ειναι στενοί, οι ταχύτητες υπερβολικά μικρες (10 με 30 το πολύ) και ο κίνδυνος να σε χτυπήσει κάποιος που προσπαθεί να ξεπαρκάρει, να παρκάρει, να μπει στο ρευμα κυκλοφορίας ή οτιδήποτε αλλο ειναι μεγάλες. Και να μην λέμε ότι θέλουμε. Οι καθρέυτες δεν ειναι λύση. Δεν μπορείς να καταλάβεις ούτε την απόσταση με ακρίβεια ούτε την ταχύτητα του άλλου. Μονο να υπολογίσεις μπορείς. Εκεί μονο διαφωνώ κάθετα με την χρησιμοποίηση του κράνους.

Στις μεγάλες διαδρομές ειμαι ο πρώτος που φοράει κράνος. Οταν το κράνος όμως ειναι της πλάκας, και μονο απο τον αέρα που μπαίνει μέσα τα αφτιά βουίζουν συνεχόμενα και ο αυχένας πονάει λόγο του αέρα που μπαίνει μέσα και το ανασηκώνει σε συνδιασμό με την θέση που έχω στην μηχανή.

Και αυτο στο Photoshop πρεπει να το κάνω?

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 01 Αυγ 2006 14:34    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Archangel ανέφερε:
Sheena, όταν με προσβάλουν, προσβάλω * ν. +φωνω οτι ο καθένας έχει την άποψη του περι του θέματος και η κάθε άποψη ειναι σεβαστη. Η ειρωνία όμως όχι.

Οταν μίλησα για ακοή και όραση αναφερόμουν σε μικρές ταχύτητες και μέσα σε μία μικρή πόλη οπου οι δρόμοι ειναι στενοί, οι ταχύτητες υπερβολικά μικρες (10 με 30 το πολύ) και ο κίνδυνος να σε χτυπήσει κάποιος που προσπαθεί να ξεπαρκάρει, να παρκάρει, να μπει στο ρευμα κυκλοφορίας ή οτιδήποτε αλλο ειναι μεγάλες. Και να μην λέμε ότι θέλουμε. Οι καθρέυτες δεν ειναι λύση. Δεν μπορείς να καταλάβεις ούτε την απόσταση με ακρίβεια ούτε την ταχύτητα του άλλου. Μονο να υπολογίσεις μπορείς. Εκεί μονο διαφωνώ κάθετα με την χρησιμοποίηση του κράνους.

Στις μεγάλες διαδρομές ειμαι ο πρώτος που φοράει κράνος. Οταν το κράνος όμως ειναι της πλάκας, και μονο απο τον αέρα που μπαίνει μέσα τα αφτιά βουίζουν συνεχόμενα και ο αυχένας πονάει λόγο του αέρα που μπαίνει μέσα και το ανασηκώνει σε συνδιασμό με την θέση που έχω στην μηχανή.

Και αυτο στο Photoshop πρεπει να το κάνω?

Με το να γίνεις ο ίδιος με τους άλλους τι κερδίζεις μου λες;; Αυτός είναι ο τρόπος που ξέρεις εσύ να διεκδικείς τα δικαιώματά σου;;

Και ποιός πάει στην πόλη με 10 ή 30 χαω;; Μακάρι να έβλεπα κάτι τέτοιο.... Όσο για το κράνος, έχει ήδη ειπωθεί πώς ένα καλό κράνος είναι καλύτερο από ένα της σειράς.

Τι να κάνεις στο Photoshop, μου εξηγείς;;

Μετά από αυτό, συνεχίζω να αναρωτιέμαι ποιός ειρωνεύεται...

ArchangelX
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 01 Αυγ 2006 15:36    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Sheena28 ανέφερε:
Με το να γίνεις ο ίδιος με τους άλλους τι κερδίζεις μου λες;; Αυτός είναι ο τρόπος που ξέρεις εσύ να διεκδικείς τα δικαιώματά σου;;

Με το να γίνω ίδιος με τους άλλους αποσκοπώ στο να συννενοηθώ μαζί τους. Διάβαζα με θαυμασμό αυτα που έγραφε ο lordva Μέχρι την τελευταια ατακα. Αυτη με σκότωσε.

Sheena28 ανέφερε:
Και ποιός πάει στην πόλη με 10 ή 30 χαω;; Μακάρι να έβλεπα κάτι τέτοιο.... Όσο για το κράνος, έχει ήδη ειπωθεί πώς ένα καλό κράνος είναι καλύτερο από ένα της σειράς.

Κάνε καμία βόλτα απο αυτο που λέτε εσεις επαρχία. Τα 30k ειναι το max που μπορείς να αναπτύξεις πχ στις 3 το βράδυ με καθόλου κίνηση στους δρόμους.

Sheena28 ανέφερε:
Τι να κάνεις στο Photoshop, μου εξηγείς;;

Εφόσον ΔΕΝ γίνομαι κατανοητός σε αυτα που λέω, η ύστατη λύση ειναι να τα ζωγραφίσω. Και ειμαι καλός σε αυτο.

Sheena28 ανέφερε:
Μετά από αυτό, συνεχίζω να αναρωτιέμαι ποιός ειρωνεύεται...

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 01 Αυγ 2006 15:45    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Archangel ανέφερε:
Sheena28 ανέφερε:

Με το να γίνω ίδιος με τους άλλους αποσκοπώ στο να συννενοηθώ μαζί τους. Διάβαζα με θαυμασμό αυτα που έγραφε ο lordva Μέχρι την τελευταια ατακα. Αυτη με σκότωσε.

Γίνεσαι ποιητής με το να λες "αυτή με σκότωσε"...... Να συνεννοηθείς, δεν αντιλέγω, αλλά με εποικοδομητικο τρόπο.

Δεν γράφω άλλα εδώ, γιατί τότε θα ξεφύγουμε από το θέμα.

aguila21
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 01 Αυγ 2006 17:38    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Archangel ανέφερε:

Στις μεγάλες διαδρομές ειμαι ο πρώτος που φοράει κράνος.

Έχεις κάνει συμφωνία με το χάρο πού θα σε περιμένει;Εγώ παρα λίγο να χτυπήσω εχθές στους Αμπελοκήπους...Στον Ωρωπό που πήγα την Κυριακή δεν έπαθα τίπότα.

Archangel ανέφερε:

Οταν το κράνος όμως ειναι της πλάκας, και μονο απο τον αέρα που μπαίνει μέσα τα αφτιά βουίζουν συνεχόμενα και ο αυχένας πονάει λόγο του αέρα που μπαίνει μέσα και το ανασηκώνει σε συνδιασμό με την θέση που έχω στην μηχανή.

Να πάρεις καλό κράνος.Όποιος έχει "της πλάκας" είναι επιλογή του.Αλλά απο το να μην έχει καθόλου κάτι είναι και το κράνος "της πλάκας".

ArchangelX
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 01 Αυγ 2006 19:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

aguila, πρεπει να έρθεις απο εδω κάποιο ΣΚ να δεις τι σημαίνει να μήν μπορείς να πάς με παραπάνω απο 30 μέσα στην πόλη χωρίς να ανάβει ο κινητηρας και να αρχίζει ο εκνευριστικός θόρυβος του βεντιλατέρ. Δεν θυμάμαι την τελευταια φορα που έβαλα 3η με απειροελάχιστες rpm.

Οσο για κράνος, εγω έχω καλό. Εχω το RF-1000 της Shoei. Επειδή όμως όταν το πήρα μου έκανε εντύπωση η μεγάλη διαφορά που ειχε απο το προηγούμενο μου κράνος που όντως ηταν για τα κλαρια, κάθησα και το έψαξα το θέμα και ειδα τι σημαίνει και ποιες θα ήταν οι επιπτώσεις το να πέσω με ταχύτητα και να χτυπήσω το κεφάλι με ψευτοκράνος. Γι αυτο φωνάζω.

ΜήνυμαΣτις: 01 Αυγ 2006 19:35    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Κι εδώ στην Αθήνα να δεις ταχύτητες.Σε πηγμενη Λεωφ.Αλεξάνδρας,Πανεπιστιμίου κλπ.Όσο για το κράνος,ανάλογα τη χρήση που κάνεις αγοράζεις ανάλογο κράνος.Απο μεγάλη εταιρεία όμως.Όχι sure,safebet,nova,κλπ βλακείες απο τα πολυκαταστήματα.Έχω αγοράσει για το ski (ναι και στο σκι φοράω κράνος,οι μ****** της Αθήνας με τ'αμάξια,έχουν αρχίσει ν'ανεβαίνουν και στα βουνά,κι εκεί μ******* κάνουν...)αυτό το κράνος.Σε πληροφορώ ότι είναι πιο ασφαλές απο τα προαναφερόμενα.Και ας κάνει 200€ μόνο...

ArchangelX
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 01 Αυγ 2006 20:36    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Παρεπιπτόντος, μολις ειδα οτι πλήρωσα 200 ευρώ περίπου παραπάνω για το κράνος μου... Το βρήκα 450...

Μέλος από: 12 Μαη 2003
Περιοχή: Athens
View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 02 Αυγ 2006 15:24    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Archangel ανέφερε:
lordva ανέφερε:

Όταν γράφουμε κάτι , και ιδιαίτερα όταν το διαβάζουν πάνω από 2 τότε να γράφουμε πράγματα που στέκουν. Ούτε o ghost rider δεν έχει κάνει 100 χιλιόμετρα διαδρομή με 290 την ώρα (το max είναι 5 λεπτά αν θυμάμαι καλά)
Α και κάτι άλλο από πότε το R6 πιάνει 290χαω (τότε ποιος ο λόγος να πάρω R1 αφού και αυτό έχει κόφτη στα 299)

http://video.google.com/videoplay?docid=1959147980532033990&q=r6
αυτό είναι ένα video που κάνει παρουσίαση την τελευταία έκδοση του R6 δεν είδα πουθενά πάνω από 280 χαω

http://www.mototuneusa.com/yamaha_r6.htm
δια του λόγου το αληθές 1 mile = 1 609.344 meters 172miles=276.807klm

εκεί που πας εγώ κάποια στιγμή θα φτάσω εκεί που πάω εγώ εσύ ποτέ δεν θα φαντάζεσαι ότι υπάρχουν τέτοια μέρη.
για μένα αυτό είναι το τελευταία mail για την κουβέντα περί κράνους
χάρηκα

ΜήνυμαΣτις: 02 Αυγ 2006 18:12    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

H r6 ποτέ δεν έπιανε τα 280 και ποτέ δεν υα τα πιάσει. Η τελική της ειναι 260. Και νόμιζα οτι ήταν ευκολονόητο οτι τα 290 δεν τα επιασα με αυτην. Τα έπιασα με μία blackbird καθώς πήγαινα απο Θεσ/νίκη προς Βέροια απο τον διεθνή και μετά απο την εγνατία.

Οσο για τα μέρη που πάς, εγω πράγματι δεν πάω. Εσυ απο την άλλη όμως δεν προκειτε να νιώσεις αυτο που νιώθω εγω...

Forum index » Διάφορα » Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Συζήτηση φιλοσοφική περί κοσμολογίας. 11 Connor MacLeod Χθες στις 22:54
alou Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 24 Απρ 2014 07:48 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites