freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Αφαίρεση κινητών τηλεφώνων από τα σχολεία

Forum index » Διάφορα » Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις
Moderators:  Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 3 από 3 [42 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: σχολεία Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3

Να απαγορευθούν τα κινητά στα Σχολεία ?
NAI
57%
 57%  [ 15 ]
OXI
42%
 42%  [ 11 ]
Total Votes : 26

ΑποστολέαςΜήνυμα
iffor

Μέλος από: 14 Μαη 2005
Scripts: 1

Περιοχή: Παράδεισος
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 07 Νοε 2006 10:33    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

NaT ανέφερε:
Όχι, κάνεις ένα λάθος. Δεν του επιβάλλω τίποτα, απλά τον ενημερώνω. Από πότε η ενημέρωση ταυτίζεται με την επιβλητικότητα; Είναι στο χέρι του κάθε σωστού γονιού, αλλά κ όλης της κοινωνίας, να δράσει.

Αλήθεια νομίζεις ότι ο νέος σήμερα, όπως και όποιος να του το πει κάτι ως ενημέρωση δεν θα το πάρει ως ένα είδος επιβολής απ την στιγμή που λέμε ότι το ένα είναι σωστό και άλλο όχι????? Sorry αλλά σε πολύ μεγάλο ποσοστό δεν είναι έτσι!!!!
Η αντίδραση ( λογική ή όχι ) σε ότι άμεσα ή έμεσα τους βάζει περιορισμούς είναι σίγουρη!!!

NaT ανέφερε:
Σαφώς κ δεν έχει να κάνει με κάτι τέτοιο. Όμως, ύστερα από το σχολείο; Εκεί δεν το χρειάζεται το παιδί; Παρέθεσα κι εγώ ένα παράδειγμα - καθόλου "χοντρό" - σημερινό φαινόμενο, όμως.

Μιλάμε για την χρήση του εντός τους σχολείου σε αυτό το thread και μόνο αυτό!!! Όλα τα άλλα σχόλια που έχουν να κάνουν με την χρήση του εκτός σχολίου δεν έχουν να κάνουν επί του παρόντος!!! Το ξαναείπαμε αυτό πολύ παραπάνω!!!!
Και τώρα που το σκεύτομαι, το παράδειγμα μου δεν είναι καθόλου χοντρο!!! Μία τηλεόραση 21' κοστίζει λιγότερο από ένα κινητό με πρόγραμμα τηλεοράσεως!!! Οπότε φυσικά και με συμφέρει να του δίνω την TV να πέρνει στο σχολείο!!! Χεχε!!! Μια χαρά είναι το παράδειγμά μου!!! Δεν κατάλαβα, διαφέρει σε κάτι με το κινητό?!?!?!?

NaT ανέφερε:
Ποιος όμως θα μάθει σε αυτά τα παιδιά ότι δε χρειάζεται; Μόνα τους; Θα ξυπνήσουν ένα ωραίο πρωί κ θα πουν "Τί το χρειάζομαι εγώ το κινητό καλέ;" κ θα πάνε να το πετάξουν; Όχι, βέβαια! Άρα βλέπεις κι εσύ ο ίδιος ότι η ενημέρωση λείπει.

Μα καλε, τι νομίζεις, ότι δεν έχουν την δύναμη να το σκευτούν αυτο?!?!? Φυσικά χρειάζεται και η ενημέρωση αλλά από εκεί και περα τι??? "Παιδια μου δεν είναι χωρος χρήσης του κινητού, το σχολείο, αλλά αυτό είναι μονο μια ενημέρωση από εμάς, κάντε από εκεί και πέρα ότι νομίζεται!", αυτό θέλεις να τους λέμε????

NaT ανέφερε:
Το όριο, όμως, το ορίζουμε εμείς, κι όχι εκείνο (έμμεσα πάντα). Γι' αυτό λέω κ ξαναλέω πως χρειάζεται υπευθυνότητα κ ενημέρωση από τους ίδιους τους γονείς. Με το να πουν στο παιδί τους "τα ναρκωτικά είναι "κακά", μην πάρεις ποτέ" ή "το κινητό βλάπτει, μην το χρησιμοποιείς" δε θα καταφέρουν τίποτα. Δεν είναι μόνο τί λέμε, αλλά κ πως το λέμε. Κι αν καταφέρουμε να επιχειρηματολογήσουμε σωστά μ' ένα παιδί κ να το κάνουμε να καταλάβει ότι τελικά εμείς έχουμε δίκιο, κ όχι εκείνο, τότε έχουμε κερδίσει το "παιχνίδι". Ενώ με μία απαγόρευση δε θα καταλάβει τίποτα κ θα καταντήσει να είναι όπως κ τα ναρκωτικά. Απαγορεύονται αλλά οι περισσότεροι δεν ξέρουν ακριβώς το γιατί κ τι προκαλούν (ένα τυχαίο παράδειγμα αναφέρω).

ΣΥΝΦΩΝΩ μαζι σου στην ενημέρωση και την υπευθυνότητα από τους γονείς!!! Μα δεν διαφωνώ σε αυτό μαζί σου!!! Μα και πάλι δεν συζητάμε για αυτό!!!! Αλλά για το κατα πόσο είναι λογική η χρήση του κινητού στο σχολείο!!! Ωραίο το παράδειγμα των ναρκωτικών, δεν μοιάζει ιδιαίτερα, αλλά ωραίο!!! Ναι, αν καταφέρουμε να κάνουμε τα παιδια να καταλάβουν ότι έχουμε δικιο, κερδίσαμε, αλλά δεν το θέλω 100% αυτό... δεν θέλω, ότι λέω, αυτοί να το παίρνουν ακριτα στο μυαλό τους και να το ενσωματώνουν... τεπσα αυτή είναι άλλη συζήτηση η εκπαίδευση των νεων, το τονίζω!!!! Μιλάμε καθαρα για το πόσο χρήσιμη είναι τελικά η χρήση του κινητού στο σχολείο!!!

NaT ανέφερε:
Δεν κατατάσσω κάποιους, με κάποιες συγκεκριμένες απόψεις, στην κατηγορία των οπισθοδρομικών. Απλά θεωρώ πως η απαγόρευση είναι η πρώτη σκέψη που μας έρχεται για να καλύψουμε την ανικανότητά μας για πληροφόρηση των παιδιών.

Εκεί είναι το πρόβλημα!!!! Από την στιγμή που θεωρείς την "απαγόρευση" συνώνυμη με το κουτί της Πανδώρας!!! Αλλο η πληροφόριση και άλλο οι νόμοι!!!!! Οι νόμοι βασίζονται πάνω στην πληροφόριση!!! Κοίτα δεν είμαι και κανα 60αρης... 28 χρονως είμαι, δεν πάει πολύ που άφησα το σχολείο και μάλιστα είμαι της γενιας όπου προτωείδαν τα κινητά στα σχολεία... Απλά βλέπω ότι η χρήση των κινητών δεν έχει να κάνει με το σχολέιο, απλά τα πράγματα... Δυστυχώς βλέπεις τους νόμους ως απαγορεύσεις και ως αιτία κακού... Τι να κάνουμε, η ζωή μας βασίζεται πάνω στους νόμους... Προς όφελος μας είναι εφόσον τους κρίνουμε σωστούς...

NaT ανέφερε:
Άλλο η δημοκρατία, άλλο το κινητό. Μην τα συγχέουμε κ όλα

Επππ...!!! Μιλάω για τους νόμους και στο ότι και στο σχολείο και στην κοινωνία μας υπάρχουν κανόνες!!!! Αυτή σην συσχέτηση εσύ την κάνεις!!!

Τεσπα... Nat, δεν μαλώνω μαζί σου, απλά βλέπω ότι πράγματι δεν υπάρχει ενημέρωση... Δεν είμαστε η αρχή του κακού ούτε ο διαολος προσωποποιηένος!!!

ThyClub
Honorary Member

Μέλος από: 17 Νοε 2003
Βοηθήματα: 8
Νέα: 2
Templates: 3
Scripts: 5

Περιοχή: Hell's Kitchen
portfolio facebook twitter deviantART digg del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 08 Νοε 2006 00:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Τελικά μας ενδιαφέρει να μήν κάνουν τα παιδιά ότι κάνουν ή απλά να μην τα βιντεοσκοπούν?

Μέλος από: 11 Ιουν 2006
Περιοχή: Nearby
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 08 Νοε 2006 02:42    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πηγα να διαβασω το post και ζαλιστηκα.... Τελικα, το ζουμι απο ολη τη συζητηση ποιο ειναι?

Μέλος από: 16 Νοε 2005
Βοηθήματα: 9
Νέα: 3

Περιοχή: Στα αλατορυχεία της Ζουαζιλάνδης...
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 08 Νοε 2006 07:02    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μάλλον κάπου το χάσαμε...

Από κινητά και αν πρέπει να τα έχουν τα παιδία μαζί...

Από τα δικά μου - μας βιώματα μέχρι και την κινητοαπαγόρευση...

Μέλος από: 16 Νοε 2003
Βοηθήματα: 1
Νέα: 15

Περιοχή: Athens
View users profile Send email to user Visit posters website
blog cv portfolio deviantART flickr picasa 
myspace facebook linkedin hi5 sync twitter 
friendfeed deviantART digg del.icio.us skype 
ΜήνυμαΣτις: 08 Νοε 2006 07:03    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ThyClub ανέφερε:
να μην τα βιντεοσκοπούν?

αφου απαγορευουν τα κινητα τοτε για να μην τα καταγραφουν
αν ηθελαν να μην τα κανουν θα επρεπε αλλου να στρεψουν τις προσπαθειες τους

iffor

ΜήνυμαΣτις: 08 Νοε 2006 10:03    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλημερούδια!!!

ThyClub ανέφερε:
Τελικά μας ενδιαφέρει να μήν κάνουν τα παιδιά ότι κάνουν ή απλά να μην τα βιντεοσκοπούν?

Τελικά μας ενδιαφέρει να μήν κάνουν τα παιδιά ότι κάνουν και ως επακόλουθω να μην τα βιντεοσκοπούν, αλλά όλα αυτά μέσα στο σχολείο!!! Μιας και τόση ώρα μιλάμε για την κοινωνία του σχολείου!!! Τωρα, το τι θα κάνουν εκτός του σχολείου είναι καθαρά συζήτη για την εκπαίδευση των νέων!!!
Χιλια συγνώμη αν τελικά βγήκα εκτός θέματος, αλλά δεν νομίζω μιας και αναφερόμασταν καθαρά στην χρήση του κινητού μέσα στο σχολείο και όχι για την ποιότητα εκπαίδευσης από μεριάς σχολείου και οικογένειας....

blasito ανέφερε:
Πηγα να διαβασω το post και ζαλιστηκα.... Τελικα, το ζουμι απο ολη τη συζητηση ποιο ειναι?

GeoStuff ανέφερε:
Μάλλον κάπου το χάσαμε...

Από κινητά και αν πρέπει να τα έχουν τα παιδία μαζί...

Από τα δικά μου - μας βιώματα μέχρι και την κινητοαπαγόρευση...

Το ζουμί για μένα τελικά είναι κατά το πόσο είναι κλειστή ή ανοιχτή κοινωνία το σχολείο, σε γενικό πλαίσιο και κατα το πόσο θα επιτρέπεται η χρήση άλλων μέσων, που δεν έχουν να κάνουν με την εκπαίδευση, και αν έχουν, την σωστή επίβλεψή τους!!!
Συζήταγα και με μια φίλη μου το παρων θέμα, πιο μικτή από εμένα, πιο κοντά σε ηλικία σχολείου και είπε κάτι που μου άρεσε!!! Ακόμη και το κινητό δεν είναι μέσο άμεσης αναγκης στο σχολείο, μιας και ( τυπικά ) στο σχολείο η άμεση ανάγκη σου είναι κάτι που απασχολεί αμεσότατα τους υπεύθυνους καθηγητες!!! Στέλνω τα παιδια μου στο σχολείο ξέροντας ότι οι υπεύθυνοι εκεί θα κάνουν τα πάντα για την ασφάλεια τους και έτσι είναι, είτε αν έχουν κάποιο πρόβλημα υγείας είτε και για ποιο μικρούς λόγους.

fiskilis ανέφερε:
αν ηθελαν να μην τα κανουν θα επρεπε αλλου να στρεψουν τις προσπαθειες τους

Συμφωνώ εν μέρη!!! Πολύ σωστή κουβέντα εφόσον αναφερόμαστε στην εκπαίδευσή τους!!! Κατα τα άλλα όμως θα ήθελα να ξέρω ποια η άμεση αναγκαιότητα του κινητού στο "κλειστό" κατ εμε περιβάλλον του σχολείου!!!
Ναι, χρειάζεται κάποια αναθεώρηση η εκπαίδευση των νέων όσο προχωράμε ως κοινωνία!!! Ένα πολύ ωραίο θέμα αν θέλεις να ανοίξεις fiskilis!!! Απλά θεωρώ ότι εδώ εξετάζουμε αν θα επιτρέπουμε στο σχολείο την χρήση μέσων των οποίων δεν έχουν να κάνουν άμεσα με την εκπαίδευσή τους!!!

Φιλικά!!!

fiskilis
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 08 Νοε 2006 18:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

πριν απο λιγο μετα απο συνεδριαση του συλλογου διδασκοντων της περιοχης ανακοινωθηκε οτι ανακαλειται η 5ημερη αποβολη που ειχε επιβληθει στην μαθητρια

παράθεση:
Κάποιος να μας προσέχει...

υπολογιστές & τεχνολογία > Ελλάδα

H ιδέα πιθανότατα γεννήθηκε στις «Αποδείξεις» πορνογραφίας που μετέδωσε προ ημερών ο ΑΝΤ1. Η απαγόρευση των κινητών στα σχολεία ήταν η εύκολη απάντηση σε όλα τα «φριχτά και γαργαλιστικά», που μετέδιδε στο πανελλήνιο το κανάλι. Εσπευσαν να την ασπαστούν πολλοί, ανάμεσά τους και ο υποψήφιος υπερνομάρχης κ. Αργύρης Ντινόπουλος, ο οποίος το βράδυ βρισκόταν στο πάνελ του κ. Ευαγγελάτου και το επόμενο πρωί ξεσπάθωνε με άρθρο του υπέρ της απαγόρευσης των κινητών στα σχολεία.

Οπως όλες οι απαγορεύσεις, έτσι και η ανωτέρω ακούγεται ως καλή ιδέα. Είναι ευτύχημα δε πως δεν έγινε κάποια δημοσκόπηση επ’ αυτού γιατί το πιθανότερο θα ήταν να ασπαστεί την ιδέα και η κυβέρνηση και να προχωρήσει σε μια άσχετη, άχρηστη κι ανέφικτη απαγόρευση.

Καταρχήν η απαγόρευση εν ώρα μαθήματος ισχύει. Εκτός αυτού, δεν πρέπει να υπάρχει εκπαιδευτικός που να ανέχεται να χτυπούν τα κινητά ενώ αυτός διδάσκει.
Το πρόβλημα όμως δεν γεννήθηκε εξαιτίας της ενόχλησης που εγγενώς δημιουργούν τα κινητά. Ξεπήδησε, διότι οι κάμερες των κινητών καταγράφουν σεξουαλικές περιπτύξεις μαθητών στα σχολεία. Αυτό αποτελεί ένα πρόβλημα, αλλά είναι η λύση η έκδοση κάποιας απαγόρευσης; Κι αν εκδοθεί ένας φετβάς πώς θα εφαρμοστεί; Θα γίνεται σωματικός έλεγχος των μαθητών πριν μπουν στο προαύλιο; Κι αν μπορούσε να εφαρμοστεί στα σχολεία, τι θα κάναμε για ανάλογη χρήση των κινητών στις καφετέριες; Και τέλος, αν το μέσον είναι το πρόβλημα, τι κάνουμε με το internet που το θέλουμε σε κάθε σχολείο; Και ο υπολογιστής μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να καταγράψει και να διανείμει πορνογραφικό υλικό. Μήπως πρέπει να απαγορεύσουμε και αυτό το εργαλείο;

Η έκδοση μιας απαγόρευσης θα είναι ένα ακόμη κενό γράμμα νόμου. Δεν μπορεί και δεν πρόκειται να εφαρμοστεί, αλλά απλώς θα ανασύρεται όταν δημοσιοποιούνται θλιβερά φαινόμενα σαν αυτά της Αμάρυνθου. Θα χρησιμεύσει μόνο στους ηθικολόγους, για να σχίζουν τα ιμάτιά τους στα παράθυρα: «Εδώ, υπάρχει ένας νόμος! Γιατί δεν εφαρμόζεται η νομοθεσία;»

Περισσότερο όμως από τα παραπάνω πρέπει να μας προβληματίσει η αποδοχή της ιδέας. Γιατί κάθε φορά που ανακύπτει ένα πρόβλημα το πρώτο και το μόνο που σκεπτόμαστε είναι κάποια απαγόρευση;

Κατά πρώτον οι απαγορεύσεις βολεύουν τους πολιτικούς. Κάνουν καλά δελτία Τύπου και ευχάριστες στα ΜΜΕ συνεντεύξεις Τύπου. Βάζοντας τα προβλήματα κάτω από το χαλί της απαγόρευσης τους δίνεται η ευκαιρία να επαναλάβουν για πολλοστή φορά: «ένα χρόνιο πρόβλημα βρίσκει επιτέλους τη λύση του. Με νομοθετική πρωτοβουλία του τάδε υπουργού μπαίνει φραγμός...». Βέβαια η εμπειρία απέδειξε ότι τα προβλήματα όχι μόνο δεν λύνονται, αλλά αντιθέτως δημιουργούνται περισσότερα. Μέχρι, όμως, να το συνειδητοποιήσει το ευρύ κοινό η τετραετία έχει περάσει και οι πλασματικές λύσεις έχουν μπει στα πεπραγμένα της κυβέρνησης. Απόδειξη η προηγούμενη ηθικοπλαστική εκστρατεία κατά της τεχνολογίας. Ποιος θυμάται ότι με αφορμή τα «φρουτάκια» απαγορεύτηκε διά νόμου η χρήση των υπολογιστών στην Ελλάδα;

Κατά δεύτερον οι απαγορεύσεις λειτουργούν καταπραϋντικά σε μια μεγάλη μερίδα πολιτών που φοβούνται να βγουν στη λαϊκή αγορά χωρίς το χωροφύλακα. Οταν κάποιοι αναζητούν το κράτος διότι βρήκαν την ντομάτα 2 ευρώ είναι να μην το αναζητήσουν, σαν βρουν πορνογραφικά βίντεο στα κινητά των παιδιών τους; Οταν μεταθέτουν τις ευθύνες τους ως καταναλωτές, δεν θα τις μεταθέσουν σαν γονιοί;

Η ελληνική κοινωνία έχει εθιστεί στις απαγορεύσεις. Θέλει μονίμως κάποιον να την προσέχει. Κι αυτό είναι ιδιαίτερα επικίνδυνο ειδικά στους λαϊκίστικους καιρούς που ζούμε.

Δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα «Καθημερινή» στις 8.11.

iffor

ΜήνυμαΣτις: 09 Νοε 2006 10:24    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ωραία τα λέει ο δημοσιογράφος, αλλά πάντα από την μερία του!!!
Πραγματικά κρίμα, που λέει ότι λέει χωρίς να τεκμηριώνει τις απόψεις του...
Κάνει κακό στην δουλεια του...
Με το αναφέρεται στην απαγόρευση και να λέει ότι "Κατά πρώτον οι απαγορεύσεις βολεύουν τους πολιτικούς" νομίζει ότι κάτι είπε τώρα? Τεσπα...
Ή όταν λέει "Βέβαια η εμπειρία απέδειξε ότι τα προβλήματα όχι μόνο δεν λύνονται, αλλά αντιθέτως δημιουργούνται περισσότερα" νομίζει ότι με αυτό τεκμηριώνει κάτι?
Δεν κατάλαβα, δηλ φέρνει στην ίδια μοίρα όλες τις απαγορεύσεις που υπάρχουν κατα καιρούς?!?!? Ασε που απλός γενικεύει και δεν φέρνει έστω ένα παράδειγμα... Κρίμα και πάλι...

"Η ελληνική κοινωνία έχει εθιστεί στις απαγορεύσεις. Θέλει μονίμως κάποιον να την προσέχει. Κι αυτό είναι ιδιαίτερα επικίνδυνο ειδικά στους λαϊκίστικους καιρούς που ζούμε."
Αλλο πάλι!!! Λέει απλός για να λέει!!!! Είναι επικίνδυνο?!?!? Γιατί ρε άνθρωπε μου?!?!? Δώσε κάποια εξήγηση, έστω κάτι τόσο δα!!!! Σε πίεζε ο χρόνος και δεν πρόλαβες να το γράψεις???
Και πάλι κρίμα...

"Περισσότερο όμως από τα παραπάνω πρέπει να μας προβληματίσει η αποδοχή της ιδέας. Γιατί κάθε φορά που ανακύπτει ένα πρόβλημα το πρώτο και το μόνο που σκεπτόμαστε είναι κάποια απαγόρευση; "
Μπραβο φίλε μου διμοσιογράφε.... πάλι εξισώνεις όλα τα προβλήματα... και πάλι βγάζεις συμπεράσματα τα οποία δεν ισχύουν... Και για άλλη μια φορά κρίμα....

"Και ο υπολογιστής μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να καταγράψει και να διανείμει πορνογραφικό υλικό. Μήπως πρέπει να απαγορεύσουμε και αυτό το εργαλείο; "
WOW!!! Πως φαίνεται ότι ο δημοσιογράφος ότι έχει ιδέα από την χρήση των υπολογιστών!!!
Ακόμη και στο πανεπιστήμιο που ήμουν και είχαμε τάχα ποιο στρωμένα μυαλά, δεν είχαμε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργείς των υπολογιστών ( ναι το κάνουν αυτό οι υπολογιστές!!! χεχε!!! )... Δυστυχώς ο ίδιος δεν έχει την σωστή ενημέρωση με αποτέλεσμα να βγάζει βιαστικά συμπεράσματα... Για άλλη μια φορά κρίμα...

Απλά, έγραψε ότι έγαψε για εντυπώσεις...ΚΡΙΜΑ...

Sorry αν κάποιοι τσαντιστούνε που κρίνω κάποιον δημοσιογράφο ο οποίος δεν να απαντήσει εδω... εκτός και αν είναι μέλλος του forum (μια ωραία δικαιολογία για να γίνει!!! ). Αν δεν το θεωρείτε πρέπον, απλά διαγράψτε το Post μου!!!

fiskilis
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 09 Νοε 2006 10:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ο δημοσιογραφος λεγεται Πασχος Μανδραβελης και εχει forum εδω

http://www.medium.gr/forum/ οπου οποιος εχει τα κοτσια μπορει να γραψει την αποψη του και να παρει απαντηση

ALKIVIADES
Honorary Member

Μέλος από: 07 Απρ 2005
Νέα: 71

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 09 Νοε 2006 10:56    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πάντως, ένας " έξυπνος " τρόπος να γίνει η απαγόρευση είναι να μην γίνει εντελώς η απαγόρευση και θέλω να πώ πως δεν γίνεται να πείς σε κάποιον να μην κουβαλάει το κινητό του τηλέφωνο μαζί, πόσο μάλλον να του το επιβάλεις με κάποιον τρόπο όταν σήμερα πλέον η τεχνολογία έχει φτάσει σε ένα ορισμένο επίπεδο, άσε που όπως και να το κάνουμε είναι κινητό δεν είναι σταθερό
νας " έξυπνος " τρόπος που θα βοηθούσε στο να μπούν κανόνες στην χρήση των κινητών στα σχολεία είναι π.χ οι μαθητές να αφήνουν τα κινητά τους τηλέφωνα σε ειδικό δωμάτιο σε κάθε σχολείο και όταν τελειώνουν τα μαθήματα της ημέρας τότε να τα παίρνουν πίσω . Αυτό βέβαια χρειάζεται για να γίνει πράξη οργανωμένα σχολεία και υπεύθυνα άτομα και πάνω απ όλα επιτέλους οργάνωση και σύστημα .
Κάτι όμως σαν και αυτό μου μοιάζει καλύτερη λύση απ΄ότι μια γενική απαγόρευση μιας και δεν νομίζω πως αυτή θα γίνει πράξη..

ΜήνυμαΣτις: 09 Νοε 2006 11:05    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

fiskilis ανέφερε:
ο δημοσιογραφος λεγεται Πασχος Μανδραβελης και εχει forum εδω

http://www.medium.gr/forum/ οπου οποιος εχει τα κοτσια μπορει να γραψει την αποψη του και να παρει απαντηση

Ελπίζω να το λες με την καλή έννοια "τα κοτσια" μιας και επιδή αυτός είναι δημοσιογράφος και εγώ φυσικάριος/προγραμματιστής, δεν το κάνει αυτόματα καλύτερο από εμένα, σε θέματα απόψεων και αντιμετώπισης κοινωνικών καταστάσεων!!!

EDIT: Φυσικά και έγραψα στο forum του, ανατρέχοντάς τον εδώ για να δει όλη την συζήτηση!!!
Δεν υπήρχε περίπτωση να μην το έκανα!!! Δεν φοβάμαι τον αντίλογο!!!

blasito

Μέλος από: 11 Ιουν 2006
Περιοχή: Nearby
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 09 Νοε 2006 21:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μηπως, ολα αυτα συνεβαιναν παντα στα σχολεια (θυμαμαι οταν ημουν γυμνασιο ειχαμε παρομοια περιστατικα) και αυτο που μας ενοχλει ειναι οτι λογω τεχνολογιας βγαινουν παραεξω? Αν τα κινητα δεν ειχαν καμερα, το θεμα δεν θα το συζητουσαμε τωρα. Ειναι πολυ κακό που τα παιδια ανακαλυπτουν τη σεξουαλικοτητά τους? Αναρωτιεμαι...

Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Διάφορα » Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις
Τώρα είναι 29 Ιουλ 2014 10:40 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites