freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Οδηγίες σύνταξης βιογραφικού σημειώματος & CV Templates

Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Καριέρα, Αναζήτηση & Παροχή Υπηρεσιών » Αναζήτηση Εργασίας
Moderators:  Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 2 [27 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: templatesοδηγίες Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 93
Νέα: 345
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 26 Δεκ 2002 20:52    Θέμα: Οδηγίες σύνταξης βιογραφικού σημειώματος & CV Templates Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το βιογραφικό σας σημείωμα αποτελεί μια περίληψη των γνώσεων, εμπειριών και ικανοτήτων σας. Δεν υπάρχει μία έτοιμη και χρυσή λύση για τη σύνταξη του βιογραφικού σας σημειώματος. Στόχος του βιογραφικού σημειώματος είναι να τραβήξει την προσοχή του αποδέκτη, να του δημιουργήσει μία θετική εικόνα για το άτομό σας και να τον βοηθήσει στη διαδικασία επιλογής.

http://www.cso.auth.gr/Greek/CVitae.gr.htm

Last edited by cordis on 15 Ιαν 2009 14:18, edited 2 times in total
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 93
Νέα: 345
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 26 Δεκ 2002 21:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Βασικά εργαλεία καριέρας: το βιογραφικό σημείωμα και η συνοδευτική επιστολή.

Βιογραφικό Σημείωμα (Curriculum Vitae, CV, resume)

Είναι...

* η σύντομη, θετική και δυναμική περιγραφή της μέχρι σήμερα πορείας σας
(1-2 δακτυλογραφημένες σελίδες μεγέθους Α4, κυρίως σε μορφή bullet-points)

Στοχεύει...

* στην πρώτη γνωριμία με τον επιθυμητό και πιθανό εργοδότη σας. Επειδή αυτή η γνωριμία αποσκοπεί -αν όχι στο γάμο- σίγουρα στον αρραβώνα, φροντίστε να διηγηθείτε την ιστορία της ζωής σας με συντομία, σαφήνεια, επαγγελματικό ύφος, ειλικρίνεια, αλλά και αποτελεσματικότητα και φυσικά χωρίς ορθογραφικά λάθη!

* στο να πείσει πως αξίζει να σας καλέσουν στο επόμενο στάδιο της επιλογής προσωπικού, δηλαδή στη συνέντευξη

Αναφέρει...

* προσωπικά στοιχεία (ονοματεπώνυμο, ημερομηνία γέννησης, διεύθυνση, τηλ., e-mail)

* εκπαίδευση/σπουδές (εκπαιδευτικά ιδρύματα, τίτλοι σπουδών)

* επαγγελματική εμπειρία (εργοδότης, θέση, καθήκοντα)

* σεμινάρια & συνέδρια

* άλλες δραστηριότητες

* ξένες γλώσσες

* γνώσεις Η/Υ

* χόμπυ

περισσότερα: http://www.skywalker.gr/HelpWithCv.aspx

Last edited by cordis on 30 Ιουν 2010 11:54, edited 1 time in total
telxina

Μέλος από: 29 Ιουλ 2002
Περιοχή: Moschato, Pireas
View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 29 Δεκ 2002 20:16    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Xmmm ke ade ke se piran tilefono ke pas na doseis sinedefxi... Na ti prepei na prosexeis gia na se paroun ki olas:

-Na eise katharos ke peripiimenos... ta megala nixia einai gia tous kitharistes ke ekei den pas gia na se paroun se sigrotima... ama ise kopela xehna tis polixromes skies ke ta katakokina nixia... to ouranio toxo vgenei meta ti vroxi, ke ta clubs anigoun to vradi...
-Na ise sosta ke kompsa dimenos... i mplouzitsa "I have the biggest **** of the world" den endiknite, ke to vathiiiiii dekolte ke i fousta-zoni pou agorases exakolouthoun na ine gia to vradi....
-Na kathese aneta ke na simperiferese fisiologika...min kounas sinexeia to podi sou tha tous zaliseis... ke stamata na pezeis me ta malia sou...ke afto to kaskol asto kato....
-Na kitas ton sinomilti sou sta matia.... min ton kitas me vlema vodiou...ke xamilone to vlema pou ke pou tha ton koblareis...
-Na ise evgenikos... tous kalous sou tropous tous exeis... akomi ke an iste sinomilikoi mi dianoitheis na miliseis ston eniko... ke pada leme kalispera i kalimera stin arxi ke efxaristo poli geia sas... sto telos...

Afta ine ta vasika... an meta apo ena telio viografiko ke mia teleia emfanisi den prosliftheis, na xereis pos exeis afisei tis kaliteres ediposeis... ke mia tou sinedefxiazomenou, dio tou sinedefxiazomenou, treis ke vrike doulia!
ydrargyros

Μέλος από: 28 Ιουν 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 17 Ιαν 2006 03:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

loipon...panta eksartatai apo thn douleia pou pas na anallaveis(an katsei) kai fysika apo to posa auth akougetai (se euros).Viografiko ews 3 selides,ka8ws meta thn deuterh den diavazei sxedon kanenas,opote sthn trith selida vazoume koinwnika prosonta kai hobbies (ta sovara hobbies,kanenan den endiaferei h syllogh thlekartes)Ntysimo sthn pena kai synthritiko kata protimhsh,oi trendies meta thn proslhpsh kai an mas pairnei e.
shadow
Script Master

Μέλος από: 14 Απρ 2005
Βοηθήματα: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 17 Ιαν 2006 09:22    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Επειδή σχολιάστηκε το είδος του ντυσίματος, λύστε μου σας παρακαλώ μια απορία.
Εχω στείλει το βιογραφικό μου και με καλούν για συνέντευξη. Για ποιο λόγο να ντυθώ στην τρίχα και να μην παρουσιαστώ στην συνέντευξη έτσι όπως θα με βλέπουν κάθε μέρα στο χώρο εργασίας μου? Βέβαια το σημαντικότερο είναι η θέση εργασίας. Εαν έχω κάνει αίτηση για μια θέση που απαιτεί καθημερινή επαφή με πελάτες, τότε οκ το ντύσιμο θα πρέπει να είναι πιο προσεγμένο και αυστηρό κτλ... Απο την στιγμή όμως που κάνω αίτηση για μια θέση όπου η ανθρώπινη επαφή θα είναι μόνο με τους συναδέρφους μου και την περισσότερη ώρα θα κάθομαι μπροστά από μια οθόνη, ποιο το νόημα του να εμφανιστώ στην συνέντευξη ντυμένη στην τρίχα? Συμφωνώ ότι η πρώτη εντύπωση ειναι σημαντική αλλά ειλικρινά θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος στο εάν θα κάνει καλύτερη εντύπωση, και θα εχει περισσότερες προοπτικές να προσληφθεί, ενας συνάδερφος ο οποίος θα εμφανιστεί στην συνέντευξη π.χ με κουστούμι σε σχέση με μένα που θα παω με το τζινακι μου, το μακό μπλουζάκι και τα αθλητικά παπούτσια, έτσι δηλαδή όπως θα είμαι και κάθε μέρα στο χωρο εργασίας μου.

Programmers are programmers because they like to code
gaucho
Honorary Member

Μέλος από: 22 Δεκ 2002

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 17 Ιαν 2006 09:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

shadow ανέφερε:
Επειδή σχολιάστηκε το είδος του ντυσίματος, λύστε μου σας παρακαλώ μια απορία.
Εχω στείλει το βιογραφικό μου και με καλούν για συνέντευξη. Για ποιο λόγο να ντυθώ στην τρίχα και να μην παρουσιαστώ στην συνέντευξη έτσι όπως θα με βλέπουν κάθε μέρα στο χώρο εργασίας μου? Βέβαια το σημαντικότερο είναι η θέση εργασίας. Εαν έχω κάνει αίτηση για μια θέση που απαιτεί καθημερινή επαφή με πελάτες, τότε οκ το ντύσιμο θα πρέπει να είναι πιο προσεγμένο και αυστηρό κτλ... Απο την στιγμή όμως που κάνω αίτηση για μια θέση όπου η ανθρώπινη επαφή θα είναι μόνο με τους συναδέρφους μου και την περισσότερη ώρα θα κάθομαι μπροστά από μια οθόνη, ποιο το νόημα του να εμφανιστώ στην συνέντευξη ντυμένη στην τρίχα? Συμφωνώ ότι η πρώτη εντύπωση ειναι σημαντική αλλά ειλικρινά θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος στο εάν θα κάνει καλύτερη εντύπωση, και θα εχει περισσότερες προοπτικές να προσληφθεί, ενας συνάδερφος ο οποίος θα εμφανιστεί στην συνέντευξη π.χ με κουστούμι σε σχέση με μένα που θα παω με το τζινακι μου, το μακό μπλουζάκι και τα αθλητικά παπούτσια, έτσι δηλαδή όπως θα είμαι και κάθε μέρα στο χωρο εργασίας μου.

Στο πρώτο ραντευού να πα΄ς περιποιημένη. αλλιώς θα τα δείς όλα στη πράξη άν οι εργοδότες είναι σοβαροί και όχι μαιμούδες.
shadow
Script Master

Μέλος από: 14 Απρ 2005
Βοηθήματα: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 17 Ιαν 2006 09:47    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν κατάλαβα τι εννοείς...

Programmers are programmers because they like to code
ydrargyros

Μέλος από: 28 Ιουν 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 17 Ιαν 2006 10:36    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ma einai aplo...den ennooume otan leme "kalo nrysimo" oti prepei na pas me frako-smokin kai hmipshlo kapelo...Apla eksypakouetai oti 8a nty8eis men normal...alla epeidh normal einai kai to ntysimo pou 8a kaneis ka8e deutera gia na pas sth laikh na agoraseis koloky8akia kai melitzanes,8a prepei na einai pio kalo.
Epishs to mako einai kalo...arkei na exeis katallhlo mpousto (re den 8a to anoiksw to vrwmo-grafeio?na deis ti grammatea 8a parw ) <---auto ennoei maimoudes...
id12586
στις καρδιές μας

Μέλος από: 23 Ιουν 2003
Βοηθήματα: 6
Νέα: 1

Περιοχή: Far away
View users profile
blog deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 17 Ιαν 2006 10:42    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ydrargyros!

Ξένια, τελικά τί θα φορέσεις I have a question...

Μέλος από: 28 Μαρ 2008
Περιοχή: Νότια Προάστια Αττικής
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Μαρ 2008 16:35    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Επί τη ευκαιρία, αν έχετε απελπιστεί με το να ψάχνετε δουλειά και με το να μη βρίσκετε, έχετε σκεφτεί το ότι ίσως να κάνετε λάθος;

Ένα σύντομος οδηγός που μπορεί να σας βοηθήσει αν πάτε με το σταυρό στο χέρι βρίσκεται εδώ:

http://www.georgeisyourman.com/files/PouPasReKaramitro.pdf
id12586
στις καρδιές μας

Μέλος από: 23 Ιουν 2003
Βοηθήματα: 6

Περιοχή: Far away
View users profile
blog deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 28 Μαρ 2008 17:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Τι μεγάλη τιμή να έχουμε τον περίφημο George εδώ!

Καλωσήρθες!

Script Master

Μέλος από: 07 Ιαν 2005
Βοηθήματα: 33

Περιοχή: Ν.Κόσμος
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Μαρ 2008 18:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

YourMan ανέφερε:
ΥΓ. Και μια που τον έκανα τον κόπο να σε βοηθήσω, αν πιστεύεις πως αυτά που σου είπα σε βοήθησαν, στείλε ένα email να μου το πεις. Είμαι ανοιχτός σε σχόλια, προτάσεις, ευχαριστίες, σοκολατάκια, κλπ.

Από μένα μία ευχαριστήρια επαναφορτιζόμενη μπυρίτσα (αν και σε ακατάλληλο ποτήρι). Cheers! Another pint of beer
YourMan

Μέλος από: 28 Μαρ 2008
Περιοχή: Νότια Προάστια Αττικής
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Μαρ 2008 23:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Thank you guys. Έλεγα να κρατήσω χαμηλό προφίλ, αλλά μάλλον δε τα κατάφερα...

Όσο για το ποτήρι της μπύρας διαφωνώ. Το εικονιζόμενο pint είναι ότι πρέπει. Η μόνη διαμαρτυρία είναι ως προς το χρώμα. Είναι γνωστό πως όλοι προτιμούμε τις ξανθιές
ALR
Honorary Member

Μέλος από: 09 Απρ 2005

ΜήνυμαΣτις: 10 Απρ 2008 16:31    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

George το κείμενο σου είναι καταπληκτικό. Just respect.

coca cola δεν είναι αυτό;
@Skeftomilos μου φαίνεται πας να την γλυτώσεις φτηνά με ένα αναψυκτικό

Web designer - Wireframe to PSD - Premium WordPress Themes
cherouvim
Script Master

Μέλος από: 13 Ιουλ 2005
Βοηθήματα: 7
Scripts: 1

Περιοχή: Athens, Greece
blog linkedin twitter 
ΜήνυμαΣτις: 10 Απρ 2008 17:28    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ωραίος YourMan. Φαντάζομαι το παρακάτω podcast το έχεις ακούσει:
http://www.manager-tools.com/2005/10/your-resume-stinks/

Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Καριέρα, Αναζήτηση & Παροχή Υπηρεσιών » Αναζήτηση Εργασίας
Τώρα είναι 26 Οκτ 2014 03:02 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites