freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Βιβλίο Joomla 1.5 στα Ελληνικά - Πρώτη Επίσημη Παρουσίαση

Forum index » Διάφορα » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 6 από 8 [119 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: Ελληνικάβιβλίοjoomlaπαρουσίαση Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
giogiz

Μέλος από: 26 Δεκ 2008

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 03 Μαρ 2009 14:33    Θέμα: Επισήμανση Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Γεια σας, είναι η πρώτη φορά που αγόρασα βιβλίο σχετικό με υπολογιστές, προγράματα και τέτοια.Άσχετος τελείος δηλαδή και το πήρα για να πειραματιστώ φτιάχνοντας ένα joomla site.
Το βιβλίο είναι τέλειο για μένα (όσο έχω διαβάσει).
Επειδή ταλαιπωρήθηκα κανά 5ωρο, ήθελα απλά να σας πω που κόλλησα μήπως αντιμετωπίσει και κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα:
Στην σελ. 33 (Δημιουργία βάσης δεδομένων), λέει "...πληκτρολογούμε localhost." Όταν έφτανα εκεί μου άνοιγε κενή σελίδα.
(Σημείωση: Το εικονίδιο του Wamp πρέπει να γίνει πρώτα λευκό.)
Το πρόβλημα ήταν το skype.
Η λύση είναι η εξής: Άνοιγμα skype->εργαλεία->Για προχωρημένους->Σύνδεση->Ξετσεκάρισμα της θύρας 80/443->Αποθήκευση.
Το skype χρησιμοποιούσε την ίδια θύρα και δεν άνοιγε το wamp.
Συγνώμη αν τα έγραψα αναλυτικά αλλά εμένα έτσι θα με βοηθούσε αν το διάβαζα κάπου, γιατί όπως ξαναείπα οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες.
Καλή επιτυχία στον δημιουργό του βιβλίου!
hydrogen_factory

Μέλος από: 20 Μαη 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 03 Μαρ 2009 16:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Και εγω σημερα το πηρα στα χερια μου, θα το διαβασουμε.
manolism
Super Moderator

Μέλος από: 25 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 66
Νέα: 12
Templates: 1

Περιοχή: Wild West
View users profile
deviantART facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 03 Μαρ 2009 16:54    Θέμα: Re: Επισήμανση Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

giogiz ανέφερε:
Γεια σας, είναι η πρώτη φορά που αγόρασα βιβλίο σχετικό με υπολογιστές, προγράματα και τέτοια.Άσχετος τελείος δηλαδή και το πήρα για να πειραματιστώ φτιάχνοντας ένα joomla site.
Το βιβλίο είναι τέλειο για μένα (όσο έχω διαβάσει).
Επειδή ταλαιπωρήθηκα κανά 5ωρο, ήθελα απλά να σας πω που κόλλησα μήπως αντιμετωπίσει και κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα:
Στην σελ. 33 (Δημιουργία βάσης δεδομένων), λέει "...πληκτρολογούμε localhost." Όταν έφτανα εκεί μου άνοιγε κενή σελίδα.
(Σημείωση: Το εικονίδιο του Wamp πρέπει να γίνει πρώτα λευκό.)
Το πρόβλημα ήταν το skype.
Η λύση είναι η εξής: Άνοιγμα skype->εργαλεία->Για προχωρημένους->Σύνδεση->Ξετσεκάρισμα της θύρας 80/443->Αποθήκευση.
Το skype χρησιμοποιούσε την ίδια θύρα και δεν άνοιγε το wamp.
Συγνώμη αν τα έγραψα αναλυτικά αλλά εμένα έτσι θα με βοηθούσε αν το διάβαζα κάπου, γιατί όπως ξαναείπα οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες.
Καλή επιτυχία στον δημιουργό του βιβλίου!

Καλά κάνεις και το επισημαίνεις, αλλά είναι λίγο δύσκολο να προβλέψω τι εφαρμογές έχει ο καθένας στον υπολογιστή του ώστε να ξέρω τι δυσκολίες θα παρουσιάσει.

Πολύ χρήσιμη η συμβουλή σου

Μέλος από: 15 Σεπ 2008
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Puerto pollo
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 03 Μαρ 2009 17:26    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

lunarmedia ανέφερε:
...
Καλά τα λέει.

κάτσε, αύριο θα το δούμε!

Honorary Member

Μέλος από: 08 Σεπ 2004

Περιοχή: Κρυα Βρυση
View users profile Send email to user Visit posters website
deviantART facebook twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 03 Μαρ 2009 18:54    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

με τ ποδια ερχεται ρε lunar ελπιζω αυριο να ερθει

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ::ΠΡΟΣΦOΡΕΣ ΕΩΣ 90%
::ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ::
kosteo

Μέλος από: 08 Οκτ 2008

View users profile
blog 
ΜήνυμαΣτις: 03 Μαρ 2009 19:27    Θέμα: Re: Βιβλίο Joomla 1.5 στα Ελληνικά - Πρώτη Επίσημη Παρουσίαση
Περιγραφή θέματος: help
Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

me to kouponi ekptosis den vlepo fos...den leitourgi...ti paizei???

lunarmedia ανέφερε:
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ - ΠΡΩΤΗ ΕΠΙΣΗΜΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ

Σήμερα 11/2/2009 παρουσιάζεται για πρώτη φορά και μόνο στο Freestuff το πρώτο βιβλίο για το Joomla 1.5 στα Ελληνικά.

Κυκλοφόρησε από την Smart Design Ε.Π.Ε. το βιβλίο ΜΑΘΕΤΕ ΤΟ JOOMLA 1.5 ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ. Ολόκληρο το βιβλίο είναι γραμμένο στα Ελληνικά και περιγράφει όλες τις λειτουργίες του δημοφιλέστερου CMS (Σύστημα Διαχείρισης Περιεχομένου) στον κόσμο Joomla.

Το Joomla είναι μία δωρεάν εφαρμογή ανοιχτού λογισμικού για την δημιουργία δυναμικών ιστοσελίδων. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ερασιτεχνικές και προσωπικές ιστοσελίδες αλλά και για επαγγελματικές. Ανήκει στην κατηγορία των Συστημάτων Διαχείρισης Περιεχομένου (Content Management System CMS). Είναι γραμμένο σε γλώσσα PHP και τα δεδομένα αποθηκεύονται σε βάση δεδομένων MySQL.

Μέσα στις 430 σελίδες του βιβλίου αναλύονται όλες οι λειτουργίες του Joomla ώστε ο χρήστης να μπορέσει να κατασκευάσει μία δυναμική ιστοσελίδα εύκολα και γρήγορα.

Επίσης περιγράφεται και ο τρόπος για την δημιουργία ενός πρότυπου (template) από την αρχή έως το τέλος, κάτι που δεν υπάρχει σε κανένα ξενόγλωσσο βιβλίο.

Συγγραφέας του βιβλίου είναι ο Μανώλης Μαρκατσέλας (aka lunarmedia).

Το βιβλίο θα κυκλοφορήσει επίσημα στις 23 Φεβρουαρίου 2009. Μπορείτε να παραγγείλετε το βιβλίο ΤΩΡΑ ώστε να είστε οι πρώτοι που θα το αποκτήσετε, μέσα από την ιστοσελίδα www.smart-books.gr

Κωδικός έκπτωσης και γνωριμίας για προεγγραφές "new2009". Ο κωδικός αυτός θα ισχύει για 10 ημέρες

Καλή ανάγνωση
deninho
Super Moderator

Μέλος από: 17 Ιαν 2004
Νέα: 3

Περιοχή: σ'άλλη διάσταση
flickr facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 03 Μαρ 2009 19:35    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Λειτουργούσε για όσες παραγγελίες έγιναν μέχρι τις 21/2. Άλλωστε γράφει στο ποστ ότι "ο κωδικός αυτός θα ισχύει για 10 ημέρες", και το ποστ γράφτηκε στις 11/2

Μέλος από: 16 Νοε 2003
Νέα: 15

Περιοχή: Athens
blog cv portfolio deviantART flickr picasa 
myspace facebook linkedin hi5 sync twitter 
friendfeed deviantART digg del.icio.us skype 
ΜήνυμαΣτις: 03 Μαρ 2009 19:36    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
Kωδικός έκπτωσης και γνωριμίας για προεγγραφές "new2009". Ο κωδικός αυτός θα ισχύει για 10 ημέρες

To μηνυμα αυτο ειναι απο τις 11/02/2009 και το κουπονι ηταν μεχρι τις 20/02/2009

σημερα εχουμε 03/03/2009 !!

Jacob Z

Μέλος από: 07 Δεκ 2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
View users profile
facebook hi5 twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 03 Μαρ 2009 23:46    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Και΄γω θέλω έκπτωση .Πάντως ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στον lunarmedia.

Μέλος από: 08 Οκτ 2008

View users profile
blog 
ΜήνυμαΣτις: 04 Μαρ 2009 01:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

entaxi..re paidia min varate....tha pao na to agoraso apo ton ekdotiko oiko...na do kai tin dafni...
και απο οτι καταλαβα είστε όλοι πλήρως οικανοποιημένοι...για να πω την αλήθεια εχω στήσει joomla site 2 φορές με πολυ δυσκολία...ελπίζω το βιβλίο να βοηθήσει.....και συνχαρητήρια στον εκδότη....παρόλο που χάσαμε την εκπτωση...χαχαχαχ

κατι τελαυταίο ....κάνω εγγραφη στο site που είναι το βιβλίο για να μπορω να κατεβάσω τα συνημμενα αρχεια που θα χρειαστουν και δεν μου επιτρεπει εγγραφη...γιατί??
ξέρει κανείς??
cyberfreak
Honorary Member

Μέλος από: 08 Σεπ 2004

Περιοχή: Κρυα Βρυση
deviantART facebook twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 06 Μαρ 2009 12:59    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ηρθε ηρθε ηρθε Victory! Yea! Victory! Yea! Victory! Yea! Victory! Yea!

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ::ΠΡΟΣΦOΡΕΣ ΕΩΣ 90%
::ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ::
fiskilis
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 06 Μαρ 2009 13:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ανέφερε κανείς τις ευχαριστίες του συγγραφέα στο Freestuff.gr στην εισαγωγή ??

EneMe
Super Moderator

Μέλος από: 09 Ιουλ 2002
Βοηθήματα: 10
Νέα: 11

Περιοχή: Στα όρη, στα άγρια βουνά, μέσα στα κοσμικά χιόνια!
blog deviantART twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 06 Μαρ 2009 15:20    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Είναι μυστικό αυτό!

Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 06 Μαρ 2009 16:10    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ναι για οσους δεν ειναι προσεκτικοι στο τι διαβαζουν !!

debonair86

Μέλος από: 19 Φεβ 2009

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 24 Μαρ 2009 15:44    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση δεν μπορώ να κάνω εγγραφή διότι στο νομό/περιοχή δεν μαφήνει να γράψω, είναι προεπιλεγμένο κανένα και δεν μαφήνει να ολοκληρώσω την εγγραφη. (http://www.smart-books.gr/index.php) Τι στο καλό κάνω λάθος?
(Αναφερόμενη στην αγορά του βιβλίου πάντα)
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 6 από 8 [119 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Διάφορα » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Ο Εφιάλτης στον δρόμο με τους προγραμματιστές. 16 cordis 18 Αυγ 2014 13:33
sibas Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Ελληνικά google maps mashup sites 36 dimsis 28 Φεβ 2013 09:05
blogman Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 24 Νοε 2014 11:04 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites