freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Τέλος η Αναλογική από σήμερα τα μεσάνυχτα στα Νότια Προάστια

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Τηλεόραση - Σειρές
Moderators:  Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 2 [21 Μηνύματα]       Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2 Επόμενο

Είσαι Νότια Προάστια και βλέπεις Αίγινα
Ναι έχω πάρει αποκωδικοποιητή
0%
 0%  [ 0 ]
Όχι δεν έχω πάρει αποκωδικοποιητή
54%
 54%  [ 6 ]
Έχω ήδη ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή
45%
 45%  [ 5 ]
Total Votes : 11

ΑποστολέαςΜήνυμα
fiskilis
Honorary Member

Μέλος από: 16 Νοε 2003
Βοηθήματα: 1
Νέα: 15

Περιοχή: Athens
View users profile Send email to user Visit posters website
blog cv portfolio deviantART flickr picasa 
myspace facebook linkedin hi5 sync twitter 
friendfeed deviantART digg del.icio.us skype 
ΜήνυμαΣτις: 17 Ιουν 2010 13:26    Θέμα: Τέλος η Αναλογική από σήμερα τα μεσάνυχτα στα Νότια Προάστια Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Τέλος η Αναλογική από σήμερα τα μεσάνυχτα στα Νότια Προάστια
Για να δούμε τις διαμαρτυρίες όσων δεν έχουν πάρει ήδη αποκωδικοποιητή!

ποιος από εσάς βλέπει από Αίγινα?

dreambet

Μέλος από: 31 Μαη 2010

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 17 Ιουν 2010 13:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εθελέστα και παθέστα.

Ας δούμε τις επιπτώσεις που θα εχει πλέον ο Ελληνας υστερα απο αυτο.

καταρχας για όσους δεν το γνωρίζουν μεχρι στιγμης η καλυτερη εικόνα προερχετε απο την τεχνολογία του "Καθοδικου σωλήνα" δηλαδή τα μονιτορς CRT.

Αν κάποιος θέλει λοιπον τέλεια εικόνα καλα θα κάνει να πετάξει τις πλασμα κλπ τηλεοράσεις που εχει και να τα χώσει να παρει μια CRT 100Ητζ και ανω.
Αυτα όσον αφορά τους λάτρεςι της τεχνολογίας αγνοώντας την αλήθεια.
( βασικα αυτα μου τα εχει πει ατομο που ειναι σε εργοστάσιο κατασκευής οθονων στην γερμανία δεν ξέρω αν αληθευει αλλα αν κρίνο απο την ευκρίνεια που εχω σε CRT monitor τότε μαλλον πρεπει να τον πιστέψω αν εχετε ενστάσεις να τις ακούσω και να τις ψάξουμε μαζι.)

Το θέμα ομως δεν ειναι αυτο αλλα το αποτέλεσμα που θα εχει στην ποιότητα των προγραμμάτων.

-Αραγε γνωρίζει το κοινο οτι με το που βάλει τον αποδικοποιητη οτι Βλεπει θα γίνετε LOG?

-Αραγε γιατι σου το χαρίζουν σε ενα κόσμο που ακόμα και τον αερα τον πληρώνεις ?

-Αραγε γνωρίζει οτι ετσι σε λίγους μήνες ( προφητευω τώρα 5-6 μήνες το πολύ ) θα κάνουν την εμφάνιση τους
συνδρομητικά πακετάκια που θα σου λένε ......
ειδαμε οτι 70% βλεπεις ντοκυμαντέρ θα ηθελες με 10 ευρώ τον μήνα να βλεπεις μόνο ντοκυμαντερς κλπ
με την λέξη πακέτα ολοι κατανοούμε τι σημαινει αυτο να μην πλατιάζω.

-Αραγε Θα εχω την Δυνατότητα εγω που ειμε "παλιομοδίτης" να απολαμβάνω το αναλογικό μου σήμα η θα μου το επιβάλουν?

θα δώσω ενα παραδειγματάκι.
το 1996 μπέναμε με τα windows 3.11 for workgroups στο δίκτυο με το trumpet και μετα με τον netscape σερφαραμε
και η χρέωση ητανε 1 δραχμή ΟΣΗ ΩΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΟΥΝ στο Δίκτυο.

Αραγε τι κερδίσαμε επι της ουσίας με την μετατροπή του αναλογικού κέντορυ του Οτε σε Φηφιακό?
ΟΕΟ?
Ας αναρωτηθούμε ολοι τι μας χάρισε η ψηφιακή εποχή στις επικοινωνίες μας με αλλους ανθρώπους.
απλα πληρώνουμε τα μαλιοκέφαλα μας γαι μια αστική κλήση.

Μπορούμε να μιλάμε ωρες γιαυτα και ο καθένας να λέει τα δικα του.
Δεν με ενδιαφέρει αν θα κάτσω να μαλώνω τώρα για το αν ειναι καλύτερο το digital απο το Analaog ( απλα σας λέω οτι τα καλύτερα studio στο λονδίνο διαφημίζουν το αναλογικό τους sound και εδώ και 5 χρόνια
θεωρούνται "φτηνοπαραγωγές" τα κομάτια που ειναι με digital sound.

Αυτο που με ενδιαφέρει και αγανακτώ ειναι οτι "ΚΡΥΒΟΥΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ" και αν υπάρχει εστω και λίγο φιλότιμο θα επρεπε οσοι ασχολούνται με την τεχνολογια
να διαδίδουν τους κινδύνους που θα εχουμε απο αυτην την μετάβαση στην ψηφιακή εποχή.
[/list]
manolism
Super Moderator

Μέλος από: 25 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 66
Νέα: 12
Templates: 1

Περιοχή: Wild West
View users profile
deviantART facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 21 Ιουν 2010 14:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι.

Έχω μία LG με ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή και όλα τα κανάλια δουλευούν μία χαρά. Πολλές φορές όμως βγάζει αυτά τα σπασίματα της εικόνας τα οποία είναι εκνευριστικά και ορισμένες φορές μαυρίζει η οθόνη για 2-3 δευτερόλεπτα και επανέρχεται. Συνήθως το κάνει πιο πολύ στον ΣΚΑΙ. Το έχει δει κανένας άλλος αυτό;

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 93
Νέα: 345
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 21 Ιουν 2010 14:14    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

θες καλύτερη κεραία ή να την γυρίσεις αλλού..
το κακό με το ψηφιακό σήμα είναι ότι όταν δεν έχεις καλό κάνει αυτά... δεν κάνει απλά ένα χιόνι..

fiskilis
Honorary Member

Μέλος από: 16 Νοε 2003
Βοηθήματα: 1
Νέα: 15

Περιοχή: Athens
blog cv portfolio deviantART flickr picasa 
myspace facebook linkedin hi5 sync twitter 
friendfeed deviantART digg del.icio.us skype 
ΜήνυμαΣτις: 21 Ιουν 2010 14:22    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

manolism ανέφερε:
Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι.;

αυτο φιλε ειναι ενδειξη οτι εχεις χαμηλο σημα εισοδου δηλαδη βλεπεις οριακα
οι λυσεις ειναι οι παρακατω

αλλαγη εξωτερικου καλωδιου κεραιας αν εινα παλιο
αλλαγη κεραιας με ποιο συγχρονη αν ειναι παλια

σε καμια περιπτωση δεν βαζουμε ενισχυτικη μοναδα αν δεν κανουμε ολα αυτα καθως αυτο που καταφερνουμε ειναι να ενισχυουμε το παρασιτο και οχι το σημα

κανε αυτα και πες μας τι εγινε

mechpanos
Honorary Member

Μέλος από: 20 Μαρ 2003
Νέα: 1

Περιοχή: Athens - Pyrgos
blog 
ΜήνυμαΣτις: 25 Ιουν 2010 15:07    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dreambet ανέφερε:

καταρχας για όσους δεν το γνωρίζουν μεχρι στιγμης η καλυτερη εικόνα προερχετε απο την τεχνολογία του "Καθοδικου σωλήνα" δηλαδή τα μονιτορς CRT.

Αυτό δεν είναι ακριβές καθόλου...Τα πολύ καλά monitors crt, έχουν πολύ καλή εικόνα, όμως σε τηλεοράσεις θέλεις ένα σκασμό λεφτά, καθώς και ένα ξεχωριστό δωμάτιο, για να πάρεις ποιότητα στις διαστάσεις μιας 50άρας plasma.

παράθεση:

-Αραγε γνωρίζει το κοινο οτι με το που βάλει τον αποδικοποιητη οτι Βλεπει θα γίνετε LOG?

Αυτό είναι εντελώς λανθασμένο. Ο ψηφιακός δέκτης, είναι δέκτης. Δεν εκπέμπει κάτι. Λαμβάνει μόνο. Άρα, δεν είναι δυνατόν να γίνει log το τί βλέπεις, λόγω της μετάβασης στο ψηφιακό σήμα.

παράθεση:
-Αραγε γιατι σου το χαρίζουν σε ενα κόσμο που ακόμα και τον αερα τον πληρώνεις ?

Την αναλογική tv γιατί στην χαρίζουν; Το μέσον αλλάζει, το προϊόν (δηλ. ελληνική τηλεόραση δηλ. για τα σκουπίδια), παραμένει το ίδιο.
Άρα πιστεύω ότι και τα παρακάτω σχόλια είναι ανερμάτιστα.

παράθεση:
-Αραγε γνωρίζει οτι ετσι σε λίγους μήνες ( προφητευω τώρα 5-6 μήνες το πολύ ) θα κάνουν την εμφάνιση τους
συνδρομητικά πακετάκια που θα σου λένε ......
ειδαμε οτι 70% βλεπεις ντοκυμαντέρ θα ηθελες με 10 ευρώ τον μήνα να βλεπεις μόνο ντοκυμαντερς κλπ
με την λέξη πακέτα ολοι κατανοούμε τι σημαινει αυτο να μην πλατιάζω.

παράθεση:
-Αραγε Θα εχω την Δυνατότητα εγω που ειμε "παλιομοδίτης" να απολαμβάνω το αναλογικό μου σήμα η θα μου το επιβάλουν?

Θα σου επιβάλουν αν θες να βλεπεις τηλεόραση, να πάρεις ψηφιακό δέκτη. Αλλά γιατί να θέλει κανείς την αναλογική εικόνα; Για τον αναλογικό ήχο το καταλαβαίνω, αλλά αναλογική τηλεόραση όχι. Θα μπορούσα να εξηγήσω γιατί πολύ εύκολα, κάνοντας ανάλυση των σημάτων PAL και NTSC και σε τί αναλύσεις παίζουν, ενώ με την ψηφιακή το επόμενο ακριβώς βήμα είναι η μετάβαση σε υψηλή ευκρίνεια.
Ωστόσο, το μόνο που θα πω είναι ότι η αναλογική ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ (χμ...και όχι γενικά το αναλογικό βίντεο), μαζί με την εικόνα μεταφέρει παρεμβολές, παράσιτα, είδωλα, φαντασματάκια, χιονάκια...Ενώ όλο το φάσμα συχνοτήτων καταλαμβάνεται από τα πολυάριθμα κανάλια, φορτώνοντας το περιβάλλον με ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία αρκετά μεγάλης έντασης.
Ενώ με την ψηφιακή, σε κάθε συχνότητα χωράνε αρκετά κανάλια, σε αρκετά καλή ποιότητα, χωρίς τα ενοχλητικά είδωλα και παράσιτα. Η εικόνα ταξιδεύει και παραλαμβάνεται, όπως ακριβώς μεταδόθηκε. Υπάρχουν διάφορα άλλα προβλήματα σε αυτό (πχ αν δεν έχεις αρκετά καλό σήμα δεν θα βλέπεις τίποτα, ενώ πριν έστω και με πολλά χιόνια, κατάφερνες να δεις), αλλά το πλεονέκτημα της καθαρής εικόνας υπερισχύει.

παράθεση:

Ας αναρωτηθούμε ολοι τι μας χάρισε η ψηφιακή εποχή στις επικοινωνίες μας με αλλους ανθρώπους.
απλα πληρώνουμε τα μαλιοκέφαλα μας γαι μια αστική κλήση.

Εμένα μου χάρισε να μπαίνω στο freestuff να γράφω, και να μιλάω με όλους τους φίλους μου σε όλο τον κόσμο, βλέποντάς τους ταυτόχρονα άμα θέλω, μέσω skype.
Εσένα;

παράθεση:

Δεν με ενδιαφέρει αν θα κάτσω να μαλώνω τώρα για το αν ειναι καλύτερο το digital απο το Analaog ( απλα σας λέω οτι τα καλύτερα studio στο λονδίνο διαφημίζουν το αναλογικό τους sound και εδώ και 5 χρόνια

Αυτό είναι σωστό, ωστόσο υπάρχει ένα μεγάλο ΑΛΛΑ.
Για να αναπαράγεις ένα βινύλιο (αναλογικό), και να το ακούσεις όπως πρέπει, χρειάζεσαι εξοπλισμό 1500€ (πικάπ-βελόνες). Για να αναπαράγεις ένα CD και να το ακούσεις όπως πρέπει, στον ίδιο ενισχυτή-ηχεία, χρειάζεσαι 100€...
Επίσης, το CD κάθε φορά που το παίζεις ακούγεται το ίδιο. Με τον αναλογικό ήχο, αυτό δεν είναι σίγουρο.

Την ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ φίλε μου, δεν πρέπει να την φοβόμαστε και να την πολεμάμε. Πρέπει να την σεβόμαστε, να την χρησιμοποιούμε σωστά και να πολεμάμε, αυτούς που την χρησιμοποιούν με λάθος τρόπο.

Super Moderator

Μέλος από: 09 Ιουλ 2002
Βοηθήματα: 10
Νέα: 11

Περιοχή: Στα όρη, στα άγρια βουνά, μέσα στα κοσμικά χιόνια!
blog deviantART twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 25 Ιουν 2010 16:30    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

mechpanos ανέφερε:
παράθεση:

Αυτό είναι σωστό, ωστόσο υπάρχει ένα μεγάλο ΑΛΛΑ.
Για να αναπαράγεις ένα βινύλιο (αναλογικό), και να το ακούσεις όπως πρέπει, χρειάζεσαι εξοπλισμό 1500€ (πικάπ-βελόνες). Για να αναπαράγεις ένα CD και να το ακούσεις όπως πρέπει, στον ίδιο ενισχυτή-ηχεία, χρειάζεσαι 100€...
Επίσης, το CD κάθε φορά που το παίζεις ακούγεται το ίδιο. Με τον αναλογικό ήχο, αυτό δεν είναι σίγουρο.

Να συμπληρώσω για τα studios:
Άλλο η ηχοληψία, άλλο η επεξεργασία, άλλο η μίξη, άλλο το mastering, άλλο η αποθήκευση κι άλλο η κατ'οίκον αναπαραγωγή.
Δυστυχώς η "κόντρα" πάντα μεταφέρεται στην αναπαραγωγή.
Το 99.9% της επεξεργασίας ήχου παγκοσμίως γίνεται ψηφιακά, σε συχνότητα δειγματοληψίας που είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να αναπαραχθεί (παραμένει σε επίπεδο αλγορίθμων δηλαδή) και αγγίζει για συνήθεις χρήσεις (με "συνήθεις" υποδομές) τα 192.000 δείγματα ανά δευτερόλεπτο.
Αν σκεφτεί κανείς ότι τα απολύτως επαγγελματικά προγράμματα δεν αναπαράφουν δείγματα, αλλά απολύτως συνεχές ήχο και κάνουν προσομείωση με πολυώνυμα ανώτερης τάξης, η διαφορά αναλογικού και ψηφιακού ήχου (από άποψη επεξεργασίας) είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΜΗΔΕΝΙΚΗ για το βιολογικά τέλειο ανθρώπινο αυτί.

Αυτό που "σκοτώνει" τον ήχο (σε επίπεδο απλού ακροατή) είναι η "κακή" επεξεργασία του ήχου, η χαμηλή (για τις μέρες μας) δειγματοληψία που αποθηκεύει το cd (μόλις 44.1kHz) και οτιδήποτε κρύβεται πίσω από τον Loudness War.

Πολύ χοντρικά, τι είναι loudness war: http://www.youtube.com/watch?v=3Gmex_4hreQ
(Δοκιμάστε να κάνετε rip ένα κομμάτι από cd κι ανοίξτε την κυματομορφή του. Θα δείτε ότι τα κανάλια είναι ασφυκτικά γεμάτα. Για πιο εμφανή αποτελέσματα, επιλέξτε κάποιο cd με "hits του κιλού", στα οποία υπάρχουν μεγαλύτερα επίπεδα loudness)
Άλλο ένα παράδειγμα: http://www.youtube.com/watch?v=-v6ML2DsBfA (χονδροειδές για να φανεί η διαφορά)

Honorary Member

blog 
ΜήνυμαΣτις: 25 Ιουν 2010 16:43    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Γενικά στην φύση, ισχύει η αρχή αναλογικό>ψηφιακό...αυτό γιατί:

Το αναλογικό σήμα είναι τελείως ομαλό, ενώ το ψηφιακό κάνει αυτά τα "σκαλοπατάκια".
Το πόσο μικρά θα είναι τα σκαλοπατάκια αυτά, εξαρτάται από τον ρυθμό δειγματοληψίας.

Ωστόσο, παρά την αρχή αυτή, όταν έχουμε να μεταφέρουμε και να αναπαράγουμε το αρχικό (αναλογικό) σήμα, πώς διασφαλίζουμε ότι αυτό μεταφέρεται και αναπαράγεται σωστά;

Ενώ, στο ψηφιακό, ό,τι έχεις γράψει (με σκαλοπατάκια, πολλά ή λίγα), αυτό θα το αναπαράγεις με τα ίδια σκαλοπατάκια, ούτε περισσότερα αλλά ούτε και λιγότερα!!!

Έτσι, στις περισσότερες των περιπτώσεων κατά την αναπαραγωγή, για τον τελικό χρήστη και μέσο ακροατή, ψηφιακό>αναλογικό.

Super Moderator

ΜήνυμαΣτις: 25 Ιουν 2010 17:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σωστά, απλά αυτά τα σχήματα είναι "παραπλανητικά"...

Σε αυτό το σχήμα που έβαλες, υπάρχουν μόλις 14 δείγματα σε μια περίοδο και φαίνεται άσχημα η διαφορά. Αν τα αντικαταστήσεις με μερικές χιλιάδες, τότε η διαφορά δεν θα φαίνεται.

Αυτό ανέφερα, ότι η δειγματοληψία επεξεργασίας και η προσομείωση οδηγούν σε αποτελέσματα που οι διαφορές αναλογικού και ψηφιακού δεν γίνονται αντιληπτές με τίποτα!
Δεν φταίει η θεωρία δηλαδή, αλλά ο τρόπος χρήσης των δυνατοτήτων.

Honorary Member

blog 
ΜήνυμαΣτις: 25 Ιουν 2010 17:03    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Συμφωνώ. Ή πρέπει να γίνει πολύ κακή χρήση των ψηφιακών δυνατοτήτων, ή να δαπανηθεί πολύ μεγάλο ποσό για αναλογικά μηχανήματα, για να υπάρξει αντιληπτή διαφορά (που μόνο τα εξοικειωμένα αυτιά θα ανιληφθούν).

Super Moderator

ΜήνυμαΣτις: 25 Ιουν 2010 18:24    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Και πολύς χρόνος για την αναλογική δουλειά...
Αν κάνεις ένα λάθος, πάλι από την αρχή...

Μέλος από: 14 Φεβ 2008
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 25 Ιουν 2010 20:13    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εχετε ανοίξει μια συζήτηση η οποία κρατάει από την εμφάνιση του cd και ακόμα δεν έχει βγει αποτέλεσμα υπέρ της μιας ή της άλλης άποψης.

Με απόλυτα τεχνοκρατικούς όρους ίσως ο ψηφιακός ήχος να υπερισχύει γιατί θεωρητικά τον ψηφιακό ήχο μπορείς να τον παραμετροποιήσεις όπως και όσο θέλεις.
Στην πράξη όμως τα αποτελέσματα είναι διαφορετικά.
Πολλές φορές μια ελαφριά και απλή "επέμβαση" στις συχνότητες είναι αρκετή για να κάνει τον ήχο "να μην ακούγεται". Κάτι που δεν συμβαίνει τόσο εύκολα με τον αναλογικό ήχο.
Επίσης υπάρχει μια παράμετρος πολύ σημαντική και στην οποία ο αναλογικός ήχος παίζει χωρίς αντίπαλο.
Εχει μια "ζεστασιά" (ίσως λόγο πιο έντονης παρουσίας των χαμηλών συχνοτήτων) ή οποία απουσιάζει από τον ψηφιακό και η οποία φαίνεται πως ταιριάζει στην ανθρώπινη ψυχοσύνθεση.

Για αυτό και υπάρχει το εξής παράδοξο. Αν και όλοι στρέφονται στην ψηφιακή αναπαραγωγή η αναλογική παραμένει η ιδεατή και πολλές φορές ποθητή αναπαραγωγή.
Μόνο και μόνο η περίοπτη θέση που κατέχουν οι λαμπάτοι ενισχυτές (μουσικών οργάνων και ακρόασης) αρκούν για να σας πείσουν.

Φυσικά το οτι τα αναλογικά "εργαλεία" είναι πιο ακριβά από τα ψηφιακά είναι αποτέλεσμα πολλών παραμέτρων. Οι περισσότεροι από τους οποίους δεν έχουν καμμία σχέση με την ποιότητα του ήχου.
Για παράδειγμα η ευκολία επεξεργασίας του ψηφιακού ήχου.
Η τα τεράστια συμφέροντα των εταιρειών που βγάζουν/χρησιμοποιούν μέσα αποθήκευσης ψηφιακού ήχου.

Φίλε mechpanos πολύ φοβάμαι οτι εδώ κάνεις λάθος:
"Ο ψηφιακός δέκτης, είναι δέκτης. Δεν εκπέμπει κάτι. Λαμβάνει μόνο. Άρα, δεν είναι δυνατόν να γίνει log το τί βλέπεις, λόγω της μετάβασης στο ψηφιακό σήμα. "

Αν δεν κάνω λάθος με το ψηφιακό σήμα είναι πολύ πιο εύκολο για την πηγή να απομονώσει και να καταγράψει το τι ακριβώς στέλνει στον δέκτη και σε ποιόν δέκτη.
Απ' όσο ξέρω είναι εύκολο για τον ψηφιακό δέκτη να αποκτήσει "ταυτότητα".

Τρανή απόδειξη το πέρασμα από pulse σε tone σήμα στην σταθερή τηλεφωνία.
Υπηρεσίες αναγνώρισης κλήσης, κ.λ.π. κ.λ.π.

Μακάρι να κάνω λάθος αλλά σε αυτό το θέμα τείνω να συμφωνήσω με τον dreambet.
Το ότι όλα αυτά που αναφέρει συμβαίνουν ήδη πέραν του Ατλαντικού, μάλλον δεν είναι τυχαίο.
mechpanos
Honorary Member

blog 
ΜήνυμαΣτις: 25 Ιουν 2010 21:31    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Φίλε Αποστόλη, συμφωνώ μαζί σου για το θέμα αναλογικού-ψηφιακού ήχου. Για το θέμα της τηλεόρασης, πού κάνω λάθος; Η tv είναι απλά δέκτης, δεν εκπέμπει (ακόμα), κάτι!
Δεν είναι τηλέφωνο, ούτε pc (άσχετα που η δικιά μου μπαίνει στο internet).
Άρα, από αυτή την άποψη, δεν μπορούν να σε "ιχνηλατήσουν" στο τί βλέπεις, τί ώρα κλπ. Είναι ακριβώς σαν το αναλογικό, δεν αλλάζει κάτι.

Φυσικά, δεν τους εμποδίζει τίποτα στο να σου πασάρουν με ευκολία τα τηλεσκουπίδια τους, γιαυτό κι εμείς φροντίζουμε να γραφόμαστε σε torrent trackers και να κατεβάζουμε ωραίες σειρές και ντοκυμαντέρ και ψαγμένες εκπομπές, για να μην τους έχουμε ανάγκη...

Εξεφύγαμε κάπως από το θέμα όμως, έ;;;

Αυτό που θέλω να επισημάνω, είναι ότι υπάρχουν 2 είδη ψηφιακής, η μάλλον 2 είδη κωδικοποίησης αυτή την στιγμή:
MPEG-2 (ΕΡΤ), Και MPEG-4 (Digea), ενώ την 2η θα ακολουθήσει μελλοντικά και η ΕΡΤ.
Οι πρώτες τηλεοράσεις με ενσωματωμένο ψηφιακό δέκτη είχαν μόνο MPEG-2 δέκτη, ενώ οι πιο πρόσφατες (από 2009 και μετά κυρίως), έχουν MPEG-4 που διαβάζει και την MPEG-2 κωδικοποίηση.
Δηλαδή, εγώ που είχα πάρει μια μικρή tv με ΜPEG-2 δέκτη τέλη του '08, πρέπει να πάρω extra αποκωδικοποιητή, και να φανταστείτε ότι εδώ που μένω δεν έχουν έρθει ακόμα ούτε τα ψηφιακά της ΕΡΤ!
Επίσης, να πω ότι από συγγενικό μου πρόσωπο που εργάζεται στην ΕΡΤ, έμαθα ότι δεν υπάρχει προγραμματισμός να παίξουν σε HD, και δεν ξέρουν πότε θα το κάνουν, γιατί πρέπει να αλλάξει όλος ο εξοπλισμός!
Να φανταστείτε, ενώ υπάρχουν λήψεις και παραγωγές που γίνονται σε HD, γίνεται μετατροπή σε SD γιατί δεν υπάρχουν μηχανήματα για την hd εικόνα!

Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 93
Νέα: 345
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 25 Ιουν 2010 21:40    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

δε νομίζω ότι θα φτάσει το ψηφιακό σε όλη την Ελλάδα στο άμεσο μέλλον, πόσο μάλλον με την κρίση που υπάρχει... ακόμα και στις ΗΠΑ μετά την 4ετία προσαρμογής αναγκάστηκαν να δώσουν άλλα 4 χρόνια παράταση.

το κόστος μετάβασης είναι πολύ μεγάλο για να το αντέξουν τα κανάλια αυτή την στιγμή πόσο μάλλον του HD που δε ξέρω αν θα γίνει στην γενιά μας.

Apostolis_38

Μέλος από: 14 Φεβ 2008
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 25 Ιουν 2010 22:28    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Φίλε mechpanos ειλικρινά δεν ξέρω αν κάνεις λάθος ή όχι.
Την εντύπωσή μου ανέφερα απλώς, σύμφωνα με κάποια πράγματα που έχω διαβάσει. Τα οποία δεν είμαι σε θέση να κρίνω γιατί το αντικείμενο είναι έξω από τις γνώσεις και τα ενδαφέροντά μου.
Για μένα καλή τηλεόραση είναι η σπασμένη τηλεόραση.

Πάντως, εκτός του ότι αντικειμενικά είναι πολύ δύσκολο να ξέρω αν όντως κάτι μαγειρεύεται,
το μόνο σίγουρο οτι έχουμε αποκτήσει μια φοβία απέναντι στον μεγάλο αδερφό.
Νομίζω όχι αδικαιολόγητα.
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 2 [21 Μηνύματα] Σελίδα:  1, 2 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Τηλεόραση - Σειρές
Τώρα είναι 01 Νοε 2014 04:15 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites