freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Εύκολος τρόπος χρήσης των xml feed

Forum index » Internet Marketing και Διαφήμιση » Affiliate marketing forum » άλλα ελληνικά δίκτυα » AffiliateMotion [παύση λειτουργίας]
This forum is locked you cannot post, reply to or edit topics   This topic is locked you cannot edit posts or make replies Σελίδα 1 από 1 [13 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: xmlfeedτεχνολογίας Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
Black_Elk

Μέλος από: 26 Ιαν 2010

View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 14 Ιαν 2011 21:21    Θέμα: Εύκολος τρόπος χρήσης των xml feed
Περιγραφή θέματος: με χρήση της τεχνολογίας DirectLink
Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πολύ affiliates, δυσκολεύονται να χρησημοποιήσουν τα xml feeds στα sites τους λόγο της έλλειψης affiliate link. Το πρόβλημα αυτό λύνετε εύκολα με την χρήση της τεχνολογίας DirectLink που καθιστά μη αναγκαίο το affiliate link.

Directlinks είναι μία προηγμένη λειτουργία που σας επιτρέπει να συνδέσετε απευθείας στο site μας χωρίς πρόσθετες παραμέτρους στη διεύθυνση URL.
Έτσι, για παράδειγμα, αντί για: http://www.mysite.gr/?a_aid=12345&a_bid=67890 μπορείτε να χρησιμοποιήσετε μόνο: http://mysite.gr

Πλεονεκτήματα DirectLink

Αυτό το είδος της σύνδεσης έχει πολλά πλεονεκτήματα:
Ο επισκέπτης δεν ξέρει ότι είναι κάνει κλικ σε Affiliate Link. Πολλοί χρήστες αποφεύγουν να πατάνε σε affiliate links. Αν χρησιμοποιήσετε affiliate links στο blog σας ή την ιστοσελίδα σας, οι επισκέπτες θα γνωρίζουν ότι κερδίζετε προμήθειες για τα προβαλλόμενα προϊόντα, και είναι λιγότερο πιθανό να κάνουν κλικ link.
Αν χρησιμοποιήσετε Directlinks κανείς δεν θα ξέρει ότι προωθείτε προϊόντα.
Ο επισκέπτης δεν μπορεί να διαγράψει το affiliate link, καθώς υπάρχουν χρήστες που δεν τους αρέσει να αγοράζουν μέσω affiliate links, ακόμη και αν δεν υπάρχει μειονέκτημα γι 'αυτούς. Τέτοιοι χρήστες αντιγραφούν τη διεύθυνση URL στο πρόγραμμα περιήγησής τους. Μπορείτε να προστατευθείτε από αυτό χρησιμοποιώντας link cloaker, αλλά αν θα χρησιμοποιήσετε Directlinks, δεν χρειάζεται να ανησυχείτε για τίποτα.

Πώς λειτουργεί

Επισκέπτης που παραπέμπεται μέσω DirectLink αναγνωρίζεται από τις πληροφορίες που HTTP_REFERER του browser. Είναι η διεύθυνση της σελίδας (αν υπάρχουν), η οποία αναφέρεται στο browser. Όταν θα επισκέπτης κάνει κλικ σε ένα σύνδεσμο στη σελίδα σας, το HTTP_REFERER θα είναι η διεύθυνση της σελίδας σας.
Το σύστημά μας θα ελέγξει τότε αυτή η σελίδα στη βάση δεδομένων μας, διαπιστώνει ότι η σελίδα ανήκει σε σας, και αποδίδει εσείς την παραπομπή (και κλικ).

Η μέθοδος αυτή εξαρτάται από τον browser, οπότε και είναι αξιόπιστη σε 90-99% των περιπτώσεων. Όλα οι σύγχρονοι browsers καταγράφουν τις πληροφορίες αυτές.

Πώς να το χρησιμοποιήσετε

Για να χρησιμοποιήσετε DirectLinking, θα πρέπει να δημιουργήσει DirectLink διευθύνσεις URL σας. Αυτές είναι οι διευθύνσεις URL των σελίδων. Μπορείτε να τις ορίσετε στο τμήμα Banners & Links.
Όλες οι διευθύνσεις URL, εξετάζονται και εγκρίνονται πριν χειροκίνητα.
Όταν η διεύθυνση URL έχει εγκριθεί, κάθε link του site σας (ακόμη και χωρίς affiliate link) συμπεριφέρονται ως affiliate links.

Μέλος από: 07 Δεκ 2010

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Ιαν 2011 22:42    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αν μπορείς να το εξηγήσεις λίγο με ένα παράδειγμα γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι το κατάλαβα.

Έστω ότι το δικό μου site είναι το www.mysite.gr και θέλω να διαφημίσω το www.shop.gr
θέλω λοιπόν να πληρώνομαι για όσες αγορές γίνονται στο shop.gr από κλικ που γίνονται από το δικό μου το mysite. τι πρέπει να κάνω;

(και μία παρατήρηση με κάθε καλή διάθεση: τα πολλά ορθογραφικά λάθη στο παραπάνω post και στο newsletter δεν κάνουν καλή εντύπωση)
Πολύ affiliates, δυσκολεύονται να χρησημοποιήσουν τα xml feeds στα sites τους λόγο της έλλειψης affiliate link. Το πρόβλημα αυτό λύνετε εύκολα με την χρήση της τεχνολογίας DirectLink που καθιστά μη αναγκαίο το affiliate link.
Black_Elk

ΜήνυμαΣτις: 17 Ιαν 2011 08:27    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλημέρα ckabi, για να χρησιμοποιήσεις τα DirectLinks πρέπει απλά να δηλώσεις το site σου στην σχετική ενότητα στην πλατφόρμα και να περιμένεις την έγκριση για την χρήση της υπηρεσίας. Η σωστή δήλωση του site γίνετε στην μορφή *mysite.gr* , όπου το * λειτουργεί ως wildcard για να είναι δυνατή η αναγνώριση όλων των πιθανών subdomains και directories.

Για τα ορθογραφικά λάθη έχεις απόλυτο δίκιο, θα έπρεπε να τα έχω προσέξει και στην θέση σου θα μου έκανα και εγώ την παρατήρηση.

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 93
Νέα: 324
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 17 Ιαν 2011 13:10    Θέμα: Re: Εύκολος τρόπος χρήσης των xml feed
Περιγραφή θέματος: με χρήση της τεχνολογίας DirectLink
Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Black_Elk ανέφερε:

Directlinks είναι μία προηγμένη λειτουργία που σας επιτρέπει να συνδέσετε απευθείας στο site μας χωρίς πρόσθετες παραμέτρους στη διεύθυνση URL.
Έτσι, για παράδειγμα, αντί για: http://www.mysite.gr/?a_aid=12345&a_bid=67890 μπορείτε να χρησιμοποιήσετε μόνο: http://mysite.gr

απλά νομίζω, για να γίνει πιο κατανοητό, ότι εδώ πρέπει να βάλουμε:
παράθεση:
Έτσι, για παράδειγμα, αντί για: http://www.ToSiteTouDiafimizomenou.gr/?a_aid=12345&a_bid=67890 μπορείτε να χρησιμοποιήσετε μόνο: http://ToSiteTouDiafimizomenou.gr/

μιας και mysite.gr συνήθως λέμε το δικό μας site, κι όπως λες πολύ σωστά παρακάτω πρέπει να το δηλώσουμε στο σύστημα ως *mysite.gr*

michalis1984

Μέλος από: 05 Ιουν 2001

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 17 Ιαν 2011 14:46    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δηλαδή αφου γίνει approve ένα domain μου, μπορώ απο τα banner που παίρνω μέσα απο το panel για να βαλω στο συγκεκεριμένο domain μου, να διαγράφω τα υπόλοιπα στο url μετά το βασικό domain του διαφημιζομένου, και αυτό μπορώ να το κάνω για όλους τους διαφημιζόμενους του δυκτίου, τόσο απλά, σώστα κατάλαβα; Αυτό είναι καλό νομίζω!
ckabi

Μέλος από: 07 Δεκ 2010

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 18 Ιαν 2011 01:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Λοιπόν αυτό πράγματι είναι πάρα πολύ χρήσιμο!
Black_Elk

ΜήνυμαΣτις: 19 Ιαν 2011 21:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

@cordis Ευχαριστώ, σωστή η διευκρίνηση
@michalis1984 σωστός είσαι αλλά όπως επισημάνεται και στην παρουσίαση το σύστημα αυτό στηρίζεται στην τεχνολογία του browser, "Η μέθοδος αυτή εξαρτάται από τον browser, οπότε και είναι αξιόπιστη σε 90-99% των περιπτώσεων. Όλα οι σύγχρονοι browsers καταγράφουν τις πληροφορίες αυτές." Οπότε το κλασσικό affiliate link είναι ποιο αξιόπιστο.
@ckabi ευχαριστό
Για όποιον επιθυμεί να χρησιμοποιήσει URL cloaking, οπότε και να διατηρήσει την αξιοπιστία affiliate link αλλά και να μην φαίνεται ότι το link είναι affiliate, μπορεί να το κάνει με το σχετικό εργαλείο AffLinkProtector
Έναρξη -> Προβολή -> Σύνθετα εργαλεία -> AffLinkProtector

ΜήνυμαΣτις: 19 Ιαν 2011 21:32    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εντός των επομένων ημερών θα είναι διαθέσιμο και feed με ενσωματωμένο το affiliate ID

ΜήνυμαΣτις: 20 Ιαν 2011 18:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

πάντως έχει ακόμα πρόβλημα και στην καμπάνια γράφει default όταν είναι από direct link, και στο banner κενό, οπότε δε μας βοηθάει καθόλου για να ξέρουμε πως πάει τι και που να δώσουμε βάση...

πότε θα το φτιάξουν αυτό;

Black_Elk

ΜήνυμαΣτις: 18 Απρ 2011 07:26    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

τί πρόβλημα ενοείς; χρησημοποίησε το feed με το affiliate link, είναι ποιο αξιόπιστο από το direct link

ΜήνυμαΣτις: 18 Απρ 2011 16:54    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

πραγματικά δε θυμάμαι σε τι αναφερόμουν στις 20 Ιανουαρίου, φαντάζομαι ότι θα έχει φτιαχτεί για να μη σε ξαναενοχλήσω.

Black_Elk

ΜήνυμαΣτις: 18 Απρ 2011 23:38    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν πρόσεξα ότι ήταν τόσο παλιό. το έχω χάσει μου φαίνετε

ΜήνυμαΣτις: 18 Απρ 2011 23:50    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

η πολύ δουλειά...

Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
This forum is locked you cannot post, reply to or edit topics   This topic is locked you cannot edit posts or make replies Σελίδα 1 από 1 [13 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Internet Marketing και Διαφήμιση » Affiliate marketing forum » άλλα ελληνικά δίκτυα » AffiliateMotion [παύση λειτουργίας]
Τώρα είναι 24 Απρ 2014 00:05 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites