freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Πόσα λεφτά μπορεί να βγάλει αυτό το blog?

Forum index » Internet Marketing και Διαφήμιση » Διαφημίσεις στις σελίδες μας » Διαφημίσεις στις σελίδες μας (εκδότες)-γενικά
Moderators:  Super-Moderators, WebDev Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [14 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: blogλεφτα Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
spirospin

Μέλος από: 24 Αυγ 2011

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 29 Αυγ 2011 03:44    Θέμα: Πόσα λεφτά μπορεί να βγάλει αυτό το blog? Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Η ερώτηση που ακολουθεί είναι υποθετική οπότε απαντήστε μου κι εσείς στο περίπου.
Σας δίνω κάποια στοιχεία για ένα blog και θέλω να μου πείτε πόσα χρήματα μπορεί να βγάζει κατά την γνώμη σας τον μήνα.
Ας πούμε ότι έχει περίπου 20.000 μοναδικούς επισκέπτες την ημέρα, 9-10 σελίδες ανα χρήστη, page rank 4, bounce rate 1% και ότι στην alexa είναι λίγο πιο χαμηλά από τις 50.000 στον κόσμο. Και ας πούμε ότι τα παραπάνω στοιχεία είναι με βάση το google analytics που θεωρείται και αξιόπιστο από όσο ξέρω.
Μην καθήσετε να μου αναλύσετε κατά πόσο μπορούν να ισχύουν τα παραπάνω στοιχεία, πείτε ότι υπάρχουν. Και ας πούμε ότι το blog είναι γενικού ενδιαφέροντος και θεματολογίας.
Επίσης πείτε μου αν κατά την γνώμη σας μπορεί να βγάλει περισσότερα χρήματα αν με τα ίδια στατιστικά δεν είναι σε blogspot αλλά σε domain.gr
spirospin

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 29 Αυγ 2011 03:48    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

α και ας πουμε ότι δεν χώνεις διαφημίσεις σε άρθρα για να τις προωθήσεις. θεωρώ ότι πολύ σπαστικό αυτό για να το αναγνώστη!
starfish

Μέλος από: 15 Δεκ 2006

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 29 Αυγ 2011 10:35    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

έχεις σίγουρα 1000€ τον μήνα, για περισσότερα θα μετρήσουν και άλλοι παράγοντες

Alexa, pr δεν παίζουν ρόλο μην τα αναφέρεις.
Bounce rate 1% αποκλείεται είναι πολύ χαμηλό.

Μικρές Αγγελίες
Δημιουργία Ιστοσελίδας
spirospin

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 29 Αυγ 2011 11:34    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Γεια το bounce rate έχεια δίκιο, φαίνεται υπερβολικά χαμηλό, αλλά άμα τόσο σου λέει το google analytics??
viktoras

Μέλος από: 05 Απρ 2001
Περιοχή: Γαλάτσι, Αθήνα
View users profile Visit posters website
blog sync twitter 
ΜήνυμαΣτις: 29 Αυγ 2011 14:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το γεγονός ότι είναι γενικού ενδιαφέροντος και θεματολογίας δεν λειτουργεί υπέρ του.

Το δίλημμα blogspot / δικό του domain δεν είναι τόσο απλό όσο ακούγεται. Το να κάνεις π.χ. χρήση ενός domain με masking δεν αλλάζει κάτι εάν το "blog" δεν έχει σωστό σχεδιασμό που να υποστηρίζει σωστά και Χ διαφημιστικά blocks.

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 29 Αυγ 2011 14:47    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Συμφωνώ απόλυτα φίλε μου viktora. Το πρόβλημα είναι ότι εγώ είμαι ερασιτέχνης blogger ( κοίτα που φτάσαμε, να ξεκαθαρίζουμε ότι είμαστε ερασιτέχνες blogger γιατί έχει γεμίσει ο τόπος με επαγγελματίες που θέλουν να πλουτίσουν από αυτό), οπότε δεν έχω τρελές γνώσεις ούτε από HTML ούτε από διαφήμιση. Έφτιαξα το blog επειδή το γούσταρα, το υποστήριξα όσο μπορούσα και τώρα που πάει καλά, αν γίνεται θέλω να βγάλω κάποια χρήματα για να δώσω και στα παιδιά που με βοηθάνε/γράφουν .Άλλωστε σχεδόν
όλοι μας είμαστε φοιτητές. Δεν είμαστς ούτε επιχειρηματίες ούτε τίποτα τέτοιο...Συγνώμη που τα λέω αυτά αλλά έχω βαρεθεί να βλέπω blog στα οποία ψάχνεις να βρεις το άρθρο ανάμεσα σε 80.000 διαφημίσεις.
viktoras

blog sync twitter 
ΜήνυμαΣτις: 29 Αυγ 2011 15:32    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Κατανοώ αυτό που μου λες, όμως αν ισχύουν τα στατιστικά που παραθέτεις, μπορεί να υπάρξει μεγάλο κέρδος από διαφημίσεις κάτι που όμως προϋποθέτει μία Α επένδυση, με γνώμονα πρωτίστως τους επισκέπτες ώστε το αποτέλεσμα να μην είναι ...10 διαφημίσεις γύρω από ένα άρθρο.

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 29 Αυγ 2011 15:40    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μπορείς να μου προτείνεις κάποια πράγματα; Δηλαδή να μου εξηγησεις για τι είδους επένδυση μιλάς και να μου πεις τι διαφημίσεις θα έβαζες εσύ σε ένα τέτοιο blog.
viktoras

blog sync twitter 
ΜήνυμαΣτις: 29 Αυγ 2011 15:54    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Υποθετικά θα μπορούσαμε να μιλάμε για ώρες. Η επένδυση μπορεί να είναι σε χρόνο και σε χρήμα εάν μιλάμε π.χ. για re-design του blog ώστε να αποκτήσει ένα δικό του "brand".

Φυσικά μπορείς να τα αγνοήσεις όλα αυτά και απλά μόνος να βάλεις PPC διαφημίσεις ( Adsense ) όπου εσύ θεωρείς ότι είναι καλύτερο/προσοδοφόρο.

Ξαναλέω, μιλάμε πάντα θεωρητικά χωρίς να ξέρουμε λεπτομέρειες. Το τι διαφημίσεις θα έβαζα εξαρτάται από πολλούς παράγοντες: Θεματολογία, ποιότητα περιεχομένου, δημογραφικά στοιχεία επισκεπτών κ.ο.κ.

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 29 Αυγ 2011 16:14    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ναι λόγικα όλα αυτά...Να σου πως για παράδειγμα ένα πρόβλημα που έχω. Μου είχε τοποθετήσει ένας γνωστός που είχα, 2 οριζόνιες διαφημίσεις adsense κάτω από το άρθρο μέσω HTML. Σε μια προσπάθεια που έκανα τότε να κάνω το blog να φορτώνει πιο γρήγορα αλλά και να μην κουράζω τον κόσμο με διαφημίσεις, αφαίρεσα την μια από τις 2.. Στην συνέχεια είδα ότι η απόδοση έπεσε αισθητά και πήγανα την ξαναπροσθέσω. Έβαλα ακριβώς τον ίδιο κώδικα στο ίδιο ακριβώς σημείο αλλά ο blogger δεν τον δεχόταν! Και έτσι παρέμεινα με μια! Εγώ έτσι χάνω λεφτά αλλά δεν μπόρεσα να βρω άκρη...Τέσπα. θα το ψάξω και περισσότερο και ότι είναι θα σας ρωτήσω. Ελπίζω να την βρω την άκρη. Ευχαριστώ για τις συμβουλές πάντως!
Basilakis
PHP Moderator

Μέλος από: 17 Νοε 2003
Βοηθήματα: 68
Νέα: 7
Templates: 3
Scripts: 3

Περιοχή: Womans' Brain
View users profile Send email to user Visit posters website
blog deviantART flickr myspace facebook linkedin 
hi5 sync twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 30 Αυγ 2011 03:41    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

viktora... perimena na dw ean kapoios tha pei pws to design metraei kai oxi mono ta statistika...

Μέλος από: 12 Μαρ 2004
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Kastoria
ΜήνυμαΣτις: 30 Αυγ 2011 06:48    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

αν κρίνουμε από το τρομακτικό, τότε το design, όχι δεν μετράει

Εγώ θα σου πρότεινα όμως να κάνεις ένα φιλικό προς τον χρήστη design, αλλά όχι πολύ βαρύ.

Επίσης για οικονομικό μοντέλο μιας και έχει αρκετούς επισκέπτες ημερησίως θα πρότεινα μια μίξη adsense με affiliate.

Spyrostagas
Honorary Member

Μέλος από: 04 Νοε 2009
Βοηθήματα: 2

Περιοχή: Αμπελόκηποι / Αθήνα
myspace facebook hi5 sync twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 30 Αυγ 2011 10:56    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

βάλε διαφημίσεις adsense και δες από τα affiliate networks που διαθέτει η ελληνική αγορά, ποιες καμπάνιες σε διαφέρουν, διάλεξε 2 - 3 καλές και φτιάξε όμορφα άρθρα ( αλλά με λίγα λόγια όχι πολλά και κουράζουν τον χρήστη ) και βάλε και το banner της καμπανιας μέσα.

Μέλος από: 17 Νοε 2003
Βοηθήματα: 68
Νέα: 7
Templates: 3
Scripts: 3

Περιοχή: Womans' Brain
blog deviantART flickr myspace facebook linkedin 
hi5 sync twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 30 Αυγ 2011 15:30    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν είναι αυτό το νόημα...

Ένα site με χάλια Design, δεν θα βγάλει τα ίδια με ένα site με καλύτερο design.

Το θέμα ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ είναι πως πασάρεις τις διαφημίσεις.

O χρήστης πρέπει να "θέλει" να σε στηρίξει.

Και όλα αυτά με παράδειγμα site το οποίο απο 40.000 επισκέπτες ανέβηκε στους 120.000 και βγάζει το τριπλάσιο κέρδος από διαφημίσεις / affiliate.

Forum index » Internet Marketing και Διαφήμιση » Διαφημίσεις στις σελίδες μας » Διαφημίσεις στις σελίδες μας (εκδότες)-γενικά

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Πόσα να χρεώσω (μηνιαίως) για διαφήμιση σε Blog 4 papp0us 06 Δεκ 2014 12:51
polteris Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
πρόβλημα με εισαγωγή banners σε blog 7 katerina12605 27 Μαρ 2013 20:26
katerina12605 Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 21 Δεκ 2014 15:26 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites