freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Ερώτηση για κοστολόγηση erp

Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Καριέρα, Αναζήτηση & Παροχή Υπηρεσιών » Η Επιχείρηση
Moderators:  Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 2 [19 Μηνύματα]       Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
txc

Μέλος από: 02 Δεκ 2003
Βοηθήματα: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 07 Ιουλ 2012 17:02    Θέμα: Ερώτηση για κοστολόγηση erp Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλησπέρα παιδιά,
μια ερώτηση, μου τέθηκε το ερώτημα υλοποίησης ενός συστήματος erp για διαχείριση εσόδων-εξόδων ,αποθήκης κλπ.

σκέφτομαι να αναπτύξω την εφαρμογή σε php-mysql, πόσο περίπου θα μπορούσε να κοστολογηθεί μια τέοια εργασία? φυσικά δεν μιλάω για ακριβή κοστολόγηση εκ μέρους σας απλά να έχω μια εικόνα της αγοράς.

αν πηγαίναμε σε μια έτοιμη λύση κάποιας γνωστής εταιρείας πόσο κοστολογούνται στην αγορά?

ευχαριστώ εκ των προτέρων
korgr
Honorary Member

Μέλος από: 07 Οκτ 2008
Βοηθήματα: 5
Scripts: 2

Περιοχή: Corinth
View users profile
portfolio skype 
ΜήνυμαΣτις: 07 Ιουλ 2012 23:58    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγώ για να τελειώσω το www.mymanagement.gr μου πήρε 2 μήνες και έκτοτε χρειάστηκαν ουκ ολίγες επεμβάσεις βελτιώσεις κλπ
Το έκανα για τις εσωτερικές μας ανάγκες οπότε δεν μπήκα στη διαδικασία να το κοστολογήσω. Τώρα που το λες θα έλεγα χαλαρά 7 με 8 χιλιάδες αν μιλάμε για κάτι της ανάλογης ποιότητας.

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 93
Νέα: 327
Templates: 1

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 08 Ιουλ 2012 00:01    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ένα erp μαζικής παραγωγής κοστίζει μονοψήφιες χιλιάδες έως και 500.000 ανάλογα με την υλοποίηση και τα modules που θα έχει.

πάντα έχει και ετήσιο συμβόλαιο συντήρησης.

txc

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 08 Ιουλ 2012 19:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

@korgr είδα σε άλλο θέμα το σύστημα που έχεις αναπτύξει και χοντρικά κάτι τέτοιο θα αναπτυχθεί.

ίσως μπουν και κάποια παραπάνω όπως αποθήκη για διαχείριση προίόντων, ακόμα δεν έχουν γίνει τελικές συζητήσεις

ο ενδοιασμός που έχω είναι σχετικά με το αν πρέπει να αναπτυχθεί σε php ή να ασχοληθώ με windows link to windows πλατφόρμα όπως .net

απλά δεν έχω γνώση τέτοιας γλώσσας και θα μου πάρει περισσότερο χρόνο να υλοποιηθεί

ίσως εμπειρικά κάποιος να μου έδινε κάποιες περισσότερες ιδέες για να υποστηριχθεί η php από .net
korgr
Honorary Member

View users profile
portfolio skype 
ΜήνυμαΣτις: 08 Ιουλ 2012 21:19    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πιστεύω πως μια χαρά αποτέλεσμα θα έχεις με PHP & MySQL

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 93
Νέα: 327
Templates: 1

Περιοχή: Greece
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 09 Ιουλ 2012 09:54    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

θα έχεις μια χαρά σαν αποτελέσματα με PHP & MySQL. αλλά θα παιδευτείς να φέρεις το user expirience ενός χρήστη μιας εφαρμογής γραφείου στο περιβάλλον του web.

θα χρειαστείς JavaScript για να κάνεις το Enter να πηγαίνει στο επόμενο πεδίο, όταν στο πεδίο ΑΦΜ πληκτρολογηθούν 9 ψηφία να πηγαίνει στο επόμενο... καθώς και διάφορες άλλες λειτουργίες που κάνουν την ζωή του χρήστη πιο εύκολη και την εισαγωγή των δεδομένων πιο γρήγορη.

platongr

Μέλος από: 28 Αυγ 2009
Περιοχή: Αγρίνιο
facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 09 Ιουλ 2012 23:32    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Θα το φτιάξεις για τον εαυτό σου ή για κάποιον τρίτο ?

Αν είναι για τις δικές σου ανάγκες go for it...
Αν είναι να το πουλήσεις σε κάποιον που σου το ζήτησε, τον συμφέρει να πάρει κάτι έτοιμο γιατί θα το έχει άμεσα, θα έχει υποστήριξη, εκπαίδευση και θα είναι bugs-free.

Υπολόγισε τον χρόνο που θα σου πάρει να το τελειώσεις + τα bugs + τις αναβαθμίσεις + ότι ξεχάσει να σου πει ότι θέλει +++++

Μέλος από: 14 Ιουλ 2011

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 10 Ιουλ 2012 09:28    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

to thema einai aplo
http://codecanyon.net/item/ultimate-client-manager-pro-edition/2621....z_author=dtbaker
... 50 euro ipothesi
korgr
Honorary Member

View users profile
portfolio skype 
ΜήνυμαΣτις: 10 Ιουλ 2012 09:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

megsk ανέφερε:
to thema einai aplo
http://codecanyon.net/item/ultimate-client-manager-pro-edition/2621....z_author=dtbaker
... 50 euro ipothesi

Καλά βρες εσύ Έλληνα επιχειρηματία να δουλέψει αυτό το πράγμα και μάλιστα στα Αγγλικά...
Εδώ το wordpress στα ελληνικά δεν μπορούν να καταλάβουν πως το διαχειρίζονται.

Μέλος από: 14 Ιουλ 2011

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 10 Ιουλ 2012 11:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

κίτα αν το προβλημα είναι τα αγγλικά και όχι το προγγραμα που εντάξει δεν είναι κάτι το τρομερό αλλά καλύπτει πολλές ανάγκες + οτι είναι και για smartphones kai tablets με λίγο modification γίνεται ok . Βάζεις λίγο περισσότερο ασφάλεια τα γράφεις στα ελληνικά και είναι όλα πολύ πιο εύκολα ¨¨) Πάντως δεν μπορείς να αρνηθείς οτι είναι αξιόλογο και σε εξερετικά προσιτή τιμή.
korgr
Honorary Member

View users profile
portfolio skype 
ΜήνυμαΣτις: 10 Ιουλ 2012 13:13    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Είδες κάπου να διαχειρίζεται συνδρομητικές υπηρεσίες;
Έψαξα αλλά δεν...

Σίγουρα η τιμή είναι δελεαστική αλλά αν σου ζητήσει modifications ο πελάτης, άντε μπες σε ξένο κώδικα και βρες τι θα κάνεις

Μέλος από: 03 Μαη 2012
Περιοχή: Δάφνη
ΜήνυμαΣτις: 10 Ιουλ 2012 13:38    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Υπάρχει και αυτό http://www.dolibarr.org/, είναι opesource και το δουλεύω 2 χρόνια. Υποστηρίζει και Ελληνικη γλώσσα.

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 10 Ιουλ 2012 23:57    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ευχαριστώ για τις απαντήσεις, να επανέλθω στο θέμα γιατί δεν είχα πρόσβαση στο Internet.

είναι για κάποιον τρίτο η εφαρμογή, προσανατολίζομαι σε php-mysql αλλά ενα θέμα που δεν ξέρω αν μπορεί να λυθεί είναι η εκτύπωση παραστατικών απευθείας από μια τέτοια web based εφαρμογή.
τουλάχιστον δεν έχω προσπαθήσει κάτι αντίστοιχο, λογικά θα γίνεται.

δηλαδή να βγαίνει κατευθείαν το παραστατικό χρέωσης για κάποιον πελάτη.
mechpanos
Honorary Member

Μέλος από: 20 Μαρ 2003
Νέα: 1

Περιοχή: Athens - Pyrgos
View users profile Send email to user Visit posters website
blog 
ΜήνυμαΣτις: 11 Ιουλ 2012 07:56    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Όπα είπες παραστατικό...
Άρα δεν είναι μόνο για διαχείριση και τα παραστατικά θα τα κόβει χειρόγραφα ή με μηχανή...
Θες και τιμολόγηση, και σύνδεση με φορ. μηχανισμό, και υποστήριξη για ηλ. τιμολόγιο...και τήρηση βιβλίων, και εγγραφές σε λογαριασμούς και και και και και....
Θες σύμβουλο και συνεργάτη ένα λογιστή και έγκριση από την ΔΟΥ δεν ξέρω κατά πόσο θα το καταφέρεις αυτό.
Καλύτερα ένα έτοιμο ERP εμπορικό πακέτο ή υποστήριξη του OpenERP που είναι ήδη σε προχωρημένο επίπεδο λειτουργικότητας.

Τα ERP δεν είναι projects σαν τις ιστοσελίδες άντε έχουμε μια γαμάτη ιδέα, πάμε να την φτιάξουμε!...

ο korgr είπε έφτιαξε το δικό του ξεκινώντας για ΔΙΚΗ του χρήση και καλά έκανε...δεν το "βάφτισε" όμως ERP, ούτε το έβαλε να κόβει παραστατικά!!!

Honorary Member

View users profile
portfolio skype 
ΜήνυμαΣτις: 11 Ιουλ 2012 12:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

mechpanos ανέφερε:

ο korgr είπε έφτιαξε το δικό του ξεκινώντας για ΔΙΚΗ του χρήση και καλά έκανε...δεν το "βάφτισε" όμως ERP, ούτε το έβαλε να κόβει παραστατικά!!!

Ακριβώς!

Άλλο εφαρμογή οικονομικής διαχείρισης (έσοδα, έξοδα, επιταγές, πελάτες, προμηθευτές, παραγγελίες) και άλλο πλήρες ERP με τιμολόγηση. Απ' όσο ξέρω αυτές οι δουλειές θέλουν και εγκατάσταση κάποιου client προγράμματος στον υπολογιστή που έχει τον φορολογικό μηχανισμό και να συνδέεται σε αυτόν η διαδικτυακή εφαρμογή και φυσικά έγκριση από την εφορία!

Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Καριέρα, Αναζήτηση & Παροχή Υπηρεσιών » Η Επιχείρηση

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Open source erp 6 magy 18 Νοε 2013 11:58
magy Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Ερώτηση για να ανοίξω eshop 18 DrJim 31 Οκτ 2013 20:53
Paris Platanias Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Ερώτηση για Freelance job 1 kidpo21 15 Οκτ 2013 17:12
Rapid-eraser Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Ερώτηση για ΚΑΔ - Κατασκευής Ιστοσελίδας 15 akisk555 24 Ιουλ 2013 12:08
fiskilis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Ερώτηση για φόρο και συντελεστές και παρακράτηση 7 akisk555 06 Μαρ 2013 10:14
nikosdimos Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος