freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Τι χρησιμοποιείτε περισσότερο;

Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Apple Software και Hardware » Mac & MacBook
Moderators:  Software & Hardware Moderators, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 2 [21 Μηνύματα]       Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
JohnMorf

Μέλος από: 20 Αυγ 2011
Περιοχή: Αθήνα
View users profile Send email to user Visit posters website
blog facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 13 Ιουλ 2012 22:46    Θέμα: Τι χρησιμοποιείτε περισσότερο; Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Είπα να ρωτήσω να δω, όσοι έχουν mac και pc, από τη στιγμή που πήραν mac πόσο συχνά χρησιμοποιούν από τότε το pc τους;

Μέλος από: 16 Σεπ 2005

View users profile Visit posters website
blog deviantART facebook linkedin 
ΜήνυμαΣτις: 14 Ιουλ 2012 16:24    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το pc καθημερινά, το mac όχι και τόσο και τουλάχιστον τις μισές φορές τρέχω τα windows link to windows και όχι το osx.

Που να έπαιζα και παιχνίδια...

[edit]Τώρα αν κάποια στιγμή βγάλει η microsoft link to microsoft visual studio σε osx, ίσως αλλάξω συνήθειες[/edit]
JohnMorf

blog facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 14 Ιουλ 2012 16:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Η αλήθεια είναι πως κάνεις χρήση ανάλογα με τις συνήθειες και τις ανάγκες σου. Εγώ προσωπικά από τότε που πήρα το macbook pro, δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει το pc μου πάνω από 10 ώρες... και από αυτές τις 10 ώρες οι μισές ή παραπάνω ήταν για επίλυση προβλημάτων του λειτουργικού και εγκατάσταση ενημερώσεων.
Σίγουρα έχει να κάνει με τη δουλεία που έχει ο κεθένας. Εγώ το χρησιμοποιώ για final cut, photoshop, after effects, premiere, 3ds max και το internet για να γράφω κανά άρθρο στο news machine. Οπότε πολύ σπάνια windows link to windows και pc

Μέλος από: 07 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 11
Νέα: 15

Περιοχή: Μεσολόγγι έως το 2014
facebook twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 14 Ιουλ 2012 23:09    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Οταν ειχα το iMac μου μεχρι περσι το pc μονο για games.
Τωρα εχω μονο το pc και αναγκαστικά windows link to windows.
Οταν το ξαναπάρω το iMac θα εχω το pc μονο για games (Πάλι.) και πολυ ειναι.

JohnMorf

blog facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 14 Ιουλ 2012 23:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Έτσι είναι... Το pc είναι για gaming και ο mac είναι για ΟΛΑ τα άλλα και τα κάνει και καλύτερα. Πραγματικά πιστεύω πως ακόμα και η εμπειρία χρήσης του internet στον mac είναι καλύτερη Another pint of beer

Μέλος από: 17 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 1
Νέα: 3

Περιοχή: σ'άλλη διάσταση
flickr facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 14 Ιουλ 2012 23:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

pc, εκτός αν θέλω να κάτσω στο σαλόνι (μπαλκόνι κλπ), οπότε είναι πιο εύκολο να κουβαλήσω το macbook απ'ότι το πισί με την 24άρα

Για τις σοβαρές δουλειές (οτιδήποτε, δηλαδή πάνω από youtube videos @720p), ξεβολεύομαι και πάω στο γραφείο, γιατί το macbook μου ψήνει τα παπάρια (το χρησιμοποιώ ως laptop) ακόμη και με κλιματιστικό στο χώρο.

Γενικά, ευτυχώς που δεν το πλήρωσα εγώ αυτό, γιατί ακόμη θα έκλαιγα τα 1500€ που έκανε το Δεκέμβριο...

ΑΛΛΑ, πολύ ωραίο μηχάνημα όσον αφορά στο σχεδιασμό του, και στιβαρό.

ΜήνυμαΣτις: 15 Ιουλ 2012 08:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
πιστεύω πως ακόμα και η εμπειρία χρήσης του internet στον mac είναι καλύτερη

Στα windows τωρα αναγκάζομαι χρησιμοποιώ ΙΕ,Firefox, Chrome, γιατι τραβανε κολλήματα...
Στο iMac με τον Safari, ανοιγα 80+ καρτελες, τις αφηνα ανοιχτες για βδομαδες ολόκληρες και οταν ξανα πήγαινα πισω στον browser η εναλλαγή μεταξυ των tabs ήταν απίστευτη.
Τωρα στο pc, καλα στον firefox δε το συζηταω να ανοιξω πανω απο 5-6 παραθυρα (και αυτα με block την java-script), αλλα στον crome που καπως την παλευει, αργει να ανοιξει πολλες καρτελες μαζι.
Πχ τον εχω να ξεκινάει μαζι με τα windows και επαναφερει στν αρχη 8 pin tabs. (freestuff, nooz news247 freemeteo, facebook twitter, contra gazzeta).
Μεχρι να τα επαναφέρει όλα θελει περιπου 40s, και αυτο με εναν Force GT 3 90GB.
Ο iMac μου επανεφερε τον safari με εναν κλασικό SATA HDD τα ίδια παραθυρα σε λιγότερο απο 15 δευτερόλεπτα

JohnMorf

blog facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 15 Ιουλ 2012 10:40    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αυτό λέμε αλλά μερικά fanboys ακόμα το χαβά τους... Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι καλύτερο βρίσκετε στα windows link to windows εγώ μπορώ να σας πω χιλιάδες καλύτερα για το os x.

ΜήνυμαΣτις: 15 Ιουλ 2012 11:32    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ειναι και θεμα συνηθειας.
Αν εχεις σνθσεις καποιες εφαρμογες και το περιβαλλον, λογικο ειναι.
Και αλλο να ειναι καποιος 15-20 και αλλο 30+. Ο μικρος εχει την "καβλα" να ψαξει το διαφορετικο και να το μαθει , και να το συνηθησει. Ο μεγαλος βολευεται με αυτο που εχει μαθει.

cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 93
Νέα: 345
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 15 Ιουλ 2012 18:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

JohnMorf ανέφερε:
Αυτό λέμε αλλά μερικά fanboys ακόμα το χαβά τους...

fanboy είσαι όταν προσπαθείς να χαρακτηρίσεις τους άλλους fanboys για να βγάλεις την ρετσινιά από την καμπούρα σου.

JohnMorf

blog facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 15 Ιουλ 2012 19:40    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Να το πάρω σαν προσβολή αυτό ??

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 93
Νέα: 345
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 15 Ιουλ 2012 20:38    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

με λίγα λόγια, προσπάθησες να προσβάλλεις κάποιους με τον χαρακτηρισμό fanboys. Μιας, κι απ' ότι λες, εσένα σε προσβάλλει...

athanasios-davalas

Μέλος από: 22 Ιουν 2012
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Αθήνα, Ζωγράφου
ΜήνυμαΣτις: 15 Ιουλ 2012 20:40    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αν λατρεύω τον mac; Είναι απίστευτος. Αν τα windows link to windows μπορώ να τα αλλάξω λόγω εργασίας; Όχι δυστυχώς

Spyrostagas
Honorary Member

Μέλος από: 04 Νοε 2009
Βοηθήματα: 2

Περιοχή: Αμπελόκηποι / Αθήνα
myspace facebook hi5 sync twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 16 Ιουλ 2012 01:49    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

deninho ανέφερε:
pc, εκτός αν θέλω να κάτσω στο σαλόνι (μπαλκόνι κλπ), οπότε είναι πιο εύκολο να κουβαλήσω το macbook απ'ότι το πισί με την 24άρα

Για τις σοβαρές δουλειές (οτιδήποτε, δηλαδή πάνω από youtube videos @720p), ξεβολεύομαι και πάω στο γραφείο, γιατί το macbook μου ψήνει τα παπάρια (το χρησιμοποιώ ως laptop) ακόμη και με κλιματιστικό στο χώρο.

Γενικά, ευτυχώς που δεν το πλήρωσα εγώ αυτό, γιατί ακόμη θα έκλαιγα τα 1500€ που έκανε το Δεκέμβριο...

ΑΛΛΑ, πολύ ωραίο μηχάνημα όσον αφορά στο σχεδιασμό του, και στιβαρό.

το μονο που εχω να επισημανω ειναι μην το βάζεις στα πόδια σου και ειδικά στο σημείο των γεννητικών οργάνων γιατί δεν κάνει καλό από ότι λένε... δεν είμαι γιατρός αλλά για καλό και για κακό πρόσεχε...
υ.γ να μου πεις για το κινητό λένε να μην το έχουμε στην τσέπη αλλά Ο.Κ

Μέλος από: 04 Νοε 2009
Βοηθήματα: 2

Περιοχή: Αμπελόκηποι / Αθήνα
myspace facebook hi5 sync twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 16 Ιουλ 2012 01:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

εγω λογω σχολής και διάφορων πρότζεκτ που δυστυχώς η ευτυχώς τα πρόγραμματα τρέχουν αποκλειστικά σε osx πήρα ένα πολύ καλό imac και μου έχει λύσει τα χέρια...
Τα γουίντοους τα χρησιμοποιώ ακόμη όταν χρησιμοποιώ το λάπτοπ όταν είμαι εκτός σπιτιού και μόνο

Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Apple Software και Hardware » Mac & MacBook
Τώρα είναι 01 Νοε 2014 00:44 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites