freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

SEO πρόβλημα διπλότυπου υλικού σε wordpress

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » WordPress » WordPress γενικά
Moderators:  PHP Moderators, Super-Moderators, WebDev Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [10 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: seowordpress Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
andreaslll

Μέλος από: 16 Νοε 2011

View users profile
blog 
ΜήνυμαΣτις: 14 Ιουλ 2012 17:05    Θέμα: SEO πρόβλημα διπλότυπου υλικού σε wordpress Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Χρειάζομαι τη βοήθεια σας γιατί πραγματικά έχω δοκιμάσει τα πάντα και δεν έχω καταφέρει να βρω λύση.

Έχω ένα πρόβλημα που το έχω σε παραπάνω από 1 sites που τρέχουν wordpress και χρησιμοποιούν όμορφα permalinks σε σερβερ με nginx και σε σέρβερ με απάτσι και nginx από μπροστά.

Η homepage υπάρχει αυτόματα και ως http://my-domain/?page_id=0 η οποία δεν γίνεται redirect στη διεύθυνση http://my-domain όπως θα έπρεπε με αποτέλεσμα οι μηχανές αναζήτησης να την κάνουν index σαν ξεχωριστή σελίδα με διπλότυπο υλικό. Το πρόβλημα υπάρχει μόνο για το συγκεκριμένο σύντομο url, όλα τα υπόλοιπα γίνονται redirect κανονικά.

Αρχικά ήθελα να την κάνω noindex μέσα από το functions.php και να την παρατήσω ως έχει. Προσπάθησα και δεν τα κατάφερα γιατί μόλις γίνει αυτή noindex, αυτομάτως γίνεται και η κανονική homepage οπότε είναι δώρο άδωρο.

Στη συνέχεια προσπάθησα να την κάνω redirect στην homepage αλλά κάπου κώλωσα με τις ρυθμίσεις του nginx. Δεν είμαι και expert αφού λίγο καιρό μόνο τον δουλεύω, και δεν κατάφερα να βρω πως να το κάνω.

Στη συνέχεια προσπάθησα να βρω τι πρόβλημα έχει το wordpress και το κάνει αυτό αλλά και πάλι δεν κατάφερα κάτι.

Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου πει πως να κάνω noindex μόνο αυτό το url χωρίς να επηρεάσω την homepage. Εναλλακτικά αν κάποιος ξέρει από nginx να μου πει πως να κάνω το συγκεκριμένο rewrite. Με τον apache δεν ασχολούμαι γιατί σε λίγο καιρό μετακομίζω τις σελίδες από αυτό τον server.

Ευχαριστώ!
andreaslll

View users profile
blog 
ΜήνυμαΣτις: 15 Ιουλ 2012 11:19    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Προς το παρόν σαν λύση πήγα και έγραψα στο robots.txt
Disallow: /?page_id=0
και φαίνεται να είναι OK

Φοβάμαι ότι είναι πολύ εξεζητημένο το πρόβλημα και δεν θα βρεθεί άλλη λύση, αν κάποιος έχει κάτι καλύτερο όπως το να δουλέψει κανονικά το permalink του wordpress...
gi0rg0s

Μέλος από: 25 Ιουλ 2009
Scripts: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 17 Ιουλ 2012 22:14    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Για να μην σε μπλέξω με κώδικα μπορείς απλά να εγκαταστήσεις το http://wordpress.org/extend/plugins/redirection/ και να κανεις redirect τη σελίδα που σου δημιουργεί πρόβλημα. Πάντως και με το robots.txt πολύ σωστή η λύση!

Μέλος από: 14 Ιουλ 2011

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 18 Ιουλ 2012 07:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Λογικά χρησημοποιείς κάποιο theme που πέρνει την πρώτη σελίδα έτσι δεν είναι? Πάντως με το seo by yoas plugin (ανάλογα το theme πάντα) είναι οκ αν το κάνεις no index
andreaslll

View users profile
blog 
ΜήνυμαΣτις: 18 Ιουλ 2012 08:02    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

χρησιμοποιώ thematic με δικό μου child theme

Βασικά δεν θέλω να βάλω παραπάνω plugins στο site, αλλά μου λες ότι το συγκεκριμένο μπορεί να κάνει noindex την εν λόγω διπλότυπη της αρχικής χωρίς παράλληλα να γίνει noindex η αρχική;
megsk

Μέλος από: 14 Ιουλ 2011

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 18 Ιουλ 2012 08:46    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

τα πάντα εξαρτώνται από theme σου.
Alehandro

Μέλος από: 19 Δεκ 2009
Περιοχή: Ηλιούπολη
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 18 Ιουλ 2012 11:35    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Βασικά, το disallow δουλεύει μια χαρά για τις μηχανές, το θέμα είναι ότι δε λύνει το πρόβλημα.

Αν δε βρεθεί η λύση του 301 redirect από nginx, τότε βεβαιώσου ότι το internal link building δίνει λινκ στο http://my-domain και όχι το ?page_id=0.

edit: One url Apache-style 301 redirects in nginx
andreaslll

View users profile
blog 
ΜήνυμαΣτις: 18 Ιουλ 2012 13:16    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ευχαριστώ
Alehandro

Μέλος από: 19 Δεκ 2009
Περιοχή: Ηλιούπολη
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 18 Ιουλ 2012 15:40    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Να 'σαι καλά! Πες μας αν δούλεψε, όταν μπορέσεις.
andreaslll

View users profile
blog 
ΜήνυμαΣτις: 18 Ιουλ 2012 16:31    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

To noindex στο συγκεκριμένο url δεν έχει δουλέψει με τίποτε χωρίς να επηρεάσει την homepage. Δεν θα δοκιμάσω το plugin γιατί δεν θέλω να επιβαρύνω άλλο το site.

Το rewrite στον nginx είναι προφανές ότι θα δουλέψει μόλις το σετάρω σωστά. Προς το παρόν θα παραμείνω με το disallow του robots.txt μέχρι να βρώ χρόνο και να ψάξω το site που μου προτείνατε.
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [10 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » WordPress » WordPress γενικά

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Πρόβλημα με script που λειτουργεί μόνο σε widget και όχι σε σελίδα στο wordpress site 6 takis1985 19 Νοε 2014 23:55
takis1985 Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Υπάρχει κάποιος έμπειρος freelancer εδώ να αναλάβει optimization στο wordpress site μου; 0 alexiptoto 20 Οκτ 2014 16:05
alexiptoto Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Web Hosting ενός wordpress site 7 LeonidasGR 18 Οκτ 2014 15:36
xrisvol Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Τραγικό πρόβλημα με wordpress 6 argate7 13 Οκτ 2014 09:14
Stefanos1979 Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Πρόβλημα με iis σε wordpress 4 argate7 13 Οκτ 2014 09:09
Stefanos1979 Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 22 Δεκ 2014 23:59 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites