freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Object Oriented PHP (OOP): Από πού να ξεκινήσω;

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » PHP Προγραμματισμός και εφαρμογές » PHP Προγραμματισμός
Moderators:  PHP Moderators, Super-Moderators, WebDev Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 2 από 2 [21 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: phpoop Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2
ΑποστολέαςΜήνυμα
gvre

Μέλος από: 14 Οκτ 2010
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 21 Ιουλ 2012 10:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγώ θα σου πρότεινα να διαβάσεις πρώτα και μετά να δεις κάποιο framework. Αν δεν έχεις κατανοήσει τον oop δε θα βγάλεις άκρη.
Όταν έρθει η ώρα να επιλέξεις framework, δες το symfony2 ή το auraphp (δεν είναι ολοκληρωμένο ακόμα).

Μέλος από: 01 Σεπ 2005
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή
ΜήνυμαΣτις: 21 Ιουλ 2012 18:44    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το ότι πρέπει να διαβάσει γενικά για oop δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να δεί κάποιο framework παράλληλα. Τα διάφορα framework είναι εργαλεία. Φτιαχτήκανε όχι για να βασανίζουμε, αλλά για να βοηθούνε τον προγραμματιστή. Σίγουρα πρέπει να κάτανοείς σε ένα βασικό επίπεδο τι σημαίνει κάνω extend μία κλάση ή implement an interface ή τί είναι μέθοδος κ.λ.π. πριν περάσεις στο framework.

Εγώ αυτό που λέω είναι ότι όταν αποφασίσει να υλοποιήσει κάποιο project για να κατανοήσει όλα αυτά, καλύτερα ας το κάνει μέσω κάποιου framework γιατί από μόνος του θα πελαγώσει. Αυτό είναι η προσωπική μου γνώμη, γιατί είμαι και εγώ φρέσκος στον κόσμο του oop και αυτό με βοήθησε να δω με άλλο μάτι κάποια πράγματα. (π.χ. θυμάμαι ότι ενώ κατανοούσα τί σημαίνει κάνω extend μια κλάση, η αντιδρασή μου ήταν του στυλ: Ωραία.. ποιός ο λόγος?)

Δεν μπορώ να σου πω ποιο framework θα σου ταιριάξει, μπορώ μόνο να σου πω ότι είμαι κατευχαριστημένος χρήστης του zend. Δεν έχω δοκιμάσει κανένα άλλο σε βάθος για να συγκρινω. Καλή αρχή.

ΜήνυμαΣτις: 22 Ιουλ 2012 10:27    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δε διαφωνώ με τη χρήση framework, αλλά το ότι εγώ ήδη πρότεινα 2 κι εσύ 1 είναι ένας καλός λόγος για να διαβάσει πρώτα και μετά να επιλέξει αυτό που τον βολεύει.
Ένας δεύτερος λόγος είναι ότι κάποιες φορές θα χρειαστεί να δουλέψει χωρίς framework.

Μέλος από: 01 Σεπ 2005
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή
ΜήνυμαΣτις: 22 Ιουλ 2012 12:42    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
Δε διαφωνώ με τη χρήση framework, αλλά το ότι εγώ ήδη πρότεινα 2 κι εσύ 1 είναι ένας καλός λόγος για να διαβάσει πρώτα και μετά να επιλέξει αυτό που τον βολεύει.

Δεν σου κρύβω πως δεν καταλαβαίνω ποιά είναι η λογική της παραπάνω πρότασης. Αλλά για να κερδίσω θα προτείνω και το codeigniter και το symfony. Τώρα έχω προτείνει 3. Κάνω και εγώ το ίδιο.

Τέλος πάντων, το να καθήσουμε να αντιπαρατεθούμε για το αν πρέπει να ασχοληθεί από τώρα με κάποιο framework ή όχι, δεν θα βοηθήσει παραπάνω τον elavd σε αυτό που ρώτησε. Νομίζω ακούστηκαν οι απόψεις πάνω στο topic οπότε εγώ θα σταματήσω εδώ.

Καλή συνέχεια σε όλους.

ΜήνυμαΣτις: 22 Ιουλ 2012 17:23    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Η λογική είναι ότι είναι καλύτερα να μάθει πρώτα 5-10 πράγματα και μετά να επιλέξει framework. Τόσο καιρό που το συζητάμε θα είχε διαβάσει ένα βιβλίο ο elavd

Μέλος από: 15 Σεπ 2004
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Ιωάννινα
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 23 Ιουλ 2012 07:54    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις σας!

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » PHP Προγραμματισμός και εφαρμογές » PHP Προγραμματισμός

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
PHP date() ή MySQL DATE_FORMAT() ? 1 Lykos22 15 Απρ 2014 10:23
alou Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Protech php application 38 txc 12 Απρ 2014 12:56
korgr Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Tracking email με php κώδικα 1 grigorakis4 03 Απρ 2014 11:54
fatsouls32 Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Tracking email με php κώδικα 1 grigorakis4 23 Μαρ 2014 18:25
alou Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Θέλω να εξαιρέσω κάποιες συμβολοσειρές από έναν php array 7 philos 11 Μαρ 2014 17:57
philos Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 17 Απρ 2014 23:41 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites