freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

e-ξεφτίλα «Πωλούνται φίλοι σε τιμή ευκαιρίας»

Forum index » Διάφορα » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 2 από 3 [32 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: τιμήφίλοι Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
free3yourmind
Honorary Member

Μέλος από: 29 Μαη 2008
Περιοχή: Minsk, Belarus
View users profile Visit posters website
flickr 
ΜήνυμαΣτις: 01 Φεβ 2012 16:32    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Συμφωνω σ'αυτο που λες αλλα υποτιθεται οτι οταν καποιος γινεται μελος fanpage γινεται γιατι καποιο λογο, αυτος μπορει να ειναι μια ιδεα, ενα προιον, μια απαιτηση ...οπως και να εχει εγω αυτο που εθιξα ειναι οτι ολοι αυτοι που πουλανε fanpages δεν πουλανε τους φιλους τους αλλα απλα αγνωστους...εχει διαφορα αυτο για το θεμα ηθικης που εθιξε ο dimsis.

@korgr: Εγω δεν εχω καν facebook link to facebook

Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr
matrixxakos

Μέλος από: 27 Φεβ 2011

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 02 Φεβ 2012 19:24    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Κάθε μπαρούφα που θα σκεφτεί κάποιος την κάνει και άρθρο για να του πουν μπράβο. Έφτιαξες αυτό το άρθρο για να κράξεις ποιον? Άντε και εγώ έχω το όνειρο να γίνω blogger και να κερδίζω από αυτό χρήματα . Δηλαδή τι να κάνω ? να πάω σε κάποιο κανάλι στην τηλεόραση και να πληρώσω ένα σορό χρήματα σαν το gazzeta?

Εσύ γιατί στο site σου βάζεις διαφημίσεις google? Εγώ μπαίνω για να διαβάσω ένα άρθρο γιατι να βλέπω τα banner της google?
bibisidis
Honorary Member

Μέλος από: 07 Ιουλ 2010

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 02 Φεβ 2012 21:22    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Και κάπως έτσι ξεκίνησαν όλα...

Μέλος από: 27 Αυγ 2009

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 02 Φεβ 2012 21:40    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Τότε είναι καιρός να περιφρονείτε και εσείς ( όπως κάνω και εγώ για τα πρόβατα "φίλους" μου) τις πράξεις τους. Για τους άλλους που δεν τους ενδιαφέρει το καλύτερα- facebook link to facebook-αύριο (όπως εμένα), χαμογελάστε διαβολικά πίσω από την οθόνη σας τρίβοντας τα χέρια που κάποια μέρα θα είστε εσείς που θα τους χρησιμοποιήσετε.

Μην ψάχνετε λύσεις, δεν θα υπάρξουν λύσεις, ο κόσμος δεν καταλαβαίνει από αυτά.

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 02 Φεβ 2012 22:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πίστευα πως ήμουν ξεκάθαρος από το πρώτο post, αλλά από ότι φαίνεται όχι σε όλους.

• Thoughtless εσύ με το link που έδωσες στο 2ο σου post φαίνεται πως κατάλαβες σε τι περιπτώσεις αναφέρομαι. Τα άλλα που γράφεις ότι η κοινωνία μας είναι ανήθικη, ή ότι μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει το FB για marketing χωρίς να ξεπουλήσει τα πάντα, θα συμφωνήσω για περιπτώσεις όπως για παράδειγμα τις σελίδες των getitnow, plaisio και λοιπών websites ή και εταιρειών όπου εγγράφεσαι από μόνος σου επειδή επιθυμείς την ενημέρωση και όχι επειδή σε παρακάλεσε κάποιος φίλος να κάνεις εγγραφή όπου έπειτα αποφασίζει να πουλήσει το group / page.

• vortalifer όχι δεν έχει καμία σχέση με το αν έχει περιεχόμενο ή όχι αυτό που γράφω. Αναφέρομαι σε περιπτώσεις όπου φίλοι * σου στέλνουν προσκλήσεις εγγραφής σε groups ή pages και εσύ επειδή είσαι ευγενικός εγγράφεσαι στο group ή δηλώνεις πως σου αρέσει η σελίδα του φίλου σου. Δεν βρίσκεις αγενέστατο έπειτα από κάποιο καιρό, το group, στο οποίο στην ουσία έκανες χάρη να εγγραφείς, να βρεθεί σε ξένια χέρια κάποιων που αποφάσισαν να το παίξουν “social marketers” και να σπαμάρουν μέσω του fb για την πραμάτια τους, όταν ποτέ δεν επιδίωξες τέτοιου είδους ενημέρωση; Αυτό λέγετε δόλος. Πιο σαφής δεν νομίζω πως μπορώ να γίνω στο τι εννοώ και σε τι περιπτώσεις αναφέρομαι.
Έχω προσωπική άποψη και για το social marketing γενικότερα, αλλά αυτή η δημοσίευση αναφέρεται σε συγκεκριμένες περιπτώσεις.
«Να σου πω δώσε μου το email σου να μαζέψουμε υπογραφές για κάποιο σκοπό, και να σε ξεσκίσω στα spam για άσχετα προϊόντα.» Εύστοχη παρομοίωση, μια και υπάρχει δόλος και στις δυο περιπτώσεις.

Το να ψάχνουν οι εμπλεκόμενοι με μαρκετίστικα τερτίπια και οι πωλητές / αγοραστές groups & pages, να βρουν άκυρες συσχετίσεις όπως αυτή των διαφημίσεων σε sites με το ξεπούλημα φιλίας που αναφέρω, ήταν αναμενόμενο. Όσοι δεν έχουν βάλει πάνω από βασικές αρχές, το κέρδος και το εύκολο χαρτζιλίκι με οποιονδήποτε τρόπο, είμαι βέβαιος πως καταλαβαίνουν εύκολα την διαφορά. Όσοι έχουν δεχθεί προσκλήσεις για εγγραφές σε ομάδες ή σελίδες από φίλους τους * στο facebook επίσης θα καταλαβαίνουν σε τι περιπτώσεις αναφέρομαι.

* φίλοι = έτσι αναφέρονται στο Facebook. Όταν ακόμα και κάποιος άγνωστος σε προσκαλεί στο fb, το μήνυμα που λαμβάνεις γράφει «Έγινε αίτηση φιλίας». Αν το αποδεχθείς μπαίνει στην λίστα φίλων. Και αυτό είναι αρκετό ως απάντηση στον free3yourmind.
nikoschatzig

Μέλος από: 08 Αυγ 2010
Περιοχή: Athens
View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 07 Φεβ 2012 18:55    Θέμα: Re: e-ξεφτίλα «Πωλούνται φίλοι σε τιμή ευκαιρίας» Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dimsis ανέφερε:
Κάποτε - τότε που σαν λαός είχαμε και την λέξη τσίπα και φιλότιμο στο λεξικό μας - λέγαμε την έκφραση: "αυτός είναι ικανός να πουλήσει και τη μάνα του".

Σήμερα, όπου θεωρούμε αυτομάτως ηθικό οτιδήποτε μπορεί να γεμίσει κάπως την τσέπη μας, το να ξεπουλάς τους φίλους σου, φυσικούς και ηλεκτρονικούς, από αρκετούς θεωρείτε φυσιολογικό και κομμάτι του "internet marketing" και πιο συγκεκριμένα του λεγόμενου ως "social marketing".
Η συνταγή της ξεφτίλας στο facebook είναι απλή:

1. Φτιάχνουμε ένα group ή page στο facebook, κατά προτίμηση με πιασάρικο τίτλο από κάποιο επίκαιρο θέμα ή τα λεγόμενα fan pages, δηλαδή σελίδες οπαδών διασημοτήτων.
  2. Σπαμάρουμε όπου μπορούμε ώστε να εγγραφούν όσο το δυνατόν περισσότεροι φίλοι, γνωστοί και άγνωστοι.
  3. Μόλις το καταφέρουμε, σπαμάρουμε αγγελίες πώλησης ή απαντούμε σε αγγελίες αγοράς της σελίδας ή της ομάδας, και των "fans". Με λίγα λόγια ξεπουλάμε ακόμα και τους κατά τα άλλα φίλους μας, που εμείς προσκαλούσαμε στο group ή page μας.

Όσο πιο πολλά εγγεγραμμένα μέλη, τόσο μεγαλύτερη η αξία του. Αν είναι και ενεργά; Ακόμα καλύτερα! Και ασφαλώς στα @@ μας ποιός αγοράζει, για ποιό λόγο το κάνει και τι θα προωθήσει στους - πολύ πιθανών πρώην - φίλους μας. Αρκεί να πέσει το παραδάκι.

Τα ίδια και στα υπόλοιπα κοινωνικά δίκτυα, όπως για παράδειγμα στο twitter όπου στο ηλεκτρονικό παζάρι πωλούνται accounts με followers, στο youtube όπου πουλάνε συνδρομητές στα κανάλια (channel subscribers) κλπ. Είμαι σίγουρος πως κάποιοι θα πουλάνε και συστάσεις στο LinkedIn, όπως ήδη γίνετε για το e-bay.

πηγή: log.gr

...welcome to Internet Marketing... η πικρή αλήθεια...

Μέλος από: 16 Ιαν 2005
Βοηθήματα: 1
Templates: 2

Περιοχή: Genesis Lab
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 07 Φεβ 2012 20:19    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Λογικό δεν είναι να το χρησιμοποιούν;
Όπως φακελωνόμαστε στο facebook link to facebook, twitter link to twitter από μόνοι μας, έτσι επιλέγουμε ποιους θα ακολουθούμε, που θα κάνουμε like κτλ πάλι με την θέλησή μας.

Εγώ προσωπικά δεν κάνω ADD, PR accounts γιατί δεν μου αρέσει. Αυτό είναι η καλύτερη λύση πιστεύω, για όσους τους ενοχλεί το internet marketing, να φιλτράρουμε με το μυαλό μας τι κάνουμε ADD, LIKE, FOLLOW κτλ. So easy.

Και π.χ. μια σελίδα για να Σώσουμε τα πολύχρωμα ρακούν γίνει marketing tool απλά πατάς το δεν μου αρέσει και τέλος.

Πάντα θα υπάρχουν αυτοί που θα εκμεταλλεύονται και αυτοί που θα τους εκμεταλλεύονται, από εκεί και πέρα είναι προσωπικό θέμα του καθενός.

Μέλος από: 21 Νοε 2011

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 07 Φεβ 2012 22:04    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Έτσι γίνεται τo marketing και στην πραγματκή ζωή , γιατί να διαφέρει το internet marketing? Όταν εξασκείς το επάγγελμα που βλέπει τους ανθρώπους ως καταναλωτές, τέτοιες τεχνικές θα χρησιμοποιείς, αλλιώς δεν θα είσαι αποτελεσματικός και ο ανταγωνισμός θα σε κατασπαράξει...
Ο πρώτος διδάξας είναι το skai link

Μέλος από: 23 Φεβ 2004

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 08 Φεβ 2012 13:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ένα γκρουπ ή μια σελίδα στο FB δεν έχει φίλους αλλά fans ή ακόμα καλύτερα followers. Είναι υπερβολική η όλη συζήτηση για "πώληση των φίλων" και οι λοιπές προεκτάσεις που δίνονται για τη φιλία και όλα αυτά.
Και δεν είναι κάτι νέο, τόσα χρόνια γίνεται το ίδιο σε μεγάλο βαθμό από τις αθλητικές ομάδες, τα πολιτικά κόμματα κοκ που είναι πολύ πιο τραγικό...
Cha0s
SysAdmin

Μέλος από: 28 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 2
Νέα: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 08 Φεβ 2012 14:46    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ο καθένας μπορεί να το ερμηνεύσει όπως θέλει.

Μία από τις ερμηνίες είναι το ξεπούλημα φίλων για τα φράγκα. Όπως ανέφερε ο dimsis και που συμφωνώ.
Αυτό που δεν μπορώ να συμφωνήσω είναι ότι όλα αυτά είναι νορμάλ και θα πρέπει να τα δεχτώ σαν να μην τρέχει τίποτα ToolTimes at work

Προφανώς και δεν είναι κάτι νέο όλο αυτό.

Οι «απατεώνες» δεν δημιουργήθηκαν μαζί με το internet ούτε είναι φυσικό επόμενο του κάθε Facebook.

Οι «απατεώνες» είδαν φως στο internet και μπήκαν να αρπάξουν ότι μπορούν ΚΑΙ από αυτό και δυστυχώς πολλοί που δεν είχαν καμία σχέση με τέτοιες απάτες ακολουθούν αυτή την τακτική γιατί το Facebook δείχνει ανώνυμο και το παραδάκι είναι δελεαστικό (ειδικά στις μέρες μας που μας έχουν μάθει να κοιτάμε μόνο την πάρτη μας και στα @@ μας ο φίλος μας, ο γείτονας κλπ κλπ).

Μέλος από: 09 Δεκ 2011

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 08 Φεβ 2012 18:10    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ας μην είμαστε υπερβολικοι παιδιά. Μου θυμίζει την εποχή που καποιοι δαιμονοποιούσαν το internet και έριχναν ολα τα κακα της μοιρας τους σε αυτό Προφανώς κανείς δεν είπε οτι ολα ειναι νορμαλ ουτε υπαρχουν συγκεκριμενα στανταρ με τα οποια θα συμφωνουσαν ολοι οι χρήστες του διαδικτυου. Οπως και να ηταν το διαδικτυο, ποτε δε θα τους ικανοποιούσε ολους.

Μαζί με κάθε τι νέο έρχεται η καλή χρήση και η κακή. Δεν υπάρχει κάνενα είδος υπηρεσίας, ιντερνετικη ή μη, που να μην έχει γίνει abused. Κάποτε είχες ένα μαγαζί και δεν το είχε ακούσει κανείς έξω από το χωριό σου. Όσοι ζούσαν σε απομακρυσμένες περιοχές δεν είχαν στον ήλιο μοίρα.

Σήμερα, το internet marketing που κατηγορείτε κάποιοι μπορεί να δώσει την ευκαιρία στον καθένα να ακουστεί πάντου μέσα σε λίγα λεπτά. Με ένα tweet, ή με ένα ποστ στο facebook, ή με addwords, με email κ.α. Για να μπορέσουν να γίνουν αυτά πραγματικότητα, μπαίνουν στο παιχνίδι και άλλα πράγματα, η αγοραπωλησία λιστών με επαφές, το αποκαλούμενο ¨φακέλωμα¨ ώστε να μπορούν να προβληθούν κατάλληλες διαφιμήσεις, οι συνεργασίες και οι ανταλλαγές και άλλα πολλα.

@dimsis
η άποψή σου σεβαστή, κάποιοι από τους χαρακτηρισμούς σου όμως (π.χ ξεφτίλα) είναι μονόπλευροι-άκυροι-άδικοι. γνώμη μου.
wbgclient

Μέλος από: 09 Φεβ 2012

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Φεβ 2012 10:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Συμφωνώ με τον android-geek. Σε κάθετι καινούριο υπάρχει η καλή και η κακή όψη. Υπάχρει κατάχρηση αλλά είναι στο χέρι του κάθενος να αποφασίσει αν θα κάνει χρήση ή κατάχρηση. Τα οφέλη του internet marketing είναι μεγάλα. Φυσικά άλλο τόσο μεγάλη είναι και η απατεωνιά που μπορεί να κρύβεται και να σχετίζεται με αυτό. Αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να αποφεύγουμε τη χρήση αλλά να κάνουμε σωστή επιλογή της χρήσης ώστε να αποφύγουμε την κατάχρηση.

Μέλος από: 28 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 2
Νέα: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 16 Φεβ 2012 16:34    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

wbgclient ανέφερε:
Τα οφέλη του internet marketing είναι μεγάλα. Φυσικά άλλο τόσο μεγάλη είναι και η απατεωνιά που μπορεί να κρύβεται και να σχετίζεται με αυτό.

Μπορείς να βοηθήσεις στην κατάχρηση που λες ξεκινώντας από την υπογραφή σου.

Δεν την λαμβάνει υπόψην το Google (nofollow) οπότε τζάμπα βάζεις 30 φορές το ίδιο link με 30 keywords.

Για να μην ξεχνάμε ότι απατεώνες & marketing πάνε παρείτσα και δεν έχει να κάνει μόνο με το facebook. ToolTimes at work

Μέλος από: 22 Ιουν 2012
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Αθήνα, Ζωγράφου
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 24 Ιουλ 2012 11:59    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Τι διαφορά όμως έχει απο τις mailing list για παράδειγμα;

hliast

Μέλος από: 13 Αυγ 2010
Περιοχή: athens
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 24 Ιουλ 2012 23:30    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

vortalifer ανέφερε:
Ετσι είναι. Άλλα να σημειώσω κάτι:

Αυτό που σε ενοχλεί (και με ενοχλεί) είναι η κοροϊδία της ιστορία:

Δηλαδή ότι χωρίς κανένα περιεχόμενο μια fanpage με τίτλο να "Να μην κοπεί ο 13 μισθός" αφού μαζέψει κάποιες χιλιάδες likes αρχίζει να ποστάρει affiliate links.

Η λέξη κλειδί είναι "ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ" άρα χωρίς καμία προσπάθεια απλά με ένα τρικ...

Γιατί από τεχνική άποψη ενα high-traffic blog και αυτό "πουλάει" στους επισκέπτες διαφημίσεις και links, όπως κάνει άλλωστε και τα tv κανάλια και οι εφημερίδες.

Η ευκολία που μπορεί κάποιος να "εξαπατήσει" ένα φίλο του και να τον βάλει σε μία σελίδα με παραπλανητικό τίτλο, είναι το πρόβλημα.

Επίσης να πω ότι αυτό το"bug" το facebook έχει αρχίσει και το διορθώνει: ελάχιστα πλέον από τα posts fanpage περνάνε στο wall το χρηστών και φαίνεται ότι σε λίγο αυτο το φαινόμενο θα εξαλειφθεί και φυσικά όχι για ηθικούς λόγους άλλα γιατί το fb χάνει σοβαρά χρήματα από τις διαφημίσεις του.

Επίσης να πω ότι αυτό το"bug" το facebook έχει αρχίσει και το διορθώνει: ελάχιστα πλέον από τα posts fanpage περνάνε στο wall το χρηστών και φαίνεται ότι σε λίγο αυτο το φαινόμενο θα εξαλειφθεί και φυσικά όχι για ηθικούς λόγους άλλα γιατί το fb χάνει σοβαρά χρήματα από τις διαφημίσεις του

γιαυτο εδω και ειδικα γιαυτο Επίσης να πω ότι αυτό το"bug" το facebook έχει αρχίσει και το διορθώνει: ελάχιστα πλέον από τα posts fanpage περνάνε στο wall το χρηστών

αλλα επειδη ειμαστε ελληνες βρισκουμε παντα το τροπο

υπαρχουν και αλλες μεθοδους να του το δινεις στο ''στομα '' του οπιοδηποτε φιλου σου
που εαν το facebook της εκμεταλευτη και αυτες της μεθοδους οικονομικα (που για αυτον καλα θα κανη ετσι ,επιχειριση ειναι δεν ειναι ιδριμα αλλα λεμε )
αρκετοι θα παμε για αλλες πολιτιες pinterest ας πουμε που φορτσαρη αλλα και google plus που επισης φορτσαρη η ομαδα
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 2 από 3 [32 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Διάφορα » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Τώρα είναι 25 Οκτ 2014 12:09 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites