Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

nsd3 σποραδικά σταματάει να αποκρίνεται

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 28 Ιούλ 2012 22:20

Έχω στήσει ένα nsd3 dns server και κάθε μερικές ημέρες σταματάει να εξυπηρετεί κάποιο/α συγκεκριμένο/α site (ζώνη). Ακόμη και αν κάνω επανεκκίνηση, δεν πετυχαίνω κάτι. Η μόνη περίπτωση να δουλέψει πάλι -τουλάχιστον αυτό έχω βρει σαν προσωρινή λύση- είναι να πάω στο αρχείο /etc/nsd3/xxxxx.tld.zone και να αλλάξω τον αύξοντα αριθμό. Δουλεύει και πάλι κανονικά για μερικές ημέρες και μετά πάλι δεν αποκρίνεται για τη συγκεκριμένη ζώνη. Τι μπορεί να συμβαίνει;

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 29 Ιούλ 2012 11:58

Στα logs αναφέρει τίποτα σχετικό την ώρα που τρώει αυτό το σκάλωμα;

Στο domain που γίνεται αυτό παίζει να είναι ανοιχτά τα updates και να δέχεται πχ από κανένα windows box updates και το μπερδεύει or smth;

Όταν κάνεις dig domain.com την ώρα που έχει φάει το σκάλωμα τι επιστρέφει η dig;

Δεν τον έχω χρησιμοποιήσει καθόλου τον nsd3 οπότε δεν ξέρω τι μπορεί να προκαλεί αυτή την συμπεριφορά.
During times of universal deceit, telling the truth becomes a revolutionary act.

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 29 Ιούλ 2012 23:50

Δεν το είχα σκεφτεί να κοιτάξω logs και στο dig δεν είμαι σίγουρος τι είχα δει. Θα περιμένω μέχρι την επόμενη φορά και θα κάνω ενδελεχή έλεγχο.

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 09 Αύγ 2012 01:09

Το ξανάκανε πάλι.

Στα logs δεν βρήκα κάτι χρήσιμο.

Η dig επιστρέφει κανονικά αποτελέσματα γιατί υπάρχουν slaves nameservers.

Η dig @localhost από το μηχάνημα που έχει το πρόβλημα δεν επιστρέφει αποτέλεσμα και μέσα στο μήνυμα που βγάζει περιέχει αυτά

; (1 server found)
;; global options: +cmd
;; Got answer:
;; ->>HEADER<<- opcode: QUERY, status: SERVFAIL, id: 34764
;; flags: qr rd; QUERY: 1, ANSWER: 0, AUTHORITY: 0, ADDITIONAL: 0
;; WARNING: recursion requested but not available

;; QUESTION SECTION:
;mywebsite.com. IN A

Έχω την εντύπωση ότι σταματάει μετά από μια εβδομάδα.
Στις ρυθμίσεις έχω

14400 ; Refresh
1800 ; Retry
604800 ; Expire
86400 ; Min TTL
)

Κάποια εκτίμηση για το πρόβλημα;

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 04 Δεκ 2012 15:53

Τελικά αν είχα δημοσιεύσει τα αρχεία ρυθμίσεων αμέσως θα μου λέγατε ότι με έχει φάει η μ@λ@κί@!

Κάθησα επιτέλους να ψάξω αναλυτικά το πρόβλημα και στο nsd.conf στα προβληματικά zones είχα το ίδιο μηχάνημα master και slave ταυτόχρονα οπότε γινόταν μπέρδεμα.

Έπρεπε να περάσουν 6 μήνες για να το βρω...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες