freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Cookies ποιος παίρνει την προμήθεια?

Forum index » Internet Marketing και Διαφήμιση » Affiliate marketing forum » Affiliate marketing - γενικά
Moderators:  Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [12 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: cookies Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
ribo

Μέλος από: 29 Απρ 2006

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Μαρ 2016 21:00    Θέμα: Cookies ποιος παίρνει την προμήθεια? Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλησπέρα

Εστω οτι κάποιος επισκέπτης παει μεσω κάποιο affiliate link σε κάποιο π.χ eshop
Και τα Cookies έχουν διαρκεια 20ημέρες

και μετά απο 10 ημέρες (χωρις να έχει σβήσει τα cookies ) μπει απο το site μου και τον ξανα στείλω στο ίδιο eshop ποιος παίρνει την προμήθεια?

Thanks!
George - Linkwise

Μέλος από: 03 Απρ 2008

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 29 Μαρ 2016 09:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλημέρα

Εφόσον όπως λες ξαναμπεί στο site σου και τον (ξανα)στείλεις στο e-shop, τότε το cookie ανανεώνεται οπότε προφανώς την προμήθεια την παίρνεις εσύ.

Μήπως έχεις στο μυαλό σου κάποιο άλλο σενάριο το οποίο να σε προβληματίζει; Γιατί αυτό που περιγράφεις είναι αρκετά σαφές.

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 29 Μαρ 2016 11:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ρωτάω διότι πολλά sites με affiliate link π.χ bet sites ζητούν να σβήσεις πρωτα τα cookies και μετα να κάνεις εγγραφη... αφου ο τελευταίος παιρνει την προμηθεια ποιος ο λόγος...?

Παράδειγμα
<<Kάνοντας όμως η εγγραφή σας πως έγινε μέσα από την ιστοσελίδα μας θα πρέπει πρώτα να έχετε διαγράψει τα cookies σας, ώστε να μην προκύψει σύγχηση με προηγούμενη επίσκεψή σας στον bookmaker. Μάθετε πως μπορείτε να διαγράψετε τα cookies σας εδώ.>>
http://bit.ly/25tOajp
George - Linkwise

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 29 Μαρ 2016 14:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αυτό στις περισσότερες περιπτώσεις αφορά affiliate προγράμματα που ο διαφημιζόμενος έχει επιλέξει να κάνει deduping, είτε μεταξύ διαφορετικών affiliate δικτύων, είτε μεταξύ διαφορετικών καναλιών.

Στην περίπτωση αυτή, η πώληση θα καταγραφεί μεν σε εσένα μέσω του δικτύου από το οποίο τρέχεις το πρόγραμμα, αλλά ενδέχεται να καταγραφεί και σε κάποιο άλλο δίκτυο ή κανάλι. Ανάλογα με τον αλγόριθμο με τον οποίο γίνεται το deduping, ίσως η πώληση να μην αποδοθεί σε εσένα.

Αν σβήσεις τα cookies, είσαι σίγουρος* πως η πώληση θα καταγραφεί μόνο σε εσένα, οπότε δεν υπάρχει κίνδυνος να μην σου αποδοθεί.

*Μιλώντας πάντα για cookie based tracking συστήματα

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 29 Μαρ 2016 15:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εχω την εντυπωση οτι τα bet sites δεν εχουν affiliate καναλια ( τυπου linkwise link to linkwise κλπ ) η εαν εχουν είναι ελαχιστα , οποτε δεν μπορω να καταλαβω τι να μπερδεψουν τα cookies... εαν εχω καταλαβει καλα το deduping
George - Linkwise

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 29 Μαρ 2016 20:14    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Τότε ενδεχομένως να μην υπάρχει ουσιαστικός λόγος και να είναι απλά υπερβάλλων ζήλος/φόβος από την πλευρά του publisher.

Δεν μας βοηθάει και το κειμενάκι που έχεις παραθέσει ώστε να καταλάβουμε περί τίνος πρόκειται. Δεν ξέρω σε τί γλώσσα είναι γραμμένο, αλλά δεν μοιάζει πολύ για ελληνικά

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 29 Μαρ 2016 22:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Στο τελος της σελιδας
http://bit.ly/25tOajp

Στο τελος της σελιδας
http://www.stoiximabonus.gr/cookies.html

και πολλα άλλα sites το ίδιο γραφουν.. απο ενα ψαξιμο στον γουγλη...!!
http://bit.ly/1pZh6zB
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 493
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 31 Μαρ 2016 09:09    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν το ζητάει το bet site, το ζητάει ο affiliate για να ειναι σίγουρος οτι θα παρει την προμήθεια του...

ribo

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 31 Μαρ 2016 09:14    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ναι sorry λαθος διατυπωση το sites με τα προγνωστικα (afiiliate) το ζηταει
ribo

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 31 Μαρ 2016 09:16    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

αλλα απο οτι λεει και εγω συμφωνω με τον George ειναι... υπερβάλλων ζήλος/φόβος από την πλευρά του publisher.
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 493
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 01 Απρ 2016 20:23    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ribo ανέφερε:
αλλα απο οτι λεει και εγω συμφωνω με τον George ειναι... υπερβάλλων ζήλος/φόβος από την πλευρά του publisher.

αυτό πιστεύω κι εγώ.

λόγο του ότι εκεί παίζουν πολλά λεφτά, μιας και τις περισσότερες φορές κερδίζεις ποσοστό από τα χαμένα (και κανένας δεν κερδίζει σε βάθος χρόνου), μια εγγραφή να χάσεις είναι πολλά σε χρήμα...

nicolegeo

Μέλος από: 02 Νοε 2015

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 05 Μαη 2016 21:23    Θέμα: Re: Cookies ποιος παίρνει την προμήθεια? Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ribo ανέφερε:
Καλησπέρα

Εστω οτι κάποιος επισκέπτης παει μεσω κάποιο affiliate link σε κάποιο π.χ eshop
Και τα Cookies έχουν διαρκεια 20ημέρες

και μετά απο 10 ημέρες (χωρις να έχει σβήσει τα cookies ) μπει απο το site μου και τον ξανα στείλω στο ίδιο eshop ποιος παίρνει την προμήθεια?

Thanks!

Εγω παλι θα ελεγα οτι την προμήθεια θα την παρει ο πρωτος affiliate ( γιατι αν καταλαβα καλά την ερωτηση σου o επισκεπτης εχει δει την υπηρεσία την πρωτη φορα με ένα άλλο affiliate link και τη 2η φορα με το δικό σου ). Σε αυτή την περιπτωση ( και θεωρώντας οτι ο επισκεπτης δεν εχει σβησει τα cookies και το cookie ειναι ακομη active ) ο πρωτος affiliate θα παρει την προμήθεια. Παντως ρωτα τον advertiser να σου πει αν κανει overwrite τα cookies ή οχι.
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [12 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Internet Marketing και Διαφήμιση » Affiliate marketing forum » Affiliate marketing - γενικά
Τώρα είναι 29 Απρ 2017 09:21 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites