freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Προγράμματα Συνεργατών ( Affiliate Programs ) Γενικα.

Forum index » Internet Marketing και Διαφήμιση » Affiliate marketing forum » Affiliate marketing - γενικά
Moderators:  Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [6 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: programsaffiliateγενικα Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 483
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 17 Δεκ 2010 15:21    Θέμα: Προγράμματα Συνεργατών ( Affiliate Programs ) Γενικα. Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Τα Προγράμματα Συνεργατών (affiliate programs) είναι ένας τρόπος διαφήμισης μιας υπηρεσίας ή ενός προϊόντος όπου η επιχείρηση επιβραβεύει τους συνεργάτες της για κάθε επισκέπτη ή για κάθε πώληση/ενέργεια που θα γίνει από τους επισκέπτες που θα της στείλουν.

Στα προγράμματα συνεργατών μέσω διαδικτύου εμπλέκονται τέσσερις ομάδες.
1. Ο έμπορας - πωλητής που έχει το προϊών.
2. Το Δίκτυο που κάνει τον ενδιάμεσο και πιστοποιεί την κίνηση και τις πωλήσεις.
3. Ο εκδότης κάτοχος σελίδας που θα προβάλει της διαφημίσεις.
4. Ο πελάτης - επισκέπτης που θα αγοράσει την υπηρεσία του έμπορα - πωλητή μέσω διαφήμισης που είδε σε σελίδα του εκδότη.

Υπάρχουν έμποροι - πωλητές που λειτουργούν αυτόνομα και επικοινωνούν απευθείας με τους εκδότες κατόχους σελίδων. (in house affiliate).

Στην Ελλάδα αυτή την στιγμή έχουμε ανοικτά για τους κατόχους σελίδων τα εξής δίκτυα:

Πρόγραμμα συνεργατών της ForestView (ForestView forum)

Πρόγραμμα συνεργατών της LinkWise (LinkWise topic)

Σε όλα αυτά τα προγράμματα συνεργατών (in house ή μέσω affiliate network) ο εκδότης καλείτε να βρει τα προϊόντα που ταιριάζουν στο προφίλ της σελίδας του και να προωθήσει αυτά. Στο affiliate marketing δε παίζει ρόλο μόνο η ποσότητα των επισκεπτών, αλλά η ποιότητα τους/ στόχευσή τους. Όπως έγραψα και σε ένα άλλο θέμα "καλύτερα να έχεις 50 επισκέπτες που ενδιαφέρονται για μηχανές και να διαφημίζεις ανταλλακτικά μηχανών, παρά 1000 επισκέπτες που έρχονται να διαβάσουν ανέκδοτα και να διαφημίζεις ανταλλακτικά μηχανών...".

Last edited by cordis on 07 Ιουν 2016 16:28, edited 3 times in total
spiderwoman

Μέλος από: 07 Αυγ 2008

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 25 Απρ 2012 18:54    Θέμα: Re: Προγράμματα Συνεργατών ( Affiliate Programs ) Γενικα. Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Έχοντας μιλήσει και με τις τρεις εταιρίες καθότι η εταιρία μου είναι κάτοχος τριών διαφορετικών deal sites, η καλύτερη κατά την άποψή μου από οικονομικής πλευράς και από πλευράς αποτελέσματος είναι η linkwise link to linkwise.
Το ίδιο διάστημα που ξεκίνησε η συνεργασία μου με την linkwise ξεκίνησε και με την clickbanner. Έκλεισα πρότινος ένα χρόνο λειτουργίας των 2 εκ των τριών deal sites και όλες οι πωλήσεις που προέκυψαν ήταν από την linkwise.
Με την forestview link to forestview δεν τόλμησα να το επιχειρήσω να συνεργαστώ διότι ξεκινούσαν με κάτι νούμερα αμοιβών τα οποία θα έπρεπε να δοθούν είτε φέρουν πωλήσεις είτε όχι, που για τη δική μου εταιρία τόσο τότε πόσο μάλλον τώρα, φάνηκαν εξωπραγματικά.
andria7654

Μέλος από: 14 Σεπ 2013

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 17 Σεπ 2013 19:02    Θέμα: Ευχαριστω! Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Απ'ότι καταλαβαίνω, τα προγράμματα αφορούν άτομα που έχουν κάποιο δικό τους blog.. Στη δική μου περίπτωση δεν ισχύει -ακόμα τουλάχιστον- αυτό.. Γράφω ένα άρθρο την εβδομάδα για ένα blog χωρίς χρηματική αμοιβή και θα ήθελα αυτό να αλλάξει, αλλά δε ξέρω ποιος είναι ο σωστότερος τρόπος κι έτσι προσπαθώ να μην κάνω βεβιασμένες κινήσεις.....
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις πάντως.. Με βοηθήσατε πολύ με αυτή την ενημέρωση και ίσως κάνω ένα δικο μου μόλις βρω και καλύψω όλες τις απαιτήσεις ενός blog..
Σας ευχαριστώ και πάλι, έχω λάβει υπόψη μου όλες τις πληροφορίες που μου δώσατε!
Να είστε καλά![/b]
bibisidis
Honorary Member

Μέλος από: 07 Ιουλ 2010

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 17 Σεπ 2013 19:45    Θέμα: Re: Ευχαριστω! Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

andria7654 ανέφερε:
Απ'ότι καταλαβαίνω, τα προγράμματα αφορούν άτομα που έχουν κάποιο δικό τους blog.. Στη δική μου περίπτωση δεν ισχύει -ακόμα τουλάχιστον- αυτό.. Γράφω ένα άρθρο την εβδομάδα για ένα blog χωρίς χρηματική αμοιβή και θα ήθελα αυτό να αλλάξει, αλλά δε ξέρω ποιος είναι ο σωστότερος τρόπος κι έτσι προσπαθώ να μην κάνω βεβιασμένες κινήσεις.....
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις πάντως.. Με βοηθήσατε πολύ με αυτή την ενημέρωση και ίσως κάνω ένα δικο μου μόλις βρω και καλύψω όλες τις απαιτήσεις ενός blog..
Σας ευχαριστώ και πάλι, έχω λάβει υπόψη μου όλες τις πληροφορίες που μου δώσατε!
Να είστε καλά![/b]

Σου έχω στείλει προσωπικό μήνυμα, άσχετο με την ερώτησή σου. Δες το σε παρακαλώ.
Everzina

Μέλος από: 03 Ιουν 2016

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 07 Ιουν 2016 12:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

με πιον μπορω να μιλησω προσωπικα?
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 483
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 07 Ιουν 2016 16:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Everzina ανέφερε:
με πιον μπορω να μιλησω προσωπικα?

σε ποιο network;

Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [6 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Internet Marketing και Διαφήμιση » Affiliate marketing forum » Affiliate marketing - γενικά

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Ένα ΝΕΟ Affiliate δίκτυο έχει ξεκινήσει την δραστηριότητα του στην Ελλάδα!!! 0 mixalis_AP 10 Οκτ 2016 09:54
mixalis_AP Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Affiliate...δίλημμα 1 Tera_Rare 20 Σεπ 2016 15:57
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Η Linkwise το κορυφαίο περιφερειακό affiliate δίκτυο της Ευρώπης 0 fiskilis 10 Ιουλ 2016 16:02
fiskilis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Ερώτηση για amazon.com affiliate program. 3 braindebug 20 Αυγ 2015 20:40
Tera_Rare Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Adult affiliate? 2 gagger 19 Μαρ 2015 13:52
formes Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 28 Φεβ 2017 18:50 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites