freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

BIOS " Παλαιου τυπου? "

Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » PC Hardware
Moderators:  Software & Hardware Moderators, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [12 Μηνύματα]       Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
Jack4

Μέλος από: 24 Δεκ 2016

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 25 Δεκ 2016 00:23    Θέμα: BIOS " Παλαιου τυπου? "
Περιγραφή θέματος: Δεν γνωριζω τι σημαινει και εαν ειναι καποιο προβλημα
Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Χαιρετω την παρεα θα ηθελα αν καποιος γνωριζει να μου δωσει περισοτερες πληροφοριες
σχετικα με το παρακατω θεμα και εαν ειναι προβλημα

Σχετικα με το pc μου:

Και το προβλημα μου ειναι οτι σε ενα αρχειο nfo οταν το τρεχω οι πληροφοριες που περνω
ειναι οι εξης

Οι μητρικη ειναι Dual Bios UEFI και οι ρυθμισεις μεσα στο BIOS στο Boot Mode ειναι
UEFI and Legacy

Σας ευχαριστω και παλι και καλες γιορτες σε ολο τον κοσμο
rc31

Μέλος από: 18 Μαρ 2005
Περιοχή: Γλυφάδα
View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 25 Δεκ 2016 01:48    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Άμα παίζει χωρίς θέματα, δεν το πειράζεις και δεν ασχολείσαι.

Jack4

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 25 Δεκ 2016 02:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

O υπολογιστης δουλευει κανονικα απλα εχω ενα θεμα με την οθονη οταν παιζω games χανω το σημα της οθονης "no signal" αλλα μπορω να ακουω τα παντα απ το pc δουλευει κανονικα εχω δοκιμασει τα παντα απο reset bios μεχρι καινουργια καλωδια αγορασα η οθονη ειναι Acer 24" 1ms responce time 144hz προσφατα αγοραζμενη, το προβλημα εμφανιζεται σε απροσδιοριστο χρονο και οταν το παθαινει ο μονος τροπος να επαναφερω την οθονη ειναι να κανω reset to bios ενω στην αρχη με ενα απλο restart ειχα παλη οθονη, τωρα πλεον εχει περιπου 1,5 με 2 μηνες να εμφανιστει παλι αυτο το προβλημα αλλα δεν ξερω και αν εχει διορθωθει αφου πλεον δεν παιζω τοσο πολυ παιχνιδια

Εαν μπορεις να κανεις μια σωστη προβλεψει για αυτο το θεμα θα σε παραδεχτω και δεν ξερω εαν σχετιζεται με το post που εκανα.

Εχω δοκιμασει ολα τα video στο youtube

Μπορω να φανταστω 3 πραγματα μητρικη, τροφοδοτικο, καρτα γραφικων
Το τροφοδοτικο ειναι 600+

Και ευχαριστω για την ανταποκριση
rc31

ΜήνυμαΣτις: 27 Δεκ 2016 11:35    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το σίγουρο είναι ότι δεν είναι bios.

Είχα παρόμοιο πρόβλημα και τελικά έφταιγε η κάρτα γραφικών. Από αυτά που λες το ίδιο πιστεύω οτι εχεις και εσυ ιδιαιτερα οταν μου αναφέρεις οτι στο έκανε μονο στα παιχνιδια που έχουν απαιτησεις και ανεβάζουν θερμοκρασίες.

Φυσικά όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ εξ αποστασεως να ξέρω με σιγουριά.

Jack4

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 27 Δεκ 2016 13:28    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αν ειναι η καρτα εχω ακομη εγγυηση αλλα ποιος θα αναγνωρισει τωρα προβλημα στην καρτα απ' την στιγμη που δουλευει με λιγα λογια τον ηπια αντε να αγορασεις καινουργια καρτα
rc31

ΜήνυμαΣτις: 27 Δεκ 2016 14:14    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Jack4 ανέφερε:
Αν ειναι η καρτα εχω ακομη εγγυηση αλλα ποιος θα αναγνωρισει τωρα προβλημα στην καρτα απ' την στιγμη που δουλευει με λιγα λογια τον ηπια αντε να αγορασεις καινουργια καρτα

Τους την πας πισω και τους λες οτι μολις παιζεις παιχνιδια κανει freeze το συστημα και σβηνει η οθονη απο την καρτα.

Οφείλουν να την τσεκαρουν .

Jack4

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 27 Δεκ 2016 14:31    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

οκ θα δοκιμασω να την στειλω πισω ευχαριστω για την βοηθεια
mechpanos
Honorary Member

Μέλος από: 20 Μαρ 2003
Νέα: 1

Περιοχή: Athens - Pyrgos
blog 
ΜήνυμαΣτις: 02 Ιαν 2017 14:17    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Βάλε ένα καταγραφικό (πχ για Cpu θυμάμαι είχε τέτοια λειτουργία το RealTemp) και βάλε να καταγράφει κάθε 10sec πχ, την θερμοκρασία της κάρτας. Δοκίμασε να παίξεις το παιχνίδι που σου χάνεις την εικόνα, και δες μετά στο Log μέχρι τι θερμοκρασία έφτασε, ίσως ανεβάζει υπερβολική θερμοκρασία και θέλει τεχνικό να βελτιώσει το σύστημα ψύξεως, ή αν η θερμοκρασία είναι λογική τότε έχει πρόβλημα η κάρτα.
Το BIOS δεν έχει σχέση, αυτό το "παλαιού τύπου" αναφέρεται στο "legacy" setting μην το πειράζεις θα έλεγα...

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 02 Ιαν 2017 20:40    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Θερμοκρασιες δεν νομιζω να εχω γιατι την παρακολουθω την καρτα ποτε δεν την ειδα πανω απο 80 βαθμους σε full γραφικα, ισως να εχω λιγο στον επεξεργαστη γιατι ειναι ακομη με της μανας του την ψυκτρα αλλα και εκει οχι κατι το τρομερο εχω 6 ανεμιστηρια των 120mm, μαλλον εχετε δικιο σχετικα με την καρτα θερμοκρασιες δεν εχω αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν εχει και προβλημα θα την στειλω πισω κι ο θεος βοηθος αν και ειμαι λιγο απαισιοδοξος σχετικα με το αν βρουν καποιο προβλημα και το καλυψη η εγγυηση

Ευχαριστω
Connor MacLeod
Honorary Member

Μέλος από: 07 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 11
Νέα: 16

Περιοχή: Μεσολόγγι έως το 2017
facebook linkedin twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 06 Ιαν 2017 08:15    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το παλαιού τυπου ΒΙΟΣ συμμαινει οτι έχει η μητρική σου BIOS και οχι EFI, αλλα το προγραμμα γραφει μ@λ@κ!3ς γιατι η mobo σου έχει AMI EFI BIOS. Ισως να το εμφανιζει ετσι γιατι το έχεις να δουλευει και σε legacy mode. Αν το βάλεις να δουλευει μονο σε UEFI mode λογικα θα σε βγαλει την σωστη πληροφορία. Αν οχι απλα το προγραμμα δεν ειναι ακριβές.

Ως αναφορά το προβλημα με την οθονη σου, μπορει να έχει προβλημα η οθόνη σου, το καλωδιο που συνδεεις το monitor με την gpu, μπορει να έχει καποιο πρόβλημα η gpu, και σε σπανιες περιπτώσεις μπορει να οφιλεται στην mobo. Λογικα καποιο προβλημα θα εχει η GPU σου. Προσφατα είχα παρομιο προβλημα με μια 6970 ATI της shapphire ενως πελάτη, οταν συνδεα 2 μονιτορς η δευτερη παντα εχανε το σημα μετα απο 5-10 λεπτα. τελικα μετα απο 1 μηνα χαλασε ολοκληρη. τωρα δεν παιζει ουτε το 1 μονιτορ που βαζει επανω.

Jack4

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 06 Ιαν 2017 13:24    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αυτο ακριβως που λες με την 2 οθονη το παθαινα κι εγω μακαρι να ειναι η καρτα ρε παιδια γιατι εχω ριξει λεφτα στο μηχανημα, και πιο πολυ μου την δινει οχι το να εχω 1 προβλημα αλλα να μην ξερω τι εχω, τα καλωδια ειναι καινουργια και HDMI και DVI,τωρα θα την στειλω πισω και βλεπουμε, εσυ σαν τεχνικος λες οτι αν ειναι η καρτα το προβλημα μπορει να αναγνωριστει (εχω ακομη εγγυηση) η θα μου αρχισουν τα κινεζικα γιατι μιλησα στο τηλ μαζι τους και θελουν ολο το pc να τους στειλω χαχαχα εγω θελω τουλαχιστον 60 ευρω μονο για ταχυδρομικα εξοδα αν ειναι να στειλω ολο το pc

Κι αυτο ποu λες για το BIOS ειναι ακριβως οπως το ειπες εβαλα windows link to windows σε UEFI
και αλαξε αμεσως
Jack4

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 06 Φεβ 2017 00:15    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Τελικα το προβλημα λυθηκε και ευτυχως δεν προλαβα να το στειλω πισω, γιατι ποιος ξερει τι θα μου λεγανε , λοιπον πριν λιγο καιρο ειχα αλαξει 1 ανεμιστηρακι και αντικαταστοντας το μου επεσε μια βιδα μεταλικη εψαξα να την βρω αλλα δεν την βρηκα και ειπα δεν βαριεσαι αστην αυτη ομως ποιος ξερει που κρυφτηκε και μου δημιουργουσε προβλημα στο συστημα, τελευταια φορα που ανοιξα ομως το pc να το καθαρισω την βρηκα την κωλοβιδα και απο τοτε ολα μια χαρα ποτε ξανα εως σημερα δεν ειχα προβλημα με no signal και οι 2 οθονες συνεργαζονται αψογα. Σας ευχαριστω και παλι

*Καθαριζετε τακτικα τα pc σας
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [12 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » PC Hardware
Τώρα είναι 01 Μαη 2017 02:22 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites