freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Τι είδους μουσική προτιμάτε?

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Μουσική
Moderators:  Super-Moderators, greekbytes
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 3 από 4 [58 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: μουσική Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
spookyb52

Μέλος από: 23 Ιαν 2002
Βοηθήματα: 26
Scripts: 5

Περιοχή: Lost in the mansion
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 17 Μαη 2005 13:26    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Son^Goku ανέφερε:
Από εκεί και πέρα το ροκ καταντά αηδία ToolTimes at work

Ναι... Μήπως μπορείς να το δικαιολογήσεις αυτό η απλά το πετάς αυθαίρετα???

Δηλαδή τί έχεις ακούσει από rock μουσική και έφτασες σε αυτό το συμπέρασμα??? Άν κρίνω από τα rock σύγκροτήματα που επέλεξες Just an arrow? σχεδόν τίποτα.

Honorary Member

Μέλος από: 26 Ιουλ 2003
Περιοχή: Ξάνθη
View users profile
facebook 
ΜήνυμαΣτις: 17 Μαη 2005 14:34    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Hip-Hop, lowbap. Mε εκφράζουν αρκετά αλλά μόνο συγκεκριμένα συγκροτήματα! Μερικά άλλα δεν αξίζουν! Τελευταία άρχισα να ψάχνω και λίγο metal!

Μέλος από: 18 Δεκ 2003
Περιοχή: Ελλάς, Κύπρος, Λεμεσός, Κάτω Πολεμίδια
View users profile Send email to user Visit posters website
facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 17 Μαη 2005 17:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

spookyb52 ανέφερε:
Άν κρίνω από τα rock σύγκροτήματα που επέλεξες Just an arrow? σχεδόν τίποτα.

Αυτά τα ροκ συγκροτήματα που ανέφερα είναι αυτά που μου αρέσουν και όχι αυτά που άκουσα.
Ας προσέχουμε περισσότερο αυτά που λένε οι άλλοι.
Τώρα από αυτά που άκουσα από φίλους μου που έχουν εμμονή με το ροκ (metallica, iron maiden....) έχω σχηματίσει την εντύπωση ότι αυτού του είδους η μουσική δε με εκφράζει και κατά την απόψη ΜΟΥ δεν είναι μουσική. Αυτά έιναι γούστα και διαφέρουν από άτομο σε άτομο

af
Honorary Member

Μέλος από: 06 Ιουλ 2003
Βοηθήματα: 12
Templates: 1

Περιοχή: Γλυφάδα
deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 17 Μαη 2005 17:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Λίγο απο όλα

-= [ http://kalavrita.ws.gr ]=-
MichalisS
Honorary Member

Μέλος από: 03 Ιαν 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 17 Μαη 2005 17:30    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Κυρίως έντεχνο αλλά και Ελληνικό Ροκ:)
spookyb52

Μέλος από: 23 Ιαν 2002
Βοηθήματα: 26
Scripts: 5

Περιοχή: Lost in the mansion
ΜήνυμαΣτις: 17 Μαη 2005 18:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το μόνο με το οποίο θα συμφωνήσω μαζί σου φίλε μου είναι ότι ακούμε τη μουσική που μας εκφράζει. Ακριβώς για αυτό το λόγο δέν είσαι υποχρεωμένος να ακούς η να σου αρέσει η ρόκ μουσική όπως εμένα δέ μου αρέσει η ράπ το χίπ χόπ κτλ...

Επετρεψέ μου να σου πώ οτι πρόσεξα καλά το τί έγραψες στο προηγούμενο μήνυμά σου. Εγώ δεν έγραψα ότι δέν έχεις ακούσει άλλα συγκροτήματα αλλά ότι δέν έχεις πραγματική επαφή με την rock μουσική. Αυτό φαίνεται και από το τελευταίο σου μήνυμα όπου αναφέρεις :

...αυτά που άκουσα από φίλους μου... (metallica, iron maiden....)Συγνώμη αλλά...οι metallica και οι iron maiden δέν είναι rock groups αλλά metal...

Rock σχήματα είναι τα παρακάτω [Μπορείς να κάνεις κλίκ στα ονόματα για να ακούσεις preview κομματιών]

Αυτά δέν τα λέω για να σε πείσω πόσο καλή είναι η ρόκ μουσική, δέν με ενδιαφέρει άλλωστε, αλλά μου κάνει εντύπωση το πώς κρίνεις τη μουσική αυτή [...Από εκεί και πέρα το ροκ καταντά αηδία...] όταν δέν έχεις ιδέα για το από εκεί και πέρα...

Πιό πάνω είπα ότι έβγαλες το συμπέρασμα αυθαίρετα... τί να πώ λοιπόν για την άποψή σου ότι το rock δέν είναι μουσική!!!
Σύγνωμη αλλά αυτό από πού προκύπτει? Πώς ορίζεις το τί είναι μουσική και τί όχι? πώς ΔΕΝ είναι μουσική η ρόκ και είναι το χίπ χόπ?

Όταν έκφερουμε άποψη για κάτι οφείλουμε να τό έχουμε μελετήσει αυτό το κάτι και η άποψή μας να είναι τεκμηριωμένη. Δέν περιμένω να μου αναφέρεις τους λόγους για τους οποίους δέν θεωρείς τη ρόκ ώς μουσική γιατί δέ νομίζω ότι δύναται να κάνεις κάτι τέτοιο, σε διαφορετική περίπτωση θα με άφηνες έκπληκτο.

Φιλικά, Κώστας.

Μέλος από: 13 Ιαν 2005
Νέα: 1

Περιοχή: Πάτρα, Μέγαρα
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 18 Μαη 2005 02:59    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Iced Earth - Melancholy (Holy Martyr)

Μέλος από: 23 Ιουν 2003
Βοηθήματα: 6

Περιοχή: Far away
View users profile
blog deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 18 Μαη 2005 09:47    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Spookyb52, πέστα άνθρωπε μου...

Son^gu, άκουσε τους Ramones. Μια άλλη αξέχαστη εποχή που δυστυχώς δεν έζησα...

Αλλά σε παρακαλώ, πρόσεχε τις εκφράσεις σου, ["αηδία"], γιατι για μερικούς, όπως και για μένα, αυτή η μουσική δεν είναι νότες, αλλα ένα σύστημα ιδεών και πολλές φορές το ροκ, είναι απόσταγμα ψυχής αποτυπωμένο στο χαρτί

Μέλος από: 30 Ιουλ 2003
Περιοχή: to xaos....
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 19 Μαη 2005 02:01    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

meta apo mia dekaetia kolimatos stin trance skini pou katantise kolima ,kataligo oti to ligo ap ola ,diladi ta kalitera apoo kathe skini einai to pio igies....
ellinika oxi toso ektos an prokite gia poulopoulo ,mpithikotsi kai genikos palia kala kommatia.....
a kai poli 80's logo tou oti otan oi epoxis tous kai oloi diaskedazane ego imoun kolimeni kai tora ta anapolo...jesus.... ToolTimes at work ToolTimes at work
Son^Goku

Μέλος από: 18 Δεκ 2003
Περιοχή: Ελλάς, Κύπρος, Λεμεσός, Κάτω Πολεμίδια
View users profile Send email to user Visit posters website
facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 19 Μαη 2005 14:09    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Οκ μπορεί να μην είναι ροκ τα συγκροτήματα που ανέφερα (αυτά ήξερα ονομαστικά), μπορεί να μη ξέρω τίποτα από ροκ και ο λόγος έιναι απλός. Δε μου αρέσει, και άκουσα ροκ μερικές φορές γιατί έχω φίλους που είναι παθιασμένοι με ροκ, metal, death metal......
Μπορεί να μη ξέρω ροκ συγκροτήματα αλλά αν στέιλω 2-3 sms μπορεί να σου αναφέρω καμιά 10 αλλά δε το κάνω, γιατί δε μου αρέσει το ροκ και δεν έχω τη διάθεση να ασχολούμαι. Καταλαβαίνω την ανάγκη σου να υποστηρίξεις το είδος που σου αρέσει, και συγγνώμη αν νοιώθεις πως το πρόσβαλα, Spookyb52 αλλά απλώς τη γνώμη μου εκφράζω. Τεσπα για εμένα ένας ήταν είναι και θα έιναι ροκ και αυτός είναι ο βασιλείας του(Elvis 4 ever) Καλό ε!
Αλήθεια πότε θα το φέρουν πίσω οι εξωγήινοι?
παράθεση:

Κανώ πάρτυ εδώ και χρόνια
πολλά, καλά, διαλεκτά μωρά
ανεβάζουν τη λίμπιτο
ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΡΑΠ ΜΟΥ ΑΝΙΚΗΤΟ

id12586
στις καρδιές μας

Μέλος από: 23 Ιουν 2003
Βοηθήματα: 6

Περιοχή: Far away
View users profile
blog deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 19 Μαη 2005 14:30    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μα αυτός είναι ο σκοπός?? Να πείς 5-10-20-100 ονόματα ροκ συγκροτημάτων.???
Δεν σε κατηγόρησε κανείς που δεν θέλεις να ασχοληθείς με το ροκ, αντίθετα μάλλον επικροτούν την στάση σου αυτη. Διότι αν κάτι ξέρεις ότι δεν σου κάνει καλύτερα να μην ασχολείσαι με αυτό καθόλου παρά να το μποϋκοτάρουμε...

Αλλα, όπως θα συμφωνήσει και ο Spookyb52: Rock, rock till you drop, rock rock, NEVER STOP!!!

Μέλος από: 06 Απρ 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 19 Μαη 2005 22:40    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ego kyrios progressive meta house kai kati apo RnB
MichalisS
Honorary Member

Μέλος από: 03 Ιαν 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 19 Μαη 2005 23:02    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

loulatic ανέφερε:
ellinika oxi toso ektos an prokite gia poulopoulo ,mpithikotsi kai genikos palia kala kommatia.....

Αν και δεν μου πολυάρεσε εκείνο το "Ελληνικά όχι", χαίρομαι όταν ακούω άτομα να μιλάνε έτσι για το λαϊκό τραγούδι Victory! κλαπ.. κλαπ... κλαπ..
Musician

Μέλος από: 03 Μαη 2005
Περιοχή: Αθήνα
ΜήνυμαΣτις: 26 Μαη 2005 12:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

J.S.Bach, Shostakovich, Bella Bartok, Schönberg, Ζερβός, Mozart, Beethoven, Haydn.... αυτά....
myle

Μέλος από: 18 Ιουν 2005
Περιοχή: Πάτρα
ΜήνυμαΣτις: 20 Ιουν 2005 23:19    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Κυρίως έντεχνο, λίγο ροκ και καθόλου σκυλάδικα.
Απορώ ποιοι αγοράζουν αυτά τα CD και κάνουν τόσες πωλήσεις;
Ή μήπως δεν τα αγοράζουν;

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Μουσική

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Στηρίζουμε νέους καλλιτέχνες , στηρίζουμε νέες προσπάθειες για τη μουσική 1 Promolyrics 02 Δεκ 2016 14:12
Basilakis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 23 Μαρ 2017 08:12 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites