freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Ξεκίνησε η ανάπτυξη της 0.3 (Call for help)

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » PHP Προγραμματισμός και εφαρμογές » PHP τα δικά μας scripts
Moderators:  PHP Moderators, Super-Moderators, WebDev Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 8 [113 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: ανάπτυξη Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2, 3, ..., 6, 7, 8 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
ThyClub
Honorary Member

Μέλος από: 17 Νοε 2003
Βοηθήματα: 8
Νέα: 2
Templates: 3
Scripts: 5

Περιοχή: Hell's Kitchen
View users profile Visit posters website
portfolio facebook twitter deviantART digg del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 28 Μαη 2004 22:38    Θέμα: Ξεκίνησε η ανάπτυξη της 0.3 (Call for help) Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Έφτασε λοιπόν η ώρα της έκδοσης 0.3 για το 'Δια' και θα θελα λίγη βοήθεια απο οποιονδήποτε νομίζει οτι μπορεί να την δώσει.

Λοιπόν η λίστα μπορεί να γίνει μεγάλη:

παράθεση:
1) Θα θελά αν μπορεί κάποιος να δημιουργήσει ενα λογότυπο για το ZeusCMS.
Η φαντασία και το μέγεθος είναι τα μόνα που μπορούν να σας εμποδίσουν... Το μέγεθος θα πρέπει να είναι 468χ88 και να είναι σε .png format

2) Αν κάποιος μπορεί και θέλει να δημιουργήσει ενα layout (template) για το σύστημα μπορεί να το κάνει αρκεί να είναι σε XHTML valid με το πολύ ενα table για layout.

3) Ακόμη θα θελά λίγη βοήθεια απο κάποιον πιο έμπειρο σε θέματα ΡΗΡ ώστε να ελέγχει μερικά κομμάτια κώδικα που θα του στέλνω για πιθανά bugs ή / και βελτιώσεις.

4) Προτάσεις απο απλούς χρήστες για features που θα θέλαν να δούν και θα τους κάνουν την ζωή ευκολότερη.

Αυτά μεχρι στιγμής.

Υ.Γ : Η βοήθεια είναι εθελοντική. Δεν θα υπάρξει κέρδος εφόσων το ZeusCMS είναι Open Source παρά μόνο ενα ευχαριστήριο μήνυμα στο http://zeus.greekstudio.com . Μπορείτε να στείλετε PM
ThyClub
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 30 Μαη 2004 22:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Κανείς;;;
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 475
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 31 Μαη 2004 00:03    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να το ξαναγράψεις από την αρχή... γιατί, όπως σου είχα πει κι όταν ξεκίνησες, βασίζεσαι σε λάθος βάση... στο phpNuke...

Ξέρω ότι κάτι τέτοιο δε σε ενθουσιάζει, αλλά αν θέλεις να κάνεις κάτι πραγματικά καλό και όχι άλλο ένα Nuke clone θα πρέπει να αρχίσεις από τον αρχικό σχεδιασμό..

simone

Μέλος από: 05 Απρ 2003

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 31 Μαη 2004 01:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εχω εγκαταστήσει και τρέξει την προήγουμενη έκδοση, για αρχή καλό δείχνει. Κύτα λίγο και το Renegade CMS, νομίζω ότι έχει κοινά στοιχεία.

ΜΦΧ
ThyClub
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 31 Μαη 2004 09:27    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να το ξαναγράψεις από την αρχή...

Αυτό προσπαθώ να κάνω

Είναι δύσκολο να ξεφύγεις και να δημιουργήσεις κάτι που δεν θα θυμίζει Nuke ή κάποιο άλλο γνωστό CMS. Θα προσπαθήσω όμως και αν επιτρέπεται τολμώ να πώ πως νέο ZeusCMS θα έχει περισσότερα και καλύτερα στοιχεία απο ενα Nuke με αμέτρητες μόντες

Αυτό που εγώ θέλω είναι συμμετοχή απο άτομα που μπορούν και θέλουν να βοηθήσουν...
Rapid-eraser
WebDev Moderator

Μέλος από: 05 Απρ 2003
Βοηθήματα: 2

Περιοχή: Πειραιάς
View users profile
portfolio facebook twitter skype 
ΜήνυμαΣτις: 31 Μαη 2004 10:16    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dev eivai poli diskolo.

Apla apefige tnv logiki
Registered users + posting apo olous

kai 8a deis poso eukolo eivai va kaveis kati pou epitelous dev miazei me nuke...

episis ta klasika klise

ti evdiaferei tous xristes sou posoi register users eivai online n ti ora eivai apo eva megalo roloi
(parepiptovtos to nuke piavei peripou tous 60% apo tou kavoves pos va tsavtisete tous episkeptesas)
n ta alla klasika klise 3 stiles polla banners
inputs apo gvosta bibliopolia .....

cordis

ΜήνυμαΣτις: 31 Μαη 2004 11:10    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

δεν λέω μόνο οπτικά... αλλά και στον κώδικα...

cordis

ΜήνυμαΣτις: 31 Μαη 2004 11:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

μια ωραία ιδέα πιστεύω ότι είναι να γίνει τόσο flexible ώστε να μπορεί να "κολλήσει" με όποιο forum θέλεις...

ThyClub
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 31 Μαη 2004 13:14    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
Apla apefige tnv logiki
Registered users + posting apo olous

Δηλαδή;;;

Κοίτα πιστεύω οτι ενα CMS πρέπει να έχει ενα σύστημα διαχείρησης μελών και στο θέμα του posting απο όλους πιστεύω οτι είναι βασικό αν θέλει να λέγεται Content Management System .

Εγώ το Content Management System το καταλαβαίνω :
Διαχείριση Περιεχομένου
και αυτό νομίζω οτι σκεφτονται όλοι.

Αν κάποιος κάνει ενα ποστ με σημαντικά νέα και ο διαχειριστής αποφασίσει να το δημοσιεύσει τότε τηρεί τον όρο Content Management System

Περιμένω την άποψή σου στο θέμα.

παράθεση:
δεν λέω μόνο οπτικά... αλλά και στον κώδικα...

Το ξέρω οτι ο κώδικας ήταν χάλια... Ασφαλώς και εκεί θα είναι οι αλλαγές στην 0.3

Οπτικά δεν θα είναι θέμα του CMS ποιά αφού θα υπάρχει ενας τρόπος για τον διαχωρισμό της παρουσίασης απο τον κώδικα ΡΗΡ

παράθεση:
μια ωραία ιδέα πιστεύω ότι είναι να γίνει τόσο flexible ώστε να μπορεί να "κολλήσει" με όποιο forum θέλεις...

Οταν λές να κολήσει εννοείς σαν το phpBB με το Nuke??/
geraki
Honorary Member

Μέλος από: 26 Ιαν 2004
Νέα: 3

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
blog deviantART sync twitter friendfeed deviantART 
del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 31 Μαη 2004 14:22    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ThyClub ανέφερε:

Εγώ το Content Management System το καταλαβαίνω :
Διαχείριση Περιεχομένου
και αυτό νομίζω οτι σκεφτονται όλοι.

παράθεση:

Αν κάποιος κάνει ενα ποστ με σημαντικά νέα και ο διαχειριστής αποφασίσει να το δημοσιεύσει τότε τηρεί τον όρο Content Management System

Αυτό που λές πηγαίνει πιο πολύ προς portals και κοινότητες. Παρόμοια συστήματα υπάρχουν πάρα πολλά. Δεν υπάρχουν πολλά CMSs όμως που να εξυπηρετούν στην λειτουργία ενός site από ένα άτομο ή έστω μια ολιγομελή ομάδα. π.χ. ένα εταιρικό site ή ένα προσωπικό δεν έχουν λόγους δημιουργίας πολλών χρηστών, δημοσίευση απο τρίτους κλπ. Χρειάζεται κάτι πιο απλό που να ευκολύνει την συντήρησή του δηλαδή μόνο στην Διαχείριση Περιεχομένου.

ΜήνυμαΣτις: 31 Μαη 2004 21:44    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αυτό μπορεί βέβαια να γίνει μέσω user rights κτλ κτλ. Δηλαδή να μπορεί ο Admin να αποφασίζει αν και ποιά μέλη θα μπορούν να κάνουν ποστ κτλ.

Πάλι όμως η δυνατότητα θα υπάρχει. Το να παρέχει ενα σύστημα την ικανότητα να έχει χρήστες βοηθά σε ενα εταιρικό site πιστεύω
geraki
Honorary Member

del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 31 Μαη 2004 22:03    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πράγματι αλλά ενώ έχεις ένα καταπληκτικό σύστημα για templates (ότι καλύτερο έχω δει), δεν βρήκα ακόμη πως μπορώ:
* Να μην εμφανίζεται το μενού
* Να έχω μόνο ένα μενού με σελίδες. Οχι downloads, όχι members list, οχι links. Απλές σελίδες με κατεβατά κειμένου.

ΜήνυμαΣτις: 31 Μαη 2004 22:19    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
* Να μην εμφανίζεται το μενού

Αυτό θα γίνει στην 0.3 Θα χρησιμοποιήσω μερικά PEAR packages μερικά απο τα οποία είναι:

Abstraction Layer --> More than MySQL
HTMLMenu --> Δυναμικά μενού
BBCode Parser

κτλ.

παράθεση:
Πράγματι αλλά ενώ έχεις ένα καταπληκτικό σύστημα για templates (ότι καλύτερο έχω δει),

Πλάκα κάνεις!
Δεν είναι ακριβώς σύστημα templates αλλά ενα style switcher
geraki
Honorary Member

del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 31 Μαη 2004 22:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Έχεις δίκιο. Τώρα που το βλέπω καλύτερα δεν μπορώ να ξεφύγω από τις κάθετες στήλες...

Εγώ προτείνω να επιτρέψεις την δημιουργία απλών σελίδων, και οι τίτλοι αυτών να ενσωματώνονται στο μενού, στο οποίο θα φαίνονται αυτά που θέλει ο admin μόνο δηλ. αν δεν έχει downloads να μην εμφανίζεται στο μενού.
π.χ.

- Main
- News
- Search
- Links
- Faq
- Page1
---Subpage1
---Subpage2
- Page2

Δεν ξέρω αν είναι εφικτό, εσύ είσαι ο προγραμματιστής. ToolTimes at work ToolTimes at work ToolTimes at work

Μέλος από: 25 Αυγ 2003
Βοηθήματα: 29
Νέα: 7
Scripts: 1

Περιοχή: home/sweet/home
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 01 Ιουν 2004 02:34    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ThyClub ανέφερε:
1) Θα θελά αν μπορεί κάποιος να δημιουργήσει ενα λογότυπο για το ZeusCMS.
Η φαντασία και το μέγεθος είναι τα μόνα που μπορούν να σας εμποδίσουν... Το μέγεθος θα πρέπει να είναι 468χ88 και να είναι σε .png format

Τσέκαρε τα προσωπικά σου μηνύματα. Another pint of beer

Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 8 [113 Μηνύματα] Σελίδα:  1, 2, 3, ..., 6, 7, 8 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » PHP Προγραμματισμός και εφαρμογές » PHP τα δικά μας scripts
Τώρα είναι 06 Δεκ 2016 02:45 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites