freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Καλοκαιράκι και βιβλία !!!

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς
Moderators:  Super-Moderators, cdhyper
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 2 από 2 [23 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: βιβλία Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2
ΑποστολέαςΜήνυμα
ELISA

Μέλος από: 25 Ιουλ 2003
Περιοχή: Piraeus
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Ιουν 2004 14:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εννοείται!!!
Εσύ είσαι "παραμορφωμένος"...!!! ToolTimes at work ToolTimes at work
Amethyst

Μέλος από: 12 Ιουν 2004

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Ιουν 2004 22:07    Θέμα: Καλησπέρα από άλλη μια βιβλιόφιλη Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλησπέρα σε όλους!
Θα συμφωνήσω με τα κόμιξ. Η γοητεία τους είναι αξεπέραστη ακόμη και για τους λάτρεις των βιβλίων. Όσο για την ανάγνωση των μηνυμάτων στο κινητό που διάβασα παραπάνω, ωραία είναι μόνο όταν επικοινωνείς πραγματικά με άτομα που σου λείπουν! Αλλιώς απλώς παθαίνει μια αγκυλοσούλα ο αντίχειρας τζάμπα & βερεσέ (αν είσαι δε στην παραλία μπορεί να πάθεις και ... έγκαυμα!).
Εγώ θα ήθελα να προτείνω τα παρακάτω βιβλία:
Ευγενία Φακίνου: Η μεγάλη πράσινη, Η Μερόπη ήταν το πρόσχημα (λογοτεχνία γοητευτικότερη του συνηθισμένου)
Joseph Ostrom: Η ανθρώπινη αύρα , Εκδ. Διόπτρα (γιατί ποτέ δεν ξέρετε πότε θα χρειαστεί να ...μαγνητίσετε τον/ην διπλανό/η σας)
Μαρτσέλο Ντ'Όρτα: Ο Θεός μας έπλασε τζάμπα, Εκδ. Γνώση (μιλάμε για πολύ γέλιο από σχολικές εκθέσεις...)
Χαλίλ Γκιμπράν: Δάκρυα & γέλιο , Εκδ. Μπουκουμάνης (Λίγη ποίηση μαζί με την αλμύρα...)
Charles Grant: Ματωμένος Άνεμος (σειρά X-Files) , Εκδ. Έσοπτρον (λίγη επιστημονική φαντασία & μετά έλεγχος στην θάλασσα μην πεταχτεί κανένα τέρας & μας ξεφουσκώσει τα μπρατσάκια!)
Αυτά τα ταπεινά από μένα! Καλά ταξίδια στις σελίδες!
Youli
Honorary Member

Μέλος από: 29 Δεκ 2000
Περιοχή: Στο ηρωικό Τριπιτσούνι
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Ιουν 2004 00:58    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλώς ήρθες στην παρέα μας Amethyst. Όντως το Ο Θεός μας έπλασε τζάμπα του Μαρτσέλο Ντ'Όρτα έχει πολύ γέλιο... Κι υπάρχουν κι άλλα του ιδίου.. Το "Εγώ ελπίζω να τη βολέψω" και το "Ο Ρωμαίος και η Ιουλιέτα αρραβωνιαστήκαν από κάτω". Τι μαθαίνεις απο μικρό κι απο τρελό ε???
spookyb52

Μέλος από: 23 Ιαν 2002
Βοηθήματα: 26
Scripts: 5

Περιοχή: Lost in the mansion
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 14 Ιουν 2004 10:50    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

EneMe ανέφερε:
Εγώ που διαβάζω comics (Disney,Asterix,Lucky Luke); Θα με κάνετε παρέα;

θα σε κάνω εγώ παρέα!!! μια ομορφιά!

θέλει διάβασμα... κόμιξ? Μια χαρά!!!

Honorary Member

Μέλος από: 26 Ιαν 2004
Νέα: 3

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
View users profile Visit posters website
blog deviantART sync twitter friendfeed deviantART 
del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 14 Ιουν 2004 14:49    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Η αρχή του καλοκαιριού συνδιάζεται με το φεστιβάλ βιβλίου στην Θεσσαλονίκη. Φυσικά και πάλι έβρεξε...

Μπ Μπ Μπ

Μέλος από: 12 Ιουν 2004

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Ιουν 2004 23:50    Θέμα: Από παιδί & από γέλιο πολλά να περιμένεις... Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Συμφωνώ με τη Youli, όλα τα βιβλία του Μαρτσέλλο Ντ'Όρτα είναι απολαυστικά. Δυστυχώς δεν έχω διαβάσει το "Ρωμαίος & Ιουλιέτα αρραβωνιάζονται από κάτω". Τα παιδιά παρουσιάζουν την δική τους θεώρηση για το ... σεξ!
Θα ήθελα να προτείνω στο ίδιο επίπεδο περίπου με τα βιβλία του Ντ'Όρτα το "Γράμματα των παιδιών στο Θεό", από τις εκδόσεις Θυμάρι. Είναι ένα από τα παιδικά μου βιβλία τα οποία (ευτυχώς) ακόμα διαβάζω & γελάω με τις ερωτήσεις των παιδιών για τα πιο απλά πράγματα, οι οποίες απευθύνονται φυσικά στο Θεό. Τι ακούει κι αυτός. Τουλάχιστον κάτι πρωτότυπο μετά το Κύριε Ελέησον!
Άμα το βρείτε αγοράστε το ή δανειστείτε το οπωσδήποτε & θα με θυμηθείτε!
Τσίου!
Darkchilde

Μέλος από: 16 Νοε 2003
Περιοχή: Somewhere in the Outer Rim of the Galaxy
View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 16 Ιουν 2004 17:13    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Για όποιον μπορεί να διαβάσει αγγλικά εγώ θα προτείνω το "American Gods" του Neil Gaiman.
Επίσης "Η Μόμο" του Μίκαελ Έντε (Συγγραφέα της "Ιστορίας χωρίς τέλος").

Για κάτι πιο βαρύ την σειρά "Dune" του Frank Herbert. (έχουν μεταφραστεί και στα ελληνικά για όποιον δεν μπορεί να διαβάσει αγγλικά).

Blog: The Dark Side of the Force and Other Stories
Ελληνικό Forum για Science Fiction & Fantasy: http://www.sff.gr
Ο Κόσμος της Επιστήμης: http://www.scienceworld.gr
tuki8eblom

Μέλος από: 02 Ιουλ 2004
Περιοχή: Αθήνα
View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 04 Ιουλ 2004 12:27    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Θα προτείνω ειδικά για το καλοκαίρι λατινοαμερικάνικη λογοτεχνία. Δεν ξέρω πώς τα έχω καταφέρει αλλά τυχαίνει κάθε καλοκαίρι και διαβάζω συγγραφείς από Λατ. Αμερική. Συνιστώ ανεπιφύλακτα τον Alvaro Mutis (τριλογία: Το Χιόνι του Αλμιράντε, Η Ιλόνα Ήρθε με τη Βροχή, Ένας Ωραίος Θάνατος), Gabriel Garcia Marquez (όλα), Alejo Carpentie και πολλούς άλλους που δε θυμάμαι τώρα.
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 2 από 2 [23 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς
Τώρα είναι 08 Δεκ 2016 02:07 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites