freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

[Review] Το εγχειρίδιο του πολεμιστή του φωτός (Πάολο Κοέλο)

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς
Moderators:  Super-Moderators, cdhyper
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [10 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: review Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
fmayakos
Honorary Member

Μέλος από: 23 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 35
Νέα: 2
Templates: 3

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 15 Ιουν 2004 22:26    Θέμα: [Review] Το εγχειρίδιο του πολεμιστή του φωτός (Πάολο Κοέλο) Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Τίτλος: Το εγχειρίδιο του πολεμιστή του φωτός
Συγγραφέας: Πάολο Κοέλο
Εκδόσεις: Λιβάνη
Σελίδες: ~160
Τιμή: 9,50€

Σύντομη περιγραφή
«Οι πολεμιστές του φωτός αναγνωρίζουν ο ένας τον άλλο από το βλέμμα. Βρίσκονται στον κόσμο, αποτελούν μέρος του κόσμου».
Μέσα από σύντομα, απλά, κι ωστόσο εμπνευσμένα κείμενα -ένα για κάθε μέρα, όπως κάναμε άλλοτε με τα στιχάκια των παλιών ημερολογίων-, ο Πάουλο Κοέλο μάς βοηθά να ανακαλύψουμε τον «πολεμιστή του φωτός» που κρύβουμε όλοι μέσα μας: εκείνον που ξέρει να εκτιμά το θαύμα της ζωής και να ακολουθεί με πίστη τον προσωπικό του μύθο.

Περιγραφή από fmayakos
Αυτό το βιβλίο δεν έχει γραφεί για να διαβαστεί ενιαίο, όπως τα μυθιστορήματα. Εξάλλου, ούτε γράφτηκε ενιαίο! Πρόκειται για ένα ανθολόγιο των σκέψεων του Πάολο Κοέλο (ή με σωστή πορτογαλέζικη προφορά: Πάουλιου Κουέλιου!) για τον πολεμιστή του φωτός.
Στην ερώτηση "Τι είναι ο πολεμιστής του φωτός;" η απάντηση δεν είναι εύκολη... Η δική μου άποψη (αφού διάβασα το βιβλίο) είναι πως ο πολεμιστής του φωτός μπορεί να είναι ο οποιοσδήποτε σύγχρονος άνθρωπος που ζει σαν ιππότης ή πολεμιστής (εξ ου και η μεσαιωνική αισθητική στον λόγο του Κοέλο). Είναι ο άνθρωπος που προσπαθεί να γίνεται μέρα με τη μέρα καλύτερος, κάνει φίλους, προσπαθεί να πετυχαίνει τους στόχους του, να αγαπάει και να αγαπιέται. Είναι ο σύγχρονος μαχητής! Και για να φτάσουμε σε τέτοιο επίπεδο, το βιβλίο αυτό μας βοηθά με μικρές συμβουλές (χωρίς ίχνος διδακτισμού) που όλοι μας τις καταλαβαίνουμε και τις εκτιμούμε!
Το σημαντικότερο μειονέκτημα του βιβλίου είναι ότι η αποσπασματική του γραφή πολλές φορές φέρνει τον συγγραφέα σε αντιφάσεις.
Παρ' όλα αυτά, αξίζει να το πάρετε! Αφήστε το στο κομοδίνο δίπλα στο κρεβάτι σας και κάθε πρωί που ξυπνάτε διαβάστε μία σελίδα-απόσπασμα και προσπαθήστε να γίνετε ένας άξιος πολεμιστής του φωτός!

Βαθμολογία: 80 / 100
Zauriel

Μέλος από: 15 Δεκ 2004

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Δεκ 2004 03:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Επίσης του ίδιου συγγραφέα "Το πέμπτο βουνό" είναι απο τα βιβλία που μένουν μέσα σου.
glou

Μέλος από: 21 Μαρ 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 22 Μαρ 2005 11:31    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

den ton polisibatho re gmt ! poli paramu8akia mou fenodai ta vivlia tou....

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 476
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 23 Μαρ 2005 00:56    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ναι... είναι κάπως γλυκούλικα...
αλλά είναι δύναμη στην αφήγηση..

glou

Μέλος από: 21 Μαρ 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 23 Μαρ 2005 10:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

kala nai einai arketa perigrafikos kai borw na pw oti dhmiourgei paneukola eikones sto mualo sou alla autes oi eikones einai outopikes kai kamia sxesh den exoun me thn pragmatikothta....makari na htan etsi ta pragmata !

ΜήνυμαΣτις: 23 Μαρ 2005 18:36    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μα αυτός δεν είναι κι ένας από τους σκοπούς των βιβλίων;
Να σε ταξιδεύουν...

mrpc
WebDev Moderator

Μέλος από: 03 Μαη 2000
Βοηθήματα: 6
Νέα: 5
Scripts: 4

Περιοχή: Εξάρχεια
blog portfolio picasa myspace facebook linkedin 
hi5 sync twitter deviantART digg del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 23 Μαρ 2005 18:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εμένα μου άρεσε μόνο ο Αλχημιστής από τα βιβλία του. Το εγχειρίδιο δεν μου άρεσε καθόλου.

ΜήνυμαΣτις: 23 Μαρ 2005 23:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

εμένα το "Στις όχθες του ποταμού Πιέδρα κάθισα κι έκλαψα"

smiley

Μέλος από: 18 Μαρ 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 27 Μαρ 2005 15:38    Θέμα: Re: [Review] Το εγχειρίδιο του πολεμιστή του φωτός (Πάολο Κο Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

fmayakos ανέφερε:

Το σημαντικότερο μειονέκτημα του βιβλίου είναι ότι η αποσπασματική του γραφή πολλές φορές φέρνει τον συγγραφέα σε αντιφάσεις.

sinithismenos stis antifaseis, isos aftos na einai o simantikoteros logos gia na to agoraso...

dixos plaka...
fakida

Μέλος από: 14 Μαρ 2007
Περιοχή: CRETE
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Μαρ 2007 12:30    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

καταρχην δε συμπαθω πολυ τον κοελο αν και εχω διαβαση ολα του σχεδον τα βιβλια.
το εγχειριδιο με εκανε να διαβασα κ ολα τα υπολοιπα αλλα παραμενει ακομα πρωτο στη λιστα...
και για να το γενικευσω κ λιγο ο κοελο μεσα απο τα βιβλια τοθ θεωρω πωσ περναει μια σταση ζωησ..απλα πιο φωτεινη...γιατι οπωσ λεει κ ο πολεμιστησ του.......αν πιστευεισ στα θαυματα........αρχιζουν να συμβαινουν.δεν ειναι κακο να υιοθετησουμε αυτη τη σταση.
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [10 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς
Τώρα είναι 07 Δεκ 2016 16:24 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites