Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

[Cartoon] Mafalda by Quino

Μια περιοχή για όλα τα είδη της έντυπης και διαδικτυακής Λογοτεχνίας και των αγαπημένων μας Κόμικς.

Συντονιστές: cdhyper, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Youli
Honorary Member

Δημοσίευση από Youli » 11 Ιούλ 2004 07:05

Πόσοι διαβάζατε Mafalda; Πόσοι ταυτιστήκατε με το πανέξυπνο αυτό απαισιόδοξο κοριτσάκι?

Εικόνα

Η Mafalda "γεννήθηκε" στις 29 Σεπτεμβρίου 1964 και "πατέρας" της είναι ο αργεντινός Quino (ψευδώνυμο του Joaquin Salvador Lavado). Στην Ελλάδα κυκλοφόρησε το 1991 απο τις εκδόσεις παρά πέντε.

Εικόνα

Η Mafalda Εικόνα είναι ένα κοριτσάκι που ενδιαφέρεται για την ανθρωπότητα, την ειρήνη και τα ανθρώπινα δικαιώματα. Σιχαίνεται τη σούπα και λατρεύει την πατρίδα της και τους Beatles.

Εκτός απο αυτήν όμως, υπάρχουν κι άλλοι χαρακτήρες, εξίσου καταπληκτικοί.

Ο Felipe Εικόνα μισεί το σχολείο και τα μαθήματα και ονειρεύεται να καταστραφεί το σχολείο του. Του αρέσουν τα κόμικς και ειδικά ο Μοναχικός Καβαλάρης. Έχει ενα περίεργο χόμπι: Όταν αρχίσει να περνάει καλά, βασανίζει τον εαυτό του με τύψεις. Ακόμα και οι αδυναμίες του είναι πιο δυνατές από τον ίδιο.
Ο Manuel Goreiro (σε μας Μανολίτο) Εικόνα είναι στα πέντε του ήδη ένας μεγάλος επιχειρηματίας. Δουλεύει στο μαγαζί του πατέρα του, στο μπακάλικο "Δον Μανόλο".Γνωρίζει καλά πως το χρήμα δεν φέρνει την ευτυχία, πάντως "φτιάχνει μια πολύ καλή απομίμησή της". Είναι τρελαμένος με τους Beatles.
Η Susana Clotilde Chirusi (σε μας Σουζανίτα) Εικόνα είναι αθεράπευτα ρομαντική, σνομπ και εγωκεντρική. Έχει πολύ σοβαρούς στόχους στη ζωή της. Όταν μεγαλώσει θα γίνει μια πολύ σπουδαία μητέρα, ενός πολύ σπουδαίου γιατρού και όλοι θα λένε πόσο σπουδαία είναι και...
Η Libertad (σε μας Ελευθερία) Εικόναείναι απλός άνθρωπος, αλλά "κοντούλα σαν το επίπεδο διαβίωσης η καημενούλα"! Θέλει τα πάντα στη ζωή να είναι απλά και λέει πάντα αυτό που σκέφτεται. Καταπληκτικός χαρακτήρας!
Ο Guille (σε μας Νάντο) Εικόναείναι ο μικρός αδελφός της Μαφάλντα. Είναι επίσης ο μεγαλύτερος θαυμαστής της Μπριζίτ Μπαρντώ. Η πιπίλα του είναι το φετίχ του.
Ο Miguel Pitti (σε μας Μιγκουελίτο) Εικόναείναι ένας ακόμα φίλος της Μαφάλντα. Έχει έντονες φοβίες που τον καταδιώκουν, προσπαθεί όμως να τις ξεπεράσει και να γίνει "ένας καλός διαχειριστής του εαυτού του".
Τέλος, υπάρχουν και οι γονείς της Μαφάλντα. Εικόνα
Η Μαμά (Raquel) είναι νοικοκυρά. Η Μαφάλντα την αγαπάει πολύ εκτός από τις φορές που φτιάχνει σούπα... Ο Μπαμπάς είναι 37 χρονών και αγαπάει τα φυτά του. Φυσικά μισεί τα μυρμήγκια.

Ο Quino σταμάτησε να γράφει την Mafalda το 1973.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 11 Ιούλ 2004 21:52

όλες οι παρουσιάσεις είναι πολύ καλές.. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
matakia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από matakia » 13 Ιούλ 2004 01:58

φιλενάδα τέλειο το έκανες!!! :D :D :clap: :clap:

έχω ρίξει αμέτρητες φορές γέλιο με την αντιδραστική Mafalda (η οποία, όπως είναι φυσικό, ξεχωρίζει και στα 12 αλμπουμάκια), αλλά και με τους υπόλοιπους χαρακτήρες που μας παρουσιάζει ο Quino!

8)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος matakia την 16 Ιούλ 2004 02:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Dr_Michael
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dr_Michael » 14 Ιούλ 2004 23:24

Τα έχω διαβάσει σχεδόν όλα. :)
(από μια πρώην κοπέλα μου για να μην παρεξηγηθώ)

Άβαταρ μέλους
Youli
Honorary Member

Δημοσίευση από Youli » 15 Ιούλ 2004 01:17

:o :o Γιατί να παρεξηγηθείς??? Επειδή διάβαζες Mafalda??? Δεν διάβαζες το Super-Kατερίνα καλέ μου, την Μafalda διάβαζες... :-?

Άβαταρ μέλους
matakia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από matakia » 16 Ιούλ 2004 02:44

?? :o

περιοδικό για κοριτσάκια το πέρασες? :P :P

Άβαταρ μέλους
tuki8eblom
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tuki8eblom » 17 Ιούλ 2004 13:56

Ο Quino είναι βαθιά πολιτικοποιημένος και κάνει καυστική σάτιρα στην πολιτική και την κοινωνία μέσω της Mafalda. Είναι από τα σημαντικότερα κόμικ που έχουνε κυκλοφορήσει. Υπάρχουνε βέβαια πολλά επίπεδα ανάγνωσης, μπορεί κάποιος να μείνει στο πρώτο επίπεδο και να το δει σαν ένα χαριτωμένο κόμικ με παιδάκια αλλά δεν είναι Garfield, από κάποια στιγμή και μετά σε "πάει" στο βαθύτερο νόημα, σε κάνει να σκεφτείς την κριτική που ασκεί και το μήνυμα που θέλει να περάσει.

Πολύ ωραία η παρουσίαση της Μαφάλντα, ας κάνει κάποιος και ένα thread με τα Peanuts, είχανε πολύ πλάκα!

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 17 Ιούλ 2004 22:04

Και η Super Κατερίνα καλή ήταν...(μιλάω για μια συμμαθήτρια μου που πείρε τον τίτλο super εξαιτιας των....μπαλκονιών της :lol:

Άβαταρ μέλους
Youli
Honorary Member

Δημοσίευση από Youli » 18 Ιούλ 2004 20:24

tuki8eblom έγραψε: Πολύ ωραία η παρουσίαση της Μαφάλντα, ας κάνει κάποιος και ένα thread με τα Peanuts, είχανε πολύ πλάκα!
Αν και μου βγήκε λίγο το λάδι, δεν χαλάω χατήρια εγώ :wink:

Άβαταρ μέλους
tuki8eblom
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tuki8eblom » 19 Ιούλ 2004 10:15

Youli έγραψε:
tuki8eblom έγραψε: Πολύ ωραία η παρουσίαση της Μαφάλντα, ας κάνει κάποιος και ένα thread με τα Peanuts, είχανε πολύ πλάκα!
Αν και μου βγήκε λίγο το λάδι, δεν χαλάω χατήρια εγώ :wink:
Σας μερσώ πολύ! :kaloe:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες