freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

phpbb κλπ...εργαλείο ή παγίδα?

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 3 [34 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: phpbb Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2, 3 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
mechpanos
Honorary Member

Μέλος από: 20 Μαρ 2003
Νέα: 1

Περιοχή: Athens - Pyrgos
View users profile Send email to user Visit posters website
blog 
ΜήνυμαΣτις: 11 Ιουλ 2004 19:33    Θέμα: phpbb κλπ...εργαλείο ή παγίδα? Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Βλέπω διάφορα νέα sites, τα οποία δημιουργούνται και παρουσιάζονται μέσω και του freestuff. Πολλά από αυτά, βασίζονται στο phpBB και άλλα παρόμοια εργαλεία. Η ανάπτυξη sites βασισμένων σε php προσφέρει όντως πολλά πλεονεκτήματα, αλλά το κατέβασμα και η προσαρμογή ενός freeware εργαλείου, με έχει προβληματίσει κάπως! Βλέπω αρκετά sites να χρησιμοποιούν πχ το phpBB 1.03 με διάφορα mods, να έχουν δώσει το κατάλληλο look και περιεχόμενο, και να αυτοπροσδιορίζονται ως το "απόλυτο portal...", ανάλογα με τον χώρο με τον οποίο ασχολούνται! Απευθύνομαι στους παλιότερους αλλά και στους νέους: Όλα αυτά καλά είναι, αλλά μήπως πρέπει να γίνει και λίγη πραγματική δουλειά, για να αναπτυχθεί ένα site? Μήπως αρκετοί πέφτουν στην λακούβα της εύκολης λύσης? Δεν λέω, το περιεχόμενο ενός site είναι εξίσου σημαντικό, αλλά το να εγκαθιστάς ένα freeware php tool δεν σε κάνει τον απόλυτο webmaster! Αν είναι έτσι, το κάνω κι εγώ! Αν πάλι κάποιος είναι ικανοποιημένος από κάτι τέτοιο, συμφωνώ κι εγώ μαζί του, ας μην αυτοανακηρύσσεται όμως ως απόλυτο portal, αλλά ας αφήσει τους επισκέπτες του αλλά και -γιατί όχι- υποψήφιους διαφημιζόμενους, να το κρίνουν αυτό. Ας επικεντρωθεί στην παροχή περιεχομένου και υπηρεσιών (αφού έχει πλέον λυμένο και έτοιμο το μέρος της υλοποίησης).
Αυτά προς προβληματισμό, χωρίς ίχνος δογματισμού ή κολλημάτων (άλλωστε κι εγώ στο ταπεινό site μου, phpbb 2.06 έχω χρησιμοποιήσει)

Μέλος από: 02 Δεκ 2003
Βοηθήματα: 4

Περιοχή: Ηράκλειο
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Ιουλ 2004 20:30    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

καλά αυτά που λες και εν μέρη συνφωνώ.\
Ποιος θα μπορέσει όμως, έστω και μια ομάδα 5-10 ατόμων να φτιάξει κάτι που θα μπορεί να υποκαταστήσει το phpbb ή το ipb???

Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 490
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 11 Ιουλ 2004 20:48    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

δεν νομίζω ότι είναι αυτό το θέμα που θέλει να θίξει ο φίλος μας, αλλά το αν φτιάχνοντας ένα phpBB site γίνεσαι αυτομάτως και ο απόλυτος webmaster με το απόλυτο portal...

xmavidis
Honorary Member

Μέλος από: 02 Δεκ 2003

Περιοχή: Ηράκλειο
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Ιουλ 2004 21:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ok sorry τότε...

Είναι ανάλογα με την περίπτωση, το πώς χειρίζεσε αυτό το έτοιμο script! Για να θεωρήθει το site σου απόλυτο portal πρέπει να κάνεις περισσότεροι προσπάθεια από τους άλλους που χρησιμοποιούν κάτι δικό τους.

Για παράδειγμα το freestuff που αν δεν κάνω λάθος είναι όλοκληρο στημένο πάνω στο phpbb, έχει γίνει edit του script έτσι ώστε να προσαρμοστεί ακριβώς στις ανάγκες του συγγεκριμένου webmaster (cordis).

Συνφωνώ μαζί σου ότι τα πιο σημαντικά στοιχεία ενός website είναι οι υπηρεσίες και το περιεχόμενο που προσφέρει. Το script επεξεργασμένο ή μη έχει σημασία όμως μικρή σε σχέση με αυτά τα δύο που μπορούν κατά την γνώμη μου να χρήσουν έναν webmaster ως "απόλυτο"

SysAdmin

Μέλος από: 28 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 2

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Ιουλ 2004 23:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

xmavidis ανέφερε:
καλά αυτά που λες και εν μέρη συνφωνώ.\
Ποιος θα μπορέσει όμως, έστω και μια ομάδα 5-10 ατόμων να φτιάξει κάτι που θα μπορεί να υποκαταστήσει το phpbb ή το ipb???

To phpBB einai forum oxi CMS i site...
Epomenos den stekei sto thema pou analietai edo to opio pernei kai poli sizitisi.

I apopsi mou einai pos enas pou stinei ena CMS etoimo kai bazei iliko oso kalo kai an einai ayto ton kanei isos webmaster.

OMOS den ton kanei web designer.
Prepei na katalavoume tin ennoia ton lekseon.

Allo webmaster allo webdesigner.

To thema to exo analisei ektenos pisteuo se polla palia topics (peripou persi to kalokairi i kai ligo pio prin tin anoiksi)
Mporeite ekei na deite tin sizitisi pou eixe anaptixtei kai eixe kai endiaferon.

Filika,
Baggelis.

Μέλος από: 23 Ιουν 2001
Νέα: 4

Περιοχή: Φωτονερόπετρα
ΜήνυμαΣτις: 12 Ιουλ 2004 02:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγώ θα διορθώσω λέγοντας πώς το να χρησιμοποιείς έτοιμο CMS ίσως σε κάνει webmaster, ίσως σε κάνει web designer (αν έχεις ζωγραφίσει κάποιο template) αλλά ποτέ δε σε κάνει web developer.

Το έθεσα σωστά;

DNET

Μέλος από: 01 Απρ 2004
Περιοχή: Athens
ΜήνυμαΣτις: 12 Ιουλ 2004 02:42    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

εμένα επιτρέψτε μου να πω, ότι παρά το ότι συμφωνώ σχεδόν απόλυτα με όλες τις απόψεις, οφείλω να παρατηρήσω ότι το 60% των sitew που αυτοαποκαλούνται απόλυτα portals, το κάνει καθαρά για θέματα διαφήμησης...
νομίζω συμφωνείται όλοι ότι αν δείτε σε μια περιγραφή ενός site κάτι σε "ultimate xyz portal" πολύ πιθανόν είναι να το επισκευθείτε, ακόμα και αν ξέρετε ότι δεν είναι έτσι..
έτσι λοιπόν, τέτοιες εκφράσεις, είναι μικρά τρικ για να προσελκύσουν χρήστες....

κατά τα άλλα, να πω μόνο ότι το να χρησιμοποιείς ένα έτοιμο CMS (πχ PHP Nuke... κλπ) μπορεί να σε κάνει webmaster, webdesigner (αν σχεδίασες το theme για παραδειγμα), αλλά και web developer, αφού μπορεί να έχεις επέμβει ο ίδιος στο CMS είτε αλλάζοντας τον κώδιακ, είτα φτιάχνοντας κάποιο add-on...
μπορεί να μην γίνεσαι ο καλύτερος web developer αλλά σίγουρα έκανες κι εσύ κάτι....

αυτά εν ολίγοις, χωρίς φυσικά κολλήματα, ζήλειες και λοιπά... απλό συμπλήρωμα...
Cha0s
SysAdmin

Μέλος από: 28 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 2

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Ιουλ 2004 05:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cdhyper ανέφερε:
Εγώ θα διορθώσω λέγοντας πώς το να χρησιμοποιείς έτοιμο CMS ίσως σε κάνει webmaster, ίσως σε κάνει web designer (αν έχεις ζωγραφίσει κάποιο template) αλλά ποτέ δε σε κάνει web developer.

Το έθεσα σωστά;

Sosta to thetheis!

Poli apla omos kaneis den sxediazei templates dika tou... (isos giati den kseroun? PX to template system tou nuke SUX! ama den ksereis PHP den bgazeis akri me ayto to xali...)
Ta vriskoun KAI ayta etoima...

Ara web masters kai poli tous einai...

Μέλος από: 09 Μαρ 2003
Βοηθήματα: 3
Νέα: 71

Περιοχή: Agrrrrrrrrrr...... γάβ γάβ!!
flickr 
ΜήνυμαΣτις: 12 Ιουλ 2004 07:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγω θα έλεγα οτι ο τίτλος που τους αξίξει στην αρχή είναι:

"ιδιοκτήτες μίας web εφαρμογής"

γιατί πρέπει να ξέρεις πολλά παραπάνω απο το να πατάς 10 next για να σου απονεμηθεί ο τίτλος του "master" σε κάτι.

Μόνο μετά απο καιρό και αφού έχουν σχηματήσει μια ομάδα που υποστηρίζει το site το οποίο έχει πρωτότυπο και όχι copy paste περιεχόμενο και θέμα , έχουν φτιάξει και 2-3 mods για δικιά τους χρήση κλπ να θεωρούνται web master

Μέλος από: 17 Νοε 2003
Βοηθήματα: 8
Νέα: 2
Templates: 3
Scripts: 5

Περιοχή: Hell's Kitchen
portfolio facebook twitter deviantART digg del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 12 Ιουλ 2004 08:10    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Βέβαια υπάρχει και η λογική του:

"Γιατί να ξανα ανακαλύψεις τον τροχό;;;"

Θέλω να πώ οτι πολλά άτομα χρησιμοποιούν έτοιμα scripts γιατί πολύ απλά είναι τα καλύτερα στο είδος τους και ικανοποιούν τις απαιτήσεις τους.

Δεν μπορείς έτσι απλά να πείς οτι κάποιος δεν είναι καλός webdesigner ή webmaster ή webdeveloper απλά και μόνο επειδή χρησιμοποιεί phpbb.

http://forums.devnetwork.net/

το παραπάνω είναι φόρουμ σε phpbb που συχνάζουν εκεί πολλοί και καταξιωμένοι webdevelopers. Το διατηρεί ο evilwalrus απο τους καλύτερους που έχω γνωρίσει.
geraki
Honorary Member

Μέλος από: 26 Ιαν 2004
Νέα: 3

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
blog deviantART sync twitter friendfeed deviantART 
del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 12 Ιουλ 2004 11:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το θέμα όπως θίχτηκε δεν είναι το αν είναι καλός ο web-kati, αλλά το ότι είναι πολλοί αυτοί οι οποίοι χρησιμοποιώντας ένα έτοιμο script και ένα έτοιμο template, δημιουργούν ένα site, ΚΕΝΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ, και περηφανεύονται γι' αυτό.

Προς θεού, δεν έχω κάτι με τα έτοιμα script και templates. Κι εγώ τα χρησιμοποιώ. Φτιάχνονται για να χρησιμοποιούνται, και πολύ καλά κάνουν όσοι τα χρησιμοποιούν, αν έχουν και κάτι καλό για να βάλουν μέσα. Κανείς δεν έχει την απαίτηση ο Lightforce να μάθει PHP για να φτιάξει ένα site ή ο ThyClub να μάθει Flash. Να πάρουν κάτι έτοιμο, και να βάλουν την γνώση τους μέσα. Τα sites φτιάχνονται για το περιεχόμενό τους. Στην ποιό όμορφη και λειτουργική σελίδα να μπώ, αν δεν υπάρχει περιεχόμενο, τι να το κάνω;

Η αξία του Freestuff.gr π.χ. δεν είναι στο ότι χρησιμοποιεί phpBB με το default template, έτσι; Είναι στην απίστευτή πηγή γνώσεων που περιέχει.

Αλλά το να ζητάς να σου αναγνωρίσουν πόσο μεγάλος webmastoras είσαι στήνοντας ένα άδειο Nuke ή phpBB και να περιμένεις να μπεί κόσμος μέσα...

Παραδείγματα:
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=11008
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=10997
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=10988
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=10786

Μέλος από: 21 Οκτ 2002

Περιοχή: Back to Greece
blog flickr picasa facebook linkedin twitter 
friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 12 Ιουλ 2004 15:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Θα περιγράψω την προσωπική μου εμπειρία.

Πριν 2-3 χρόνια ήμουνα σαν κάποιους από τους παραπάνω που ζητούσανε την γνώμη τους για μια νέα online κοινότητα βασισμένη στο phpnuke. Άσχετος με τον προγραμματισμό και τις βάσεις δεδομενων δεν ήμουνα, λόγω σπουδών, αλλά παντελώς άσχετος με την php και την MySQL, ΝΑΙ, ΗΜΟΥΝΑ! Aφού λοιπόν στηρίξαμε την κοινότητά μας στο έτοιμο CMS και είδα ότι μπορούμε ως team να την στηρίξουμε από άποψη περιεχομένου και ότι επιπλέον έχει απήχηση και δεν είμαστε 3 και ο κούκος, σκέφτηκα ότι θα ήταν πολύ καλύτερα να είχαμε και κάτι δικό μας, που θα είναι και πιο ελαφρύ και πιο προσαρμοσμένο στις ανάγκες μας. Σύντομα λοιπόν , θα ανεβάσουμε μια νέα έκδοση της σελίδας μας, "χειροποίητη" σε php.

Συμπερασματικά μπορώ να πω, ότι το έτοιμο CMS και το έτοιμο φόρουμ, με βοήθησαν και μου έδωσαν το κουράγιο να ασχοληθώ με κάτι που αλλιώς δεν θα το αποτολμούσα ποτέ. Επιπλέον , μπόρεσα να μπω στο νόημα και στις ιδιαιτερότητες του web development, σχεδιάζοντας αρχικά μικρά modules kai mods για το έτοιμο σύστημά μας, πριν αποφασίσω ότι είμαι ικανός να κάνω κάτι εξολοκλήρου δικό μου.

Για τους λόγους αυτούς είμαι ευγνόμων στα έτοιμα CMS και scripts.Ποτέ όμως, ούτε και τώρα που έχω ολοκληρώσει ένα δικό μου σύστημα που θα δείτε σύντομα ελπίζω, δεν θα χαρακτήριζα τον εαυτό μου we developer ή web designer , πόσο μάλλον προηγουμένως, που είχα απλά το "έτοιμο" nuke και bb.

Webmast(o)res χομπίστες είμαστε οι περισσότεροι

DNET

Μέλος από: 01 Απρ 2004
Περιοχή: Athens
ΜήνυμαΣτις: 12 Ιουλ 2004 19:33    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

και κάτι άλλο.. όταν κάποιος δεν έχει τόσες πολλές γνώσεις για να φτιάξει το δικό του CMS, λογικό είναι να καταφύγει σε κάτι έτοιμο...
ειδάλλως η ανάπτυξη ενός CMS γρήγορου, ασφαλούς και λειτουργικού θα επαιρνε αρκετό χρόνο, τον οποίο κάποιος μπορεί να μην διαθέτει...

άλλωστε νομίζω ότι όλοι κάποτε από κάτι παρόμοιο ξεκινήσαμε, έστω και αν κάπιοι επέλεξαν να παραμείνουν σε αυτό.. (π.χ. εγώ...)

πάντως, για να πω και την αμαρτία μου, νομίζω ότι είναι λάθος να αναφερόμαστε σε θέματα του στύλ το ποιός είναι webμάστορας και ποιός όχι διότι νομίζω ότι το μόνο που καταφέρνουμε είναι πρώτον να προσβάλλουμε (εν μέρει) καποιους που θέλουν να λέγονται webμαστορες έστω και λαθραία, και δεύτερον να αποθαρρύνουμε αυτόυς που θέλουν να ξεκινήσουν κάτι αλλά το αποφεύγουν νομίζοντας ότι η προσπάθειά τους δεν θα αναγνωριστεί και θα περάσει ντούκου....
eliasan

Μέλος από: 27 Ιουν 2004

Περιοχή: Αθήνα
ΜήνυμαΣτις: 12 Ιουλ 2004 19:46    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Συμφωνώ με τον greek_manager!

Όλοι έχουν δικαίωμα να ξεκινήσουν από κάπου. Και οι έτοιμες CMS εφαρμογές αποτελούν το δικαίωμα που έχουμε όλοι μας στις ίσες ευκαιρίες που αυτές αντιπροσωπεύουν.

Η διαφοροποίηση ξεκινά από τη διάθεση που έχει ο καθένας να "την ψάξει" και να βρει αυτό που ταιριάζει σε αυτόν και στις δυνάμεις του.

Πολλοί θα προσπαθήσουν να κάνουν κάτι παραπάνω, αλλά λίγοι θα τα καταφέρουν. Μήπως αυτοί που δεν θα τα καταφέρουν θα είναι οι χαμένοι;

Δεν νομίζω, άλλωστε όπως είπε και ο Καβάφης, αυτό που έχει σημασία είναι το ταξίδι προς την Ιθάκη και όχι ο προορισμός - η Ίθάκη.

Η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι τίποτα, μα τίποτα που μαθαίνεις στο χώρο της πληροφορικής, μικρό ή μεγάλο, σημαντικό ή ασήμαντο, δεν πάει χαμένο. Έρχεται η στιγμή που σαν σπόρος θαμένος στη γη βλασταίνει κάτω από τις κατάλληλες συνθήκες και κάνει το φορέα του πιο πλούσιο εμπειριών και πιο ενδιαφέροντα.

Επιπλέον, αν δείτε με ψυχραιμία την ιστορία των πιο επιτυχημένων ΝεοΕλλήνων, θα παρατηρείσετε ότι δεν πρόσφεραν στον κόσμο καμία καινοτομία. Απλά κατάφεραν να εμπορευθούν με επιτυχία τη δουλειά κάποιων άλλων...

Θέλετε παραδείγματα: 'Εμποροι, Εισαγωγείς, Χονδρέμποροι, Μεταπράτες, Αντιπρόσωποι, Εφοπλιστές (ποιος εφοπλιστής ξέρει να σχεδιάσει έστω και μία βάρκα; )...

Για αυτό μην πυροβολείτε αυτούς που χρησιμοποιούν κάποιο έτοιμο προϊόν. Δώστε τους την ευκαιρία να πειραματιστούν και παραδειγματιστείτε από την επιτυχία ή την αποτυχία τους...

Ταυτόχρονα βοηθήστε αυτούς που θέλουν να ξεχωρίσουν, κάνοντας κάτι δικό τους. Υποστηρίξτε τους και συγχωρέστε τις παιδικές τους ασθένειες.

Ηλίας Αντωνόπουλος
sornok

Μέλος από: 12 Νοε 2003

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Ιουλ 2004 22:04    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

διαβάζω όσα με έπαρση λένε διάφοροι εδώ μέσα, δεν καταλαβαίνω τι σας χαλάει αν ο τάδε σήκωσε το τάδε cms ή forum... ή αν δικαιούται να λέγεται webmaster, web developer, web designer ή ινδιάνος αρχηγός της φυλής... την έχετε ψωνίσει εντελώς ?

γιατί δεν κοιτάτε την δουλειά σας ? μην φοβάστε, όλοι κρίνονται...

σορι προς τους αδμινσ, διαβάζω καιρό το forum και δεν έχω ποστάρει σχεδόν καθόλου, αλλά με αυτά που διαβάζω εδώ προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου ότι φταίει η ζέστη...

τα λέμε και χαλαρώστε

p.s. ειδικά ο τύπος που λέει στο sign του ότι ο προγραμματισμός θέλει μυαλό και όχι διάβασμα... θεός...
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 3 [34 Μηνύματα] Σελίδα:  1, 2, 3 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Skype Meetings, το νέο δωρεάν εργαλείο τηλεδιάσκεψης της Microsoft για μικρές επιχειρήσεις 0 cordis 06 Ιουλ 2016 18:30
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 30 Μαρ 2017 14:40 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites