freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

[Cartoon] Το γενεαλογικό δέντρο των Ντακ

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς
Moderators:  Super-Moderators, cdhyper
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [13 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: cartoonδέντρο Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
EneMe
Super Moderator

Μέλος από: 09 Ιουλ 2002
Βοηθήματα: 10
Νέα: 11

Περιοχή: Στα όρη, στα άγρια βουνά, μέσα στα κοσμικά χιόνια!
View users profile Visit posters website
blog deviantART twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 24 Ιουλ 2004 12:03    Θέμα: [Cartoon] Το γενεαλογικό δέντρο των Ντακ Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το γενεαλογικό δέντρο των Ντακ αποτελεί σημείο αντιπαράθεσης μεταξύ πολλών αναγνωστών κόμικς και σίγουρα δεν υπάρχει κάποια απολύτως συγκεκριμένη άποψη στο θέμα.

Αυτό συμβαίνει επειδή στις ιστορίες συχνά αναφέρονται διάφοροι πρόγονοι ή απόγονοι μόνο και μόνο για να βοηθήσουν στην εξέλιξη της πλοκής της ιστορίας, χωρίς -τις περισσότερες φορές- να υπάρχει το ανάλογο γενεαλογικό υπόβαθρο.

Παρακάτω αναλύεται η επικρατούσα άποψη και το γενεαλογικό δέντρο που σχεδίασε ο Ντον Ρόσα (Don Rosa).

H σημασία και η επικράτηση του συγκεκριμένου γενεαλογικού δέντρου οφείλεται στο γεγονός ότι ο Ρόσα ήταν επί πολλά χρόνια συνεργάτης του Καρλ Μπαρκς (Carl Barks), δημιουργού των Παπιών.

Ο Ρόσα χρησιμοποίησε ως υπόβαθρο παλαιότερες προσπάθειες για σχεδιασμό γενεαλογικών δέντρων των Ντακ, αλλά και ιδιόχειρα σημειώματα του Μπαρκς που είχε τον ίδιο προβληματισμό.

Ενδεικτικά:
Just an arrow? Carl Barks 1950
Just an arrow? Mark Worden 1981 (βασισμένο στις σημειώσεις του Μπαρκς του 1950)
Just an arrow? Carl Barks 1991

Το αποτέλεσμα της δουλειάς του Ρόσα μπορείτε να το δείτε εδώ!
(Δημοσιεύθηκε μεταφρασμένο στο ΚΟΜΙΞ #100)

Παρατηρήσεις επί του δέντρου:

- Το δέντρο περιλαμβάνει 3 οικογένειες. Για την οικογένεια Ντακ δεν υπάρχουν πολλά στοιχεία για τους προγόνους. Αντίθετα οι Κουτ και οι Μακ Ντακ έχουν αρκετούς γνωστούς προγόνους.

- Η Νταίζη Ντακ δεν έχει καμία συγγένεια με τους υπόλοιπους Ντακ. Θεωρείται απλή συνωνυμία. Το ίδιο ισχύει και για τις ανηψιές της, Έιπριλ, Μέι, Τζούν.

- Η «Γιαγιά Ντακ» ονομάζεται Ελβίρα Κουτ και είναι εγγονή του Κορνηλίου Κουτ, ιδρυτή της Λιμνούπολης. «Ντακ» καλείται λόγω του ονόματος του άντρα της (Καλαμποκας Ντακ) και είναι γιαγιά του Ντόναλντ και προ-γιαγιά των 3 ανηψιών (Χιούη, Λιούη, Ντιούη).

- Ο πατέρας των Χιούη, Λιούη, Ντιούη δεν εμφανίζεται, αλλά φαίνεται πως ονομαζόταν Ντακ (συνωνυμία και πάλι).

- Ο Ντόναλντ και ο Γκαστόνε δεν έχουν τον ίδιο βαθμό συγγένειας προς τον Θείο Σκρούτζ.

Σημαντικό θεωρείται το γεγονός ότι στο δέντρο περιλαμβάνεται και ο Φέθρυ Ντακ που αποτελεί, σαν ήρωας, αποκλειστική δημιουργία της Ιταλικής Σχολής δημιουργίας σχεδίων Disney.

Επίσης σημειώνεται πως, αν και πιθανή, δεν θεωρείται σωστή η άποψη ότι η Νταίζη είναι αδερφή του ? Ντακ (πατέρα των Χιούη, Λιούη, Ντιούη) και ότι μέσω αυτού την γνώρισε ο Ντόναλντ.

Μέλος από: 03 Δεκ 2003

ΜήνυμαΣτις: 24 Ιουλ 2004 12:42    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ασχολιομουν και εγω πολυ με τα παπιοκομιξ αγαπημενος μου ειναι ο Ροσα ασχετα αν ολοι θεωρουν καλυτερο τον Mπαρκς,μου αρεσει η λεπτομερεια που βαζει στο σχεδιο ο Ροσα.
Στο δεντρο του Μπαρκς η αδελφη του Ντοναλτ ντακ"μητερα των ανιψιων"ονομαζεται Θελμα ενω στου Ροσα ονομαζεται Ντελλα θύμισε αν μπορείς το σωστο είναι Θέλμα?
Σε κανένα δενδρο δεν αναφέρεται ο φιουη ντακ ο τεταρτος ανηψιος τελικά υπάρχει;

Super Moderator

ΜήνυμαΣτις: 25 Ιουλ 2004 19:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αν θυμάμαι καλά το Ντέλλα βγαίνει ηχητικά από το ΝΤακ + μπΕΛΛΑ (όμορφη πάπια).
Και τα δύο θεωρούνται σωστά, απλά επικράτησε αυτό!

Ο Φιούη, αν και προσωπικά δεν το έχω συναντήσει σε καμία ιστορία, απ' όσο γνωρίζω είναι δημιούργημα τρίτων σχεδιαστών και ποτέ δεν αφομοιώθηκε από τον πυρήνα αυτών αφού συμμετείχε σε ελάχιστες ιστορίες!
(Σε αντίθεση με τον Φέθρυ)

Honorary Member

Μέλος από: 04 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 3

Περιοχή: Βόλος-Αθήνα Πάντα ήθελα να το χω δίπορτο...
View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 25 Ιουλ 2004 21:42    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

τον πατέρα απο τα ανηψάκια δεν τον γνωρίζουμε?

ΜήνυμαΣτις: 25 Ιουλ 2004 21:46    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

τώρα που το διάβασα όλο το κείμενο,μου λύθηκε η απορία,sorry
και thanks για τις πληροφορίες

Μέλος από: 23 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 35
Νέα: 2
Templates: 3

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 25 Ιουλ 2004 21:47    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

guesswho ανέφερε:
τον πατέρα απο τα ανηψάκια δεν τον γνωρίζουμε?

EneMe ανέφερε:
- Ο πατέρας των Χιούη, Λιούη, Ντιούη δεν εμφανίζεται, αλλά φαίνεται πως ονομαζόταν Ντακ (συνωνυμία και πάλι).

ToolTimes at work
fmayakos
Honorary Member

Μέλος από: 23 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 35
Νέα: 2
Templates: 3

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 25 Ιουλ 2004 21:48    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

guesswho ανέφερε:
τώρα που το διάβασα όλο το κείμενο,μου λύθηκε η απορία,sorry
και thanks για τις πληροφορίες

με πρόλαβες....
guesswho
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 26 Ιουλ 2004 22:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

αχ βιαστηκέ μου fmayake εσύ
αμέσως να με με κοπανήσεις στο κεφάλι

Μέλος από: 22 Μαρ 2009

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 22 Μαρ 2009 13:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

γεια. ειμαι καινουργιος αλλά ξέρω πολλά γυρω από το θέμα. Όμως μπορείται να μου πείτε πού εμφανίζεται ο "Γερο-Σκόττυ"???
lefterian

Μέλος από: 21 Νοε 2008
Περιοχή: NeverLand
ΜήνυμαΣτις: 23 Μαρ 2009 10:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ουαου! πολύ ενδιαφέρον το άρθρο eneme, τώρα το διάβασα.
δεν είχε βγει και ένα βιβλίο που είχε την ζωή του σκρουτζ; το είχα διαβάσει αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν του ρόσα ή του μπαρκς.

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 23 Μαρ 2009 20:44    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

tou Rosa itan. Omos vasizotan se stoixeia toy Mparks
EneMe
Super Moderator

ΜήνυμαΣτις: 23 Μαρ 2009 20:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αν ψάξεις "Βίος και πολιτεία" +Σκρουτζ θα το βρεις...

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 23 Μαρ 2009 21:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

αν γράψεις:
"Ο Βίος και η Πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ" στο Google και μπεισ στο πρώτο αποτέλεσμα μπορείς να τομ διαβάσης κιόλας.
Έχει κυκλοφορίσει ακόμα και ο συμπληρωματικός τόμος " Τα χαμένα επισόδεια", όμως δεν είναι διαθέσημος στο Internet. Ετσι Νομίζω τουλάχιστον
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [13 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς
Τώρα είναι 22 Δεκ 2014 08:17 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites