freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Τεχνικό Επιμελητήριο και Πληροφορική

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   This topic is locked you cannot edit posts or make replies Σελίδα 2 από 3 [37 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: πληροφορικήτεχνικό Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
Rapid-eraser
WebDev Moderator

Μέλος από: 05 Απρ 2003
Βοηθήματα: 2
Νέα: 2

Περιοχή: Πειραιάς
View users profile
portfolio facebook twitter skype 
ΜήνυμαΣτις: 09 Σεπ 2004 00:57    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

vomizo pavtos oti to olozitima givete movo kai movo gia va mporouve va kaliptovte sosta ta tipika prosovta.
Pavtote iparxouve atoma pou stov tomeatous eivai apistefta kaloi kai alloi pou dev mporouve va ipostiriksouve oute to 1/100 apo afta pou perigrafei to ptixio tous.

Taftoxrova iparxouve apateoves pou prospiouvte tous programatistes alla kai atoma me elipi gvosi pou exouve kavei tromera megali douleia se programtistika 8emata.

To zitima eivai poli lepto kai dev mporeis va paizeis me tis lekseis oute va kribese piso apo gevikologies "pliroforiki" . O oros aftos mporei av skeftoume ligo pio xalara va kalipsei sxedov ta pavta .
H pio sosti prosegkisi eivai kata tnv gvomi mou afti pou erxete mesa apo ta idrimata kai meso tov idiov tov fititov pou zitave ta dikeomata tis douleias oi idioi. Dev mporei o opoios dipote grafiokratis pou dev exei epafi me afto pou grafei sav vomo va katadikazei tous pavtes kati ta pavta.

Sigoura afta pou eipe o Ray sto telefteo post exouve arketi baritita alla afto pou dev mporesa va katalabw mexri twra eivai av telika prospa8oume va proo8isoume aftous pou mporouve va kavouve tnv douleia n aftous pou exouve ta tipika prosovta va kavouve tnv douleia !!!

greek_manager
Honorary Member

Μέλος από: 21 Οκτ 2002
Νέα: 1

Περιοχή: Back to Greece
View users profile Send email to user Visit posters website
blog flickr picasa facebook linkedin twitter 
friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 09 Σεπ 2004 02:48    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Φιλε Ray, από την μια μεριά εκθειαζεις την αξία του Επιμελητηρίου στο οποίο ανήκεις και από την άλλη πιστευεις ότι δεν χρειάζεται ένα επιμελητήριο τύπου ΤΕΕ.
Εγώ αυτό το βλέπω λίγο αντιφατικό.

Επίσης,δεν το βρίσκω σωστό να περάσεις μια σειρά εξετάσεων για να γίνεις μέλος στο επαγγελματικό σωματείο που αντιστοιχεί στο πτυχίο σου, με τον τρόπο αυτό εξεφτυλίζεται η αξιοπρέπεια του ίδιου του πτυχίου σου. Με την έννοια αυτή, συμφωνώ με το γεγονός ότι οι εξετάσεις του ΤΕΕ (που λογικά θα περάσω σε καναν μήνα) είναι τυπικές. 5 (και 6 και 7) χρόνια σπουδών, δεν μπορούν να εξεταστούν και να κριθούν σε μια εξέταση, που μπορεί και να γίνει 1-2 χρόνια μετά την αποφοίτησή σου (αν έχεις κάνει μεταπτυχιακό και έχεις πάει στρατό). Δόξα τω Θεώ, 60 μαθήματα δώσαμε για να πάρουμε πτυχίο και ελάχιστα από αυτά ήταν της πλάκας.

Ο χώρος των μηχανικών στην Ελλάδα, αν μη τι άλλο σε σχέση με τους υπόλοιπους επαγγελματικούς κλάδους, θεωρείται πολύ καλα επιστημονικά καταρτισμένος και υψηλότερου επιπέδου. Σε μεγάλο βαθμό για αυτό ,ευθύνεται τόσο το ΤΕΕ που διαφυλάσεει τα συμφέροντα του χώρου , όσο και οι ελληνικές πολυτεχνικές σχολές, που σε σχέση με τις υπόλοιπες πανεπιστημιακές σχολές κάνουν πολύ καλύτερα την δουλειά τους.

Το να τελειώσεις οποιαδήποτε σχολή του ΕΜΠ (και υποθετω και των άλλων μεγάλων πολυτεχνικών σχολών της χώρας) , δεν είναι κάτι καθόλου εύκολο, καμία σχέση με το να τελειώσεις το Μαθηματικό ή το Φυσικό πχ. Όσοι τα έχουν ζήσει, ξέρουν τι λέω, όσοι όχι, δικαιούνται να έχουν τις αμφιβολίες τους.

Χρειάζεται ένα επιμελητήριο να βάλει μια τάξη στον ευρύτερο χώρο της Πληροφορικής και των Επικοινωνιών στην Ελλάδα, γιατί τώρα ο καθένας ότι δηλώσει είναι , εν πολλοίς.

Και πραγματικά ο χωρος είναι πολύ ευρύς και είναι λίγο αστείο να μας απασχολεί ακόμα αν το 15χρονο που κάνει σελίδες HTML πρέπει να μπορεί να γραφεί στο μελλοντικό επιμελητήριο:) Υπάρχουν πολλά θέματα που εμπίπτουν στον κλάδο της Πληροφορικής πολύ περισσότερο από την σχεδίαση HTML σελίδων και για τα οποία δεν χρειαζεται καν να ακουμπήσεις τα χέρια σου στο πληκτρολόγιο (όσο υπερβολικό και αν ακούγεται αυτό)

Αν πχ ο Αθηνα 2004 ήθελε να κάνει μια μελέτη ασφαλείας για τα κτίρια του ενόψει Ολυμπιακών αγώνων (κάμερες, πολιτική προσκληψεων τεχνικού προσωπικού, βιομετρικά συστηματα στις εισόδους που να μην παραβιάζουν τα προσωπικά δεδομένα των επισκεπτών κλπ κλπ κλπ) , χρειαζόταν αυτός που θα βάλει την υπογραφή του τελικά στο έργο, να ακουμπήσει απαραίτητα έστω το ποντίκι του pcιου του? Αντιθέτως, θα έπρεπε να έχει κάποιο ΕΛΑΧΙΣΤΟ επιστημονικό υπόβαθρο, όχι μόνο στο να γράφει κώδικα και να στήνει δίκτυα, αλλά και σε πολλά άλλα πράγματα, τα οποία εγγυάται στο μέτρο του δυνατού, ένα πτυχίο. Στην Πληροφορική ανήκει και το web design , αλλά και πολλά άλλα πιο σημαντικά πράγματα.

Συγνώμη που σας κούρασα, ελπίζω να κάνατε τον κόπο να τα διαβάσετε, το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον και έχω πολλά να πω...

greek_manager
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 09 Σεπ 2004 02:56    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αυτό που δεν διευκρίνησα παραπάνω και δεν μπορώ να προσθέσω τώρα, καθώς δεν έχω edit, είναι ότι φυσικά ένα τέτοιο επιμελητήριο (που δεν διεξάγει ουσιαστικές αλλά τυπικές εξετάσεις), έχει νόημα όταν ΔΕΝ αποδέχεται για μέλη του τους πτυχιούχους οποιασδήποτε σχολης που δηλώνει σχολή πληροφορικής. Αλλιώς καλύτερα να μην γίνει.

Ray

Μέλος από: 07 Μαη 2003

Περιοχή: Lost Somewhere In Time
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 09 Σεπ 2004 08:40    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Φίλε greek_manager είναι πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά που γράφεις, με άλλα συμφωνώ και με άλλα όχι, επέτρεψέ μου να κάνω κάποιες δικές μου σκέψεις επί του θέματος…

greek_manager ανέφερε:
Φιλε Ray, από την μια μεριά εκθειάζεις την αξία του Επιμελητηρίου στο οποίο ανήκεις και από την άλλη πιστευεις ότι δεν χρειάζεται ένα επιμελητήριο τύπου ΤΕΕ. Εγώ αυτό το βλέπω λίγο αντιφατικό.

Καταρχήν greek_manager γράψου με το καλό στο ΤΕΕ, δες τι υπηρεσίες σου προσφέρει και πόσα λεφτά πρέπει να πληρώσεις για να έχεις αυτές τις υπηρεσίες. Μέχρι τότε προσπάθησε να είσαι πολύ επιφυλακτικός σε αυτά που ακούς για το ΤΕΕ. Δεν είναι καθόλου άγιο επιμελητήριο και η γνώμη που έχουν έξω για το ΤΕΕ δεν είναι και η καλύτερη. Το ότι το ΤΕΕ δεν έχει μέλη (ελάχιστα) από άλλες χώρες είναι ένα τρανό παράδειγμα για την κλίκα του, όπως επίσης τραγικό παράδειγμα είναι η άρνησή τους να εγγράψουν στα μητρώα τους τον Γερμανό μηχανικό που σχεδίασε το Ελευθέριος Βενιζέλος (είχε γίνει σάλος).

Πέρα από αυτά πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχει κάποια μορφή ελέγχου στον τομέα μας, και εννοώ τομέα τεχνολογίας, και αν αυτή η προσπάθεια ξεκινήσει από το ΤΕΕ, όσο αμαρτωλό και αν είναι αυτό, εγώ θα την επικροτήσω.

Ας γίνει η αρχή και μετά μέσω σοβαρού διαλόγου νομίζω ότι μπορούμε να αλλάξουμε τα κακός κείμενα…

greek_manager ανέφερε:
Επίσης,δεν το βρίσκω σωστό να περάσεις μια σειρά εξετάσεων για να γίνεις μέλος στο επαγγελματικό σωματείο που αντιστοιχεί στο πτυχίο σου, με τον τρόπο αυτό εξεφτυλίζεται η αξιοπρέπεια του ίδιου του πτυχίου σου. Με την έννοια αυτή, συμφωνώ με το γεγονός ότι οι εξετάσεις του ΤΕΕ (που λογικά θα περάσω σε καναν μήνα) είναι τυπικές. 5 (και 6 και 7) χρόνια σπουδών, δεν μπορούν να εξεταστούν και να κριθούν σε μια εξέταση, που μπορεί και να γίνει 1-2 χρόνια μετά την αποφοίτησή σου (αν έχεις κάνει μεταπτυχιακό και έχεις πάει στρατό). Δόξα τω Θεώ, 60 μαθήματα δώσαμε για να πάρουμε πτυχίο και ελάχιστα από αυτά ήταν της πλάκας.

Εδώ είναι που δεν συμφωνώ καθόλου μα καθόλου μαζί σου. Όπως όλοι γνωρίζουμε υπάρχουν φοιτητές που τελειώνουν το πανεπιστήμιο με βάση και υπάρχουν και φοιτητές που αριστεύουν. Αυτό σημαίνει πρακτικά ότι έχουμε αποφοίτους δύο ταχυτήτων. Τους μέτριους και τους άριστους. Για να έχουν λοιπόν αυτές οι δύο ομάδες τα ΙΔΙΑ εργασιακά δικαιώματα θα πρέπει να εξισώσουμε τις γνώσεις τους, αλλιώς ρίχνουμε τους καλύτερους και τους εξισώνουμε με τους μέτριους.

Ένας τρόπος να γίνει αυτό είναι η λεγόμενη ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ. Ναι η αξιολόγηση, που τόσο πολύ φοβούνται τα Ελληνικά ΑΕΙ. Δεν θέλω να το αναπτύξω το θέμα, πέντε χρόνια που εργάζομαι ως μηχανικός έχουν δει πολλά τα ματάκια μου…

Ένα σωστό επιμελητήριο λοιπόν, μέσω εξετάσεων, θα μπορούσε να έχει μια άμεση εικόνα της κατάστασης των αποφοίτων που θέλουν να εγγραφούν στα μητρώα τους. Όσοι είναι καλοί, θα μπαίνουν ως δόκιμα μέλη και μετά από κάποια χρόνια πρακτικής άσκησης θα παίρνουν πλήρη εργασιακά δικαιώματα.

Όσοι δεν είναι καλοί, θα εγγράφονται και αυτοί ως δόκιμα μέλη τα οποία όμως θα πρέπει να παρακολουθήσουν σεμινάρια, τα οποία θα οργανώνονται από το επιμελητήριο ανάλογα με τις ανάγκες, με σκοπό να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους. Έτσι θα εξισώσουν τις γνώσεις τους με τους άριστους αποφοίτους και θα αυξηθεί η αξιοπιστία του επιμελητηρίου.

Δεν νομίζω ότι η παραπάνω διαδικασία σε ξεφτιλίζει σαν άτομο. Ίσα ίσα σε προφυλάσσει από το να υπάρχουν άσχετοι απόφοιτοι της ειδικότητάς σου στην αγορά (μην ξεχνάς ότι με το σύστημα μας εισαγωγής στα ΑΕΙ πολλά παιδιά περνούν σε σχολές που δεν θέλουν), οι οποίοι με τα λάθη τους (και την αμάθειά τους) θα εξευτελίζουν όλο το τμήμα και το πανεπιστήμιο (και κατά επέκταση και το επάγγελμα).

Για να το καταλάβεις και πρακτικά το ζήτημα, δεν υπάρχει σοβαρή εταιρεία (η επιχειρηματίας) η οποία θα προσλάβει έναν απόφοιτο που δεν έχει επαγγελματική εμπειρία και θα του εμπιστευτεί ένα μεγάλο έργο. Θα δουλέψεις καμιά τριετία και αν είσαι καλός, ίσως αποκτήσεις δική σου ομάδα. Οπότε το επιμελητήριο θα μπορούσε να παίξει ένα ρόλο γέφυρας μεταξύ πανεπιστημίου και αγοράς εργασίας. Διότι αν οι επιχειρήσεις γνώριζαν ότι οι εγγραμμένοι στο επιμελητήριο έχουν αξιολογηθεί με τα σύγχρονα standard θα ήταν πολύ εύκολο να εμπιστευτούν τέτοιους μηχανικούς με σοβαρά έργα.

Για να στο αποδείξω στείλε ένα βιογραφικό σε μία μεγάλη εταιρεία με το πτυχίο του πολυτεχνείου και θα στείλω και εγώ ένα που θα περιέχει ότι είμαι Chartered Engineer από το British Computer Society. Με μαθηματική ακρίβεια θα πάρω εγώ την θέση, διότι οι εταιρείες γνωρίζουν την ουσιαστική αξιολόγηση (την περιέγραψα στο προηγούμενο μήνυμα μου) των προσόντων μου, που μου έκανε το επιμελητήριο για να μου δώσει τον τίτλο μου.

greek_manager ανέφερε:
Ο χώρος των μηχανικών στην Ελλάδα, αν μη τι άλλο σε σχέση με τους υπόλοιπους επαγγελματικούς κλάδους, θεωρείται πολύ καλα επιστημονικά καταρτισμένος και υψηλότερου επιπέδου. Σε μεγάλο βαθμό για αυτό ,ευθύνεται τόσο το ΤΕΕ που διαφυλάσεει τα συμφέροντα του χώρου , όσο και οι ελληνικές πολυτεχνικές σχολές, που σε σχέση με τις υπόλοιπες πανεπιστημιακές σχολές κάνουν πολύ καλύτερα την δουλειά τους.

Για τα δεδομένα της Ελλάδας συμφωνώ μαζί σου. Για τα δεδομένα του υπόλοιπου δυτικού κόσμου, νομίζω ότι είμαστε έτη φωτός πίσω. (το ότι δεν εξάγουμε καμία τεχνογνωσία σε οποιανδήποτε τομέα μηχανικής εμένα με προβληματίζει πολύ σοβαρά πάντως)

Τρανή απόδειξη το ότι εν έτη 2004 εμείς συζητάμε για ίδρυση επιμελητηρίου πληροφορικής στην χώρα μας. (η επιστήμη της πληροφορικής στον υπόλοιπο κόσμο εδραιώθηκε στις αρχές της δεκαετίας του 1950)

Για το έργο που παράγετε από τα Ελληνικά ΑΕΙ θα σχολιάσω μόνο όταν γίνει σοβαρή αξιολόγηση των ιδρυμάτων μας. Προς το παρόν η ανεργία σε σχολές όπως Δικηγόροι, Ιατροί, Μηχανικοί έχει ξεπεράσει το 70%. Σχολές που υποτίθεται είναι οι κορυφαίες μας (τα καμάρια μας).

greek_manager ανέφερε:
Το να τελειώσεις οποιαδήποτε σχολή του ΕΜΠ (και υποθετω και των άλλων μεγάλων πολυτεχνικών σχολών της χώρας) , δεν είναι κάτι καθόλου εύκολο, καμία σχέση με το να τελειώσεις το Μαθηματικό ή το Φυσικό πχ. Όσοι τα έχουν ζήσει, ξέρουν τι λέω, όσοι όχι, δικαιούνται να έχουν τις αμφιβολίες τους.

Η κάθε σχολή έχει τις ιδιαιτερότητές της και τις δυσκολίες της. Οπότε δεν μπορούμε να κρίνουμε αντικειμενικά αυτό που λές. Γνώμη μου είναι ότι την μεγαλύτερη δυσκολία την έχουν τα παιδιά της Ιατρικής. Άλλο να παίζεις με computers και άλλο με ανθρώπινες ζωές.

greek_manager ανέφερε:
Χρειάζεται ένα επιμελητήριο να βάλει μια τάξη στον ευρύτερο χώρο της Πληροφορικής και των Επικοινωνιών στην Ελλάδα, γιατί τώρα ο καθένας ότι δηλώσει είναι , εν πολλοίς.

Χρειάζεται ένα επιμελητήριο το οποίο να πιστοποιεί ότι οι άνθρωποι που είναι εγγεγραμμένοι είναι ικανοί (και έχουν τις γνώσεις) να αναλάβουν οποιαδήποτε έργο που έχει σχέση με την πληροφορική.

greek_manager ανέφερε:
Και πραγματικά ο χωρος είναι πολύ ευρύς και είναι λίγο αστείο να μας απασχολεί ακόμα αν το 15χρονο που κάνει σελίδες HTML πρέπει να μπορεί να γραφεί στο μελλοντικό επιμελητήριο Υπάρχουν πολλά θέματα που εμπίπτουν στον κλάδο της Πληροφορικής πολύ περισσότερο από την σχεδίαση HTML σελίδων και για τα οποία δεν χρειαζεται καν να ακουμπήσεις τα χέρια σου στο πληκτρολόγιο (όσο υπερβολικό και αν ακούγεται αυτό)

Γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να μπορούν να γραφούν και άτομα τα οποία δεν έχουν κάποιο πτυχίο. Έχω δει στην πράξη πολλά παιδιά τα οποία έχουν απίστευτες γνώσεις πάνω στο αντικείμενο της πληροφορικής χωρίς να είναι απόφοιτοι ΑΕΙ ή ΤΕΙ.

Αν λοιπόν έχουν τα τυπικά προσόντα (μην μου πεις ότι ένας εργαζόμενος στην πληροφορική, επί 5 ή 10 χρόνια, δεν έχει τα τυπικά προσόντα απλά δεν το δέχομαι) θα μπορούν να τα πιστοποιούν μέσω του επιμελητηρίου τις ικανότητές τους και οι άνθρωποι θα μπορούν να εργάζονται και να προσφέρουν στον τομέα μας (και χωρίς εκμετάλλευση των γνώσεων τους από κακόβουλους επιχειρηματίες).

Θέλω ένα επιμελητήριο που να μορφώνει και να αγκαλιάζει όλους όσους αγαπούν την πληροφορική, με στόχο την προώθηση του τομέα, και ΟΧΙ μόνο να διασφαλίζει τα συμφέροντα αποφοίτων πανεπιστημίων.

Θα εκπλαγείς όταν μεθαύριο στην αγορά εργασίας οι περισσότεροι από τους ανωτέρους σου δεν θα έχουν ούτε καν πτυχίο, στην δουλειά τους όμως είναι κορυφές.

Και ένα πρακτικό δίλημμα. Έχω ένα “15χρονο” που γνωρίζει HTML όπως λες (και έχει κάνει ερασιτεχνικά, η για μικρό χαρτζιλίκι, δύο ή τρείς σελίδες), και έναν απόφοιτο πολυτεχνείου που έκανε προγραμματισμό σε ένα η δύο μαθήματα και δεν έχει ιδέα τι είναι η HTML (η ο προγραμματισμός γενικότερα).

Ποιόν θα προσλάβω να μου φτιάξει μια ιστοσελίδα;

(εγώ ψηφίζω 15χρονο πάντως)

greek_manager ανέφερε:
Αν πχ ο Αθηνα 2004 ήθελε να κάνει μια μελέτη ασφαλείας για τα κτίρια του ενόψει Ολυμπιακών αγώνων (κάμερες, πολιτική προσκληψεων τεχνικού προσωπικού, βιομετρικά συστηματα στις εισόδους που να μην παραβιάζουν τα προσωπικά δεδομένα των επισκεπτών κλπ κλπ κλπ) , χρειαζόταν αυτός που θα βάλει την υπογραφή του τελικά στο έργο, να ακουμπήσει απαραίτητα έστω το ποντίκι του pcιου του? Αντιθέτως, θα έπρεπε να έχει κάποιο ΕΛΑΧΙΣΤΟ επιστημονικό υπόβαθρο, όχι μόνο στο να γράφει κώδικα και να στήνει δίκτυα, αλλά και σε πολλά άλλα πράγματα, τα οποία εγγυάται στο μέτρο του δυνατού, ένα πτυχίο. Στην Πληροφορική ανήκει και το web design , αλλά και πολλά άλλα πιο σημαντικά πράγματα.

Το ότι για την ασφάλεια των ολυμπιακών αγώνων προσλάβαμε ξένες εταιρείες δεν σε προβληματίζει;

Το ότι την υποδομή των πληροφοριακών συστημάτων την ανέλαβε ξένη εταιρεία (Atos Origin)

Το ότι όλα τα μεγάλα έργα τα πείραν ξένες εταιρείες λόγω του ότι δεν είχαμε τεχνογνοσία; (γέφυρα στο Ρίο-Αντίριο, αεροδρόμιο κλπ)

Α ξέχασα, έχουμε τους καλύτερους μηχανικούς στον κόσμο… Συγνώμη…

Σχετικά με το Web Design, πιστεύω ότι δεν ανήκει μόνο στην πληροφορική, αλλά σε μια συνεργασία αρκετών τομέων. Σε ένα μεγάλο έργο πληροφορικής που έχει σχέση με το internet παίρνουν μερος:

Μηχανικοί Λογισμικού
Μηχανικοί Δικτύων
Προγραμματιστές
Γραφίστες και Graphic Designers
Ειδικοί στο Marketing
Ψυχολόγοι
Απλοί χρήστες για testing
Κλπ κλπ

Σκοπός είναι να προωθηθεί η επιστήμη της πληροφορικής και όχι να οριοθετηθεί το ποιος μπορεί να ασχολείται με την πληροφορική…

Εγώ ψηφίζω γνώση και όχι κλίκες

Συγνώμη για το τεράστιο μέγεθος, αλλά το θέμα είναι αρκετά ενδιαφέρον και πιστεύω ότι όλοι μας μέσα από αυτόν τον διάλογο μπορούμε να μάθουμε αρκετά χρήσιμα πράγματα…

Φιλικά,

Χρήστος
CyberCr33p
Honorary Member

Μέλος από: 06 Νοε 1999

Περιοχή: Αθήνα
View users profile Visit posters website
blog portfolio facebook twitter skype 
ΜήνυμαΣτις: 10 Σεπ 2004 11:38    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Νομίζω ότι απόφοιτοι ΤΕΙ δεν έχουν δικαίωμα να γραφτούν. Σωστά;

Μέλος από: 05 Απρ 2003
Βοηθήματα: 2
Νέα: 2

Περιοχή: Πειραιάς
View users profile
portfolio facebook twitter skype 
ΜήνυμαΣτις: 10 Σεπ 2004 13:07    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Gevikotera afto me to epimelitirio eivai to problima tis kareklas kai gevika tis dikisis kai oxi afto ka8e afto problima ergasias. Ti 8elw va pw me afto
Av kapoios exei empiria px 10 xrovia pavo stov tomea tis ergasias tou kai kales pergamives va miv exei (omos sigoura kapoia sistatiki epistoli proigoumevou ergodoti kai fisika digmata tis douleias tou) ergasia 8a brei kai malista kali.
Omos dev exei ekseliksi se afto pou kavei . Diladi av eivai programatistis 8a paramivei programatistis gia oli tou tnv zon dev 8a ekselix8ei stous ba8mous tis eterias (oso givete kati tetoio) kai ekei mpevouve ta tipika prosovta. Sigoura oi apofitoi pavepistimiou kai oi katoxoi pergamivov (metaptixiaka kai alla diplomata) exouve afto to pleovektima .
Isos ekei eivai n diafora pou 8a kataferei va epibalei to epimelitirio stnv ellada , ka8os kiriotera afto eivai to problima .

EneMe
Super Moderator

Μέλος από: 09 Ιουλ 2002
Βοηθήματα: 10
Νέα: 11

Περιοχή: Στα όρη, στα άγρια βουνά, μέσα στα κοσμικά χιόνια!
View users profile Visit posters website
blog deviantART twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 10 Σεπ 2004 13:21    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ray ανέφερε:
(το ότι δεν εξάγουμε καμία τεχνογνωσία σε οποιανδήποτε τομέα μηχανικής εμένα με προβληματίζει πολύ σοβαρά πάντως)

Eξάγουμε, αλλά σε περιορισμένη κλίμακα! Έχω ξάδερφο που δουλεύει σε εταιρία και ο ίδιος σχεδιάζει πρωτότυπα ολοκληρωμένων κυκλωμάτων για ασύρματη επικοινωνία μικρών αποστάσεων για λογαριασμό μεγάλης αμερικανικής εταιρίας (ΑΤΜΕL). Στέλνονται τα σχέδια στην Ταϊβάν και αρχίζει η παραγωγή. Και όλες οι σπουδές του έγιναν στην Ελλάδα!

Ray ανέφερε:
Προς το παρόν η ανεργία σε σχολές όπως Δικηγόροι, Ιατροί, Μηχανικοί έχει ξεπεράσει το 70%. Σχολές που υποτίθεται είναι οι κορυφαίες μας (τα καμάρια μας).

Για τους δικηγόρους συμφωνώ, για τους ιατρούς όχι και τόσο, για τους μηχανικούς, οι περισσότεροι κλάδοι πιάνουν δουλειά (αν το θέλουν πραγματικά) ακόμα και πριν πάρουν πτυχίο (αρκεί να μην έχουν το σύνδρομο του υπαλληλισμού-αραλίκι)

Ray ανέφερε:
Το ότι όλα τα μεγάλα έργα τα πείραν ξένες εταιρείες λόγω του ότι δεν είχαμε τεχνογνοσία; (γέφυρα στο Ρίο-Αντίριο, αεροδρόμιο κλπ)

Κι όμως, η μελέτη της γέφυρας που πραγματοποιήθηκε τελικά έχει ελληνικές υπογραφές!

Ray ανέφερε:
Α ξέχασα, έχουμε τους καλύτερους μηχανικούς στον κόσμο… Συγνώμη…

Αλήθεια τους έχουμε! Ειδικά στον ευρύτερο τομέα της δόμησης, οι βασικές αρχές έχουν εγκαθιδρυθεί από Έλληνες (αναγνωρισμένους μόνο στο εξωτερικό-η Ελλάδα τρώει τα παιδιά της)..

Γενικά σύμφωνώ με την βάση της σκέψης σου, αλλά διαφωνώ με την τάση ισοπεδοτισμού που αποπνέει ο λόγος σου...

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 10 Σεπ 2004 13:23    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σωστή η άποψη του Rapid. Αυτό ακριβώς ισχύει στην Ελλάδα μας…

Για να συνεχίσω περί του ΤΕΕ δείτε πόσο ξεφτίλα κατάφεραν να μας (ξανά) κάνουν στο εξωτερικό για άλλη μια φορά…

Καταδίκη από το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ξεφτίλα…

(ελπίζω να το διαβάσεις greek_manager, ήρθε (δυστυχώς) να επιβεβαιώσει τα λεγόμενά μου παραπάνω για το ΤΕΕ…

Link:
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=565339&lngDtrID=244

Ξεφτιλισμένοι για τα συντεχνιακά συμφέροντα εκθέτουν όλη την χώρα…

Η αρχή έγινε με τους Αρχιτέκτονες και συνεχίζετε με τους επόμενους κλάδους Μηχανικών, ειδικά τώρα που υπάρχει δεδικασμένο. Απλά αναλογιστείτε πόσα εκατομμύρια ευρώ θα ζητήσουν όλοι οι θιγόμενοι μηχανικοί αποζημίωση για ζημιές και ψυχική οδύνη…

Συγχωρείστε μου τον τόνο μου, αλλά κάτι τέτοια πραγματικά με εξοργίζουν!!

Φιλικά,

Χρήστος
Ray

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 10 Σεπ 2004 14:01    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Φίλε EneMe,

Μερικά σχόλια…

EneMe ανέφερε:
Eξάγουμε, αλλά σε περιορισμένη κλίμακα! Έχω ξάδερφο που δουλεύει σε εταιρία και ο ίδιος σχεδιάζει πρωτότυπα ολοκληρωμένων κυκλωμάτων για ασύρματη επικοινωνία μικρών αποστάσεων για λογαριασμό μεγάλης αμερικανικής εταιρίας (ΑΤΜΕL). Στέλνονται τα σχέδια στην Ταϊβάν και αρχίζει η παραγωγή. Και όλες οι σπουδές του έγιναν στην Ελλάδα!

Πιστεύω ότι συμφωνείς μαζί μου στην μεγαλύτερη εικόνα, ότι δηλαδή δεν εξάγουμε, άντε θα το πω για να μην είμαι απόλυτος, ΣΧΕΔΟΝ τίποτα!

Άλλωστε το αρνητικό ποσοστό εξαγωγών που έχουμε αυτή την στιγμή έρχεται να επιβεβαιώσει τα λεγόμενά μου (τονίζω το δυστυχώς) για άλλη μια φορά!

EneMe ανέφερε:
Για τους δικηγόρους συμφωνώ, για τους ιατρούς όχι και τόσο, για τους μηχανικούς, οι περισσότεροι κλάδοι πιάνουν δουλειά (αν το θέλουν πραγματικά) ακόμα και πριν πάρουν πτυχίο (αρκεί να μην έχουν το σύνδρομο του υπαλληλισμού-αραλίκι)

Μου φαίνετε ότι ζεις εκτός Ελληνικής πραγματικότητας. Μια βόλτα από τον τοπικό ΟΑΕΔ θα σε πείσει για αυτά που λέω. Έτσι και αλλιώς η ανεργία μαστίζει την χώρα μας σε τεραστία ποσοστά. Τα παραπάνω ποσοστά είχαν δημοσιευτεί πριν λίγο διάστημα στον τύπο.

Ακόμη θυμάμαι εκπροσώπους των φοιτητών να φωνάζουν στον Υπουργό Παιδείας να μειώσει δραματικά τους εισακτέους στους παραπάνω τρεις επιστημονικούς τομείς!

Όσοι μηχανικοί καταφέρουν και πιάσουν δουλειά πέφτουν χοντρά θύματα από παλαιοτέρους του χώρου (με βασικό μισθό και ένσημα αν είναι τυχεροί)…

Αλλά αυτά θα τα βιώνεις καθημερινά στην αγορά εργασίας…

EneMe ανέφερε:
Κι όμως, η μελέτη της γέφυρας που πραγματοποιήθηκε τελικά έχει ελληνικές υπογραφές!

Συγνώμη που στο λέω αυτό, αλλά ρε άνθρωπε του θεού στα εγκαίνια της γέφυρας είδες ποιος ήταν ο Μηχανικός του έργου;

Μήπως ήταν Γάλλος; (ή λες να ήταν μεταμφιεσμένος Έλληνας)

Μήπως (λέω μήπως) οι Εταιρείες FaberMaunsell Limited και Buckland & Taylor Ltd. Έκαναν την μελέτη και την επίβλεψη του έργου αντίστοιχα;

Μήπως η γέφυρα θα την εκμεταλλεύονται οικονομικά για τα επόμενα 40 χρόνια οι Γάλλοι;

Αντιγράφω από την ιστοσελίδα www.gefira.gr

παράθεση:
H Buckland & Taylor Ltd. είναι μελετητική εταιρεία με έδρα το Βανκούβερ του Καναδά. Ορίστηκε από τον Παραχωρησιούχο, με τη σύμφωνη γνώμη του Δημοσίου και των Δανειστών, ως ανεξάρτητος Ελεγκτής Μελέτης του έργου. Η κυρίως αποστολή του είναι η έγκριση της μελέτης που εκπονεί η Κατασκευαστική Κοινοπραξία, καθώς και των κατασκευαστικών σχεδίων.
Το επιτελείο των συνεργατών του Ελεγκτή Μελέτης περιλαμβάνει επιπλέον την ελληνική εταιρεία DENCO και ειδικούς αμερικανικών πανεπιστημίων, όπως οι Δρ. Peck και Δρ. Dobry ή οι Δρ. Seible και Δρ. Priestley, οι οποίοι χαίρουν παγκόσμιας εκτίμησης στον κλάδο τους (γεωτεχνικές, γεωδυναμικές και αντισεισμικές μελέτες).

Και
παράθεση:
H FaberMaunsell Limited ορίστηκε από τον Παραχωρησιούχο, με τη σύμφωνη γνώμη του Δημοσίου και των Δανειστών, ως Επιβλέπων Μηχανικός του έργου. Η αποστολή του είναι, αφενός μεν να εξασφαλίζει ότι τα έργα που εκτελεί η Κατασκευάστρια Κοινοπραξία ανταποκρίνονται στις προδιαγραφές της Σύμβασης Κατασκευής, αφετέρου δε να υποβάλλει τακτικές εκθέσεις προς τον Ανάδοχο, το Δημόσιο και τους Δανειστές.
O Επιβλέπων Μηχανικός, του οποίου τα κεντρικά γραφεία βρίσκονται στο Ηνωμένο Βασίλειο , έχει ήδη εγκατασταθεί στο εργοτάξιο του Αντιρρίου, ενώ για την εκπλήρωση των υποχρεώσεών του συνεργάζεται με την ελληνική εταιρεία DENCO.

Οι Έλληνες Μηχανικοί, απλά παρείχαν υπηρεσίες υποστήριξης και τίποτα άλλο. Σου είπα ότι για έργα τέτοιου μεγέθους ΔΕΝ έχουμε τεχνογνωσία!!
EneMe ανέφερε:
Αλήθεια τους έχουμε! Ειδικά στον ευρύτερο τομέα της δόμησης, οι βασικές αρχές έχουν εγκαθιδρυθεί από Έλληνες (αναγνωρισμένους μόνο στο εξωτερικό-η Ελλάδα τρώει τα παιδιά της)..

Δεν μιλάω μόνο για Αρχιτέκτονες κλπ, αλλά επικεντρώνω το ενδιαφέρων μου γύρο από την πληροφορική και τις νέες τεχνολογίες…

Για τους υπόλοιπους μηχανικούς το μόνο που έχω να πω είναι ότι κρίνονται μόνο από την δουλειά τους (αφού άλλος ανεξάρτητος φορέας αξιολόγησης δεν υπάρχει) και αν μετρήσουμε στον πρόσφατο σεισμό της Αθήνας πόσα καινούργια σπίτια έπεσαν και πόσες ζωές χάθηκαν... (δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι)

Γενικά ο διάλογος πρέπει να γίνει στο πως μπορούμε να θωρακίσουμε την επιστήμη μας και φυσικά πως θα την προωθήσουμε…

Συγνώμη αν ακούγομαι ισοπεδωτικός, αλλά πίστεψέ με δεν είμαι καθόλου. Όλα τα παραπάνω τα γράφω με πολύ μεγάλη πίκρα…

Φιλικά,
Χρήστος
JoEl

Μέλος από: 02 Σεπ 2004

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 10 Σεπ 2004 16:28    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Η ATMEL δεν είναι ακριβώς αμερικάνικη, άλλα ελληνοαμερικάνικη.
Οι ιδιοκτήτες είναι Έλληνες (η μεγαλύτερη ελληνική επιχείρηση
στις ΗΠΑ ~2bill$ τζίρος). Γι'αυτό και έφτιαξαν το design center στην
Πάτρα (το οποίο μάλιστα επεκτάθηκε και τώρα απασχολεί περίπου
200 ατόμα).

Κατά τα άλλα, από ξένες επενδύσεις είμαστε χειρότεροι και από
την Ζιμπάμπουε (δεν το λέω μεταφορικά, το εννοώ), να μη σου
πω οι αραπάδες έχουν πιο πολλές επενδύσεις από εμάς.

Για όσους λένε ότι εξάγουμε, τα στοιχεία είναι συντριπτικά
11bill E εξαγωγές
33bill E εισαγωγές...
greek_manager
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 12 Σεπ 2004 22:57    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

To oτι τα έργα αναλαμβάνουν ξένες κοινοπραξίες λέει πολλά, αλλά όχι οτι δεν υπάρχουν καλοί έλληνες μηχανικοί.

Οι καλοί έλληνες μηχανικοί δουλεύουν όχι μόνο σε πολυεθνικές εδώ στην Ελλάδα, αλλά αποτελούν και εξαγώγιμο είδος στα Βαλκάνια και στην Μ. Ανατολή, στα παραρτήματα των εταιρειών αυτών.

Και για την ανεργία στους Μηαχανικούς των ελληνικών πολυτεχνε'ιων 'εχω διαφορετική άποψη. Αν "μηχανικούς" ονομάζουμε σωρηδών και απόφοιτους άλλων σχολών ΑΕΙ και ΤΕΙ, κολλεγίων και εξωτερικού, δυστυχώς δεν έχω στοιχεία να μιλήσω...

greek_manager
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 12 Σεπ 2004 23:15    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Α και όσον αφορά αυτά που λέει ο φίλος Ray για την αξιολόγηση από το επιμελητήριο, η άποψή μου διαφέρει στο εξής:

Η αξιολόγηση να γίνεται στο Πανεπιστήμιο, γιαυτό υπάρχουν εξετάσεις άλλωστε. Δεν χρειάζεται ΚΑΜΙΑ αξιολόγηση από κανένα επιμελητήριο. Όσοι αποφοιτούν από το Πανεπιστήμιο, πρέπει αν μη τι άλλο να θεωρούνται ικανοί να εκπληρώσουν τις εργασιακές τους υποχρεώσεις. Ο ζήλος και το ταλέντο στην δουλειά είναι άλλο πράγμα, που θα το κρίνει ο εργοδότης και δεν μπορεί να του το προσφέρει ΑΛΛΗ μια αξιολόγηση (αυτή του επιμελητηρίου).
Ουτε η αξιολόγηση ενός επιμελητηρίου αντικαθιστά την 3χρονη εργασιακή εμπειρία.
Επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω πολύ, ότι αν εσύ και εγώ στέλναμε "παρθένοι" (χωρίς εργασιακή προϋπηρεσία) τα πτυχία μας σε μια εταιρεία, θα προτιμούσε εσένα επειδή είσαι του Αγγλικού και εγώ του Ελληνικού...
Ίσα ίσα που το συγκεκριμένο ελληνικό έχει πολύ καλή φήμη

Συνεπώς: ας αξιολογηθούν τα Πανεπιστήμια και οι καθηγητές τους, ώστε το έργο που παράγεται εκεί να είναι πραγματικά καλό και να καταγράφονται και ποσοτικά αυτά που όλοι ξέρουμε (ποιες σχολές είναι καλές δηλαδη και ποιες όχι) , αλλά η ράχη του φοιτητή και μετέπειτα εργαζόμενου, δεν χρειάζεται άλλες αξιολογήσεις... Θα φανεί η αξία του στην δουλειά και αν έχει όρεξη θα πετύχει.

Ray

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Σεπ 2004 08:54    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Φίλε greek_manager,

Από όλα όσα έγραψα ποιο πάνω δεν συγκράτησες τίποτα; Δεν θέλεις να κάνεις κάποια σχόλια; Το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι να διασφαλίσεις τα συμφέροντά σου χωρίς να σε ενδιαφέρει η επιστήμη (και οι συνάνθρωποί σου οι οποίοι εργάζονται στην πληροφορική χωρίς κάποιο πτυχίο)

Σε ποιο πάνω αναφορά σου έγραψες ότι έχεις πάρα πολλά να γράψεις για το θέμα. Προσωπικά, αν και δεν γίνεται να συμφωνούμε σε όλα, περιμένω να ακούσω τις θέσεις σου επί του θέματος.

Λίγες σκέψεις στα όσα έγραψες στο τελευταίο σου post ( τα σχόλια μου γίνονται για να προωθηθεί η συζήτηση και όχι γιατί έχω κάποια πρόβλημα με τις θέσεις σου, ελπίζω να είναι κατανοητό αυτό).

greek_manager ανέφερε:
To oτι τα έργα αναλαμβάνουν ξένες κοινοπραξίες λέει πολλά, αλλά όχι οτι δεν υπάρχουν καλοί έλληνες μηχανικοί.

Οι καλοί έλληνες μηχανικοί δουλεύουν όχι μόνο σε πολυεθνικές εδώ στην Ελλάδα, αλλά αποτελούν και εξαγώγιμο είδος στα Βαλκάνια και στην Μ. Ανατολή, στα παραρτήματα των εταιρειών αυτών.

Αυτή την στιγμή η μόνη χώρα που μπορεί να περηφανεύεται στο ότι εξάγει μηχανικούς είναι η Ινδία. Για να μην τα ισοπεδώνουμε όλα σίγουρα ένα ποσοστό 10% των αποφοίτων σε οποιαδήποτε πανεπιστήμιο του κόσμου είναι κορυφές και βρίσκουν εύκολα εργασία σε μεγάλες εταιρείες.

Οπότε λογικό είναι να υπάρχουν Έλληνες μηχανικοί που να διαπρέπουν είτε εγχώρια είτε στο εξωτερικό. Το θέμα είναι τι γίνεται με το σύνολο των αποφοίτων της μηχανικής.

Στο πανεπιστήμιο που φοιτούσα εγώ, υπήρχε απορροφητικότητα από την αγορά εργασίας σε ποσοστό 96% των πτυχιούχων του πανεπιστημίου (σε όλες τις ειδικότητες), σε διάστημα τριών μηνών από την ολοκλήρωση των σπουδών τους. Στην Ελλάδα μιλάμε για απορροφητικότητα της τάξης του 10-15% σε όλες τις ειδικότητες, με μεγαλύτερο εργοδότη το Δημόσιο και την μεγαλύτερη ανεργία σε πτυχιούχους σε όλη την Ευρώπη.

greek_manager ανέφερε:
Και για την ανεργία στους Μηαχανικούς των ελληνικών πολυτεχνε'ιων 'εχω διαφορετική άποψη. Αν "μηχανικούς" ονομάζουμε σωρηδών και απόφοιτους άλλων σχολών ΑΕΙ και ΤΕΙ, κολλεγίων και εξωτερικού, δυστυχώς δεν έχω στοιχεία να μιλήσω...

Εγώ αναφέρομαι στα άτομα τα οποία είναι απόφοιτοι ΑΕΙ και μόνο. Διότι εκεί είναι το μεγάλο πρόβλημα. Όσο και αν ακούγεται παράξενο οι απόφοιτοι ΤΕΙ (η ΙΕΚ) δεν αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα, διότι οι καλοί βρίσκουν εύκολα δουλειά (λόγο του χαμηλού κόστους που έχουν για έναν επιχειρηματία). Μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν μερικά τμήματα ΤΕΙ τα οποία κάνουν πραγματικά καλή δουλειά με τους φοιτητές τους.

Ένα σχόλιο για τα κολέγια. Υπάρχουν στην Ελλάδα 2-3 κολέγια τα οποία κάνουν πολύ σοβαρή δουλειά. Ειδικά σε κατευθύνσεις που έχουν να κάνουν με Διοίκηση Επιχειρήσεων και ποιο πρόσφατα με Πληροφορική. Το ότι έχουν και αυτά τεράστιο ποσοστό απορρόφησης από την αγορά εργασίας είναι απόδειξη της ποιότητας σπουδών που προσφέρουν (για να μην παρεξηγηθώ αναφέρομαι μόνο σε 2-3 κολέγια και όχι στο σύνολό τους έτσι!!).

Αλλά ας μην το κάνουμε το θέμα, θέμα παιδείας, ας μείνουμε στο να συζητούμε τον ρόλο που πρέπει να παίξει το επιμελητήριο.

Πάντως είναι αναμφισβήτητο το ότι τα Ελληνικά ΑΕΙ και ΤΕΙ βρίσκονται σε ΤΡΑΓΙΚΟΤΑΤΗ κατάσταση και χρειάζονται άμεσα οικονομική ενίσχυση. Επίσης κάτι πρέπει να γίνει με το σύστημα εισαγωγής. Δεν γίνεται να μπαίνουν με 2 και 3 άτομα στην Ανώτατη Εκπαίδευση! Αν συνεχίσουμε έτσι θα τιναχτεί στον αέρα η αξιοπιστία των ιδρυμάτων μας. Πιστεύω να γίνεται κατανοητό αυτό που λέω.

greek_manager ανέφερε:
Η αξιολόγηση να γίνεται στο Πανεπιστήμιο, γιαυτό υπάρχουν εξετάσεις άλλωστε. Δεν χρειάζεται ΚΑΜΙΑ αξιολόγηση από κανένα επιμελητήριο. Όσοι αποφοιτούν από το Πανεπιστήμιο, πρέπει αν μη τι άλλο να θεωρούνται ικανοί να εκπληρώσουν τις εργασιακές τους υποχρεώσεις. Ο ζήλος και το ταλέντο στην δουλειά είναι άλλο πράγμα, που θα το κρίνει ο εργοδότης και δεν μπορεί να του το προσφέρει ΑΛΛΗ μια αξιολόγηση (αυτή του επιμελητηρίου). Ουτε η αξιολόγηση ενός επιμελητηρίου αντικαθιστά την 3χρονη εργασιακή εμπειρία.

Εγώ θέλω αξιολόγηση σε ΟΛΟΥΣ, ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Σου είπα ποιο πάνω ότι δεν είναι λογικό να έχουν οι καλοί μηχανικοί τα ίδια εργασιακά δικαιώματα με τους κακούς μηχανικούς. Δεν θέλω να το αναπτύξω ξανά, διάβασε προσεκτικά αυτά που λέω παραπάνω.

Από την στιγμή που τώρα που συζητάμε, δεν υπάρχει αξιολόγηση ούτε από το πανεπιστήμιο, αλλά ούτε και από το επιμελητήριο (αφού στην ουσία δεν υπάρχει), πως μπορούμε να διασφαλίσουμε ότι όλοι οι σημερινοί πτυχιούχοι (η μη) έχουν τις κατάλληλες γνώσεις για να εργαστούν στον τομέα της πληροφορικής.

Αν η αξιολόγηση γίνει μόνο από την αγορά εργασίας θα γίνει το εξής, λογικό, φαινόμενο. Αν μια εταιρεία πάρει συνέντευξη από 2-3 άτομα, αποφοίτους από το ίδιο πανεπιστήμιο, και όλοι αυτοί είναι άσχετοι, τότε ποτέ δεν θα ξανά ασχοληθεί με αποφοίτους από αυτό το πανεπιστήμιο. Οπότε γίνεται ζημιά στην αξιοπιστία του ιδρύματος. Εφόσον λοιπόν το ίδρυμα δεν αξιολογεί τους αποφοίτους του, δεν πρέπει αυτόν τον ρόλο να τον παίξει το επιμελητήριο;

greek_manager ανέφερε:
Επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω πολύ, ότι αν εσύ και εγώ στέλναμε "παρθένοι" (χωρίς εργασιακή προϋπηρεσία) τα πτυχία μας σε μια εταιρεία, θα προτιμούσε εσένα επειδή είσαι του Αγγλικού και εγώ του Ελληνικού...
Ίσα ίσα που το συγκεκριμένο ελληνικό έχει πολύ καλή φήμη

Η δεν καταλαβαίνεις αυτά που γράφω, είτε δεν θες να τα καταλάβεις. Η μόνη χώρα που μπορεί ένας μηχανικός να πάρει πλήρη εργασιακά δικαιώματα, χωρίς εργασιακή εμπειρία, είναι η Ελλάδα. Να στο κάνω ποιο λιανά για να το καταλάβεις:

Ελλάδα:

Μετά την αποφοίτηση, με μια τυπική εξέταση της πτυχιακής και κάποιος, χωρίς καμία εργασιακή εμπειρία, βαφτίζετε μηχανικός (ούτε καν μεταπτυχιακό δεν χρειάζεται).

Αγγλία:

Μετά την αποφοίτηση γράφεσαι ως δόκιμο μέλος στο επιμελητήριο. Έχεις ειδικό σύμβουλο που παρακολουθεί τις σπουδές σου και την καριέρα σου. Αφού πάρεις μεταπτυχιακό και ολοκληρώσεις πέντε χρόνια εργασιακής εμπειρίας, σου δίνεται το δικαίωμα να δώσεις εξετάσεις ώστε να γίνεις Chartered Engineer (Μηχανικός πλήρων δικαιωμάτων).

Οπότε το επιχείρημά σου περί “παρθενιάς” δεν ισχύει. Εγώ γίνομαι μηχανικός με ουσιαστικές σπουδές, μεταπτυχιακό, πολυετή εργασιακή εμπειρία και δύσκολες εξετάσεις και εσύ πας “παρθένος”. Οπότε αν στείλουμε βιογραφικά καταλαβαίνεις ότι υστερείς λόγο προσόντων… (ελπίζω να είναι κατανοητά αυτά που λέω).

Για να σου αποδείξω πόσο πίσω είμαστε, οι σπουδές μου είναι πάνω στην Μηχανική Κυβερνητικής. Το ξέρουν άραγε εδώ τι είναι αυτό;

greek_manager ανέφερε:
Συνεπώς: ας αξιολογηθούν τα Πανεπιστήμια και οι καθηγητές τους, ώστε το έργο που παράγεται εκεί να είναι πραγματικά καλό και να καταγράφονται και ποσοτικά αυτά που όλοι ξέρουμε (ποιες σχολές είναι καλές δηλαδη και ποιες όχι) , αλλά η ράχη του φοιτητή και μετέπειτα εργαζόμενου, δεν χρειάζεται άλλες αξιολογήσεις... Θα φανεί η αξία του στην δουλειά και αν έχει όρεξη θα πετύχει.

Λόγο του δημόσιας φύσης της παιδείας μας ΟΛΑ τα πανεπιστήμια θα πρέπει να παρέχουν το ΙΔΙΟ επίπεδο σπουδών (οπότε το επιχείρημα σου περί καλών και κακών ιδρυμάτων δεν στέκει).

Συμφωνώ μαζί σου για την ουσιαστική αξιολόγηση των ιδρυμάτων μας και του προσωπικού τους, αλλά εγώ θέλω και αξιολόγηση των αποφοίτων. Έτσι μόνο θα διασφαλίσουμε μια σοβαρή ποιότητα στους επιστήμονες που παράγει η χώρα μας…

Επίσης ένα άλλο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί εφόσον έχουμε άριστη παιδεία, όλοι τρέχουν για μεταπτυχιακά στο εξωτερικό, εκεί που βρίζουν δηλαδή…

Ελπίζω να συνεχίσει αυτός ο όμορφος διάλογος…

Θα ήθελα να ακούσω και την γνώμη παιδιών που απαασχολούνται στην πληροφορική και δεν έχουν κάποιο πτυχίο. Νομίζω έχουν κάθε δικαίωμα να λάβουν μέρος στην συζήτηση!

Φιλικά,

Χρήστος
greek_manager
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 14 Σεπ 2004 15:42    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Φιλε Ray, διαβάζω όσα γράφεις ,αλλά δεν έχω χρόνο να τα σχολιάσω όπως θέλω... Απλά τονίζω αυτά που χεχωρίζουν.

Εξαγωγές Ελλήνων επιστημόνων ΤΠΕ γίνονται με μεγάλο ρυθμό στις περιοχές που ανέφερα παραπάνω, ψάξε το και θα δεις. Πολλοί συνάδελφοι μπαίνουν στον πειρασμό και φεύγουν, λόγω του διπλού μισθού και των υπόλοιπων παροχών (σπίτι, αυτοκινητο κλπ). Δεν μιλάω στον αέρα, όλες οι πολυεθνικές που δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα και στις περιοχές αυτές, χρησιμοποιούν έλληνες μηχανικούς.

Ο μέσος χρόνος ανεργίας για τους απόφοιτους της δικιάς μου σχολής σύμφωνα με έρευνα του ΕΜΠ , είναι 2 εβδομάδες... Δεν έχω στοιχεία για άλλες ειδικότητες και για αυτό δεν μιλάω. ΔΕΝ ειναι ότι τις σνομπάρω.

Για την αξιοπιστία των σχολών είναι το μεγάλο θέμα. Και αυτό που δεν πρόσεξες, είναι ότι πιστεύω ότι η αξιολόγηση θα πρέπει να γίνεται εκεί και όχι στους "αγράμματους" αποφοίτους τους. ΠΡΙΝ λοιπόν ο φοιτητής φάει κάμποσα χρόνια από την ζωή του (στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό) και ξοδέψει ποιος ξέρει πόσα, για να πάρει ένα ΚΩΛΟχαρτο χωρίς αντίκρυσμα. Το να τον αφήσεις να χάσει 5 χρόνια από την ζωή του με την ιδέα ότι σπουδάζει και μετά να τον απορρίψεις μη δίνοντας του άδεια επαγγέλματος εμένα μου φαινεται κοροιδία και είναι απλώς μια βιομηχανία εκμετάλευσης ελπίδας. Συγνώμη που είμαι σκληρός, αλλά έτσι είναι. Καλύτερα να αξιολογηθούν οι σχολές και να ξέρει εκ των προτέρων ότι ακόμα και αν μπει στην σχολή του 2 και του 3 ή ότι αν πάρει ένα πληρωμένο χαρτί από ένα "κολλέγιο" - φροντιστήριο (το ξέρω ότι υπάρχουν και καλά, δεν τα ισοπεδώνω όλα), δεν θα πρέπει να ελπίζει σε εγγραφή στο σωματείο.

Οι σπουδές στα Πολυτεχνεία της Αγγλιας απότι γνωρίζω διαρκούν σχεδόν το μισό απότι στην Ελλάδα, οπότε δεν μου φαίνεται παράλογο να ζητείται και μεταπτυχιακό για να σας εντάξουν στο συγκεκριμένο επιμελητήριο. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το θεωρείς τόσο εύκολο να πάρει κανείς το χαρτί του μηχανικού από ελληνικό πολυτεχνείο (και συγκεκριμένα το ΕΜΠ στο οποίο γνωρίζω την κατάσταση). Στην σχολή αυτή εισάγονται κάθε χρόνο οι μαθητές με τους μεγαλύτερους βαθμούς και πολλοί δυσκολέυνονται να την τελειώσουν. Αυτό εμένα μου λέει ότι μόνο τυπικό δεν είναι να γίνεις μηχανικός στην Ελλάδα. Το ΑΝΤΙΘΕΤΟ. Φυσικά η εξέταση του ΤΕΕ είναι τυπική.

Για την υποθετική ιστορία με την υποβολή μηχανογραφικού, εγώ μίλησα για "παρθένες " καταστάσεις. Άν δηλ στείλεις εσύ το 3ετες πτυχίο σου του Αγγλικού πολυτεχνείου (ποιου, αν θέλεις μου λες από ενδιαφέρον ρωτάω) και εγώ το 5ετές του ΕΜΠ. Σε αυτό έχεις αντίρρηση ότι θα παίρναν εμένα? Δεν μίλησα για το μεταπτυχιακό σου και την εργασιακή σου εμπειρία. Αν βάλω και εγώ το μετπτυχιακό μου της ΑΣΣΟΕ και εργασιακή εμπειρία, δεν μιλάμε για παρθένα κατάσταση, σωστά?

Και τέλος, θα ήθελα να σχολιάσω το λινκ που έστειλες παραπάνω για την καταδίκη του ΤΕΕ στην υπόθεση των Αρχιτεκόνων.... Δεν ξέρω αν το έχεις συνηδητοποιήσει, αλλά το ΔΙΚΑΤΣΑ είναι αυτό ακριβώς που προτείνεις!!!! Μια διαδικασία αξιολόγησης των πτυχίων του εξωτερικού! Και μπορεί για περιπτώσεις δυτικοευρωπαικών χωρών αυτό να είναι άδικο συνήθως (όχι πάντα όμως), αλλά ξέρω "μηχανικούς" και "γιατρόυς" από Βουλγαρία, Ρουμανία και ΣΙΑ, που πήραν πτυχία με αντάλλαγμα 5 τενεκέδες λάδι το μάθημα....

Εγώ ΔΕΝ είμαι υπερ του ΔΙΚΑΤΣΑ. Πιστεύω στην αξιολόγηση (από την Κοινότητα) των Πανεπιστημίων και των Κολεγίων , έτσι ώστε συγκεκριμένα από αυτά να είναι qualified for TEE ή όπως αλλιώς θα λέγεται το σωματείο, ενώ τα άλλα να τρώνε πόρτα γιατί είναι απλά μαγαζάκια που πουλάνε χαρτια. Αυτά.

Για τα παιδιά που δεν έχουν πιστοποιητικό, πτυχίο ή όπως αλλιώς λέγεται, θα πρέπει να υπάρχει άλλο σωματείο και όχι το ίδιο που παρέχει τα ίδια εργασιακά δικαιώματα με όσους βρίσκονται σε άλλο επίπεδο.

Και επειδή είδα κάτι που με πείραξε (λίγο ) , τα εργασιακά μου δικαιώματα φρόντισα να τα εξασφαλίσω μαθαίνοντας και αποκτώντας γνώσεις. Πχ επέλεξα το μεταπτυχιακό που ΑΠΑΙΤΟΥΣΕ παρακολουθήσεις με απουσίες, από το άλλο που δεν τις απαιτούσε και που ο κολλητός μου το συνδύασε με full εργασία καθαρίζοντας 1300 ευρώπουλα τον μήνα, αλλά τα μαθήματα είναι τυπική διαδικασία αφού δεν πατάει κανείς. Δεν περιμένω από κανέναν να μου χαρίσει τπτ . Αλλά απαιτώ από το σωματείο μου ,εφόσον έτσι έχει η πραγματικοτητα παντού και όχι μόνο στην Ελλάδα, να μην εξισώνει τα πάντα...

Ray

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Σεπ 2004 21:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καταρχήν να μην το προσωποποιήσουμε το θέμα. Ας σχολιάσουμε την κατάσταση όπως την βλέπουμε και ας προσπαθήσουμε να θέσουμε τις βάσεις για δούμε αν μπορεί να γίνει κάτι στην επιστήμη της πληροφορικής στην Ελλάδα.

Επίσης καλό θα ήταν να επικεντρώσουμε την συζήτηση στους Μηχανικούς πληροφορικής και όχι στο ευρύτερο επίπεδο μηχανικών. (οι πολιτικοί μηχανικοί, μετά την κρίση στις οικοδομικές κατασκευές, έχουν πάθει τρελή κρίση, και οι μηχανολόγοι δεν έχουν βιομηχανία να τους απορροφήσει)

Για να βάλω κάποια πράγματα στην θέση τους θα σου πω ότι το πτυχίο του ΕΜΠ στο εξωτερικό είναι ισότιμο με Bachelor. Αυτό ελπίζω να το γνωρίζεις, οπότε ας σταματήσει επιτέλους το επιχείρημα του στιλ εμείς κάνουμε περισσότερα χρόνια και εσείς λιγότερα.

Ουσία έχει η ποιότητα των σπουδών και όχι πόσα μαθήματα κάνει κάποιος. Στο σύνολό τους οι Δυτικές χώρες έχουν υιοθετήσει το τριετές μοντέλο σπουδών (εκτός από κάποιες εξαιρέσεις) και αν θέλεις την γνώμη μου τρία χρόνια είναι αρκετά για να πάρει κάποιος τις βασικές γνώσεις επάνω στην επιστήμη που ακολουθεί. Όποιος ενδιαφέρετε να εμβαθύνει συνεχίζει με κάποιο μεταπτυχιακό ή διδακτορικό.

Το ότι απαιτείτε και μεταπτυχιακό για να γίνει κάποιος Chartered Engineer (και χωρίς μεταπτυχιακό μπορείς να γίνεις, απλά χρειάζονται περισσότερα χρόνια προϋπηρεσίας και εξετάσεις) απλά διασφαλίζει ότι οι Μηχανικοί θα έχουν εξειδικευμένες γνώσεις σε έναν τομέα. Σαν ερώτημα προς συζήτηση θέτω το εξής: Ένα άτομο με πτυχίο μόνο εργάζεται 10 χρόνια σαν Μηχανικός Δικτύων και ένα άλλο άτομο με μεταπτυχιακό εργάζεται μόνο 3 χρόνια στο ίδιο αντικείμενο. Δεν μπορούμε να πούμε ότι και οι δύο είναι έμπειροι και ειδικευμένοι μηχανικοί στο αντικείμενό τους;

Τώρα μερικά σχόλια σε όσα λες:

greek_manager ανέφερε:
Εξαγωγές Ελλήνων επιστημόνων ΤΠΕ γίνονται με μεγάλο ρυθμό στις περιοχές που ανέφερα παραπάνω, ψάξε το και θα δεις. Πολλοί συνάδελφοι μπαίνουν στον πειρασμό και φεύγουν, λόγω του διπλού μισθού και των υπόλοιπων παροχών (σπίτι, αυτοκινητο κλπ). Δεν μιλάω στον αέρα, όλες οι πολυεθνικές που δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα και στις περιοχές αυτές, χρησιμοποιούν έλληνες μηχανικούς.

Παραθέτω το παρακάτω link απλά για προβληματισμό, το οποίο είναι τελείως αντίθετο από όσα υποστηρίζεις παραπάνω.

http://www.enet.gr/online/online_hprint.jsp?q=%E1%ED%E5%F1%E3%DF%E1...=&id=54016452

Συγκρατώ από το άρθρο τα εξής:

(α) Πανεπιστημιακής εκπαίδευσης το 43% των ανέργων

(β) Ως προς την ανεργία των πτυχιούχων «προηγούνται» οι εκπαιδευτικοί, οι ειδικοί της πληροφορικής και όσοι σπούδασαν στον τομέα της υγείας.

Επειδή έχουμε τόσο ικανούς πανεπιστημιακούς αποφοίτους έχουμε τα παραπάνω ποσοστά ανεργίας η κάτι τρέχει με την βιομηχανία στην Ελλάδα γενικότερα; Από όσο γνωρίζω όλο και περισσότερες εταιρείες ψάχνουν για ικανά στελέχη που να έχουν τις απαραίτητες γνώσεις στην πληροφορική.

Από προσωπική μου εμπειρία θα σου πω, και να θες το λαμβάνεις υπόψη σου, ότι μετά από αρκετές συνεντεύξεις με παιδιά (χρειαζόμασταν προγραμματιστές), φαίνετε ότι οι απόφοιτοί μας δεν έχουν τις απαραίτητες γνώσεις. Είδα παιδιά με μεταπτυχιακά να μην γνωρίζουν ούτε μια γλώσσα προγραμματισμού! Να μην γνωρίζουν βασικές αρχές προγραμματισμού η θεωρεία γύρω από τις σχεσιακές βάσεις δεδομένων. Να μην γνωρίζουν πως λειτουργούν βασικά πρωτόκολλα επικοινωνίας στα δίκτυα.

Εκείνο που μου έκανε τρομερή εντύπωση είναι ότι παιδιά προερχόμενα από μερικά τμήματα των ΤΕΙ είχαν σαφώς ποιο πολλές γνώσεις στα παραπάνω αντικείμενα, και θεωρητικές και (περισσότερο) πρακτικές, και είχαν και το κατάλληλο attitude. Δηλαδή διψούσαν για μάθηση, σε σχέση με τους πανεπιστημιακούς, που νομίζουν ότι επειδή πήραν ένα χαρτί θα προσκυνήσουν όλοι μπροστά τους.

Για να μην τα ισοπεδώνουμε όλα, είδα και μερικά φιντάνια, αποφοίτους από ΑΕΙ εξωτερικού και πήγα να ξεχάσω και αυτά που ήξερα με αυτά που λέγανε. Γενικά πάντως όσα παιδιά είχαν ένα με δύο χρόνια εργασιακή εμπειρία είχαν τα απαραίτητα προσόντα για την δουλειά.

Εμένα τα παραπάνω με προβλημάτισαν αρκετά και τα παραθέτω εδώ προς συζήτηση. Αν έχετε διαφορετική εμπειρία από αυτά που γράφω περιμένω να την ακούσω.

greek_manager ανέφερε:
Για την αξιοπιστία των σχολών είναι το μεγάλο θέμα. Και αυτό που δεν πρόσεξες, είναι ότι πιστεύω ότι η αξιολόγηση θα πρέπει να γίνεται εκεί και όχι στους "αγράμματους" αποφοίτους τους. ΠΡΙΝ λοιπόν ο φοιτητής φάει κάμποσα χρόνια από την ζωή του (στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό) και ξοδέψει ποιος ξέρει πόσα, για να πάρει ένα ΚΩΛΟχαρτο χωρίς αντίκρυσμα. Το να τον αφήσεις να χάσει 5 χρόνια από την ζωή του με την ιδέα ότι σπουδάζει και μετά να τον απορρίψεις μη δίνοντας του άδεια επαγγέλματος εμένα μου φαινεται κοροιδία και είναι απλώς μια βιομηχανία εκμετάλευσης ελπίδας. Συγνώμη που είμαι σκληρός, αλλά έτσι είναι. Καλύτερα να αξιολογηθούν οι σχολές και να ξέρει εκ των προτέρων ότι ακόμα και αν μπει στην σχολή του 2 και του 3 ή ότι αν πάρει ένα πληρωμένο χαρτί από ένα "κολλέγιο" - φροντιστήριο (το ξέρω ότι υπάρχουν και καλά, δεν τα ισοπεδώνω όλα), δεν θα πρέπει να ελπίζει σε εγγραφή στο σωματείο.

Ποιο επάνω έγραψες μόνο για τα Ελληνικά πανεπιστήμια, για αυτό απάντησα ότι λόγο της δημόσιας παιδείας όλα τα ιδρύματα μας πρέπει να παρέχουν την ίδια ποιότητα σπουδών. Συμφωνώ με την σκέψη σου, απλά θα σου πω ότι στο εξωτερικό γίνεται συνεχές αξιολόγηση των πανεπιστημίων και τα αποτελέσματα δίνονται στις εφημερίδες.
Ένα παράδειγμα είναι η ιστοσελίδα της εφημερίδας Guardian, όπου μπορείς να δεις την αξιολόγηση όλων των Βρετανικών ΑΕΙ, με βάση της ειδικότητα που σε ενδιαφέρει:

http://education.guardian.co.uk/universityguide2003/0,13330,956807,00.html

Δεν είναι ξεφτίλα των Ελληνικών ΑΕΙ που δεν υπάρχει κάτι ανάλογο; Γιατί φοβούνται την αξιολόγηση;

Όσο για την ρατσιστική αντιμετώπιση από το ΔΙΚΑΤΣΑ και το ΤΕΕ που αντιμετωπίζουν οι Μηχανικοί από το εξωτερικό είναι γνωστό ποια. Ευτυχώς το Ευρωπαϊκό δικαστήριο έρχεται να βάλει μια τάξη στην αυθαιρεσία τους.

greek_manager ανέφερε:
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το θεωρείς τόσο εύκολο να πάρει κανείς το χαρτί του μηχανικού από ελληνικό πολυτεχνείο (και συγκεκριμένα το ΕΜΠ στο οποίο γνωρίζω την κατάσταση). Στην σχολή αυτή εισάγονται κάθε χρόνο οι μαθητές με τους μεγαλύτερους βαθμούς και πολλοί δυσκολέυνονται να την τελειώσουν. Αυτό εμένα μου λέει ότι μόνο τυπικό δεν είναι να γίνεις μηχανικός στην Ελλάδα. Το ΑΝΤΙΘΕΤΟ. Φυσικά η εξέταση του ΤΕΕ είναι τυπική.

Νομίζω ότι μπορώ να έχω άποψη, από την στιγμή που πέρασα δύο χρόνια από την ζωή μου ως Μηχανικός Υπολογιστών στην Πάτρα. Δεν είπα πουθενά ότι είναι εύκολο να τελειώσεις το Πολυτεχνείο, απλά ανάφερα ότι δεν υπάρχει αξιολόγηση των σπουδών και των καθηγητών.

Για να μην μιλήσω για τις κομματικές νεολαίες όπου τα θέματα των μαθημάτων δινόντουσαν σε επιλεγμένους φοιτητές ή για έλλειψη εργαστηρίων και καθηγητών. Απλά ελπίζω τα πράγματα να έχουν φτιάξει από τότε.

greek_manager ανέφερε:
Ο μέσος χρόνος ανεργίας για τους απόφοιτους της δικιάς μου σχολής σύμφωνα με έρευνα του ΕΜΠ , είναι 2 εβδομάδες... Δεν έχω στοιχεία για άλλες ειδικότητες και για αυτό δεν μιλάω. ΔΕΝ ειναι ότι τις σνομπάρω.

Θα ήθελα να δω την έρευνα που υποστηρίζει αυτό που λες, διότι εγώ άλλα γνωρίζω. Δεν είναι δυνατόν όλοι οι απόφοιτοι ΕΜΠ να εργάζονται επάνω στον τομέα τους σε δύο εβδομάδες μετά την αποφοίτησή τους.

Θα μου πεις τώρα ότι εδώ καλά καλά δεν γνωρίζουμε πόσοι μπαίνουν και πόσοι τελειώνουν, αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση.

Από όσο καταλαβαίνω φαίνετε ότι τώρα παίρνεις το πτυχίο σου (με το καλό!) και ίσος δεν έχεις καλή εικόνα του τι συμβαίνει στην αγορά εργασίας.

greek_manager ανέφερε:
Για την υποθετική ιστορία με την υποβολή μηχανογραφικού, εγώ μίλησα για "παρθένες " καταστάσεις. Άν δηλ στείλεις εσύ το 3ετες πτυχίο σου του Αγγλικού πολυτεχνείου (ποιου, αν θέλεις μου λες από ενδιαφέρον ρωτάω) και εγώ το 5ετές του ΕΜΠ. Σε αυτό έχεις αντίρρηση ότι θα παίρναν εμένα? Δεν μίλησα για το μεταπτυχιακό σου και την εργασιακή σου εμπειρία. Αν βάλω και εγώ το μετπτυχιακό μου της ΑΣΣΟΕ και εργασιακή εμπειρία, δεν μιλάμε για παρθένα κατάσταση, σωστά?

Αν δεν το κατάλαβες σου μίλησα για το πότε θεωρείτε ένας Μηχανικός στην Αγγλία και πότε στην Ελλάδα. Ο ένας έχει μεταπτυχιακό και εμπειρία και ο άλλος απλά ένα πτυχίο. Λογικά πάντα μιλώντας ο Chartered Engineer της Αγγλίας είναι σαφώς ποιο έμπειρος και εξειδικευμένος από τον Μηχανικό του ΤΕΕ. Δεν νοείται λοιπόν παρθένος C.E., ενώ νοείτε παρθένος του ΤΕΕ (χωρίς εργασιακή εμπειρία εννοώ πονηρούληδες). Ελπίζω οι αρχικές μου τοποθετήσεις περί ετών σπουδών να σε κάλυψαν.

Και ας σταματήσουμε τις συζητήσεις περί παρθενιάς…

greek_manager ανέφερε:
Και τέλος, θα ήθελα να σχολιάσω το λινκ που έστειλες παραπάνω για την καταδίκη του ΤΕΕ στην υπόθεση των Αρχιτεκόνων.... Δεν ξέρω αν το έχεις συνηδητοποιήσει, αλλά το ΔΙΚΑΤΣΑ είναι αυτό ακριβώς που προτείνεις!!!! Μια διαδικασία αξιολόγησης των πτυχίων του εξωτερικού! Και μπορεί για περιπτώσεις δυτικοευρωπαικών χωρών αυτό να είναι άδικο συνήθως (όχι πάντα όμως), αλλά ξέρω "μηχανικούς" και "γιατρόυς" από Βουλγαρία, Ρουμανία και ΣΙΑ, που πήραν πτυχία με αντάλλαγμα 5 τενεκέδες λάδι το μάθημα....

Προτείνω ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΟΛΩΝ. Τίποτα λιγότερο. Και αρμόδιο για αυτό είναι το επιμελητήριο κατά την γνώμη μου, εφόσον διαθέτει και την ανάλογη εμπειρία σε συγκεκριμένο τομέα ειδικότητας.

Αυτή την στιγμή η χώρα μας εκτίθεται (και δικάζετε στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο) για τις αλητείες του ΤΕΕ και του ΔΙΚΑΤΣΑ. Στο κάτω κάτω ας μην μπαίναμε στην ΕΕ και ας μην υπόγραφε η χώρα το σύμφωνο της Λισσαβόνας. Δεν είναι δυνατόν απόφοιτοι του Oxford η του MIT να κρίνονται ακατάλληλοι από το ΤΕΕ. Σε τιμάει εσένα η συμπεριφορά του επιμελητηρίου σου; Σου θυμίζω ότι θα ακολουθήσουν σωρεία καταδικών τώρα που υπάρχει δεδικασμένο…

Καθηγητές ‘Λαδώνονται’ και στα Ελληνικά ΑΕΙ…

Τέλος πάντων, αυτή και αν είναι τεράστια συζήτηση…

greek_manager ανέφερε:
Εγώ ΔΕΝ είμαι υπερ του ΔΙΚΑΤΣΑ. Πιστεύω στην αξιολόγηση (από την Κοινότητα) των Πανεπιστημίων και των Κολεγίων , έτσι ώστε συγκεκριμένα από αυτά να είναι qualified for TEE ή όπως αλλιώς θα λέγεται το σωματείο, ενώ τα άλλα να τρώνε πόρτα γιατί είναι απλά μαγαζάκια που πουλάνε χαρτια. Αυτά.

Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα. Αλλά οι φοιτητές δεν είναι μέρος του κάθε Ιδρύματος; Αξιολόγηση όλων λοιπόν…

greek_manager ανέφερε:
Για τα παιδιά που δεν έχουν πιστοποιητικό, πτυχίο ή όπως αλλιώς λέγεται, θα πρέπει να υπάρχει άλλο σωματείο και όχι το ίδιο που παρέχει τα ίδια εργασιακά δικαιώματα με όσους βρίσκονται σε άλλο επίπεδο

Το επιμελητήριο για την Πληροφορική είναι το μόνο σωματείο που μπορεί να κρίνει τις γνώσεις ανθρώπων επάνω στην Πληροφορική και με βάση τις γνώσεις τους να δίνει ανάλογα εργασιακά δικαιώματα. Είναι λογικό πιστεύω.

greek_manager ανέφερε:
Και επειδή είδα κάτι που με πείραξε (λίγο ) , τα εργασιακά μου δικαιώματα φρόντισα να τα εξασφαλίσω μαθαίνοντας και αποκτώντας γνώσεις. Πχ επέλεξα το μεταπτυχιακό που ΑΠΑΙΤΟΥΣΕ παρακολουθήσεις με απουσίες, από το άλλο που δεν τις απαιτούσε και που ο κολλητός μου το συνδύασε με full εργασία καθαρίζοντας 1300 ευρώπουλα τον μήνα, αλλά τα μαθήματα είναι τυπική διαδικασία αφού δεν πατάει κανείς. Δεν περιμένω από κανέναν να μου χαρίσει τπτ . Αλλά απαιτώ από το σωματείο μου ,εφόσον έτσι έχει η πραγματικοτητα παντού και όχι μόνο στην Ελλάδα, να μην εξισώνει τα πάντα...

Από όσο γνωρίζω, στην Ελλάδα εργασιακά δικαιώματα σου δίνει μόνο ο πρώτος τίτλος σπουδών. Το μεταπτυχιακό σου δίνει περισσότερα μόρια στα έργα και ένα ποσοστό (ελάχιστο – 5 %) περισσότερο στο μισθό σου.

Επίσης όλα τα μεταπτυχιακά είναι ΙΣΟΤΙΜΑ.

Όσο για τον μισθό που αναφέρεις νομίζω δεν παίζει κανένα ρόλο, διότι οι μηχανικοί στον υπόλοιπο δυτικό κόσμο παίρνουν τα τετραπλάσια χρήματα (άρα ποιός χάνει;)…

Αυτό που θέλω να προβληματιστούμε είναι στο ότι θέλουμε την πληροφορική να είναι ανοιχτό ή κλειστό επάγγελμα; Ιδού η απορία…

Εγώ ψηφίζω ανοιχτό επάγγελμα και ο καλύτερος ας παίρνει την δουλεία…

Φιλικά,

Χρήστος
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   This topic is locked you cannot edit posts or make replies Σελίδα 2 από 3 [37 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Τώρα είναι 19 Ιαν 2017 19:00 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites