freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Τεχνικό Επιμελητήριο και Πληροφορική

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   This topic is locked you cannot edit posts or make replies Σελίδα 3 από 3 [37 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: πληροφορικήτεχνικό Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3
ΑποστολέαςΜήνυμα
JoEl

Μέλος από: 02 Σεπ 2004

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Σεπ 2004 22:03    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα προς ψηφοφορία, μάλλον για μελέτη
θα έλεγα.

Εγώ προτείνω με παρόμοια λογική με τη δική σου να ανοίξουμε
και τους γιατρούς και τους μηχανικούς και ο καλύτερος να παίρνει
τη δουλειά. Ακόμα κι αυτός που έμαθε να κάνει βεντούζες από
τη γιαγιά του ή έχτιζε πυργάκια στην παραλία όταν ήταν μικρός.

Μην ξεχνάς άλλωστε ότι έργα πληροφορικής δεν έιναι μόνο η
δημιουργία website, αλλά υπάρχουν ένα σωρό άλλες εφαρμογές
εξαιρετικά κρίσιμες που η μη στιβαρότητα του λογισμικού αλλά και
του υλικού μπορούν να οδηγήσουν σε θάνατο αθώων ή σε σοβαρά
ατυχήματα.

Φαντάσου ένα έργο πληροφορικής σχετικά με τη δυναμική λειτουργία
των φαναριών. Θα το έδινες ποτέ σε κάποιον χωρίς πιστοποίηση ότι
ξέρει τι κάνει?
Ray

Μέλος από: 07 Μαη 2003
Νέα: 1

Περιοχή: Lost Somewhere In Time
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 16 Σεπ 2004 00:48    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

JoEl ανέφερε:
Δεν νομίζω ότι είναι θέμα προς ψηφοφορία, μάλλον για μελέτη
θα έλεγα.

Εγώ προτείνω με παρόμοια λογική με τη δική σου να ανοίξουμε
και τους γιατρούς και τους μηχανικούς και ο καλύτερος να παίρνει
τη δουλειά. Ακόμα κι αυτός που έμαθε να κάνει βεντούζες από
τη γιαγιά του ή έχτιζε πυργάκια στην παραλία όταν ήταν μικρός.

Ερώτηση:
Αυτή την στιγμή μιλάμε για την πληροφορική έτσι;

Απάντηση:
Ναι

Ερώτηση:
Έχουν σχέση οι Ιατροί ή οι Μηχανικοί άλλων ειδικοτήτων με έργα πληροφορικής;

Απάντηση:
Σαφώς όχι, εκτός αν παίζουν συμβουλευτικό ρόλο (πχ αν έχουμε μια Ιατρική εφαρμογή )

Ερώτηση:
Αυτή την στιγμή η πληροφορική στην Ελλάδα είναι ανοιχτό επάγγελμα ή δεν είναι;

Απάντηση:
Είναι και εργάζονται χιλιάδες άτομα με ειδικότητες άσχετες με την πληροφορική (πτυχιούχοι η μη)

Ερώτηση:
Εν έτη 2004 υπάρχει στην Ελλάδα κάποιο επιμελητήριο πληροφορικής το οποίο να θέτει τα standards με βάση τα οποία θα γίνονται τα έργα πληροφορικής και το νομικό πλαίσιο γύρω από την επιστήμη της πληροφορικής;

Απάντηση:
Όχι

Ερώτηση:
Υπάρχει στην Ελλάδα σε κάποιο πανεπιστήμιο ειδικότητα πτυχίου Μηχανικός Λογισμικού;

Απάντηση:
Με κάθε επιφύλαξη: όχι

Ερώτηση:
Υπάρχει στην Ελλάδα σε κάποιο πανεπιστήμιο μεταπτυχιακή ειδίκευση στην Μηχανική Λογισμικού;

Απάντηση:
Με κάθε επιφύλαξη: όχι

Ερώτηση:
Διδάσκονται οι φοιτητές στην Ελλάδα γλώσσες προγραμματισμού που είναι ‘νεκρές’ (Pascal, Prolog κλπ);

Απάντηση:
Σχεδόν σε όλες τις κατευθύνσεις

Ερώτηση:
Εφόσον αυτή την στιγμή για την Ελλάδα οι απόφοιτοι πληροφορικής δεν έχουν εργασιακά δικαιώματα που να ορίζουν τι μπορούν να κάνουν, πως σκ*τα γίνονται τα έργα πληροφορικής;

Ποίος υπογράφει;

Ποιος νόμος του δίνει την ευθύνη της υπογραφής;

Ποιος αξιολογεί αν είναι ικανός να υπογράψει και ποιος ελέγχει αν το τελικό έργο είναι συμβατό με τα παγκόσμια standards;

Ποίος ελέγχει αν γίνετε σωστή δουλειά στα πανεπιστήμια και αν αυτά που διδάσκονται οι φοιτητές είναι συμβατά με την σύγχρονη βιομηχανία;

Ένα άτομο πιστοποιημένο από μεγάλες εταιρείες (π.χ. Microsoft η IBM) είναι γνώστης της πληροφορικής;

Άραγε αυτό το άτομο μπορεί να σχεδιάσει μία εφαρμογή;

Αν η πληροφορική γίνει κλειστό επάγγελμα τι θα γίνουν όλα αυτά τα εμπειρότατα στελέχη που εργάζονται σήμερα;

JoEl ανέφερε:
Μην ξεχνάς άλλωστε ότι έργα πληροφορικής δεν έιναι μόνο η
δημιουργία website, αλλά υπάρχουν ένα σωρό άλλες εφαρμογές
εξαιρετικά κρίσιμες που η μη στιβαρότητα του λογισμικού αλλά και
του υλικού μπορούν να οδηγήσουν σε θάνατο αθώων ή σε σοβαρά
ατυχήματα.

Υπάρχει στην Ελλάδα κάποιο νομικό πλαίσιο που να ορίζει ποιες είναι οι κρίσιμες εφαρμογές, τι σημαίνει ο όρος ‘στιβαρότητα του λογισμικού και του υλικού’ και ποιος ευθύνεται σε περίπτωση ατυχήματος από σφάλμα λογισμικού ή υλικού;

JoEl ανέφερε:
ξέρει τι κάνει?

Κλασικό project εργαστηρίου σε πρωτοετή φοιτητή. Με assemply και Motorola CPU…

Θα το έδινες σε κάποιον με 20ετή εργασιακή εμπειρία στην πληροφορική (αλλά χωρίς πτυχίο) με εκατοντάδες προγράμματα στο ενεργητικό του;

Αν σου ακούγεται παράξενο, αναλογίσου πότε άρχισε να διδάσκετε στα ΑΕΙ/ΤΕΙ η επιστήμη της πληροφορικής στην Ελλάδα…

Άραγε τα μεγαλύτερα (και εμπειρότερα) στελέχη εταιρειών αυτή την στιγμή έχουν πτυχίο πληροφορικής;

Διδασκόταν η πληροφορική στην Ελλάδα πριν 20 χρόνια… χμμ

Θέλετε ένα επιμελητήριο τύπου ΤΕΕ ή ένα ποιο σύγχρονο;

Κλπ κλπ

Όλα τα παραπάνω έχουν διευθετηθεί από όλες τις σύγχρονες χώρες εδώ και αρκετά χρόνια. Εδώ οι δικοί μας γιατί δεν παραδειγματίζονται άραγε και αφήνουν το μπάχαλο να διαιωνίζετε;

Τέτοιου είδους θέματα θα πρέπει να μας απασχολούν κύριοι, αλλά δεν σας βλέπω να τα θίγετε…

Φιλικά,

Χρήστος
greek_manager
Honorary Member

Μέλος από: 21 Οκτ 2002

Περιοχή: Back to Greece
View users profile Send email to user Visit posters website
blog flickr picasa facebook linkedin twitter 
friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 17 Σεπ 2004 23:41    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ray ανέφερε:

JoEl ανέφερε:
ξέρει τι κάνει?

Κλασικό project εργαστηρίου σε πρωτοετή φοιτητή. Με assemply και Motorola CPU…

Θα το έδινες σε κάποιον με 20ετή εργασιακή εμπειρία στην πληροφορική (αλλά χωρίς πτυχίο) με εκατοντάδες προγράμματα στο ενεργητικό του;

To κάνατε και εσείς? Με το βαλιτσάκι της Μοτορόλα Παλίες καλές εποχές.

Δεν θα το εμπιστευόμουνα σε κάποιον χωρίς πτυχίο και ας είχε και 30 χρόνια εμπειρία.

Επίσης, έχω τελειώσει εδώ και 3 χρόνια, οπότε λάθος υπέθεσες ότι τώρα τελειώνω.

Το κουράζουμε όμως. Είπαμε πάνω κάτω τις απόψεις μας, διαφωνούμε, τι να κάνουμε...

Ray

Μέλος από: 07 Μαη 2003

Περιοχή: Lost Somewhere In Time
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 21 Σεπ 2004 22:14    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Greek_manager δεν διαφωνούμε σε όλα, απλά δεν συμφωνούμε σε μερικά.

Συγνώμη που παρανόησα το θέμα με τις σπουδές σου. Νόμιζα ότι ακόμη ήσουν φοιτητής.

Όπως βλέπω όμως δυστυχώς ενδιαφέρον δεν υπάρχει από τους υπόλοιπους για ένα, κατά την άποψή μου, τόσο σημαντικό θέμα…

Απορώ όσοι έχετε εταιρείες παροχής υπηρεσιών στον τομέα της πληροφορικής πως θα αντιδράσετε, αν αύριο το κράτος σας ζητήσει πτυχίο για να συνεχίσετε να τις παρέχετε…

Ελπίζω η πληροφορική να μην καταντήσει σαν τους πολιτικούς μηχανικούς…

Αν έχω νεοτέρα επί του θέματος θα τα παραθέσω προς σχολιασμό πάντως…

Φιλικά,

Χρήστος
nikoskourtis

Μέλος από: 06 Μαη 2008

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 19 Οκτ 2009 21:38    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μην μπερδεύεστε. Εγω είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικος και μηχανικος τεχνολογίας υπολογιστών (Π.Πατρών). Δεν έχω γραφτεί ακόμα στο ΤΕΕ. Αυτό δε σημαίνει οτι δεν είμαι μηχανικός. Έχω κάθε δικαίωμα να παρέχω υπηρεσίες (στους υπολογιστές, σε προγραμματισμό, σε ηλεκτρονικά, σε τηλεπικοινωνίες κτλ) με δελτίο παροχής υπηρεσιών, να βάλω ΤΈΒΕ κτλ. μπορώ ακόμα και στην ενέργεια να κάνω μελέτες μη ελεγχόμενες, πχ. μελέτες θέρμανσης σε μονοκατοικίες που δεν είναι υποχρεωτικές και συνεπώς δεν είναι ελεγχόμενες. Η διαφορά είναι ότι αν δε γραφτώ στο ΤΕΕ δεν εχω δικαίωμα να κάνω μελέτες θέρμανσης σε ξενοδοχεία, πυρασφάλειες, μελέτες ηλεκτρομηχανολογικές που θα περάσουν απο πολεοδομία ή άλλη υπηρεσία. Επίσης δε θα πάρω ποτε δημόσιο έργο. Το ότι δε γράφεσαι στο ΤΕΕ δε σημαίνει οτι δεν είσαι διπλωματούχος.

Στην πληροφορική το να κατοχυρωθούν απο το ΤΕΕ τα επαγγελματικά δικαιώματα μας δεν ξερω κατα ποσο έχει νόημα. Πιθανώς σε μια μελέτη δικτύωσης (itnernet, τηλεφωνία κτλ) σε μια δημόσια υπηρεσία. Σπάνιο πραγμα παντως. Το να ανοίξεις γραφείο παροχής υπηρεσιων internet, προγραμματισμό υπολογιστών κτλ δεν απαγορεύεται σε κανέναν, δεν είναι ελεγχόμενο αυτό το επάγγελμα και δε νομιζω οτι θα γίνει.
EneMe
Super Moderator

Μέλος από: 09 Ιουλ 2002
Βοηθήματα: 10
Νέα: 11

Περιοχή: Στα όρη, στα άγρια βουνά, μέσα στα κοσμικά χιόνια!
View users profile Visit posters website
blog deviantART twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 19 Οκτ 2009 22:04    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Παραβλέποντας το γεγονός ότι ξεθάβεις θέμα 5 ετών, να κάνω μια μικρή παρατήρηση σχετικά με τις μη ελεγχόμενες μελέτες θέρμανσης που λες.

Υπογραφή σε σπίτια βάζουν μόνο μηχανικοί, τεχνίτες, κλπ που είναι δηλωμένοι σε ανάλογα μητρώα...
Από την στιγμή που ΔΕΝ είσαι ενεργός μηχανικός (ΤΕΕ), αν υπάρξει πρόβλημα σε κάποια μελέτη που λες ότι κάνεις, θα βρεθείς κατηγορούμενος, ως αναρμόδιος για υπογραφή.

Δεδομένου ότι το θέμα ΔΕΝ προσφέρεται πλέον για συζήτηση, πρέπει να το κλειδώσω!

Αν θέλεις να το θίξεις εκ νέου, από την πλευρά της πληροφορικής και μόνο, παρακαλώ άνοιξε νέο θέμα.

Ευχαριστώ!

Honorary Member

Μέλος από: 16 Νοε 2005
Βοηθήματα: 9
Νέα: 3

Περιοχή: Στα αλατορυχεία της Ζουαζιλάνδης...
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 19 Οκτ 2009 22:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ή αν θες συνέχισε εδώ...

http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=43092

Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Τώρα είναι 26 Μαρ 2017 07:22 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites