freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

σας "ψαρωσε" η ΑΕΠΙ ?

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Μουσική
Moderators:  Super-Moderators, greekbytes
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [3 Μηνύματα]       Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
diamantis

Μέλος από: 05 Νοε 2004
Περιοχή: greece
View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 12 Νοε 2004 12:22    Θέμα: σας "ψαρωσε" η ΑΕΠΙ ? Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ΚΑΛΑ θα κανουνε μερικοι να μην το παιζουν αυθεντια σε θεματα πνευματικης ιδιοκτησιας πριν ριξουν μια ματια στο νομο .
πληροφοριες μπορειτε νε βρειτε στο site

http://www.geocities.com/infoaepi/INFO_AEPI_AE.html

Μην ξεχναμε τη νομοθεσια περι ελευθερης εκφρασης
μην ξεχναμε τα συνταγματικα μας δικαιωματα
μην μπερδευουμε το "κλεπταποδοχος" με το "πειρατης" οταν προκειται για τεχνη και πνευματικα δικαιωματα.
μην μπερδευουμε το "δημοσιοποιω" (κανω προσιτο στο κοινο ,οπως λεαι ο νομος 2121/93 ) το εργο του δημιουργου , με το "ενημερωνω" για πειρατικα site που στο κατω-κατω ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΕΙΡΑΤΙΚΑ , ΚΑΙ φυσικα δεν εχει υποχρεωση καποιος να ξερει αν εινα ή αν δεν ειναι πειρατικα , οποτε βασει νομου δεν εχει ποινικες ευθυνες .
Επισης τεραστια σημασια εχει το ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΟΦΕΛΟΣ για τον "υποτιθεμενο" πειρατη.Εαν αντιγραψεις μια κασετα για ενα φιλο ή γνωστο τοτε λεγεσαι πειρατης??????? Αν συνεβαινε κατι τετοιο τοτε θα ημασταν ολοι φυλακη
Να τονισω κατι στους τους φιλουςτης μουσικης , τους μουσικους και τους πνευματικους δημιουργους : η πειρατεια ΔΕΝ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ . ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΤΥΠΟΥ ΑΕΠΙ και ειδικα στην περιπτωση που την πειρατεια ΔΕΝ την κανουν εταιριες που κερδοσκοπουν (και στις περιπτωσεις που μιλαμε για τεραστια ποσα).
οσοι εχουν site με στιχους , μουσικη , ραδιοφωνικο σταθμο , και ειδικα οταν δεν ειναι κερδοσκοπικου χαρακτηρα δεν ειναι υποχρεωμενοι να καταβαλλουν πνευματικα δικαιωματα .
Η ΑΕΠΙ , αν και το ξερει αυτο , θα παρει ενα τηλεφωνο ή θα στειλει e-mail (πραγμα που ειναι τσαμπα για αυτην ) και θα ζηταει φανταστικά λεφτα και ΟΠΟΙΟΣ ΤΣΙΜΠΙΣΕΙ...ΤΣΙΜΠΙΣΕ . Συνήθως δυο περιπτωσεις υπαρχουν :
1 ) θα καταβαλλει το ποσον που ζηταει η ΑΕΠΙ , ισως με παζαρια , ( απο χαζομαρα του ) ειτε γιατι δεν θελει να μπλεκει με δικαστηρια ( νομιζοντας οτι η υποθεση θα παει δικαστικως ) ειτε γιατι εχει αγαπη και παθος για αυτο που κανει και θελει να συνεχισει αυτο που κανει ... ή
2 ) θα σταματησει να κανει αυτο που κανει.

Οταν καποιος το κανει απο hobby μαλλον θα προτιμισει το δευτερο.
Ενας στους δεκα να "τσιμπισει" και να κανει το πρωτο θα το εχει κερδος η ΑΕΠΙ που ετσι κι αλλιως απο αυτα τα λεφτα δεν προκειται να εδινε δραχμη στους δημιουργους αφου οφθαλμοφανως δεν θα ηξερε ποιοι ειναι .
Υποτιθεται οτι η ΑΕΠΙ θα πρεπει να κραταει λιστα των δημιουργων που εκμεταλευεται καποιος ετσι ωστε να του αποδοσει και τα δικαιωματα . Το "παιξτε οτι θελετε φτανει να μας πληρωνετε" τι σημαινει; : οτι εσεις πεσατε θυμα κλοπης απο την ΑΕΠΙ και οχι η ΑΕΠΙ απο εσας.
ΦΥΣΙΚΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕΝ ΤΑ ΒΓΑΖΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ.ΕΙΜΑΙ ΕΜΠΕΙΡΟΓΝΩΜΟΝΑΣ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΚΑΙ ΠΡΩΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ ΤΗΣ ΑΕΠΙ .

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΑΣ
Cha0s
SysAdmin

Μέλος από: 28 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 2
Νέα: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Νοε 2004 12:32    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Φίλε ανογεις τεράστιο θέμα εδώ!
Θα ήθελα πολύ να έρθεις σε κάποιο meeting να το συζητήσουμε από κοντά καθώς παίρνει πολύ συζήτηση και μέσα από το φόρουμ είναι δύσκολο να αναλυθεί το θέμα!

Παρόλαυτα είναι πολύ δύσκολο να οριστούν κάποιοι νόμοι πάνω στο θέμα γιατί παίζουν 1002 παραθυράκια από πίσω.

Πάντως απόσο γνωρίζω η ΑΕΠΙ δεν έχει κάποιο δημόσιο χαρακτήρα (όπως οι αντίστοιχες ΑΕΠΙ του εκωτερικού) αλλά πρόκειται για μία ιδιωτική επιχείριση που απλά έχει δικηγόρους που αναλαμβάνουν να προστατέψουν τα πνευματικά δικαιώματα για τον καθένα που πληρώνει την ΑΕΠΙ για αυτό τον σκοπό... φέξε μου και γλίστρησα...

Επειδή έχεις θέσει πολλά πράγματα και δεν μου δίνεται η ευκαιρία να τα αναλύσω από το ποστ μου περιμένω και άλλες απόψεις να γίνει πιο συγκεκριμένο το θέμα να θέσω και εγώ τις δικιές μου.

Βαγγέλης.

Μέλος από: 11 Οκτ 2004
Περιοχή: Αθήνα
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 23 Νοε 2004 10:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πράγματι, το θέμα είναι μεγάλο και κάποιος πρέπει να έχει τουλάχιστον διαβάσει τον Νόμο 2121 του 1993 (καθώς και τις μετέπειτα τροποποιήσεις, κλπ) για να μπορεί να έχει μια εμπεριστατωμένη άποψη. Βέβαια, ένας δικηγόρος μπορεί να ερμηνεύσει καλύτερα το νόμο και να ανατρέξει σε αντίστοιχες δικαστικές αποφάσεις, κλπ. Όπως και να'χει, τελικός κριτής είναι το δικαστήριο, το οποίο πάλι θα κάνει μια ερμηνεία του νόμου και με βάση τα στοιχεία/αποδείξεις, θα αποφανθεί. Υπάρχουν λοιπόν πολλές παράμετροι που πρέπει να εξεταστούν, για κάθε περίπτωση ξεχωριστά, όταν ο νόμος δεν αναφέρει ρητά κάτι.

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Μουσική
Τώρα είναι 23 Ιαν 2017 00:22 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites