freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

[Review] Ju On - Η κατάρα

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Κινηματογράφος - Θέατρο
Moderators:  Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 2 [16 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: review Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
EneMe
Super Moderator

Μέλος από: 09 Ιουλ 2002
Βοηθήματα: 10
Νέα: 11

Περιοχή: Στα όρη, στα άγρια βουνά, μέσα στα κοσμικά χιόνια!
View users profile Visit posters website
blog deviantART twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 28 Ιαν 2005 03:34    Θέμα: [Review] Ju On - Η κατάρα Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Η ταινία αποτελεί το ιαπωνικό πρωτότυπο της ταινίας The Grudge που προβάλλεται αυτή την περίοδο στους κινηματογράφους.

Το Ju On είναι η κατάρα που γεννιέται από την οργή ενός ανθρώπου που πεθαίνει, ενώ το μίσος βράζει ακόμα στην ψυχή του.

Η ιαπωνική ταινία λοιπόν που τιτλοφορείται Ju On είναι για μένα το καλύτερο και πιο τρομακτικό θρίλες του ανατολικού κινηματογράφου. Ανώτερη και από την τριλογία The Ring που θεωρείται πρόδρομος όλων των ανατολικών θρίλερ που κυκλοφόρησαν και διαφημίστηκαν σε Ευρώπη και Αμερική.

Η ταινία δεν είναι συνεχούς ροής της πλοκής, αλλά αποτελείται από μικρά επεισόδια που έχουν ως πρωταγωνιστή κάποιον από τους ήρωες της ταινίας και δεν είναι σε χρονική αλληλουχία. Αυτό βέβαια δεν δημιουργεί πρόβλημα στην σύνδεση της πλοκής.

Ο καταμερισμός αυτός της πλοκής έχει σαν αποτέλεσμα να υπάρχουν πάρα πολλές τρομακτικές σκηνές (αν πω απλά άφθονες θα υποτιμήσω την ταινία). Η ταινία σε κρατάει συνέχεια "στην τσίτα" και δεν υπάρχουν σημεία που χαλαρώνεις...

Αν ακούσετε νιαούρισμα γάτας, γρυλίσματα, τριξίματα, σφυρίγματα υψηλών συχνοτήτων που ενοχλούν τα αυτιά σας και υπόκωφα χτυπήματα από τοίχο ή ταβάνι, να είστε σίγουροι πως κάτι θα συμβεί!
Και αυτά τα "ερεθίσματα" υπάρχουν κάθε 2-3 λεπτά, χωρίς υπερβολή!

Η ταινία -το ξαναλέω- είναι καταπληκτική! Ότι πιο τρομακτικό έχω δει ποτέ!

Δυστυχώς πιστεύω πως το χολυγουντιανό remake (The Grudge) θα καταστρέψει την μαγία της αυθεντικής ταινίας, όπως έγινε και με τα Ring 1, 2 και 0 καθώς και με το Τhe Eye.

Προτείνω να δείτε πρώτα το ιαπωνικό πρωτότυπο και μετά την ταινία The Grudge.

H επιλογή δική σας!

Υγ: Υπάρχει και ιαπωνικό Ju On 2 νομίζω! Μόλις μάθω κάτι - το δω, θα σας ενημερώσω!

Μέλος από: 16 Δεκ 2003
Περιοχή: 1ο κοτέτσι δεξία μετά τον σταύλο!
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Ιαν 2005 14:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Όπως είπε και ο φίλτατος ΕneMe θα χ..... πάνω σας!!Γι'αυτό εγώ συνιστώ να το δείτε παρεούλα με 2 φίλους-κτήνη σας (αριστερά και δεξιά σας)για να μπορέσετε ίσως να κοιμηθείτε καποιά στιγμή....στον επόμενο μήνα!!! ToolTimes at work

Μέλος από: 17 Νοε 2003
Βοηθήματα: 8
Νέα: 2
Templates: 3
Scripts: 5

Περιοχή: Hell's Kitchen
portfolio facebook twitter deviantART digg del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 29 Ιαν 2005 00:16    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Είναι χωρίς πλάκα η μοναδική ταινία που με έχει κάνει να φοβηθώ τόσο . Μην την δείτε αν έχετε προβλήματα καρδιάς κτλ κτλ κτλ
Cha0s
SysAdmin

Μέλος από: 28 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 2
Νέα: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 29 Ιαν 2005 10:44    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Με ψήσατε να πάω να την πάρω να την δω!!

χεχεχεχε

Μέλος από: 03 Μαη 2000
Βοηθήματα: 6
Νέα: 5
Scripts: 4

Περιοχή: Εξάρχεια
blog portfolio picasa myspace facebook linkedin 
hi5 sync twitter deviantART digg del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 29 Ιαν 2005 12:23    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

me2

Μέλος από: 28 Ιουν 2003
Βοηθήματα: 4

View users profile Send email to user Visit posters website
linkedin twitter deviantART digg del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 29 Ιαν 2005 16:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Χαχα! Το χειρότερο το έπαθε ένας φίλος μου... Η κοπέλα του μοιάζει με το φάντασμα!

Μέλος από: 31 Οκτ 2003
Περιοχή: Περιστέρι, Αθήνα, Ελλάδα
View users profile
facebook linkedin 
ΜήνυμαΣτις: 29 Ιαν 2005 20:42    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

chchrist ανέφερε:
Χαχα! Το χειρότερο το έπαθε ένας φίλος μου... Η κοπέλα του μοιάζει με το φάντασμα!

Χαχαχσχαχα! Απίστευτο το σχόλιο ToolTimes at work
EneMe
Super Moderator

ΜήνυμαΣτις: 29 Ιαν 2005 22:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

XAXAXAXAXAXAXA!!!!!

(Αν και όχι αδύνατο μιας κι η κοπέλα που κάνει το ένα από τα φαντάσματα είναι πολύ "flat" φάτσα!)

WebDev Moderator

Μέλος από: 13 Απρ 2003
Περιοχή: Μοσχάτο
ΜήνυμαΣτις: 30 Ιαν 2005 19:03    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

υπάρχει σε dvd ?
greekbytes
WebDev Moderator

Μέλος από: 15 Νοε 2002
Βοηθήματα: 5
Templates: 2

Περιοχή: Αθήνα
flickr 
ΜήνυμαΣτις: 30 Ιαν 2005 19:44    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ναι είναι του 2000 η Ιαπωνική θα πάω κι εγώ να την πάρω και θα σας πω τα αποτελέσματα!

Μέλος από: 13 Ιαν 2005

Περιοχή: Πάτρα, Μέγαρα
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 02 Μαρ 2005 12:17    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

LightForce ανέφερε:
υπάρχει σε dvd ?

Απ'όσο ξέρω υπάρχει σε DVD!! Πραγματικά άπαιχτη η ταινία, έχει πολύ τρομακτικές σκηνές σε πολλά σημεία (π.χ. εκεί που βγαίνει μέσα από το πάπλωμα το "φάντασμα", στο μπάνιο που την ακουμπάει στο κεφάλι κτλ...)! Πάντως για να πω τη μαύρη μου αλήθεια, από νόημα δε κατάλαβα τίποτα... Είδε ένας φίλος μου την αμερικάνικη version και μου το εξήγησε βέβαια, αλλά μου έμεινε η πικρία ότι δε τη κατάλαβα από μόνος μου...
EneMe
Super Moderator

ΜήνυμαΣτις: 02 Μαρ 2005 16:07    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Aπ'ότι μου είπε ένας φίλος μου, η αμερικανικη εκδοχή έχει αρκετές παραλλαγές, αλλά η υπόθεση παραμένει ίδια.

Honorary Member

Μέλος από: 22 Δεκ 2002

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 02 Μαρ 2005 23:50    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Kalo mwre,

Einai tromaxtiki

Otan tin eblepa apla koroideua kai elega ante ti sto p**tso th akanei twra?
Tha gkarisei? i tha milisi ti zori travaei kai kanei boltes?
yildirim

Μέλος από: 19 Σεπ 2003
Περιοχή: Ηράκλειο
View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 08 Μαρ 2005 15:43    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Είδα το JU-ON2.Θα μου πεί κανείς τελικά τι γινόταν?Δηλαδή,τελικά η γυναίκα τους σκότωνε ή η γυναίκα και το παιδάκι προειδοποιούσαν τα θύματα ότι έρχεται ο πανυλάλακας να τους σκοτώσει όπως έδειξε στο τέλος?
Το γεγονός είναι ότι το βράδυ που την είδα δεν μπορούσα να κοιμηθώ.Τώρα έχει αρχίσει να μου περνάει κάπως...
Youli
Honorary Member

Μέλος από: 29 Δεκ 2000
Περιοχή: Στο ηρωικό Τριπιτσούνι
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 08 Μαρ 2005 21:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ποπο, δεν κατάλαβες τίποτα ε;

Υποτίθεται οτι όποιος ερχόταν σε επαφή με αυτό το σπίτι που είχε την κατάρα, πέθαινε. Ο άντρας που δείχνει στο τέλος, είναι αυτός που έκανε την πρώτη δολοφονία και ξεκίνησε την κατάρα. Το παιδάκι δεν είχε καμία σχέση, απλά είχε μείνει η ψυχή του και καλά στο σπίτι γιατί το σκότωσε κι αυτό. Όλη η ταινία σου δείχνει οτι όταν ένας άνθρωπος φεύγει βίαια απο την ζωή, η ψυχή του μένει (αυτή είναι η κατάρα) και ζητά εκδίκηση.
Κατάλαβες ή να κάνω και κακά;
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 2 [16 Μηνύματα] Σελίδα:  1, 2 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Κινηματογράφος - Θέατρο
Τώρα είναι 24 Ιαν 2017 09:03 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites