freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Πεθαίνουν οι crt οθόνες;

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 3 [34 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: crtοθονες Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2, 3 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 492
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 31 Ιαν 2005 19:17    Θέμα: Πεθαίνουν οι crt οθόνες; Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σήμερα έκανα μια έρευνα αγοράς για υψηλής απόδοσης CRT οθόνες 21".

Η πρώτη σκέψη ήταν η EIZO, που όπως γνωρίζουμε είναι το νούμερο ένα σε οθόνες για γραφίστες. Με λύπη διαπίστωσα ότι δεν έχει πια CRT οθόνες στην γκάμα των μοντέλων της! (EIZO Products)

Η αμέσως επόμενη σκέψη ήταν στις SONY όπου με τον καθοδικό Trinitron έχει πολύ καλή απόδοση και θα ήταν ότι πρέπει για την χρήση που της θέλω... αλλά και εκεί μόνο ένα μοντέλο CRT υπήρχε και αυτό στα $1.799! (SONY Displays)

Έχουν πεθάνει τελικά οι CRT; Μάλλον ναι!

EneMe
Super Moderator

Μέλος από: 09 Ιουλ 2002
Βοηθήματα: 10
Νέα: 11

Περιοχή: Στα όρη, στα άγρια βουνά, μέσα στα κοσμικά χιόνια!
blog deviantART twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 01 Φεβ 2005 00:01    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Έχουν πέσει πολύ, η αλήθεια είναι, αλλά όχι ότι δεν υπάρχουν!

Έχω ακούσει καλά λόγια και για τις Philips, αν θέλουμε κάτι με τόσες ίντσες (έχει μια με 22")...

Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

ΜήνυμαΣτις: 01 Φεβ 2005 00:05    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δοκίμασα την μοναδική 22" που έχουν... χρώματα και ανάλυση τέλεια, αλλά είχε πρόβλημα ο καθοδικός όπου έκανε, όποτε του κάπνιζε, κάθετες γραμμές... έτσι μετά από 3 ημέρες δοκιμών γύρισε από εκεί που ήρθε...

EneMe
Super Moderator

Μέλος από: 09 Ιουλ 2002
Βοηθήματα: 10
Νέα: 11

Περιοχή: Στα όρη, στα άγρια βουνά, μέσα στα κοσμικά χιόνια!
blog deviantART twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 01 Φεβ 2005 00:10    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Mεταξύ μας: Μια φίλη μου είχε πάρει μια EIZO 19"...
Προβληματική (έκανε "λεκέδες"). Την έστειλε πίσω, ήρθε καινούργια! Τα ίδια! Με την πέμπτη φορά της έκατσε!

SysAdmin

Μέλος από: 28 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 2
Νέα: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 01 Φεβ 2005 00:12    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μία 19άρα Philips που πήρε ένας φίλος μου πριν μια βδομάδα ενώ είναι τέλεια ώρες ώρες τρεμοπαίζει η εικόνα άσχετα το τι Hz επιλέξει και χωρίς να υπάρχει καμία μαγνητική παρεμβολή γύρω από την οθόνη.

Πήρε το Service της Philips όπου του την αντικατέστησαν σε 2 μέρες με δικά τους έξοδα αλλά και η 2η οθόνη κάνει ακριβώς τα ίδια...

Περιμένει να του φέρουν και τρίτη...

Γενικότερα όσο πιο πολλές ίντσες τόσο μεγαλύτερη αστάθεια στην εικόνα βλέπω σε διάφορες CRT.

Sony link to Sony & EIZO δεν έχω δει να πω την αλήθεια σε τέτοιες ιντσες αλλά είναι για μένα από τις κορυφαίες τουλάχιστον σε λιγότερες ίντσες που έχω δει.

ΜήνυμαΣτις: 01 Φεβ 2005 00:26    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγώ έχω μια EIZO 19" FexScan T68 και είναι τέλεια και τα 4 χρόνια που την έχω...
Στην δουλειά έχω άλλες δύο 21" ΕΙΖΟ και είναι τζιτζι... αλλά τι να το κάνεις αφού σταμάτησε να παράγει CRT...

αυτό που κάνει για την δουλειά που το θέλω έχει αυτή την στιγμή $1.800 (CG19)... ενώ με 700 - 800 ευρώ θα έπαιρνα ένα καλό CRT...

Specom

Μέλος από: 05 Οκτ 2004
Νέα: 5

Περιοχή: London - Edinburgh - Athens
View users profile Send email to user
facebook linkedin twitter digg skype 
ΜήνυμαΣτις: 01 Φεβ 2005 00:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Se Ligo kairo oi CRT tha einai silektikes. Καλό ε!

Μέλος από: 11 Αυγ 2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
ΜήνυμαΣτις: 01 Φεβ 2005 04:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγώ παίζω samsung CRT και είμαι ικανοποιημένος.

Μέλος από: 24 Σεπ 2004
Βοηθήματα: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 01 Φεβ 2005 05:24    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Έχω EIZO 17" εδώ και 4-5 χρόνια και δεν μου έχει κάνει ποτέ λαδιά. Από όσο ξέρω είναι από τις καλύτερες μάρκες. (Γι' αυτο και όταν την αγόρασα μου κόστισε ο κούκος, αηδόνι!!). Δυστυχώς τώρα τελευταία κάθε φορά που ακουμπάω το χέρι μου στο τραπέζι και το τραπέζι τραντάζεται, αμέσως μου κάνει νερά σε διάφορα χρώματα (μπλε, ροζ, κίτρινο) με ιδιαίτερη συμπάθεια στο ροζ! ΟΜΩΣ ακόμα και αυτό δε είναι δικό της λάθος από την στιγμή που εγώ στην είχα κάπως τραντάξει κατά την διάρκεια της μετακόμησης. Απόδειξη; EIZO με το όνομα!

Παρόλα αυτά εγώ ανυπομονώ να πάρω μία flat 21" να ησυχάσω γιατί ο τωρινός όγκος μου κάθεται στο στομάχι! (Ούτε μετακόμηση δεν μπορείς να κάνεις!! )
gaucho
Honorary Member

Μέλος από: 22 Δεκ 2002

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 01 Φεβ 2005 09:26    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ama sa pezoune to spiti na pate sto magazi. NA tin aniksete kai na alaksete tin analisi bathos xromatos kai fonto othoni skai na to kitate.
Exw mia 17 crt kai 17 lcd sti doulia

Oi CRT exoune imerominia liksis
Cha0s
SysAdmin

Μέλος από: 28 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 2
Νέα: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 01 Φεβ 2005 09:38    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ryu ανέφερε:
Έχω EIZO 17" εδώ και 4-5 χρόνια και δεν μου έχει κάνει ποτέ λαδιά. Από όσο ξέρω είναι από τις καλύτερες μάρκες. (Γι' αυτο και όταν την αγόρασα μου κόστισε ο κούκος, αηδόνι!!). Δυστυχώς τώρα τελευταία κάθε φορά που ακουμπάω το χέρι μου στο τραπέζι και το τραπέζι τραντάζεται, αμέσως μου κάνει νερά σε διάφορα χρώματα (μπλε, ροζ, κίτρινο) με ιδιαίτερη συμπάθεια στο ροζ! ΟΜΩΣ ακόμα και αυτό δε είναι δικό της λάθος από την στιγμή που εγώ στην είχα κάπως τραντάξει κατά την διάρκεια της μετακόμησης. Απόδειξη; EIZO με το όνομα!

Παρόλα αυτά εγώ ανυπομονώ να πάρω μία flat 21" να ησυχάσω γιατί ο τωρινός όγκος μου κάθεται στο στομάχι! (Ούτε μετακόμηση δεν μπορείς να κάνεις!! )

Μπορεί να έχει κοπεί πουθενά το καλώδιο με αποτέλεσμα να μην περνάει κάποιο από τα 3 χρώματα της οθόνης και να στα δείχνει είτε ροζ/κόκκινα είτε μπλε είτε πράσινα.

Είναι κλασσικό πρόβλημα.

Μέλος από: 31 Δεκ 2003

View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 01 Φεβ 2005 13:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

εγώ δουλεύω μια ΕΙΖΟ 21''(ηλικίας 7 ετών) και μία Philips 20'' (3 ετών). Η ΕΙΖΟ σε 7 χρόνια ,10 ώρες ημερησίως , 5 μέρες τη βδομάδα μόνο μία φορά πήγε για επισκευή(...και τώρα 2η) ενώ η Philips ακόμα όχι.Από ποιότητα εικόνας κτλ κτλ η EIZO κλάσεις ανώτερη (και πολλά χιλιάρικα ακριβότερη)
Ryu

Μέλος από: 24 Σεπ 2004
Βοηθήματα: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 01 Φεβ 2005 13:59    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Cha0s ανέφερε:
Ryu ανέφερε:

Μπορεί να έχει κοπεί πουθενά το καλώδιο με αποτέλεσμα να μην περνάει κάποιο από τα 3 χρώματα της οθόνης και να στα δείχνει είτε ροζ/κόκκινα είτε μπλε είτε πράσινα.

Είναι κλασσικό πρόβλημα.

Δεν αποκλείεται. Αλλα την έχω τόσα χρόνια που λέω να την αλλάξω. Λόγο όγκου πρώτον και επειδή θα την χρειαστώ αλλού - μία στις χίλιες έτσι δεν με πειράζει - δεύτερον. Με στεναχωρεί όμως που ποιο πολύ φταίω εγώ (η μετακόμιση) παρά η ίδια για το ότι χάλασε. Είναι καλή οθόνη και δεν της άξιζε...
powerline

Μέλος από: 01 Φεβ 2005
Περιοχή: Attiki
ΜήνυμαΣτις: 01 Φεβ 2005 16:24    Θέμα: CRT Monitors Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Γεια σας

Οι CRT οθόνες πραγματικά εξαφανίζονται γιατί η παραγωγή τους έχει ήδη σταματήσει, απο τις κατασκευάστριες εταιρείες, εδω και ενα χρόνο περίπου.
Παρ' ολα αυτά όμως υπάρχουν εταιρείες που παράγουν μερικά μοντέλα ανώτερα απο τις EIZO, Sony link to Sony, Philips κλπ.
Ρίξτε μια ματιά στην www.lacie.com. Αυτή η εταιρεία είναι τύπο B&O παράγει προιόντα πολύ hightech.
Την αντιπροσωπεύει η INTERSET στην Ελλάδα.
Οι CRT δεν μπορούν ακόμα να σβηστούν απο τις LCD TFT, διότι οι τελευταίες δεν έχουν γρήγορη ανταπόκριση οταν κουνάμε 3D σχέδια και είναι το μεγάλο μειονέκτημά τους.

Power Line
Matrox

Μέλος από: 26 Ιουλ 2004

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 01 Φεβ 2005 16:50    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πριν 5 ημέρες αγόρασα μία LG TFT 17" με 0 καμένα Pixels εγγύηση και με χρόνο απόκρισης 12ms.
Νομίζω ότι είναι αρκετά χαμηλό ακόμη και για 3D σχέδια.
Εγώ κάνω πολύ μοντάζ για βίντεο και δεν έχω παρατηρήση το παραμικρό πρόβλημα με το χρόνο απόκρισης.
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 3 [34 Μηνύματα] Σελίδα:  1, 2, 3 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Τώρα είναι 24 Απρ 2017 05:30 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites