freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

[Review] ΠΛΑΓΙΩΣ

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Κινηματογράφος - Θέατρο
Moderators:  Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [12 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: review Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
janas

Μέλος από: 19 Οκτ 2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 07 Φεβ 2005 10:44    Θέμα: [Review] ΠΛΑΓΙΩΣ Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ίσως η πιο τρελή τρελή road movie με τόνους κρασίου (άρχιζα να ζηλεύω κατα τη διάρκεια της ταινίας και ήθελα και εγω να πιω λίγο!!!!!!) και με 2 συμπαθητικούς - looser τυπους που έχουν φτάσει στα μισλά της ζωής τους και ακόμα...
Αν σας αρέσει ο Γουντι Άλλεν τοτε ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ να δεν σας αρέσει πάλι ο Γούντι τότε ξαναδείτε την. Είναι το αντίθετο της αμερικάνικης κινηματογραφικής κουλτούρας κσι το αντίθετο της λογικής του american dream. Και επιπλέον αυτό το μικρό αριστούργημα είναι το παιδί ενός Έλληνα.
Ελπίζω να πάρει όσκαρ ή σκηνοθεσίας ή καλύτερης ταινίας΄το αξίζει και ας μην είναι η τεράστια επιτυχία.
glou

Μέλος από: 21 Μαρ 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 22 Μαρ 2005 11:36    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

8elw na paw na to dw......exw akousei genikotera kala logia alla den exei tixei akoma....protimisa milion dollar baby kai h 8alassa mesa mou....na paw na to dw les ?

ΜήνυμαΣτις: 23 Μαρ 2005 09:40    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Κοίτα είναι ταινία διαλόγων και ατακών κυρίως. Δεν έχει πλοκή όπως την εννοεί το Hollywood με μπαμ-μπουμ κλπ κλπ. Άσε που μπορεί να μάθεις και πολλά για τα κρασία - εγώ τουλάχιστον έμαθα πολλά πράγματα για τύπου κρασίου pinot κλπ κλπ. Ανήκει στην άλλη κινηματογραφική σχολή της Αμερικής που προσωπικά την προτιμώ από τα block-busters (εντάξει και αυτά καλά είναι). Αν σου αρέσει ο Woody θα σε καταενθουσιάσει η ταινία. Πάντως είναι θέμα γούστων αυτό, κάποιος από εδω μέσα έγραψε για τη ταινία οτι δεν άντεξε και έφυγε πριν τελειώσει η προβολή. Τι να σου πω εγω έχω καταενθουσιαστεί με την ταινία και την θεωρώ την καλύτερη φέτος. Την έχω δεί μια φορά θα την ξαναδώ και είναι από τις ταινίες που θα αγοράσω σε dvd.Δεν είναι τυχαία τα βραβεία που έχει πάρει. Μην κοιτάς τα οσκαρ αυτά είναι θέμα marketing.
ΥΓ 1: Το million dollar baby είναι συγκλονιστική ταινία ένα απίστευτο ''love story'' με απίστευτο τέλος (είχα παέι με 2 φίλες μου οι οποίες δεν σταματάγανε να κλαίνε- δεν ήξερα πως να φερθώ!!!). Παρόλα αυτά το Mistic River το θεωρώ 3 κλάσεις ανώτερο
ΥΓ 2: Το πλαγίως βγάζει πολύ εκλεπτισμένο γέλιο και στο τέλος απογείωνεται σε 2 σκηνές
glou

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 23 Μαρ 2005 10:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

mhn peis perisotera me epeises kai egw den eimai fun twn block-busters kai genika tou amerikanikou kinhmatografou.....ennoeite oti tainies opws million dolar baby kai to plagiws apo oti katalava, uparxoun ws e3aireseis ston kanona, dedomenou oti an 8eloun exoun ebneusi kai oi amerikanoi.........protimw evrwph.

ΜήνυμαΣτις: 23 Μαρ 2005 10:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Kαι ο αμερικάνικος κινηματογράφος είναι πολύ καλός. Το ανεξάρτητο κομμάτι του είναι δε εξαίσιο. Και οι 2 ταινίες ανήκουν σε αυτή τη κατηγορία.
Να σου πω τι πικρή αλήθεια προτιμώ αυτό του είδος τον κινηματογράφο από κάτι κουλτουρέ ευρωπαικές ταινίες που δεν καταλαβαίνω τι λένε και ποια είναι η πλοκή τους και τι διάολε μήνυμα έχουν. Και που οι κριτικοί τις απογειώνουν με τις κριτικές τους.
glou

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 23 Μαρ 2005 11:45    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

eimai adiamerikanos genika.....den einai mono o kinhmatografos, den tous paw san lao....

ΜήνυμαΣτις: 23 Μαρ 2005 22:34    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Είναι πολύ γενικός ο αφορισμός σου. Μην κρίνεις κάτι αν δεν είσαι χίλια τις εκατό σίγουρος γι αυτό που λές. Δεν μπορείς να κρίνεις ένα λαό από τους κυβερνώντες του και από κάποιες κιτς πολιτείες που παρουσιάζονται στα ΜΜΕ. Τρανό παράδειγμα είναι το άρθρο που ακολουθεί για το ποιοι είνια οι Αμερικάνοι

http://www.enet.gr/online/online_fpage_text?id=4561552
glou

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 23 Μαρ 2005 23:13    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

janas, sumfwno me auto pou les kai htan arketa ratsistiko auto pou eipa, alla den 3erw pote den tous subathisa, gia pollous kai diaforous logous. + den parakolou8w ta MME.....thleorash mono gia tainies kai gia to xbox thn anoigw ! ade kai kana matsaki

ΜήνυμαΣτις: 24 Μαρ 2005 23:20    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πάντως εγώ πιστέυω οτι ίσως ένα κομμάτι της Αμερικής να αποτελεί αυτή τη στιγμή οτι ποιο ριζοσπαστικό και προοδευτικό στοιχείο υπάρχει στο κόσμο.
xipolitos

Μέλος από: 20 Ιουν 2005
Περιοχή: cheezetown
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 22 Ιουν 2005 19:46    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Τι να πω εγω είδα την ταινία και βαρέθηκα..(και δεν είμαι των Χολυγουντιανων ταινιών) ναι οκ είχε προτότυπο σενάριο αλλά δε μ αρεσε καθόλου.....
Ευρωπαϊκος κινηματογράφος και πάλι
ledraweb
Honorary Member

Μέλος από: 13 Νοε 2004
Περιοχή: Λευκωσία
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 22 Ιουν 2005 20:23    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγώ έφυγα πρίν το τέλος...

janas

ΜήνυμαΣτις: 22 Ιουν 2005 21:40    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Παιδιά αυτά είναι γούστα τι να κάνουμε. Εγώ την είδα ξετρελάθηκα και την ξαναείδα στο κινηματογράφο μετά από 1 μήνα. Αυτή όμως η ταινία δεν είναι για dvd. Χάνει την μαγεία της έτσι. Για μένα είναι με διαφορά η καλύτερη φετινή ταινία κάτι που άλλωστε φάνηκε στις χρυσές σφαίρες (τα αληθινά οσκαρ και οχι τα οσκαρ blockbaster της ακαδημίας) και στην βράβευση της από την ένωση αμερικανών ηθοποιών.
Αντιλαμβάνομαι γιατί μπορεί να κουράζει αυτή η ταινία λόγω ρυθμού και στυλ που είναι το ακριβώς αντίθετο με τα πρότυπα του Hollywood.
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [12 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Κινηματογράφος - Θέατρο
Τώρα είναι 21 Ιαν 2017 19:25 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites