freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

[Review] Tο φαινόμενο της πεταλούδας - The butterfly effect

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Κινηματογράφος - Θέατρο
Moderators:  Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [10 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: revieweffect Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
EneMe
Super Moderator

Μέλος από: 09 Ιουλ 2002
Βοηθήματα: 10
Νέα: 11

Περιοχή: Στα όρη, στα άγρια βουνά, μέσα στα κοσμικά χιόνια!
View users profile Visit posters website
blog deviantART twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 11 Απρ 2005 00:09    Θέμα: [Review] Tο φαινόμενο της πεταλούδας - The butterfly effect Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ο τίτλος είναι δανεισμένος από την «Θεωρία του Χάους» , σύμφωνα με την οποία το φτερούγισμα μιας πεταλούδας στην Κίνα, μπορεί να προκαλέσει έναν τυφώνα στην άλλη άκρη του κόσμου.

Ο φοιτητής Έβαν Τρέμπορν βρίσκει κάποια ημερολόγια που έγραφε από μικρός, τα οποία τον έβαζε να γράφει ο ψυχολόγος του για να αντιμετωπίσει τα τεράστια κενά μνήμης που είχε. Ανακαλύπτει πως διαβάζοντας τα μπορεί να γυρίσει πίσω στον χρόνο, στα κενά αυτά, να τα ζήσει και να τα αλλάξει. Αλλάζοντας τα γεγονότα του παρελθόντος ευελπιστεί να τροποποιήσει το παρόν. Όμως τα πράγματα δεν είναι τόσο εύκολα και θα αναγκαστεί να περάσει μέσα από δύσκολες κι οδυνηρές καταστάσεις.

Η ταινία πήρε κακές κριτικές. Ξαναζεσταμένο φαγητό και ένα από τα κλασσικά σενάρια για απώλεια μνήμης και παρόμοια θέματα.

Εμένα μπορώ να πω ότι μου άρεσε, αν και είναι λίγο δύσκολο να την παρακολουθήσεις μιας και δεν υπάρχει κάποια προφανής συνέχεια στην πλοκή. Ειδικά στο πρώτο μισό της ταινίας οι εναλλαγές μοιάζουν με αμοντάριστα πλάνα από άσχετες μεταξύ τους ταινίες.

Άσχετα με αυτά όμως, αρκετοί συμπαθησαν την ταινία...
Εγώ απλά δεν την βρίσκω τόσο αδιάφορη, όσο διάβασα σε διάφορες κριτικές. Θα δεχόμουν περισσότερο τον χαρακτηρισμό "αντισυμβατική" ταινία που όμως δεν κάνει την θεαματική διαφορά.

Η ταινία έχει κυκλοφορήσει με αρκετά εναλλακτικά τέλη. Αυτά που ξέρω εγώ είναι δύο (ένα το είδε ένας φίλος σε βιντεοκασσέτα κι ένα που είδα εγώ στο dvd).

http://www.imdb.com/title/tt0289879/

Μέλος από: 23 Απρ 2004

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Απρ 2005 11:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Είναι πολύ καλή ταινία! Αναφέρεται στα παράλληλα σύμπαντα! Διαφωνώ για τις εναλλαγες σαν αμοντάριστα πλάνα που είπες γιατί έχουν σωστή λογική.
Οι αποφάσεις και οι επιλογές που κάνουμε κάθε μέρα καθορίζουν το μέλλον μας! Τι θα γινόταν αν σε ένα συγκεκριμένο ζήτημα παίρναμε διαφορετική απόφαση ή επιλέγαμε να πράξουμε αλλιώς? Σε ένα άλλο παράλληλο σύμπαν τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά?!
megamak

Μέλος από: 13 Ιαν 2005
Νέα: 1

Περιοχή: Πάτρα, Μέγαρα
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Απρ 2005 11:35    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μα αυτό είναι και το ωραίο της ταινίας EneMe!! Ότι ενώ στην αρχή αυτές οι σκηνές μοιάζουν να μην έχουν καμία σχέση μεταξύ τους, σταδιακά καταλαβαίνεις ότι όλα αυτά συνδέονται με έναν περίεργο τρόπο, τον οποίο καθορίζει ο πρωταγωνιστής... Και επίσης μ’αρέσει πολύ στην ταινία που ενώ προσπαθεί τόσα διαφορετικά πράγματα, προκειμένου να είναι καλά με τη κοπέλα του, τη μητέρα του και γενικά όλο το περιβάλλον του, τελικά καταλαβαίνει ότι το φαινόμενο της πεταλούδας τον ακολουθεί παντού... Με αποτέλεσμα να κάνει αυτό που κάνει στο τέλος!! Για μένα πάντως είναι μία από τις καλύτερες ταινίες που έχω δει!!
EneMe
Super Moderator

Μέλος από: 09 Ιουλ 2002
Βοηθήματα: 10
Νέα: 11

Περιοχή: Στα όρη, στα άγρια βουνά, μέσα στα κοσμικά χιόνια!
blog deviantART twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 14 Απρ 2005 18:30    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Nαι, συμφωνώ, στην αρχή τα χάνεις με τις ασυνέχειες, αλλά μετά καταλαβαίνεις τί γίνεται!

Μέλος από: 11 Νοε 2004

View users profile
blog cv facebook sync twitter friendfeed 
del.icio.us skype 
ΜήνυμαΣτις: 14 Απρ 2005 23:49    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αφού Megamak είναι από τις καλύτερες ταινίες σου δες το Run Lola Run την θεωρώ μια από τις καλύτερες αυτού του είδους.

Μέλος από: 19 Απρ 2005
Περιοχή: Αθήνα
ΜήνυμαΣτις: 30 Απρ 2005 01:07    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το καλυτερο που εχει βγει σε αυτο το ειδος κατα την γνωμη μου ειναι το "Donnie Darko". Eνα συναμα δυσκολο αλλα υπεροχο εργο ακολουθουμενο απο ενα οψιμο μυθο...

Τωρα για το "Butterfly Effect" που συζηταμε μου φανηκε πολυ μετρια και η ερμηνεια του πρωταγονιστη αθλια. Δεν ειχε ψυχη.

Μέλος από: 18 Μαρ 2005
Περιοχή: Thessaloniki
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 19 Μαη 2005 12:22    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Emena mou arese para poly i tainia!!!!!!!!
Kai pistew oti mia xara epaize o Prwtagwnistis!!!!!!!!

Μέλος από: 04 Ιουλ 2005
Περιοχή: iraklio
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 04 Ιουλ 2005 19:35    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

foveri tainia....ta eixe ola pisteyw...
dimitroula

Μέλος από: 08 Σεπ 2005
Περιοχή: Αργυρούπολη
View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 10 Σεπ 2005 15:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Κι εμένα μου άρεσε πάρα πολύ...Μου κέντρισε το ενδιαφέρον που ότι κι έκανε άλλαζε το μέλλον το δικό του αλλά και των άλλων!Άλλωστε και σε εμάς γένεται αυτό...αφού οι πράξεις μας καθορίζουν το μέλλον μας κ κατά συνέπεια επηρεάζουν και τους άλλους!Σωστα;

Μέλος από: 23 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 35
Νέα: 2
Templates: 3

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 10 Σεπ 2005 18:50    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Θα διαφωνήσω με το Τρέξε Λόλα Τρέξε, η οποία είναι από
τις αγαπημένες μου ταινίες όμως καμία σχέση δεν έχει με
το φαινόμενο της πεταλούδας. Η μεν είναι μία διανοητική
απαισιόδοξη διαδικασία της ανασφάλειας δύο ερωτευμένων
ενώ η δε, αναφέρεται ξεκάθαρα στις επιπλοκές των ενεργειών
μας. Απλά το θέμα είναι πως η τιανία είναι πολύ βολική ού-
των ώστε να μας παρουσιάσει ένα και καλά κράππυ-χάπυ
εντ. Αυτό δεν μ' άρεσε καθώς και η άγνοια που σε κρα-
τούσε κατά τα "μπλακ-άουτς" του πρωταγωνιστή.
Όπως και νά 'χει είναι μία μέτρια ταινία.

Δείτε το Memento για να καταλάβετε τι θα πει μια ταινία
σε πραγματικά πλαίσια, με καλοδουλεμένο σενάριο!
Απλά, πανέξυπνο το κατόρθωμα του Κρίστοφερ Νόλαν.
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [10 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Κινηματογράφος - Θέατρο
Τώρα είναι 25 Μαρ 2017 23:35 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites