freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Αγάπα με αν Τολμάς-Jeux d'Enfants(Love me if you dare)

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Κινηματογράφος - Θέατρο
Moderators:  Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [12 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: love Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
Cozzamara

Μέλος από: 25 Μαρ 2005
Περιοχή: Γλαροπιτάδικο
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 19 Μαη 2005 22:23    Θέμα: Αγάπα με αν Τολμάς-Jeux d'Enfants(Love me if you dare) Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δες τη, πριν διαβάσεις

Γροθιά στο στομάχι,κλωτσιά στ'αρ****α,αυτοκαταστροφική αγάπη η το τετριμμένο "εκτιμάς αληθινά κάτι, μόνο όταν το χάσεις";
Όλα αυτά μαζί, νομίζω.
Συνολικά,γενικά και συμψηφισμένα όχι καλύτερη ταινία απο την π.χ."αιώνια λιακάδα ενός καθαρού μυαλού".
Όμως, 4 σεκάνς και κάποια σκόρπια στιγμιότυπα(toujours la discipline!) δικαιώνουν το πείσμα όσων επιμένουν να βλέπουν σινεμά,
προσμένοντας κάθε φορά έστω 2 λεπτά αλήθειας μέσα σε ατελείωτες ώρες σαβούρας,βιντεοκλίπ και ασυναρτησίας του καθενός "δημιουργού".
Και ευτυχώς, ο φίλος μας σκηνοθέτης Yann Samuell έχει αρκετές αληθινές στιγμές.

1)H σεκάνς στο δρόμο,

2)Η σεκάνς στη στάση του λεωφορείου,

- Tu m'attendras?
- C'est un gage?
- Non.
- Tu venras bien, alors.

3)Στο εστιατόριο,

Θα είσαι μάρτυρας στον γάμο μου...

4)Φινάλε
Tην πρώτη φορά δεν μου κάθησε καλά.Μετά απο καμιά 10αριά φορές που το ξαναείδα-και το ξανασκέφτηκα, παραλίγο να μου ξεκολλήσει η καρδιά,το συκώτι και ο δεξιός πνεύμονας.

Pour gagner ce jeu,
il faut une jolie boite,
une jolie copine.
Et le reste, on s'en fout...

La vie en rose

Και για το τέλος, το soundtrack,
λιώνει και τα πιο σκληρά μέταλλα.

*Για εγγυημένα εγκαύματα 3ου βαθμού προτείνονται επίσης:
"Σινεμά ο παράδεισος","Il postino","Η ζωή είναι ωραία","Μagnolia".*

Επιφυλάσσομαι για το "big fish", γιατί δεν το έχω δεί ακόμα.

και τα σιροπιαστά
Cozzamara

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 22 Μαη 2005 20:46    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλά,κανείς δεν την έχει δεί;
Τόσο ξυλάνθρωποι έχουμε γίνει;

και τα σιροπιαστά
Cha0s
SysAdmin

Μέλος από: 28 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 2
Νέα: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 22 Μαη 2005 21:24    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

!!

Χθες μου την ανέφερε την ταινία η κοπέλα μου και μου φάνηκε περίεργο που έχει αυτολεξή μετάφραση του Αγγλικού τίτλου

Είναι στο πρόγραμμα να την δω

Μέλος από: 29 Δεκ 2000
Περιοχή: Στο ηρωικό Τριπιτσούνι
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 22 Μαη 2005 23:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Θυμάμαι ενα βράδυ, η ώρα ήταν αρκετά περασμένη και το κινητό μου επέμενε να χτυπάει... Το σηκώνω, και ακούω εναν φίλο μου που με αποκαλεί "μούσα του" να μου λέει "Μούσα, είδα μια ταινία σοκ για την αγάπη, ΠΡΕΠΕΙ να την δεις" "Καλά Χαρούλη, θα την δω, μου την λες αύριο" του απαντώ... "Όχι όχι, ξύπνα, πρέπει να το συζητήσω με κάποιον". Έφτιαξα καφέ και τον άκουγα να μου μιλάει για την ταινία και πόσο τον άγγιξε. Για πόσα του θύμισε, για τα λάθη που έκανε, για λάθη που έκανα, για το πόσο σκληρή μπορεί να είναι η ζωή με κάποιον...

Μετά απο μια βδομάδα συνεχών τηλεφωνημάτων, αποφάσισα να την δω. Παιδιά, η ταινία είναι υπέροχη. Δεν χρειάζεται να είσαι αρκετά ρομαντικός για να σε αγγίξει, φτάνει να είσαι άνθρωπος...
janas

Μέλος από: 19 Οκτ 2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 23 Μαη 2005 10:13    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εμ, είναι αυτή με τους 2 φίλους που μεγαλώνουν μαζί και κατόπιν γίνονται ζευγάρι και .... ??????
nerissa

Μέλος από: 25 Ιουλ 2004
Περιοχή: Διάστημα!
View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 24 Μαη 2005 19:56    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Κι εμένα η ταινία μου άρεσε..Μου άρεσαν πολύ οι μεταξύ τους κόντρες , αλλά κομματάκι μαζοχιστικό βρε παιδί μου...!
Cozzamara

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 25 Μαη 2005 21:45    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εδώ ταιριάζουν ακριβώς οι στίχοι:
δεν υπάρχουν νόμοι και κλεισμένοι δρόμοι όσο θά'μαστε μαζί
είμαστε διαβάτες έξω απο τους χάρτες, ίσως κι έξω απ'τη ζωή...

Σε 2 ταινίες έχω συγκινηθεί(Σινεμά ο παράδεισος,λίστα Σίντλερ).
Η 3η φορά, σ'αυτή την ταινία λίγο πριν τους σκεπάσει το τσιμέντο, ο πρωταγωνιστής της λέει κάτι, κι εκείνη παίρνει μια έκφραση απαντώντας.Σπάνια στιγμή.Πραγματικά, βλέποντάς το -συγχωρέστε μου τη φράση(πέφτω χαμηλά για ν'αναδείξω το σπουδαίο )- έμεινα μαλάκας, πολύ μαλάκας.
Αν και είμαι πολύ κακόψυχος, η συγκεκριμένη σκηνή μου έστυψε την καρδιά.

και τα σιροπιαστά
Nightcrawler

Μέλος από: 03 Ιουλ 2005
Περιοχή: Somewhere you never went before
ΜήνυμαΣτις: 23 Ιουλ 2005 12:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εμένα γιατι δεν μου άρεσε ?? τοσο αναίσθητος είμαι?
kass

Μέλος από: 29 Αυγ 2001
Περιοχή: Athens
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 18 Ιαν 2006 00:26    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Και εγώ την είδα πρίν λίγο την ταινία αυτή! Ήταν παράξενη, πρωτότυπη! Μου έχει αφήσει μια "διαφορετική" αίσθηση! Όντως είναι το κάτι "άλλο"! Εμένα μου έφυγε η καρδιά σε εκείνη την σκηνή που νομίζει η άλλη οτι την θέλει στο γάμο του για την νύφη, και μετά ανακάλυπτει οτι την θέλει για την κουμπάρα! Πάντως θα στοιχημάτιζα οτι δεν θα άρεσει σε άνδρες!
xultimatex
Honorary Member

Μέλος από: 26 Ιουλ 2003
Περιοχή: Ξάνθη
View users profile
facebook 
ΜήνυμαΣτις: 18 Ιαν 2006 15:59    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εμάς μας την έβαλε η καθηγήτρια γαλλικών να τη δούμε. Αν και δεν κατάλαβα και πολλά με το χάος που επικρατούσε μέσα στην τάξη, μου άρεσε αρκετα.

Μέλος από: 23 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 35
Νέα: 2
Templates: 3

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
ΜήνυμαΣτις: 18 Ιαν 2006 16:38    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Απαίσια. Απαράδεκτη.
Και θα προσθέσω κάτι που δεν λέω συχνά για ταινίες:
Χειρότερο ΚΑΙ ΑΠ' ΤΟ AMELIE!
Τσούξανε τα ματιά μου πάλι!
Την θυμήθηκα που την είδα και εκνευρίστηκα!
YTC

Μέλος από: 12 Μαη 2003
Περιοχή: Brussels / Athens
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 18 Ιαν 2006 19:30    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Την είδα μέσα στα Χριστούγεννα...
Εμένα μου άρεσε πολύ, πολύ ξεχωριστή!

Personal site online again!

latest work: MC Nme website
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [12 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Κινηματογράφος - Θέατρο
Τώρα είναι 26 Μαρ 2017 15:01 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites