freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Γιατι με γουσταρουν τοσο τα bot?

Forum index » Internet Marketing και Διαφήμιση » Διαφήμιση & Προώθηση Ιστοσελίδων » Ανταλλαγή διαφήμισης, συνεργασίες
Moderators:  Super-Moderators, WebDev Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 2 από 3 [44 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: bot Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
Nestor

Μέλος από: 08 Ιαν 2003
Περιοχή: Γερμανία
View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 04 Ιουν 2005 09:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

....
kai meta tin akrws epaggelmatiki kai ousiwdi topothetisi tou KGB prohorisame oloi mazi ena akomi vima se aftin tin anazitisis mas ston hwro tou internet marketing!
H mipws perimenes na sholiasw tin ... topothetisi sou???!!!
Tha se paradehomoun(an vevaia .. goustareis kati tetoio), an prospathouses na dwseis mia apantisi sto erwtima tou filou mas.
Na tou eleges gia paradeigma, na koitaksei tin IP tou robot sta logfiles tou!
Ta robotakia hrisimopoioun sygkekrimenes IPs, an kai ohi pantote tin idia...

Filika
Nestor
KGP
Honorary Member

Μέλος από: 18 Ιουλ 2002
Περιοχή: Mr Wonderful
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 04 Ιουν 2005 18:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dont judge anyone before walking in his/her shoes .

schetika me ta robotakia pou chrisimopioun standard IPs kane mia lista apo autes.

ksereis oti teleutea eiparchei megali sizitisi gia kinezous pou tin "eidan google" kai archizoun kai kanoun "c(l)opy paste" content -oti tous katsei-.

anyway den ksero tin selida tou filou, aples erotiseis ekana, -den kano topothetiseis na diavazeis tin ipografi mou kalitera, eiparchei gia auto ton logo-

kai oute kano epaggelmatikes topothetiseis -unless otherwise stated- gia autes sinithos plironomai an den tis kano as a gesture of good will.

elpizo na ksekatharisa tin thesi mou.

kai den einai KGB einai KGP -opote elpizo na epiases kai tin apantisi pou elaves-

Mut3

Μέλος από: 03 Σεπ 2004

View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 04 Ιουν 2005 18:16    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
Na tou eleges gia paradeigma, na koitaksei tin IP tou robot sta logfiles tou!
Ta robotakia hrisimopoioun sygkekrimenes IPs, an kai ohi pantote tin idia...

Δεν θα καταλαβω κατι ετσι, εξαλλου τα stats βλεπουν το IP και αν το ξερουν μετα εμφανιζουν googlebot/msnbot etc.

Τελοςπαντων, δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα γιατι ερχονται καθημερινα, καλα κανουν και ερχονται, αν εκανε και το google τοσο crawl οσο το msn θα ηταν πολυ ωραια. To yahoo εχω να δω μηνες...
KGP
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 04 Ιουν 2005 18:24    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

me ta search queries pos ta pas? egine auksisi episkepseon?

Figaro
Honorary Member

Μέλος από: 08 Φεβ 2004
Βοηθήματα: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 04 Ιουν 2005 22:10    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Katarxin pws perimeneis na mpoun ta bots sti selida sou apo ti stigmi pou exeis mono 5-6 in bound links (ta 3-4 apo afta einai apo to freestuff.gr) pros to site sou ? Gia indexing kai kales theseis mi perimeneis kai pola, exeis ipervolika liges selides kai katholou links pros esena.
Mut3

ΜήνυμαΣτις: 05 Ιουν 2005 01:32    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Figaro, μου φαινεται οτι δεν ξερεις για τι ακριβως μιλας, χωρις παρεξηγηση. Τα bot ερχονται στην σελιδα, αν παρατηρησες η ερωτηση μου ηταν γιατι ερχονται καθε μερα. Ενα προβλημα ειναι οτι προσφατα αλλαξα απο (index.php?page=whatever) σε whatever.php και δεν τα εχει κανει ακομα index ολα.
Οι σελιδες δεν ειναι πολλες οντως, καπου στις 30 μονο, αλλα υπαρχει και το blog που στο επομενο deep crawl του googlebot θα δωσει μπολικες σελιδες.

Οσο για καλες θεσεις στα SERPS, δεν νομιζω να γινει κατι καθως υπαρχει υπερβολικος ανταγονισμος ηδη σε αυτην τη θεματολογια. Απο search queries σχεδον τιποτα αντε το πολυ 5 το μηνα μεχρι τωρα. Γενικα δεν προσπαθω να κανω SEO σε αυτην τη σελιδα, δεν αξιζει τον κοπο κατα την γνωμη μου.
KGP
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 05 Ιουν 2005 04:42    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

re si mporeis na ksechoriseis pies selides "evlepe" to bot...tis ellinikes or tis agglikes?

giati echo tin ipopsia auti pou sou anefera.... tha mou kanei tromeri entiposi na einai oi ellinikes

tora teleutea oi clopy pasters echoun orgosei to internet -chirotera apo to google- ...... kai ipopsiazomai oti se "echei valei sto mati " (den pezei rolo i IP....eiparchei tropos)

sinechizete akoma?

Figaro
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 05 Ιουν 2005 11:31    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
Figaro, μου φαινεται οτι δεν ξερεις για τι ακριβως μιλας, χωρις παρεξηγηση. Τα bot ερχονται στην σελιδα, αν παρατηρησες η ερωτηση μου ηταν γιατι ερχονται καθε μερα.

παράθεση:
Τελοςπαντων, δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα γιατι ερχονται καθημερινα

Isws de to diatipwsa swsta...
Erxonte kathe mera epidi kanoun crawl poli sixna megalitera site pou tixenei na exeis ta 2 IBLs sou ( sto freestuff kai sto talkgold.com ) kai opws ksereis ta bot akolouthoun to kathe link pou "vlepoun" se mia selida (arkei na min einai se java h flash).
Ola ta site pou exoun kapio link se alla megalitera ginonte crawled kathimerina.

παράθεση:

Οσο για καλες θεσεις στα SERPS, δεν νομιζω να γινει κατι καθως υπαρχει υπερβολικος ανταγονισμος ηδη σε αυτην τη θεματολογια.

Panta mporei na ginei kati gia na kerdiseis kales theseis.
Exw dei site pou mesa se 2 mines me SEO kai merika links eftase sti prwti selida gia keywords pou exoun gyrw sta 20.000.000 apotelesmata.
Apo oso proseksa esi den exeis toso megalo antagwnismo.
KGP
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 05 Ιουν 2005 18:33    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

o figaro echei dikio....apolita dikio

Mut3

ΜήνυμαΣτις: 06 Ιουν 2005 01:33    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Και εγω δεν διατυπωσα καλα το "δεν ξερεις για τι μιλας", αλλο εννοουσα. Τελοσπαντων, thanks για την πληροφορια: "Ola ta site pou exoun kapio link se alla megalitera ginonte crawled kathimerina.", δεν ηξερα οτι γινεται αυτο.
παράθεση:

(arkei na min einai se java h flash)

Επισης και το σχετικα καινουριο rel="nofollow".

παράθεση:
Panta mporei na ginei kati gia na kerdiseis kales theseis.
Exw dei site pou mesa se 2 mines me SEO kai merika links eftase sti prwti selida gia keywords pou exoun gyrw sta 20.000.000 apotelesmata.
Apo oso proseksa esi den exeis toso megalo antagwnismo.

Μαλλον εχεις δικιο, ισως αξιζει να το προσπαθησω με αυτα τα λιγα που ξερω. Εχω ηδη μια μικρη λιστα με site που θελω να ανταλλαξω λινκ, επισης κοιταξα και για αγορα λινκ αλλα οτι εχω βρει μεχρι τωρα μου πεφτει λιγο ακριβο. Απο textlinkbrokers.com θελουν $1250 τον μηνα για 25 λινκ PR2-PR4, αν εχετε τιποτα καλο υποψην πειτε μου.

Εκτος απο λινκ, υπαρχει καμια αλλη καλη ιδεα?
Figaro
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 06 Ιουν 2005 10:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

1250$ / mhna einai iper pola lefta gia merika link.
Kalitera kaneis register monos to site sou se oso perisotera directories mporeis.

Merikoi agorazoun kamia 20aria domains vazoun merika keimena megala wste na kanoun 4-5 selides sto kathe domain (ta domain names pou tha pareis kita na exoun ta keywords pou se endiaferoun) kai meta apo afta ta 20 vazeis link pros to site sou.

παράθεση:
Εκτος απο λινκ, υπαρχει καμια αλλη καλη ιδεα?

Ta links einai ta pio simantika.
KGP
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 06 Ιουν 2005 10:54    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

figaro mou fenete prepei na ascholithoume me farmes site link.....re si 1250 gia to tipota leei...

Figaro
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 06 Ιουν 2005 11:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Afto pou eipa pio panw den einai link farm, oute krifa links oute 200 se kathe selida.. 1-2 gia na kanei ti doulia tou mono.
KGP
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 06 Ιουν 2005 11:02    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

den enoousa re si to diko sou...alla auta ta rates me ta links -pou an den eise prosektikos einai tsampa lefta- echei paraginei.....kai i fasi einai oti poloi peftoun stin pagida

kai na peis oti echou otidipote value se schesi me time consumed gia na ginei oli i fasi....tipota

Michelle

Μέλος από: 13 Αυγ 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 18 Σεπ 2005 03:58    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγω βρε παιδιά δεν έχω πολλά bots απο το google αλλά έχω σχεδόν ΜΟΝΙΜΑ ενα msnbot μέσα και μια φορα είχαν έρθει τόσα bots του Yahoo που έμοιαζε με επιθεση DDos (ή όπως τη λενε)!!
google spider πάλι αρκετά σπάνια...

Γιατί αυτη η διαφορά??
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 2 από 3 [44 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Internet Marketing και Διαφήμιση » Διαφήμιση & Προώθηση Ιστοσελίδων » Ανταλλαγή διαφήμισης, συνεργασίες
Τώρα είναι 24 Μαρ 2017 17:50 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites