freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

ADSL για 15e τον μήνα, αλλά μόνο για φοιτητές...

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 2 [26 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: φοιτητέςadsl Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 478
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 22 Ιουν 2005 15:27    Θέμα: ADSL για 15e τον μήνα, αλλά μόνο για φοιτητές... Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μόνο 5 ευρώ το μήνα για ADSL πρόσβαση από τον ΟΤΕ για ταχύτητα 512/128Kbps από 35,90 ευρώ που είναι σήμερα

Εφάπαξ τέλος ενεργοποίησης μειωμένο κατά 50%

Χορηγία δωρεάν πρόσβασης ADSL 512/128Kbps για τον/την πρώτο/η που εισάγεται σε κάθε τμήμα ΑΕΙ και ΤΕΙ καθώς και τον/την πρώτο/η φοιτητή/τρια κάθε έτους

Με στόχο την ταχύτερη διείσδυση του Ιnternet και την ανάπτυξη της ευρυζωνικότητας στην Ελλάδα, ο ΟΤΕ ανακοινώνει σήμερα ειδική προσφορά για όλους τους φοιτητές πανελλαδικά, ανταποκρινόμενος στην ανάγκη της νέας γενιάς για φθηνό και γρήγορο Ιnternet.

Αναλυτικά, η ειδική προσφορά του ΟΤΕ για όλους τους προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές των ΑΕΙ και ΤΕΙ της χώρας, που θα ισχύει από τη νέα ακαδημαϊκή χρονιά, περιλαμβάνει:

5 ευρώ το μήνα για ADSL πρόσβαση από 35,90 ευρώ που είναι σήμερα για ταχύτητα 512/128Kbps

μείωση κατά 50% στο εφάπαξ τέλος ενεργοποίησης από το εκάστοτε ισχύον (δηλ. 17,50 ευρώ από 34,99 ευρώ που ισχύει σήμερα).

Οι παραπάνω τιμές είναι χωρίς ΦΠΑ. Η μηνιαία σύνδεση στο Internet μέσω οποιουδήποτε παρόχου Internet (ISP) θα προσφέρεται επίσης σε ειδική τιμή ώστε η ολοκληρωμένη υπηρεσία να μην ξεπερνάει τα 15 ευρώ το μήνα.

Η προσφορά αυτή ισχύει καθ’ όλη την κανονική διάρκεια των σπουδών για τους προπτυχιακούς φοιτητές, ενώ για τους μεταπτυχιακούς ισχύει για 2 χρόνια από την έναρξη του μεταπτυχιακού κύκλου σπουδών ή μέχρι την λήξη του. Η φοιτητική ιδιότητα και η διάρκεια των σπουδών θα πιστοποιείται με σχετική βεβαίωση που εκδίδει η γραμματεία κάθε τμήματος.

Οι φοιτητές, οι οποίοι χρειάζεται να έχουν σταθερή τηλεφωνική γραμμή στο όνομά τους, δικαιούνται την ειδική προσφορά για πρόσβαση ADSL εντός του νομού στον οποίο έχει έδρα η Σχολή που είναι εγγεγραμμένοι.

Χορηγία στον/στην πρώτο/η φοιτητή/τρια κάθε τμήματος

Η χορηγία για τους φοιτητές αφορά στη δωρεάν πρόσβαση ADSL 512/128Kbps από τον ΟΤΕ για τον/την πρώτο/η που εισάγεται σε κάθε τμήμα ΑΕΙ και ΤΕΙ καθώς και τον/την πρώτο/η φοιτητή/τρια κάθε έτους κάθε τμήματος για τον επόμενο χρόνο (καθ’ υπόδειξιν της σχολής). Με την πρωτοβουλία αυτή ο ΟΤΕ επιβραβεύει τις προσπάθειες των νέων για εισαγωγή στα ΑΕΙ και ΤΕΙ αλλά και την εξαιρετική τους πορεία κατά τη διάρκεια των σπουδών τους.

id12586
στις καρδιές μας

Μέλος από: 23 Ιουν 2003
Βοηθήματα: 6
Νέα: 1

Περιοχή: Far away
View users profile
blog deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 22 Ιουν 2005 15:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δηλαδή αν η τηλεφωνική γραμμή είναι στο όνομα της μητέρας μου, δεν την δικαιούμαι την έκπτωση??
|(Τηρώ τις άλλες προϋποθέσεις)|

Honorary Member

Μέλος από: 20 Δεκ 2002
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: κλειστή λόγω έργων
View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 22 Ιουν 2005 17:32    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Den nomizo na exeis provlima an h syndesh ginei sto onoma sou.

Μέλος από: 23 Ιουν 2001
Βοηθήματα: 4
Νέα: 4

Περιοχή: Φωτονερόπετρα
ΜήνυμαΣτις: 22 Ιουν 2005 18:12    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δηλαδή εγώ που κάνω μεταπτυχιακό και ήδη έχω σύνδεση ωφελούμαι; Έχω ήδη adsl 512 με παροχέα την tellas. Και αν μειωθεί η τιμή της γραμμής, πρέπει να επικοινωνήσω και με την tellas για να μου κόψει τα δικά της;

KGP
Honorary Member

Μέλος από: 18 Ιουλ 2002
Περιοχή: Mr Wonderful
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 22 Ιουν 2005 19:30    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

hmmm kati mou leei oti tha psakso gia gnostous stin gramatia kanenos panepistimiou.....btw veveoseis apo idiotika university ginontai dekta? kserei kaneis?

Serpatinas

Νέα: 2

Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Γιάννενα - Καρπενήσι
View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 23 Ιουν 2005 01:27    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το θέμα είναι εμείς που έχουμε ήδη DSL μπορούμε να κάνουμε αλλά "προγράμματος" ή θα κάνουμε διακοπή και δημιουργία νέας?

Επίσης η παροχή της σύνδεσης από τους provider θα συνοδεύεται με περιορισμό 5 GB με λίγα λόγια δώρο άδωρον.

Τουλάχιστον θα γλιτώσουμε τα λεφτά για την γραμμή από τον ΟΤΕ (λογικά θα επενδυθούν στην διαφορά τιμής 384 με 512 )

Μέλος από: 23 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 35
Templates: 3

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
ΜήνυμαΣτις: 23 Ιουν 2005 01:35    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

id12586: Σ' αυτήν την περίπτωση (στην οποία ανήκω
κι εγώ) κάνεις μία μεταφορά στο όνομά σου για να
μην έχεις πρόβλημα. Ίσως, βέβαια, και να μην είναι
απαραίτητο όταν είναι στους γονείς. Θα ρωτήσω και
θα σε ενημερώσω....

Παναγιώτη: Λογικά ναι. Αν μέχρι του χρόνου θα είσαι
στον 2ο χρόνο μεταπτυχιακών σπουδών, λογικά θα
μπορείς να επωφεληθείς.

KGP: Λογικά όχι. Το δελτίο τύπου του ΟΤΕ που μας
παρέθεσε ο Γιάννης, λέει κατηγορηματικά για ΑΕΙ και
ΤΕΙ. Άρα κάθε άλλη περίπτωση, εξαιρείται.

Όλα αυτά τα απάντησα με "λογικά". Αλλά επειδή η χώ-
ρα μας δεν φημίζεται για την σωφροσύνη της, μπορεί-
τε κάλλιστα να αγνοήσετε όλα αυτά που έγραψα!!!!
fmayakos
Honorary Member

Μέλος από: 23 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 35
Templates: 3

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
ΜήνυμαΣτις: 23 Ιουν 2005 01:38    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Serpantinas:
χωρίς να είναι βέβαιο, νομίζω πως η σύνδεση που θα
παρέχεται στους φοιτητές, θα είναι χωρίς ογκοχρέωση
και χρονοχρέωση... αλλά αυτά είναι φήμες.
θα χρειαστεί μάλλον να περιμένουμε λίγο ακόμη για
να μάθουμε...
KGP
Honorary Member

Περιοχή: Mr Wonderful
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 23 Ιουν 2005 04:47    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ta panepistimia ta idiotika einai AEI opos ta lete edo pera

id12586
στις καρδιές μας

Μέλος από: 23 Ιουν 2003
Βοηθήματα: 6
Νέα: 1

Περιοχή: Far away
View users profile
blog deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 23 Ιουν 2005 11:34    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Thanks,

Mike and fmayakos!

Super Moderator

Μέλος από: 17 Ιαν 2004
Νέα: 3

Περιοχή: σ'άλλη διάσταση
flickr facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 23 Ιουν 2005 19:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ενδιαφέρον... Αρκεί να μην έχει ογκοχρέωση, γιατί απότι διάβαζα οι ISP θέλαν να είναι με ογκοχρέωση.

Μέλος από: 14 Ιουν 2005
Περιοχή: Π. Φάληρο
ΜήνυμαΣτις: 24 Ιουν 2005 01:16    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγώ άκουσα από ένα φίλο ότι θα έχει κάποια ογκοχρέωση εφόσον ξεπεράσεις τα 5GB (μπορεί και Gb) bandwidth. Δεν ξέρω αν αληθεύει ή αν είναι τελικό.
Πάντως είναι φοβερό το 15€ αν είναι όντως μόνο του. Απο εκεί και πέρα θα δείξει...
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 478
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 24 Ιουν 2005 13:04    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγώ σκέφτομαι να γυρίσω στα θρανία...

EneMe
Super Moderator

Μέλος από: 09 Ιουλ 2002
Βοηθήματα: 10
Νέα: 11

Περιοχή: Στα όρη, στα άγρια βουνά, μέσα στα κοσμικά χιόνια!
blog deviantART twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 24 Ιουν 2005 23:59    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Eγώ τώρα που θα είμαι Α' πτυχίο δεν το δικαιούμαι, ε;

Μέλος από: 14 Ιουν 2005
Περιοχή: Π. Φάληρο
ΜήνυμαΣτις: 25 Ιουν 2005 01:41    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πάντως πρέπει να σκεφτούμε ότι η σύνδεση δε θα είναι στρωμένη με... ροδοπέταλα! Αν αναλογιστούμε ότι οι χρήστες που πληρώνουν σήμερα 60+ € για τη σύνδεσής τους (στα 512) και δυσκολεύονται να τα πιάσουν (λόγω κακής ποιότητας του δικτύου και χαμηλού συνολικού όγκου) τότε πόσο μάλλον στην προσφορά των φοιτητών. Δε θέλω να εκμηδενίσω τίποτα... απλά μια ανησυχία μου εκφράζω.

Πάντως, δεν ξέρουμε και τι γίνεται με το static η dynamic ip, αν και προφανώς το δεύτερο θα μας δώσουν (σιγά μη μας δώσουν την πολυτέλεια του static). Βέβαια από την άλλη το dynamic είναι καλύτερο από πλευρά ασφάλειας για όσους δεν ξέρουν να προστατεύουν τον υπολογιστή τους...
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 2 [26 Μηνύματα] Σελίδα:  1, 2 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Open Day από τη Microsoft Ελλάς: Μια ημέρα αφιερωμένη σε φοιτητές και απόφοιτους 0 cordis 05 Νοε 2016 21:09
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 19 Ιαν 2017 06:34 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites