freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Σχετικά με τους ελληνικούς χαρακτήρες στα domains

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 3 από 4 [54 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: domains Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
stavroula

Μέλος από: 02 Μαρ 2001
Περιοχή: athens
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Ιουλ 2005 16:57    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εμένα μου φαίνεται μεγάλη βλακεία να γράφω το www. (στα αγγλικά ) να τα αλλάζω στα ελληνικά, να γράφω το domain - να το ξαναλλάζω στα αγγλικά - και να γράφω την κατάληξη . Πόσες φορές γράφω το url στα ελληνικά και τσαντίζομαι που χάνω αυτό το ελάχιστο χρόνο για να το διορθώσω.
Και καλά έγω που αυτό κάνω όλη την ημέρα- σχεδόν- . Φαντάζομαι πραγματικά πόσο μεγάλη βλακεία θα είναι για τους λιγότερους εξικοιωμένους χρήστες που ούτε το alt shift δεν ξέρουν.

Μπά μην τρελαίνεστε . Μόδα είναι θα περάσει
MichalisS
Honorary Member

Μέλος από: 03 Ιαν 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Ιουλ 2005 17:48    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ε φυσικά υπάρχει πάντα και το Ctrl+Enter που βάζει μόνο του το www. και το .com!
blackhumor
Honorary Member

Μέλος από: 22 Ιουλ 2003
Περιοχή: Ελλάδα
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 14 Ιουλ 2005 20:19    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

MatrozoC ανέφερε:
Ε φυσικά υπάρχει πάντα και το Ctrl+Enter που βάζει μόνο του το www. και το .com!

Και αν σου πω ότι δεν το ήξερα!!! Πολύ πρακτικό.. Γιατί γενικά προτιμώ συντομεύσεις...

gvard
Honorary Member

Μέλος από: 16 Μαη 2002
Περιοχή: Τραχανοπλαγιά
View users profile Send email to user Visit posters website
facebook 
ΜήνυμαΣτις: 15 Ιουλ 2005 11:23    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

MatrozoC ανέφερε:

...να υπήρχε κάτι να έβαζε μόνο του το www. και το .gr που μας αφορά

MichalisS
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Ιουλ 2005 12:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ίσως να μπορείς να το "πειράξεις" από τα αρχεία του προγράμματος που χρησιμοποιάς, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Δεν το έψαξα ποτέ επειδή ποτέ δε μου φάνηκε χρήσιμο!
apostolouel

Μέλος από: 18 Ιουλ 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 18 Ιουλ 2005 11:02    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

καλημέρα!
Αυτό που λέτε για τη χρήση ενός domain για 2 χρόνια όντως δεν ισχύει - από 4/07 που βγάλανε το "καινούριο κοσκινάκι" (λέγε με Κανονισμό της ΕΕΤΤ) η ρύθμιση αυτή δεν υπάρχει μέσα!
Ξέρετ επίσης τί δεν υπάρχει μέσα; Η ευθύνη της θρυλικής ΕΕΤΤ για να "τα φτιάχνει" σε όσους διεκδικούν το ίδιο domain και ο ένας από αυτούς π.χ. το έχει και σαν εμπορικό όνομα για την εταιρεία του. Σου λέει "τράβα στα δικαστήρια να βρεις το δίκιο σου"...
Όσο για το νέο $#%@$# Κανονισμό, δείτε τον στο http://www.eett.gr/gr_pages/telec/Domainnames/kanonistika_keimena/FEK717_B_2005.pdf .

Κι όσο για τις απορίες σου lunarmedia
--> αν στον provider δηλώσεις πως θες το "καλος.gr" θα σε χρεώσουν μόνο γι' αυτό - Στην περίπτωση αυτή , αν θες να χρησιμοποιείς και το "καλός.gr", θα πληρώσεις ακόμα μια φορά για την ενεργοποίησή του (όρος του .GR Hostmaster είανι αυτός).

Αν πάλι πεις από την αρχή ότι θες το "καλός.gr", θα σε χρεώσουν πάλι μια φορά αλλά θα έχεις 2 domain κλεισμένα για πάρτι σου.

Και στις 2 περιπτώσεις κλείνεις το "κάλος.gr" ή το "κάλός.gr" , με την έννοια του ότι τα "αποσύρεις" από την αγορά για πάρτη σου και μόνο. Αν θες να τα χρησιμοποιήσεις, πρέπει να τα πληρώσεις ένα προς 1 ...
Αν κάποιος τώρα, ζητήσει να πάρει ένα από όλα αυτά (π.χ. το "κάλος.gr" που αναφέρεις), δεν θα μπορεί .

Πάμε πίσω λοιπόν στην περίπτωση που έχεις ζητήσει αρχικά στον provider το "καλός.gr" - θα σου τρέξουν DNS για να μπορείς να κρεμάσεις site εκεί (έτσι κι αλλιώς), κάτι που θα "εφαρμοστεί" αυτόματα και στο "καλος.gr".
Αν αποφασίσεις να ενεργοποιήσεις και τα "κάλος.gr" κλπ, το DNS θα εφαρμοστεία αυτόματα και σε αυτά.

Και για να μην κάνω την έξυπνη πολύ ...τα παραπάνω τα διάβασα - δεν τα ήξερα . Δες τα κι εσύ: http://www.forthnet.gr/media/Downloads/Datacenter_Services/GreekDom...agesGRDomains.pdf αλλά και http://www.forthnet.gr/media/Downloads/Datacenter_Services/GreekDom...ografaDomains.pdf

Άντε γεια χαρά!
eloy

Μέλος από: 21 Ιαν 2004

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 20 Ιουλ 2005 15:35    Θέμα: Re: Σχετικά με τους ελληνικούς χαρακτήρες στα domains Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cdhyper ανέφερε:
Έχω μία σκέψη να τη μοιραστώ μαζί σας. Σπεύδουν πολλοί να κατοχυρώσουν ονόματα με ελληνικούς χαρακτήρες. Τι θα τα κάνουν ακριβώς;

Να κανω και εγω μια ερωτηση θελω σε αυτο που διαβασα παραπανω: Τι εννοεις domain με ελληνικους χαρακτηρες; Π.χ. http://σακης.gr ? Δεν καταλαβα
manolism
Super Moderator

Μέλος από: 25 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 66
Νέα: 12
Templates: 1

Περιοχή: Wild West
View users profile
deviantART facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 20 Ιουλ 2005 15:48    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ναι αυτό είναι το θέμα της συζήτησης

Μέλος από: 29 Μαρ 2005
Βοηθήματα: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 24 Ιουλ 2005 01:46    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

egw kserw opoios plhrwnei pairnei!
To kata poso einai tropos ekfrashs to internet den diafwnei kaneis alla tha se peiraze na ekfrasteis sto eimaiOMORPHOS.gr anti sto eimaiOMORFOS.gr???
MichalisS
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 24 Ιουλ 2005 02:15    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Cmg__, δεν κατάλαβα, τι θέλεις να πεις; Εννοείς πως αν το "omorphos" δεν είναι διαθέσιμο μπορείς να πάρεις το "omorfos";
Cmg__

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 25 Ιουλ 2005 01:38    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Οχι, θέλω να πώ πως το όνομα του domain σε μη εμπορικά sites δεν είναι και τόσο vitally important, ειμαι της άποψης οτί αν θελεις να εκφράσεις κάτι στο internet ειναι πλέον πανεύκολο!
Όσο για τα εμπορικά sites, δεν παιζει να μην υπάρχουν ιδέες για domains. Εκτός απο τις πολύ πολύ βασικές λέξεις δεν νομίζω πως είναι πια τα παντα καπαρωμένα και εκμεταλευόμενα!!!
cdhyper
Literature Moderator

Μέλος από: 23 Ιουν 2001
Βοηθήματα: 4
Νέα: 4

Περιοχή: Φωτονερόπετρα
ΜήνυμαΣτις: 25 Ιουλ 2005 02:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αυτό που λες Cmg__ δε νομίζω να δικαιολογεί το γεγονός κάποιος να δεσμεύει 50 ονόματα φήμης και να τα βάζει στο ντουλάπι του, χωρίς να έχει ανοίξει pc ποτέ στη ζωή του.

Cmg__

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 26 Ιουλ 2005 01:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ασχετά με την γνώμη την δική μου και την δική σου (που συμπίπτει στην προκειμένη περίπτωση στο ότι είναι λάθος) δεν βλέπω κάτι το άδικο απο την στιγμή που δεν είναι παράνομο.Δηλαδή μπορεί αυτός ο άσχετος με το pc να το δεί σαν μορφή επιχείρησης. Πώς να του το απαγορέψεις? Αυτός δίνει λευτά αυτός τα δικαιούται...

Με λίγα λόγια, αφού είναι νόμιμο (τουλάχιστον αυτήν την στιγμη) το μόνο που μπορεις να κάνεις για να το αποτρέψεις (που δεν ειναι τοσο εύκολο) είναι να διαμαρτηρηθείς (αν και πάλι ...)
cdhyper
Literature Moderator

Μέλος από: 23 Ιουν 2001
Βοηθήματα: 4
Νέα: 4

Περιοχή: Φωτονερόπετρα
ΜήνυμαΣτις: 26 Ιουλ 2005 02:41    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν κάνουμε νομική κουβέντα πιστεύω

cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 478
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 26 Ιουλ 2005 21:44    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πάντα το βλέπουμε από την μεριά της ηθικής.. you know..

Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 3 από 4 [54 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Τώρα είναι 21 Ιαν 2017 12:44 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites