freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Σχετικά με τους ελληνικούς χαρακτήρες στα domains

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 4 από 4 [54 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: domains Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4
ΑποστολέαςΜήνυμα
Cmg__

Μέλος από: 29 Μαρ 2005
Βοηθήματα: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 27 Ιουλ 2005 02:43    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

καθαρά ηθικά και δίκαια θα έπρεπε στον καθένα ,κατα την αποψή μου παντα, να αντιστοιχείται ένας αριθμός domain (και χώρου - άσχετο) , ίσως με κάποια ελαφρυντικά εάν πρόκειται για κοινοφελές έργο (πχ οπως είπατε πανεπηστημια κλπ), και να ελέγχεται πλήρως σε σχέση με την κινητικότητα και την χρήση του site του. Δλδ με λίγα λόγια , πανω κάτω συμπίπτουν οι απόψεις μας ΗΘΙΚΑ.

Αν περι ηθικού πρόκειται το θέμα, τότε μαλλον το πήρα απο λάθος σκοπιά.
lavelle

Μέλος από: 29 Ιουλ 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 04 Αυγ 2005 17:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Κατά τη γνώμη μου τα domains με ελληνικούς χαρακτήρες, αποφασίστηκε να ενεργοποιηθούν για κάποιους λόγους.

Ο κυριότερος εξ'αυτών είναι να αρχίσει να κινείται περισσότερο η αγορά του internet (μην ξεχνάμε, ουραγοί της Ευρωπαϊκής Ένωσης).

Αν δεχθούμε ότι αυτό είναι το σκεπτικό, τότε δεν μπορώ να το χαρακτηρίσω ως μέτρο ανάπτυξης της αγοράς internet αλλά ημίμετρο. Γιατί αν ήταν μέτρο, η ΕΕΤΤ θα έπρεπε να υποχρεώνει τον ιδιώτη ή την εταιρεία που κατοχύρωνει domain name (είτε με λατινικούς, είτε με ελληνικούς χαρακτήρες) μέσα σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα να ανεβάζει σε αυτό και το site του/της.

Σαφώς θα υπήρχαν λιγότερες κατοχύρωσεις, πράγμα που σημαίνει ότι θα ξεχώριζε η ήρα από το στάρι, αλλά έτσι θα γινόταν κι ένας σχετικός τζίρος στην συγκεκριμένη αγορά με τις λοιπές υπηρέσίες (φιλοξενία, σχεδιασμός).

Με τον ίδιο τρόπο επίσης θα σταματούσε το φαινόμενο, "κατοχυρώνω 50-60 domains για να τα έχω σε περίπτωση που μου τα ζητήσει πελάτης".

Κάτι απόψεις του στυλ "τα domain names πρέπει να θεωρούνται εθνική περιουσία", ζητώ συγγνώμη, αλλά τις θεωρώ ανεδαφικές.

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 486
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 04 Αυγ 2005 21:59    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

τα international domain names ενεργοποιήθηκαν για όλο τον κόσμο και όχι μόνο για την Ελλάδα. Τώρα και ο Ρώσος μπορεί να βάλει κυριλλικά και ο Κινέζος κινέζικα.

freds

Μέλος από: 24 Φεβ 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 05 Αυγ 2005 11:59    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Gvard είπε στις 8/7

παράθεση:
γ) Φυσικά dimsis μπορείς, ο browser σου μεταφράζει το όνομα σου σε punnycode μορφή. Αν κάνεις κλικ στο www.σελίδα.gr (και έχεις εγκαταστήσει το ανάλογο plugin στον IE, οι Mozilla/Firefox παίζουν ήδη) στην ουσία θα σε κάνει redirect στο www.xn--kxaeic4a9b.gr το οποίο είναι η punnycode μορφή του σελίδα.gr. Ο κινέζος δεν θα μπορεί να το πληκτρολογήσει αν δεν έχει ελληνικά αλλά θα μπορεί κανονικά να κάνει κλικ πάνω του.

Στον δικό μου browser (IE) γιατί παίζει η μορφή punnycode και όχι η κανονική του μορφή;
gvard
Honorary Member

Μέλος από: 16 Μαη 2002
Περιοχή: Τραχανοπλαγιά
View users profile Send email to user Visit posters website
facebook 
ΜήνυμαΣτις: 05 Αυγ 2005 18:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλησπέρα,

Αν ακολουθήσεις τις οδηγίες που αναφέρονται και εγκαταστήσεις το plugin τότε θα παίζει και η κανονική του μορφή.

freds

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Αυγ 2005 12:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Sorry που το ξανανοίγω. Αλλά που αναφέρονται αυτές οι οδηγίες; Διάβασα και ξαναδιάβασα ολόκληρο το θέμα αυτό αλλά δεν κατάφερα να βρω κάτι σχετικά με οδηγίες.
Άργησα να το δω λόγω καλοκαιριού και διακοπών.
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 486
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 15 Αυγ 2005 13:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

μπες εδώ και θα είσαι οκ..
http://www.idnnow.com/index.jsp

spookyb52

Μέλος από: 23 Ιαν 2002
Βοηθήματα: 26
Scripts: 5

Περιοχή: Lost in the mansion
ΜήνυμαΣτις: 15 Αυγ 2005 23:12    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εμένα σε IE μου βγάζει ότι δέν είναι δυνατή εμφάνιση της σελίδας. Αλλά στον opera που χρησιμοποιώ όλα έιναι εντάξει! #ωραίο#

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 16 Αυγ 2005 11:57    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Thanks Cordis
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 4 από 4 [54 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Τώρα είναι 24 Μαρ 2017 15:56 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites