Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

Σχετικά με τους ελληνικούς χαρακτήρες στα domains

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Cmg__

Δημοσίευση από Cmg__ » 27 Ιούλ 2005 03:43

καθαρά ηθικά και δίκαια θα έπρεπε στον καθένα ,κατα την αποψή μου παντα, να αντιστοιχείται ένας αριθμός domain (και χώρου - άσχετο) , ίσως με κάποια ελαφρυντικά εάν πρόκειται για κοινοφελές έργο (πχ οπως είπατε πανεπηστημια κλπ), και να ελέγχεται πλήρως σε σχέση με την κινητικότητα και την χρήση του site του. Δλδ με λίγα λόγια , πανω κάτω συμπίπτουν οι απόψεις μας ΗΘΙΚΑ.

Αν περι ηθικού πρόκειται το θέμα, τότε μαλλον το πήρα απο λάθος σκοπιά. :)

lavelle

Δημοσίευση από lavelle » 04 Αύγ 2005 18:39

Κατά τη γνώμη μου τα domains με ελληνικούς χαρακτήρες, αποφασίστηκε να ενεργοποιηθούν για κάποιους λόγους.

Ο κυριότερος εξ'αυτών είναι να αρχίσει να κινείται περισσότερο η αγορά του internet (μην ξεχνάμε, ουραγοί της Ευρωπαϊκής Ένωσης).

Αν δεχθούμε ότι αυτό είναι το σκεπτικό, τότε δεν μπορώ να το χαρακτηρίσω ως μέτρο ανάπτυξης της αγοράς internet αλλά ημίμετρο. Γιατί αν ήταν μέτρο, η ΕΕΤΤ θα έπρεπε να υποχρεώνει τον ιδιώτη ή την εταιρεία που κατοχύρωνει domain name (είτε με λατινικούς, είτε με ελληνικούς χαρακτήρες) μέσα σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα να ανεβάζει σε αυτό και το site του/της.

Σαφώς θα υπήρχαν λιγότερες κατοχύρωσεις, πράγμα που σημαίνει ότι θα ξεχώριζε η ήρα από το στάρι, αλλά έτσι θα γινόταν κι ένας σχετικός τζίρος στην συγκεκριμένη αγορά με τις λοιπές υπηρέσίες (φιλοξενία, σχεδιασμός).

Με τον ίδιο τρόπο επίσης θα σταματούσε το φαινόμενο, "κατοχυρώνω 50-60 domains για να τα έχω σε περίπτωση που μου τα ζητήσει πελάτης".

Κάτι απόψεις του στυλ "τα domain names πρέπει να θεωρούνται εθνική περιουσία", ζητώ συγγνώμη, αλλά τις θεωρώ ανεδαφικές.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 04 Αύγ 2005 22:59

τα international domain names ενεργοποιήθηκαν για όλο τον κόσμο και όχι μόνο για την Ελλάδα. Τώρα και ο Ρώσος μπορεί να βάλει κυριλλικά και ο Κινέζος κινέζικα.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

freds

Δημοσίευση από freds » 05 Αύγ 2005 12:59

Gvard είπε στις 8/7
γ) Φυσικά dimsis μπορείς, ο browser σου μεταφράζει το όνομα σου σε punnycode μορφή. Αν κάνεις κλικ στο www.σελίδα.gr (και έχεις εγκαταστήσει το ανάλογο plugin στον IE, οι Mozilla/Firefox παίζουν ήδη) στην ουσία θα σε κάνει redirect στο www.xn--kxaeic4a9b.gr το οποίο είναι η punnycode μορφή του σελίδα.gr. Ο κινέζος δεν θα μπορεί να το πληκτρολογήσει αν δεν έχει ελληνικά αλλά θα μπορεί κανονικά να κάνει κλικ πάνω του.
Στον δικό μου browser (IE) γιατί παίζει η μορφή punnycode και όχι η κανονική του μορφή;

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 05 Αύγ 2005 19:11

Καλησπέρα,

Αν ακολουθήσεις τις οδηγίες που αναφέρονται και εγκαταστήσεις το plugin τότε θα παίζει και η κανονική του μορφή.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

freds

Δημοσίευση από freds » 15 Αύγ 2005 13:39

Sorry που το ξανανοίγω. Αλλά που αναφέρονται αυτές οι οδηγίες; Διάβασα και ξαναδιάβασα ολόκληρο το θέμα αυτό αλλά δεν κατάφερα να βρω κάτι σχετικά με οδηγίες.
Άργησα να το δω λόγω καλοκαιριού και διακοπών. :)

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 15 Αύγ 2005 14:00

μπες εδώ και θα είσαι οκ.. ;)
http://www.idnnow.com/index.jsp
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

spookyb52
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spookyb52 » 16 Αύγ 2005 00:12

Εμένα σε IE μου βγάζει ότι δέν είναι δυνατή εμφάνιση της σελίδας. Αλλά στον opera που χρησιμοποιώ όλα έιναι εντάξει! #ωραίο# :)
Life is like a fast car on an icy road. Brakes don't work, yes I know it, but I step on the gas
Garage punk | Rockabilly | Rock 'n' Roll | Stoner

freds

Δημοσίευση από freds » 16 Αύγ 2005 12:57

Thanks Cordis

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης