Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

Πνευματικά δικαιώματα.

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πνευματικά δικαιώματα.

Δημοσίευση από xultimatex » 30 Ιούλ 2005 14:11

Έχω μια απορία σχετικά με τα πνευματικά διαιώματα. Σκέφτομαι να κάνω ένα site στο οποίο θα ψάχνω στο internet και θα βρίσκω τα καλύτερα άρθρα/προγράμματα/μουσικά κομμάτια/graphics και θα τα παρουσιάζω μέσα από μια βάση. Προβληματίζομαι όμως... Μπορώ να πάρω τα άρθρα από κάποια εφημερίδα ή άλλο site (σας έχω βάλει στο μάτι :D ) χωρίς να έχω προβλήματα; Αρκεί να βάζω την πηγή ή πρέπει να πάρω και την άδεια το δημιουργού; :-?

Ρωτάω γιατί το τελευταίο που θέλω είναι να έχω μπλεξίματα...
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Πνευματικά δικαιώματα.

Δημοσίευση από agrippas » 30 Ιούλ 2005 14:13

Δε μπορείς.

emphasy
Honorary Member

Πνευματικά δικαιώματα.

Δημοσίευση από emphasy » 30 Ιούλ 2005 14:19

Μάλλον μπορείς αρκεί να πάρεις την γραπτή άδεια του!, για το καλό σου!

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πνευματικά δικαιώματα.

Δημοσίευση από xultimatex » 30 Ιούλ 2005 14:23

Ναι, αυτό είναι το μόνο σίγουρο... :) Είπα, όμως, μήπως έχω κάποια εναλλακτική.

Μάλλον δεν έχω...
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

smiley

Πνευματικά δικαιώματα.

Δημοσίευση από smiley » 30 Ιούλ 2005 18:16

mporeis kai den mporeis... apla tha zeis me tin agonia na vretheis mplegmenos, eidika otan kapoios ta paroysiazei original opos einai san dika toy, dixos adeia (kai dixos anafora pigis) sigoyra tha vrethei mplegmenos... exo diavasei kapoy (mi rotas poy, to ksexasa) gia periptosi poy kapoios pire mia fotografia apo allo site, afoy ekane simantikes metatropes stin fotografia tin ekane xrisi sto diko toy site kai to dikastirio ton athoose... ayta gia na min apotharintheis apo ton skopo soy, prin kan skefteis kala-kala tin idea soy... eksartate ti kai pos tha lega, an kai ego tha ithela na matho perissotera giro apo to sigkekrimeno thema...

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πνευματικά δικαιώματα.

Δημοσίευση από xultimatex » 30 Ιούλ 2005 18:24

Από την αρχή ήμουν σίγουρος ότι θα πρέπει να αναφέρω την πηγή. Σκέφτηκα όμως ότι ίσως να ήθελε κάτι παραπάνω. Ίσως αν κάνω κάποιες μετατροπές στο κείμενο... Μάλλον κάπως έτσι θα γίνει!

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Πνευματικά δικαιώματα.

Δημοσίευση από agrippas » 30 Ιούλ 2005 18:29

Δε φτάνει να αναφέρεις την πηγή. Πρέπει να έχεις άδεια.

Ακόμα και link να κάνεις προς ένα website που δε σου έχει δώσει άδεια, μπορεί να βρεθείς μπλεγμένος.

Κάνε το δικό σου: Πες πως γράφεις ένα βιβλίο και δυο μέρες μετά την έκδοσή του βγαίνει ένας άλλος και δίνει το βιβλίο σου τζάμπα και μάλιστα με κακόγουστο εξώφυλλο. Αυτόματα και εσύ χάνεις λεφτά από τον κόπο σου και το βιβλίο χάνει την αξία του γιατί δεν παρουσιάζεται όπως του αρμόζει. Του τα κόβεις τα πόδια μετά εσύ ή δεν του τα κόβεις;

Γράψε δικά σου άρθρα και αν ζορίζεσαι τόσο να αναφερθείς σε άρθρο κάποιου άλλου, πάρε 3-4 γραμμές απ' αυτό και βάλε το όνομά του ως βιβλιογραφική αναφορά.

smiley

Πνευματικά δικαιώματα.

Δημοσίευση από smiley » 30 Ιούλ 2005 18:33

ama valeis link pros paranoma periexomena, ayto to katalavaino kapos... alla stin antitheti periptosi giati na yparxei kolima;

emphasy
Honorary Member

Πνευματικά δικαιώματα.

Δημοσίευση από emphasy » 30 Ιούλ 2005 18:51

Γιατί smiley το εξήγησε ο aggripas:
aggripas έγραψε:Κάνε το δικό σου: Πες πως γράφεις ένα βιβλίο και δυο μέρες μετά την έκδοσή του βγαίνει ένας άλλος και δίνει το βιβλίο σου τζάμπα και μάλιστα με κακόγουστο εξώφυλλο. Αυτόματα και εσύ χάνεις λεφτά από τον κόπο σου και το βιβλίο χάνει την αξία του γιατί δεν παρουσιάζεται όπως του αρμόζει. Του τα κόβεις τα πόδια μετά εσύ ή δεν του τα κόβεις;

Δεν νομίζω να είναι τόσο δύσκολο να το κατανοήσεις..

Και άλλωστε χωρίς γραπτή άδεια του αρχικού αρθογράφου μπορεί να μπλέξεις άσχημα..

smiley

Πνευματικά δικαιώματα.

Δημοσίευση από smiley » 30 Ιούλ 2005 18:54

to pronomio ayto to exoyn mono, an kai mono an oi megales mixanes anazitisis;

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πνευματικά δικαιώματα.

Δημοσίευση από xultimatex » 30 Ιούλ 2005 21:43

Έχετε δίκιο... Θα βρω πάντως τη μέση λύση. Μπορώ να γράψω και μόνος μου μερικές γραμμές!

smiley

Πνευματικά δικαιώματα.

Δημοσίευση από smiley » 04 Αύγ 2005 19:06

Titak0s έγραψε:Γιατί smiley το εξήγησε ο aggripas:
aggripas έγραψε:Κάνε το δικό σου: Πες πως γράφεις ένα βιβλίο και δυο μέρες μετά την έκδοσή του βγαίνει ένας άλλος και δίνει το βιβλίο σου τζάμπα και μάλιστα με κακόγουστο εξώφυλλο. Αυτόματα και εσύ χάνεις λεφτά από τον κόπο σου και το βιβλίο χάνει την αξία του γιατί δεν παρουσιάζεται όπως του αρμόζει. Του τα κόβεις τα πόδια μετά εσύ ή δεν του τα κόβεις;

Δεν νομίζω να είναι τόσο δύσκολο να το κατανοήσεις..

Και άλλωστε χωρίς γραπτή άδεια του αρχικού αρθογράφου μπορεί να μπλέξεις άσχημα..
nomizo anaferthika gia ta links... poy dixos ayta den tha ypirxe kan to internet sti morfi poy to vlepeis tora... me liga logia dixos domiko sistatiko den yparxei domi... kai an nai, yparxei ena tipota... an me katalaves tora kalitera kalo gia sena, isos...

Άβαταρ μέλους
lefterian
Επικοινωνία:

Πνευματικά δικαιώματα.

Δημοσίευση από lefterian » 22 Ιαν 2009 19:25

Θα ήθελα κι εγώ να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τα πνευματικά δικαιώματα. Στον απλοϊκό ιστότοπό μου, σκοπεύω να ανεβάζω κάποια παραμύθια, έτσι σαν χόμπι και επειδή μ' αρέσει. Προφανώς, θα βάζω τους δημιουργούς και τα βιβλία και τις εκδόσεις που τα έχουν (όσα ξέρω), πρέπει όμως να ζητήσω οπωσδήποτε άδεια από τους συγγραφείς;
Οι σκέψεις μου είναι δύο:
1) Πολλά παραμύθια είναι λαϊκή περιουσία, τα λεγόμενα 'λαϊκά παραμύθια'. Προφανώς και κάποιος τα συνέλεξε και τα καταχώρησε και απ' αυτόν τα αντιγράφω εγώ. Αυτό θεωρείται δική του πνευματική περιουσία; Απ' ότι διάβασα στους νόμους, ακόμα και η κατηγοριοποίηση που κάνει κάποιος, θεωρείται 'πνευματική περιουσία'. Αν πάρω εγώ λίγα μόνο από αυτά που έχει καταγράψει και κατηγοριοποίησει (π.χ. 15 από τα 170 κλπ) με αναφορά πάντα στην πηγή, είναι τόσο 'κολάσιμο';
2) Προφανώς, και η μετάφραση θεωρείται πνευματική περιουσία. Για παράδειγμα, στις εκδόσεις Άγρα, έχουν βγει μεταφρασμένα από το προτότυπο γερμανικό (όχι διασκευασμένα) τα παραμύθια των αδελφών Γκριμ (που κι αυτά είναι λαϊκά). Μέσα σε αυτά είναι και η κοκκινοσκουφίτσα, ο λύκος και τα εφτά κατσικάκια κλπ, δηλαδή πολύ γνωστά παραμύθια αλλά και μερικά λιγότερο. Για να αντιγράψω μερικά από αυτά (και πάντα πολύ μικρό ποσοστό από τη συνολική δουλειά τους) χρειάζομαι τόσο πολύ μια άδεια; Δεδομένου ότι δεν επιθυμώ να κερδοσκοπήσω...

Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω υπάρχει κάποιος μηχανισμός που ελέγχει για κλοπή πνευματικής περιουσίας και αν δει ότι έχεις κάτι κάνει ενεργοποιεί τη δικαιοσύνη ή αυτό επαφίεται στην διάθεση του δημιουργού να ψάχνει για κλοπές της περιουσίας του;

Πιστεύω ότι αν βάλω καμμία παρατήρηση του τύπου (και ενώ αναφέρω πηγές κλπ): "Όποιος νιώθει ότι προσβάλλεται από τη δημοσίευση ή χρήση της πνευματικής του περιουσίας να επικοινωνήσει μαζί μου και τα σχετικά σημεία θα αφαιρεθούν αμέσως" θα είμαι πιο πολύ καλημένος. Τι λέτε;

Ευχαριστώ.
Taurelilomёa-tumbalemorna Tumbaletaurёa Lomёanor
Παραμύθια για παιδιά! I will believe More than it seems Untame Lion

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης