freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Εκτός νόμου τα P2P software στην Ευρώπη

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [13 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: softwarep2pευρώπη Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 486
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 05 Αυγ 2005 21:07    Θέμα: Εκτός νόμου τα P2P software στην Ευρώπη Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εκτός νόμου προτίθεται να βγάλει η Ευρωπαϊκή Ένωση τα P2P προγράμματα που μέσω αυτών διακινούνται παράνομα αντίγραφα προγραμμάτων, τραγουδιών, ταινιών αλλά και βιβλίων.

Η πρόταση έχει αναρτηθεί στο επίσημο site της Ενώσεως η οποία εάν γίνει δεκτή οι προγραμματιστές που φτιάχνουν προγράμματα για file sharing, τα οποία μετά χρησιμοποιούνται για παράνομες διανύσεις πνευματικής ιδιοκτησίας, θα μπορεί να θεωρηθούν και οι ίδιοι εγκληματίες.

Περισσότερα:
http://www.wired.com/news/politics/0,1283,68418,00.html
http://europa.eu.int/eur-lex/lex/LexUriServ/site/en/com/2005/com2005_0276en01.pdf
http://www.eff.org/IP/P2P/MGM_v_Grokster/
http://yro.slashdot.org/yro/05/08/05/145230.shtml?tid=123&tid=188&tid=95

nickred

Μέλος από: 08 Οκτ 2004

ΜήνυμαΣτις: 06 Αυγ 2005 02:56    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

και να βγαλουν αυτοι ακρη, εμεις παντα θα βρισκουμε τη δικια μας

Power-print.gr - Γραφικές Τέχνες - Εκτυπώσεις Offset
Xania.gr Χανια - Ιστορία, Διαδρομές, Πολιτιστικά και άλλα πολλά. Ένας οδηγός πόλης και ταυτόχρονα ένας τουριστικός οδηγός
aleister

Μέλος από: 27 Μαη 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 07 Αυγ 2005 14:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αντε, σε λίγο θα βγάλουν εκτός νόμου το open source (διαφυγόντα κέρδη στις μεγάλες εταιρίες), το τραγούδι στο μπάνιο (διαφυγόντα κέρδη στις δισκογραφικές) και τα σχολικά θεατρικά (διαφυγόντα κέρδη στις εταιρείες παραγωγής ταινιών).

Και το p2p σε τι ευθύνεται ρε παιδιά; Ενας τρόπος επικοινωνίας είναι. Δηλαδή αν αρχίσουμε να ανταλλάζουμε τραγούδια με e-mail θα το απαγορεύσουν και αυτό; Με ftp; Με http; Με ταχυδρομικά περιστέρια; Με το ταχυδρομείο; Ρε δε πα να γα καρεκλοκένταυροι... Κι εγώ νόμιζα πως μόνο στις ΗΠΑ τρώνε τέτοια καταπάτηση δικαιωμάτων οι πολίτες.

Και γιά να προλάβω όσους μου πουν πως είναι παράνομο να ανταλλάζεις copyrighted περιεχόμενο μέσω p2p θα πω πως όταν χρησιμοποιείς ένα μέσο γιά να κάνεις μία παρανομία δε φταίει το μέσο, ούτε χρειάζεται να απαγορευθεί το μέσο, ας κυνηγήσουν όσους μοιράζουν παράνομο υλικό.
aceman

Μέλος από: 22 Ιουν 2003
Περιοχή: Kalamata
ΜήνυμαΣτις: 10 Αυγ 2005 10:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

edw einai ellada!!! Another pint of beer
cordis

ΜήνυμαΣτις: 26 Αυγ 2005 17:13    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Τώρα χρησιμοποιούν και τα log files από τα torrent sites...
http://news.zdnet.com/2100-9588_22-5843082.html

Rapid-eraser
WebDev Moderator

Μέλος από: 05 Απρ 2003
Βοηθήματα: 2
Νέα: 2

Περιοχή: Πειραιάς
View users profile
portfolio facebook twitter skype 
ΜήνυμαΣτις: 26 Αυγ 2005 17:44    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

kali fasi ...
Na mou to 8imi8ite ... n epomevn gevia p2p 8a stelvei ta paketa kai 8a lambavei over ssl ... to parapavo overhead vomizo aksizei gia tnv avovimia pou 8a prosferei

xultimatex
Honorary Member

Μέλος από: 26 Ιουλ 2003
Περιοχή: Ξάνθη
View users profile
facebook 
ΜήνυμαΣτις: 27 Αυγ 2005 00:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αν όλα τα τα πράγματα που κάναμε ήταν νόμιμα θα έλλειπε το αλάτι στο internet. Ό,τι και να κάνουν...

Μέλος από: 30 Απρ 2003
Βοηθήματα: 2

ΜήνυμαΣτις: 27 Αυγ 2005 09:45    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγώ ξέρω ότι αγόρασα κάτι cd's για να γράψω κατι φωτογραφίες που έχω τραβήξει εγώ και πλήρωσα για πνευματικά δικαιώματα.

manolism
Super Moderator

Μέλος από: 25 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 66
Νέα: 12

Περιοχή: Wild West
View users profile
deviantART facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 27 Αυγ 2005 09:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σε ποιον πλήρωσες πνευματικά δικαιώματα;

ΜήνυμαΣτις: 27 Αυγ 2005 11:23    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

αν δεν κάνω λάθος στα κενά CD υπάρχει φόρος για πνευματικά δικαιώματα. Όπως αν δεν κάνω λάθος υπάρχει και στο φωτοτυπικό χαρτί για το ταμείο των τυπογράφων. και φυσικά στα εισιτήρια των πλοίων για τους αχθοφόρους..

ledraweb
Honorary Member

Μέλος από: 13 Νοε 2004
Περιοχή: Λευκωσία
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 27 Αυγ 2005 11:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cordis ανέφερε:
... στα κενά CD ....... φωτοτυπικό χαρτί για το ταμείο των τυπογράφων.

Δηλαδή πληρώνω για τα δικά μου πνευματικά δικαιώματα; I have a question...

cordis

ΜήνυμαΣτις: 27 Αυγ 2005 12:28    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

στις συσκευές εγγραφής υπάρχει σίγουρα αυτό.. αν δεν κάνω λάθος έχει μπει και στα media...

ledraweb
Honorary Member

Μέλος από: 13 Νοε 2004
Περιοχή: Λευκωσία
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 27 Αυγ 2005 12:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν είμαστε καλά... ToolTimes at work ToolTimes at work ToolTimes at work

Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [13 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Τώρα είναι 26 Μαρ 2017 11:11 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites