freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Μην αντιγράψτε αυτόν τον τίτλο

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [12 Μηνύματα]       Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 478
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 07 Οκτ 2005 13:47    Θέμα: Μην αντιγράψτε αυτόν τον τίτλο Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ενάμιση χρόνο πριν, το tech dirt έγραφε για μια ενοχλημένη ιαπωνική εφημερίδα που προσπαθούσε να μηνύσει ένα on-line site ειδήσεων για την αντιγραφή των τίτλων της. Στο διάστημα αυτό, κάποιος δικαστής υποστήριξε ότι οι τίτλοι δεν ήταν δημιουργικές εκφράσεις.
Το να καθίσεις και να σκεφτείς όμως ένα τίτλο ενός άρθρου, που θα κάνει τον άλλον να το διαβάσει, εγώ το θεωρώ δημιουργική δουλειά. Σκεφτείτε όμως την περίπτωση με το που γράψει κάποιος έναν τίτλο να μη μπορεί να τον χρησιμοποιήσει άλλος... και στις συγχωνεύσεις τι θα γράφουμε; Ο πρώτος που θα προλάβει να γράψει: "Η Επιχείρηση Χ αγόρασε την Επιχείρηση Ψ" θα πρέπει να είναι και ο μόνος;

Σχετικά:
http://techdirt.com/articles/20051007/0050238_F.shtml
οι τίτλοι υπόκεινται στην προστασία πνευματικών δικαιωμάτων

cdhyper
Literature Moderator

Μέλος από: 23 Ιουν 2001
Βοηθήματα: 4
Νέα: 4

Περιοχή: Φωτονερόπετρα
ΜήνυμαΣτις: 07 Οκτ 2005 13:50    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το χουμε παραγ@μήσει με τα πνευματικά δικαιώματα. Ο κόσμος κρίνει πιο είναι πρωτότυπο και πιο όχι και ιδιαίτερα αν πρόκειται για ΜΜΕ και εκδηλώνει τις προτιμήσεις του ανάλογα.

KGP
Honorary Member

Μέλος από: 18 Ιουλ 2002
Περιοχή: Mr Wonderful
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 07 Οκτ 2005 14:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

auto to thema sizitiete sta debate edo kai kati dekaeties... kai eno den eiparchoun standards ginete akoma pio poliploko alla kai eukolo sinama me tin chrisi ton neo technologion na to kaneis exploit

cordis

ΜήνυμαΣτις: 07 Οκτ 2005 15:54    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

εδώ ένα περιοδικό του χώρου είχε πάρει το motto που είχα φτιάξει για το gamesway.gr "ο κόσμος μέσα από τα μάτια του gamer..." και το είχε κάνει διαφήμιση....

patriot
Honorary Member

Μέλος από: 20 Αυγ 2002
Βοηθήματα: 6

Περιοχή: Σπίτι μου!
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 08 Οκτ 2005 21:30    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cordis ανέφερε:
εδώ ένα περιοδικό του χώρου είχε πάρει το motto που είχα φτιάξει για το gamesway.gr "ο κόσμος μέσα από τα μάτια του gamer..." και το είχε κάνει διαφήμιση....

Σκέφτηκες ότι μπορεί να σου έκαναν μήνυση ότι.. τους έκλεψες το σλόγκαν;;;; Τώρα που στο πήραν μην το διαφημίζεις σαν δικό σου...
cordis

ΜήνυμαΣτις: 08 Οκτ 2005 23:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

το σλόγκαν "ο κόσμος μέσα από τα μάτια του gamer..." είναι δικό μου και το έγραψα για τον φίλο μου που έχει το gamesway.gr. Αυτό το σλόγκαν μου το έκλεψε περιοδικό του χώρου, γιατί φαίνεται ότι δεν έχει υπαλλήλους που να έχουν φαντασία και δημιουργικότητα, και το χρησιμοποίησαν σε διαφήμιση για το έντυπό τους.

ελπίζω τώρα να το εξέφρασα καλύτερα και να έφυγα από τον κύνδινο να με μηνύσουν και να γίνουν ρεζίλη.

Eddie_

Μέλος από: 02 Ιουν 2005

ΜήνυμαΣτις: 11 Οκτ 2005 19:27    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Όπως προείπατε το παραγ@μήσαμε με τα πνευματικά δικαιώματα.... Έλεος ... Τα αυτονόητα όταν γίνονται νόμος μας τρελαίνουν περισσότερο παρά μας βοηθάνε...
cordis

ΜήνυμαΣτις: 12 Οκτ 2005 10:17    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

εγώ, να σου πω την αλήθεια, αισθάνθηκα χαρά, μετά την πρώτη πικρία, όταν είδα ότι ολόκληρη ομάδα αυτοπροβολής ενός περιοδικού δεν μπορούσε να σκεφτεί κάτι καλύτερο από αυτό που σκέφτηκα εγώ για την πλάκα μου..

.. και δεν μπορείς να πεις ότι "το παραγ@μήσαμε" αν πρώτα δεν σου έχουν κλέψει κάτι..

Eddie_

Μέλος από: 02 Ιουν 2005

ΜήνυμαΣτις: 12 Οκτ 2005 12:16    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σίγουρα μια προσωπική εμπειρία είναι διαφορετική απο την θεωρητική. Εγώ πάντως θα αισθανόμουνα πολύ άσχημα και δεν πιστεύω ότι θα το άφηνα έτσι. Κρίμα όμως για αυτούς. Πιστεύω ότι θα έπρεπε να τους ζητήσεις ευγενικά να το αναγνωρίσουν και εάν αρνηθούν να το κάνεις βούκινο που λέει ο λαός. Εξάλλου το freestuff δεν περνάει απαρατήρητο στο ελληνικό internet και δεν θα ήταν καλό για αυτούς να γίνει γνωστό...
Figaro
Honorary Member

Μέλος από: 08 Φεβ 2004
Βοηθήματα: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 13 Οκτ 2005 19:21    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cordis ανέφερε:
το σλόγκαν "ο κόσμος μέσα από τα μάτια του gamer..." είναι δικό μου και το έγραψα για τον φίλο μου που έχει το gamesway.gr. Αυτό το σλόγκαν μου το έκλεψε περιοδικό του χώρου,

Den lew oti den einai etsi opws ta les...alla:
Pws mporeis na apodikseis oti afto to slogkan to skeftikes esi prwtos ?
cordis

ΜήνυμαΣτις: 14 Οκτ 2005 10:59    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

το ξέρω εγώ και μου φτάνει...

cordis ανέφερε:
εγώ, να σου πω την αλήθεια, αισθάνθηκα χαρά, μετά την πρώτη πικρία, όταν είδα ότι ολόκληρη ομάδα αυτοπροβολής ενός περιοδικού δεν μπορούσε να σκεφτεί κάτι καλύτερο από αυτό που σκέφτηκα εγώ για την πλάκα μου..

Καλό ε! Καλό ε!

cordis

ΜήνυμαΣτις: 14 Οκτ 2005 11:02    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

btw.. άλλο περιοδικό του χώρου είχε κάνει copy-paste πριν δύο χρόνια ολόκληρο review από το www.gamesway.gr νομίζω ότι ήταν του fifa... εκεί να δεις πάρτυ που κάναμε... ήμασταν καλύτεροι και από τα παιδάκια που πληρώνουν να κάνουν reviews και δεν τα ελέγχουν!

Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [12 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Σεμινάριο με τίτλο 'CV & Interview Training' στο πλαίσιο του Job Fair Athens 2016 0 cordis 04 Μαρ 2016 20:44
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 19 Ιαν 2017 06:33 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites