freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Knoppix: το εύκολο Linux

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 2 [18 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: linuxknoppix Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 490
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 22 Οκτ 2005 23:52    Θέμα: Knoppix: το εύκολο Linux Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το Knoppix είναι το πιο εύκολο Linux, για όσους θέλουν να ρίξουν μια ματιά στο εναλλακτικό λειτουργικό σύστημα χωρίς να χρειαστεί να κάνουν εγκατάσταση, αλλά και για όσους θέλουν να κάνουν κάποια συγκεκριμένα πράγματα σε Linux αλλά δεν διαθέτουν δύο μηχανήματα για να έχουν ξεχωριστά λειτουργικά.

Το μόνο που χρειάζεται κάποιος που θέλει να τρέξει το Knoppix είναι ένα PC με CD-ROM. Από εκεί κάνει και boot αυτή η έκδοση του Linux και δεν έχει καμία άλλη απαίτηση από εσάς.

Εγώ που το δοκίμασα μου φάνηκε πολύ καλό με το γραφικό περιβάλλον KDE και την άμεση αναγνώριση όλων των συνδεδεμένων συσκευών του υπολογιστή μου. Το μόνο που δε μου αναγνώρισε ήταν το wacom μου και αναγκάστηκα να ψάχνω να βρω το mouse μου... Τους σκληρούς και τα DVD τα είδε όλα με την μία ακόμα κι έναν USB δίσκο που έχω και τον οποίον φτύνω αίμα για να τον δούνε τα 2000 τον είδε αμέσως. Το μόνο παράξενο ήταν που μου είδε σαν USB και έναν SATA δίσκο μου έχω, αλλά το θέμα είναι ότι τον αναγνώρισε και μπορούσα να τον δουλέψω..

karystos

Μέλος από: 27 Φεβ 2005

View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 23 Οκτ 2005 14:41    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Υπαρχει και το Knoppel το οποιο ειναι η πληρως εξελληνισμενη εκδοση του knoppix.Με αυτο εκανα τα πρωτα βηματα μου στον δυστροπο κοσμο του λινουξ.
http://www.knoppel.org/modules/news/

cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

ΜήνυμαΣτις: 23 Οκτ 2005 19:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ναι, το είχα δει.. απλά νόμιζα ότι δεν συντηρείται ποια, μιας και βασίζετε σε πιο παλιά έκδοση του Knoppix..

Απλά βλέπω τώρα ότι αποφάσισε να προχωρήσει ανεξάρτητο προσθέτοντας χαρακτηριστικά και από άλλες διανομές

pisio

Μέλος από: 06 Απρ 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Οκτ 2005 20:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

tha ithela na rotiso kati.
epeidi den exo kamia sxesi me linux alla tha ithela na do pos einai
tha prepei na kano kapio partition sto skliro mou oste ekei na balo ta linux???
i apla kathe fora pou thelo tha bazo to cd ton knoppix??

euxaristo
mpalarinas

Μέλος από: 28 Οκτ 2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
ΜήνυμαΣτις: 28 Οκτ 2005 20:19    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
i apla kathe fora pou thelo tha bazo to cd ton knoppix??

Aν κάνεις κάθε φορά αυτό τότε δεν θα είναι εγκατεστημένο το linux με αποτέλεσμα να μην μπορείς να πραγματοποιήσεις τις διεργασίες σου που θες.

Προσωπικά έχω κάνει αυτό που ρώτησες.Δύο διαμερίσματα και στο ένα έχω windows και στο linux.

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Οκτ 2005 20:31    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

epeidi opos eipa den exo ksana asxolithei me linux tha do pos einai kai ean mou aresoun tha kano ena partition kai tha balo linux.

oso gia tin erotisi mou apantitheike apo to link tou karystos.meta to eida

sygnomi
mpalarinas

Μέλος από: 28 Οκτ 2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
ΜήνυμαΣτις: 29 Οκτ 2005 00:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
epeidi opos eipa den exo ksana asxolithei me linux tha do pos einai kai ean mou aresoun tha kano ena partition kai tha balo linux.

Πολυ σωστός! Αυτό ακριβώς έκανα εγώ.Πάντως πρόσεξε πολύ με το λειτουργικό μέρος, όπως πχ τα drivers και γενικότερα με την αναγνώριση του hardware!

ΜήνυμαΣτις: 29 Οκτ 2005 18:57    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

κατέβασα και το knoppel 0.6 και το δοκιμάζω. αυτά τα δύο σίγουρα δεν είναι αυτά που μπορείς να κάνεις παπάδες πάνω τους και να δουλέψεις πραγματικά. αλλά είναι μη καλή αρχή και ένα πάρα πολύ καλό preview για να αποφασίσεις αν θέλεις να προχωρήσεις στην διαδικασία μόνιμης εγκατάστασης ενός μηχανήματος ή ενός partition με linux.

pisio

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 30 Οκτ 2005 20:59    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

kai ego to katebasa to knoppel 0.6
pisteuo gia mena pou den exo ksan' asxolithei me linux einai mia kali arxi
vkoutis

Μέλος από: 08 Μαη 2003
Περιοχή: ΚΑΡΔΙΤΣΑ
ΜήνυμαΣτις: 07 Νοε 2005 19:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Υπάρχει κάποιο λινκ για κατέβασμα του boot cd (δηλαδή αυτού που δεν χρειάζεται εγκατάσταση);
mrpc
WebDev Moderator

Μέλος από: 03 Μαη 2000
Βοηθήματα: 6
Νέα: 5
Scripts: 4

Περιοχή: Εξάρχεια
blog portfolio picasa myspace facebook linkedin 
hi5 sync twitter deviantART digg del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 07 Νοε 2005 19:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Knoppel: http://ftp.ntua.gr/pub/linux/knoppel/knoppel-05.iso
Knoppix:
http://ftp.ntua.gr/pub/linux/knoppix/KNOPPIX_V4.0.2CD-2005-09-23-EN.iso

Μέλος από: 08 Μαη 2003
Περιοχή: ΚΑΡΔΙΤΣΑ
ΜήνυμαΣτις: 07 Νοε 2005 19:12    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μια ερώτηση ακόμη! Είναι στην Ελληνική γλώσσα; Ευχαριστώ για το λινκ!
LightForce
WebDev Moderator

Μέλος από: 13 Απρ 2003

ΜήνυμαΣτις: 07 Νοε 2005 19:14    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

δεν τiς ήξερα παιδιά αυτές τις εκδόσεις knoppel και knoppix.

Ενδιαφέρον φαίνεται..
Στο επόμενο fs dvd Ιωάννη...
mrpc
WebDev Moderator

Μέλος από: 03 Μαη 2000
Βοηθήματα: 6
Νέα: 5
Scripts: 4

Περιοχή: Εξάρχεια
blog portfolio picasa myspace facebook linkedin 
hi5 sync twitter deviantART digg del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 07 Νοε 2005 19:21    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

To knoppel είναι στα ελληνικά.

Μέλος από: 08 Σεπ 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Νοε 2005 16:23    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Προσπαθησα να κανω boot το knoppel 0.5 αλλα μου κολαει σε ενα σημειο και μου λεει probing scsi...aic7xxx.o
Ψαχνοντας στο internet ειδα οτι και αλλοι ειχαν το ιδιο προβλημα και ελεγαν οτι ισως πρεπει να χρησιμοποιησειs cheatcode και να γραψεις noscsi.
Βρηκα τους cheatcodeς της διανομης αλλα αυτη η εντολη ηδη υπαρχει...
Εχετε καμια ιδεα;
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 2 [18 Μηνύματα] Σελίδα:  1, 2 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Η Microsoft γίνετε μέλος του Linux Foundation ως Platinum member. 0 cordis 17 Νοε 2016 18:40
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
H Microsoft ενθαρρύνει Devs από Windows, iOS, Android, Mac αλλά και Linux 0 cordis 05 Μαη 2015 15:08
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Visual Studio Code, ένας δωρεάν Cross-Platform Code Editor για OS X, Linux και Windows 1 cordis 30 Απρ 2015 16:03
unseen1980 Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 31 Μαρ 2017 00:37 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites