Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

Cd που έχεις αγοράσει αν και ήδη τα έχεις σε mp3

Συζητήσεις για τα μουσικά τεκταινόμενα εντός και εκτός Ελλάδας. μηνύματα με παράνομο υλικό θα διαγράφονται...

Συντονιστές: greekbytes, Super-Moderators

Απάντηση
gollum

Δημοσίευση από gollum » 17 Νοέμ 2005 21:55

Ηello my precious!!! Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το μέλλον των CD. Έχει τύχει να αγοράσετε CD παρόλο που μπορεί να το έχετε ήδη κατεβάσει από το internet σε MP3; Αν ναι, για ποιό λόγο το αγοράσατε; Φιλιά... :lol:

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 17 Νοέμ 2005 23:22

Όποιος γουστάρει έναν καλλιτέχνη θα πάει να τον αγοράσει για να τον υποστηρίξει. Εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω γι αυτό και έχω αγοράσει πολλά cds με καινούρια ελληνικά ροκ συγκροτήματα.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

spookyb52
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spookyb52 » 17 Νοέμ 2005 23:41

Ναί, 3 φορές. Ο λόγος που το αγόρασα είναι προφανής. Ο λόγος που τα κατέβασα σε mp3 πρώτα ήταν γιατί ήθελα να τα ακούσω και όχι να περιμένω πότε θα έρθουν στην ελλάδα. [ Δέν είχαν έρθει ελλάντα, ήταν νέες κυκλοφορίες ]

Δέν έχω την απίστευτη συλλογή από μουσικά cd αλλά έχω γύρω στα 120 και είναι όλα αυθεντικά.
Life is like a fast car on an icy road. Brakes don't work, yes I know it, but I step on the gas
Garage punk | Rockabilly | Rock 'n' Roll | Stoner

Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από takis1985 » 18 Νοέμ 2005 00:09

Ego agorazo cd ta opoio tixenei na ta exo se mp3.
O logos?Mou aresoun ta original alla ta ftina original.
Exo brei opos tha exete brei kai seis palies kyklofories cds sto Metropolis sto Vergin kai Sto PMW me 6.90 eos 10 euro kai agorasa arketa.
Alla ego prosopika eimai kai silektis diskon(Binilia) kai episis polles fores agorazo disko pou ta tragoudia ta exo se mp3 eite akoma kai se original cd.Epidi eimai ligo arostos me tous diskous na sas po 1-2 paradeigmata.
Eixa se original cd to Unplugged In New York ton Nirvana kai to brika sto monastiraki se kainourgio disko kai to agorasa.To Best of ton blondie episis to ksanaagorasa se disko.To Gretests hit ton Doors episis kai afto.To cd tou Girgou & Stavrou Mylonadaki , tou Alkinou Ioannidi.To na exeis kapoia komatia se mp3 einai logiko giati den mporeis me tipota na pareis ta panda afthendika me tis times pou exoume stin Ellada alla opos eipe kapoios proigoumenos otan eisai opados kapoiou siggrotimatos prepei na perneis kai kana afthendiko cd tous.
Kali akroasi. :pint: :kaloe: :hammer:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος takis1985 την 18 Νοέμ 2005 00:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 18 Νοέμ 2005 00:13

Ναι, και κάποιες φορές διπλά, ένα για να το ακούω κι ένα για να μείνει με την ζελατίνα. Όταν αγαπάς έναν καλλιτέχνη δεν τον σκοτώνεις...

τα τελευταία που αγόρασα ήταν 2 της Lisa Gerrard
- The Mirror Poll
- Duality
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 18 Νοέμ 2005 09:29

Κι εγώ αγοράζω συνήθως ένα cd αφού το έχω ακούσει πρώτα πάρα πολλές φορές σε mp3. Μετά από κάποιο σημείο λέω ότι αξίζει η αγορά αφού έχω λιώσει τα κομμάτια στο winamp.
Cordis αυτό που κάνεις μου φαίνεται λίγο υπερβολικό!
Δηλαδή αν βγάλεις τη ζελατίνα σκοτώνεις τον καλλιτέχνη;
Πάντως ακόμα και τα CD που αγοράζω τα κάνω rip και τα ακούω σαν mp3. Οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα μη χαλάσει το cd.

Άβαταρ μέλους
LightForce
WebDev Moderator

Δημοσίευση από LightForce » 18 Νοέμ 2005 20:44

Ναί πολλές φορές (πάνω απο 1000) :lol:
Τελευταία μία ακόμα συλογή της Platipus records ενώ είχα όλα τα mp3 που την απαρτίζουνε.

Υποστηρίζω την μουσική και τους καλιτέχνες που μου αρέσουν αγοράζοντας cd όσο μπορώ.

Άβαταρ μέλους
NAT
Honorary Member

Δημοσίευση από NAT » 18 Νοέμ 2005 22:39

Έγω γιατί δεν αγοράζω CDs(!); :oops: :cry: :cry: :cry:
Δεν ξέρω αλλά προτιμώ να τα έχω σε mp3 - να τα καταβάζω, παρά να πάω να δώσω 20ευρώ για ένα CD. Το μόνο CD που πήρα φέτος ήταν από Ρόδες γιατί αυτό άξιζε πραγματικά να τους στηρίξω... :lol: Δεν ξέρω, αλλά, βρίσκω λίγο υπερβολικές τις τιμές των CD και αυτός είναι ο λόγος που με ωθεί στο να μην τα αγοράζω. 8)

Big Fish

Δημοσίευση από Big Fish » 19 Νοέμ 2005 11:33

:cry: Ta cd σημερα ειναι απλησιαστα....και κυριως πολλα απ αυτα ειναι τουχαχιστον μετρια.Οποτε μπορεις να κατεβαζεις τα κομματια ,να τα ακους και μετα να αγοραζεις οτι σου κανει...Παντως οι εταιρειες και οι μουσικοι θα επρεπε να κανουν εναν σχεδιασμο ωστε να φτιαχνουν καλες δουλειες και οχι να τα βαζουν με το Ιντερνετ και τους πλανοδιους πωλητες ...μαυρων cd...

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 19 Νοέμ 2005 15:11

cordis έγραψε:Ναι, και κάποιες φορές διπλά, ένα για να το ακούω κι ένα για να μείνει με την ζελατίνα.
Cordis αυτό που κάνεις μου φαίνεται λίγο υπερβολικό!
Ίσως να είναι, αλλά μην ξεχνάς ότι με την συχνή χρήση τα cd's (όπως και όλα τα πράγματα εδώ που τα λέμε) χαλάνε. Είναι λογικό να έχεις προνοήσει από πριν να έχεις αντίγραφο για μετά που το cd δεν θα κυκλοφορεί στην αγορά! Και εγώ το ίδιο κάνω. Όταν αγαπάω ένα καλιτέχνη και αγοράζω το cd του το παίρνω διπλό!

Όσο για το αν αγοράζω cd's αφού τα έχω σε mp3: Πρώτα κατεβάζω το mp3, και αν μου αρέσει το τραγούδι αγοράζω το cd μόνο όμως αν το βρω φτηνό (πιθανόν και από την μαύρη αγορά) ΕΚΤΟΣ αν ο καλλιτέχνης αυτός αντιπροσωπεύει κάτι το θετικό για την κοινωνία (θετικά μηνύματα) και αξίζει κάποιος να έχει την δουλειά του ως ανθρώπου όχι ως καλλιτέχνη. Τότε είναι που το αγοράζω και διπλό.
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 19 Νοέμ 2005 17:13

Έγω λόγω της χρόνιας πάθησης που έχω με το Hard & Heavy, έχω χαλάσει ΠΟΛΛΑ λεφτά σε original Disks (Vinyl, CD, VCD, DVD DL, κτλπ...). Άπο ένα σημείο και μετά κατέληξα στο συμπέρασμα ότι πολλές φορές δεν αξίζει, και ιδιαίτερα όταν τα έξοδα άρχισαν να αυξάνονται και σε πράγματα πέρα απο τα CDs, καφέ, τσιγάρα...
Έχω να αγοράσω original CD απο τον Μαϊο του 2004 (Judas Priest - Killing Machine).. :hammer:
Βέβαια, στον δίσκο μου κάθε μέρα αντιγράφονται 1-2 albums...
:hammer: :hammer:

Συμπέρασμα: Είναι πολλά τα λεφτά, Άρη! :lol:
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

spookyb52
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spookyb52 » 20 Νοέμ 2005 11:15

Update

Άς τα κάνουμε 4 :kaloe:
Συνημμένα
soad.gif
Life is like a fast car on an icy road. Brakes don't work, yes I know it, but I step on the gas
Garage punk | Rockabilly | Rock 'n' Roll | Stoner

DolphinMan

Δημοσίευση από DolphinMan » 20 Νοέμ 2005 12:47

Εγω κατεβαζω κυριως τα κομματια για τα οποια ειναι ασκοπο να παρεις το Cd..δηλΑΔΗ τα καλα κομματια που βρισκονται σε μετριους δισκους.Γαι να αγορασεις οτι θες χρειαζεσαι3 δουλειες ...Παντως τα cd εχουν αλλη αξια στον χρονο...... :roll:

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 20 Νοέμ 2005 13:41

mrpc έγραψε: Cordis αυτό που κάνεις μου φαίνεται λίγο υπερβολικό!
Δηλαδή αν βγάλεις τη ζελατίνα σκοτώνεις τον καλλιτέχνη;
όχι αν το βλέπεις και ως συλλογή ;) άλλο ένα σφραγισμένο γραμματόσημο κι άλλο ένα ασφράγιστο. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες