freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Cd που έχεις αγοράσει αν και ήδη τα έχεις σε mp3

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Μουσική
Moderators:  Super-Moderators, greekbytes
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [14 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: mp3 Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
gollum

Μέλος από: 17 Νοε 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 17 Νοε 2005 21:55    Θέμα: Cd που έχεις αγοράσει αν και ήδη τα έχεις σε mp3 Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ηello my precious!!! Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το μέλλον των CD. Έχει τύχει να αγοράσετε CD παρόλο που μπορεί να το έχετε ήδη κατεβάσει από το internet σε MP3; Αν ναι, για ποιό λόγο το αγοράσατε; Φιλιά...
cdhyper
Literature Moderator

Μέλος από: 23 Ιουν 2001
Βοηθήματα: 4
Νέα: 4

Περιοχή: Φωτονερόπετρα
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 17 Νοε 2005 23:22    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Όποιος γουστάρει έναν καλλιτέχνη θα πάει να τον αγοράσει για να τον υποστηρίξει. Εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω γι αυτό και έχω αγοράσει πολλά cds με καινούρια ελληνικά ροκ συγκροτήματα.

spookyb52

Μέλος από: 23 Ιαν 2002
Βοηθήματα: 26
Scripts: 5

Περιοχή: Lost in the mansion
ΜήνυμαΣτις: 17 Νοε 2005 23:41    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ναί, 3 φορές. Ο λόγος που το αγόρασα είναι προφανής. Ο λόγος που τα κατέβασα σε mp3 πρώτα ήταν γιατί ήθελα να τα ακούσω και όχι να περιμένω πότε θα έρθουν στην ελλάδα. [ Δέν είχαν έρθει ελλάντα, ήταν νέες κυκλοφορίες ]

Δέν έχω την απίστευτη συλλογή από μουσικά cd αλλά έχω γύρω στα 120 και είναι όλα αυθεντικά.

Μέλος από: 17 Μαη 2001
Περιοχή: lesvos
ΜήνυμαΣτις: 18 Νοε 2005 00:09    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ego agorazo cd ta opoio tixenei na ta exo se mp3.
O logos?Mou aresoun ta original alla ta ftina original.
Exo brei opos tha exete brei kai seis palies kyklofories cds sto Metropolis sto Vergin kai Sto PMW me 6.90 eos 10 euro kai agorasa arketa.
Alla ego prosopika eimai kai silektis diskon(Binilia) kai episis polles fores agorazo disko pou ta tragoudia ta exo se mp3 eite akoma kai se original cd.Epidi eimai ligo arostos me tous diskous na sas po 1-2 paradeigmata.
Eixa se original cd to Unplugged In New York ton Nirvana kai to brika sto monastiraki se kainourgio disko kai to agorasa.To Best of ton blondie episis to ksanaagorasa se disko.To Gretests hit ton Doors episis kai afto.To cd tou Girgou & Stavrou Mylonadaki , tou Alkinou Ioannidi.To na exeis kapoia komatia se mp3 einai logiko giati den mporeis me tipota na pareis ta panda afthendika me tis times pou exoume stin Ellada alla opos eipe kapoios proigoumenos otan eisai opados kapoiou siggrotimatos prepei na perneis kai kana afthendiko cd tous.
Kali akroasi. Another pint of beer Καλό ε! ToolTimes at work

Last edited by takis1985 on 18 Νοε 2005 00:16, edited 1 time in total
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 478
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 18 Νοε 2005 00:13    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ναι, και κάποιες φορές διπλά, ένα για να το ακούω κι ένα για να μείνει με την ζελατίνα. Όταν αγαπάς έναν καλλιτέχνη δεν τον σκοτώνεις...

τα τελευταία που αγόρασα ήταν 2 της Lisa Gerrard
- The Mirror Poll
- Duality

mrpc
WebDev Moderator

Μέλος από: 03 Μαη 2000
Βοηθήματα: 6
Νέα: 5
Scripts: 4

Περιοχή: Εξάρχεια
blog portfolio picasa myspace facebook linkedin 
hi5 sync twitter deviantART digg del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 18 Νοε 2005 09:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Κι εγώ αγοράζω συνήθως ένα cd αφού το έχω ακούσει πρώτα πάρα πολλές φορές σε mp3. Μετά από κάποιο σημείο λέω ότι αξίζει η αγορά αφού έχω λιώσει τα κομμάτια στο winamp.
Cordis αυτό που κάνεις μου φαίνεται λίγο υπερβολικό!
Δηλαδή αν βγάλεις τη ζελατίνα σκοτώνεις τον καλλιτέχνη;
Πάντως ακόμα και τα CD που αγοράζω τα κάνω rip και τα ακούω σαν mp3. Οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα μη χαλάσει το cd.

Μέλος από: 13 Απρ 2003
Περιοχή: Μοσχάτο
ΜήνυμαΣτις: 18 Νοε 2005 20:44    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ναί πολλές φορές (πάνω απο 1000)
Τελευταία μία ακόμα συλογή της Platipus records ενώ είχα όλα τα mp3 που την απαρτίζουνε.

Υποστηρίζω την μουσική και τους καλιτέχνες που μου αρέσουν αγοράζοντας cd όσο μπορώ.
NAT
Honorary Member

Μέλος από: 25 Μαη 2005
Περιοχή: ..:: Not in Portland ::..
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 18 Νοε 2005 22:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Έγω γιατί δεν αγοράζω CDs(!);
Δεν ξέρω αλλά προτιμώ να τα έχω σε mp3 - να τα καταβάζω, παρά να πάω να δώσω 20ευρώ για ένα CD. Το μόνο CD που πήρα φέτος ήταν από Ρόδες γιατί αυτό άξιζε πραγματικά να τους στηρίξω... Δεν ξέρω, αλλά, βρίσκω λίγο υπερβολικές τις τιμές των CD και αυτός είναι ο λόγος που με ωθεί στο να μην τα αγοράζω.
Big Fish

Μέλος από: 19 Νοε 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 19 Νοε 2005 11:33    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ta cd σημερα ειναι απλησιαστα....και κυριως πολλα απ αυτα ειναι τουχαχιστον μετρια.Οποτε μπορεις να κατεβαζεις τα κομματια ,να τα ακους και μετα να αγοραζεις οτι σου κανει...Παντως οι εταιρειες και οι μουσικοι θα επρεπε να κανουν εναν σχεδιασμο ωστε να φτιαχνουν καλες δουλειες και οχι να τα βαζουν με το Ιντερνετ και τους πλανοδιους πωλητες ...μαυρων cd...
patriot
Honorary Member

Μέλος από: 20 Αυγ 2002

Περιοχή: Σπίτι μου!
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 19 Νοε 2005 15:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cordis ανέφερε:
Ναι, και κάποιες φορές διπλά, ένα για να το ακούω κι ένα για να μείνει με την ζελατίνα.
παράθεση:

Ίσως να είναι, αλλά μην ξεχνάς ότι με την συχνή χρήση τα cd's (όπως και όλα τα πράγματα εδώ που τα λέμε) χαλάνε. Είναι λογικό να έχεις προνοήσει από πριν να έχεις αντίγραφο για μετά που το cd δεν θα κυκλοφορεί στην αγορά! Και εγώ το ίδιο κάνω. Όταν αγαπάω ένα καλιτέχνη και αγοράζω το cd του το παίρνω διπλό!

Όσο για το αν αγοράζω cd's αφού τα έχω σε mp3: Πρώτα κατεβάζω το mp3, και αν μου αρέσει το τραγούδι αγοράζω το cd μόνο όμως αν το βρω φτηνό (πιθανόν και από την μαύρη αγορά) ΕΚΤΟΣ αν ο καλλιτέχνης αυτός αντιπροσωπεύει κάτι το θετικό για την κοινωνία (θετικά μηνύματα) και αξίζει κάποιος να έχει την δουλειά του ως ανθρώπου όχι ως καλλιτέχνη. Τότε είναι που το αγοράζω και διπλό.

στις καρδιές μας

Μέλος από: 23 Ιουν 2003
Νέα: 1

Περιοχή: Far away
View users profile
blog deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 19 Νοε 2005 17:13    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Έγω λόγω της χρόνιας πάθησης που έχω με το Hard & Heavy, έχω χαλάσει ΠΟΛΛΑ λεφτά σε original Disks (Vinyl, CD, VCD, DVD DL, κτλπ...). Άπο ένα σημείο και μετά κατέληξα στο συμπέρασμα ότι πολλές φορές δεν αξίζει, και ιδιαίτερα όταν τα έξοδα άρχισαν να αυξάνονται και σε πράγματα πέρα απο τα CDs, καφέ, τσιγάρα...
Έχω να αγοράσω original CD απο τον Μαϊο του 2004 (Judas Priest - Killing Machine).. ToolTimes at work
Βέβαια, στον δίσκο μου κάθε μέρα αντιγράφονται 1-2 albums...
ToolTimes at work ToolTimes at work

Συμπέρασμα: Είναι πολλά τα λεφτά, Άρη!

Μέλος από: 23 Ιαν 2002
Βοηθήματα: 26
Scripts: 5

Περιοχή: Lost in the mansion
ΜήνυμαΣτις: 20 Νοε 2005 11:15    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Update

Άς τα κάνουμε 4 Καλό ε!

soad.gif
 Description:
 Filesize:  53.96 KB
 Viewed:  276 Time(s)

soad.gif

Μέλος από: 20 Νοε 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 20 Νοε 2005 12:47    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγω κατεβαζω κυριως τα κομματια για τα οποια ειναι ασκοπο να παρεις το Cd..δηλΑΔΗ τα καλα κομματια που βρισκονται σε μετριους δισκους.Γαι να αγορασεις οτι θες χρειαζεσαι3 δουλειες ...Παντως τα cd εχουν αλλη αξια στον χρονο......
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 478
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 20 Νοε 2005 13:41    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

mrpc ανέφερε:

Δηλαδή αν βγάλεις τη ζελατίνα σκοτώνεις τον καλλιτέχνη;

όχι αν το βλέπεις και ως συλλογή άλλο ένα σφραγισμένο γραμματόσημο κι άλλο ένα ασφράγιστο.

Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [14 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Μουσική
Τώρα είναι 19 Ιαν 2017 17:00 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites