freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

"Δίοδος" στο γρήγορο internet για 600.000 νέους;

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 2 [25 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: internet Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 478
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 01 Δεκ 2005 17:27    Θέμα: "Δίοδος" στο γρήγορο internet για 600.000 νέους; Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Η έκπτωση θα είναι περίπου 50%, και εκτιμάτε ότι το μηνιαίο κόστος θα ανέρχεται στα 15 ευρώ.
...αλλά όχι και για όλους τους νέους...
Αυτοί που, κατά την κυβέρνηση, θα επωφεληθούν θα είναι οι φοιτητές των ΤΕΙ, ΑΕΙ που είναι μέσα στα χρονικά όρια των σπουδών τους συν έναν χρόνο bonus.

Δηλαδή όσοι νέοι δεν έχουν καταφέρει να περάσουν κάπου (δεν είχε και ο μπαμπάς τους να χώσει στα φροντιστήρια) και όσοι νέοι δουλεύουν και δεν τελειώνουν στην ώρα τους τις σπουδές τους τους πετάμε στην απέξω...

Άλλο ένα μέτρο που είναι μακριά από την περιφέρεια.

Φυσικά δεν είναι κάτι που μπορείτε να πάτε αύριο και να το αγοράσετε. Προς Θεού μη παίρνετε θάρρος! Μια εξαγγελία είναι μόνο που κανείς δεν ξέρει αν τελικά θα υλοποιηθεί το πότε και το πως.

MegasmorF
Honorary Member

Μέλος από: 07 Απρ 2005
Βοηθήματα: 2

Περιοχή: ./Root
facebook 
ΜήνυμαΣτις: 01 Δεκ 2005 18:58    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ela re sy cordi den katalaveneis ti ginete....Gia akoma mia fora i kivernisi den exei ti na kanei kai koroideyei to kosmo

Μέλος από: 01 Ιουλ 2003
Περιοχή: Πρέβεζα
View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 01 Δεκ 2005 19:59    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πάνε οι καλές οι μέρες!
Κάποτε υπήρχαν άτομα σαν εμάς που κάναμε το παν να είμαστε σ΄αυτό εδώ το χώρο, το διαδίκτυο.
Τώρα θα μπει κάθε καρυδιάς καρύδι, γιατί "έχει" το προνόμιο! Θα έχουμε πτώση της ταχύτητας, πρόσκαιρα. Αλλά το χειρότερο θα είναι ότι θα δημιουργηθεί μια απαίτηση για οργάνωση. Τέρμα τα φόρουμ που οι χρήστες έλεγαν ότι ήθελαν. Θα πρέπει να έχεις πιστοποίηση.
Και αυτή η ρημάδα η πιστοποίηση ξεκινάει από το προνόμιο του σπουδαστή/φοιτητή σε σχέση με όλους τους άλλους πολίτες, να έχει 50% έκπτωση. Με άλλα λόγια οι εταιρείες θα κάνουν το εξής μαθηματικό κόλπο:

συνολικές ισοδύναμες συνδέσεις Χ (η ισοδύναμη σύνδεση έχει σταθερό κόστος, κάποιος μπορεί να πληρώνει τρεις ισοδύναμες για μία, έχει τρεις φορές εύρος ζώνης)
φοιτητικές ισοδύναμες συνδέσεις Υ
Κάθε δυο φοιτητικές ισοδυναμούν με μια από τις συνολικές (αφού η φοιτητική έχει το μισό κόστος)
Άρα τζίρος = ΣυνΣυνδ*ΤιμήΜονάδος ή
τζίρος = (ΣυνΣυνδ-ΦοιτητικέςΣυνδ/2)*Τιμή μονάδος + ΦοιτητικέςΣυνδ*(ΤιμήΜονάδος/2)
Επειδή όμως πολλοί φοιτητές έχουν πρόσβαση στο πανεπιστήμιό τους δωρεάν, αλλά μπαίνουν με χρονοχρέωση, θα τους βάλουν να πληρώσουν την ADSL γραμμή. Έτσι πολλές "ισοδύναμες συνδέσεις" θα γίνουν φοιτιτικές με συνέπεια να πέσει ο τζίρος. Αυτό θα δημιουργήσει την αύξηση στην αξία της ισοδύναμης σύνδεσης.

Ας πούμε ότι έχουμε 1000 ισοδύναμες συνδέσεις, απ΄όπου οι 400 θα αντιστοιχούν σε 800 σπουδαστές (ο κανόνας 1:2), τότε για να παραμείνει ο τζίρος ίδιος πρέπει να έχουμε αύξηση κατά 25% στη τιμή μονάδος!
που θα πληρώσουμε εμείς (στο διπλό και οι σπουδαστές, που θα έπαιρναν έκπτωση 50% αλλά θα γίνει 25% σε σχέση με τις "παλιές" τιμές)
Δείτε το παράδειγμα στο φύλλο xls που στέλνω:

xls.zip
 Description:

Download
 Filename:  xls.zip
 Filesize:  2.14 KB
 Downloaded:  407 Time(s)

PanosIlio
Honorary Member

Μέλος από: 20 Σεπ 2005
Περιοχή: Δραπετσώνα
View users profile
myspace facebook 
ΜήνυμαΣτις: 01 Δεκ 2005 20:21    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ότι θα φανω το λιγότερο άσχετος θα φανώ το ξέρω, αλλά δεν το κάνεις πιο λιανά το παράδειγμα διότι όχι μόνο δεν το κατάλαβα αλλά με έπιασε και πονοκέφαλος προσπαθόντας να το καταλάβω

Πλάκα κάνω δεν χρειάζετε να το εξηγήσεις διότι πολύ απλά δεν θα το καταλάβω ποτέ ToolTimes at work

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.
Bugman

ΜήνυμαΣτις: 01 Δεκ 2005 20:40    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ο MegasmorF έχει δίκιο, εδώ πρόκειται για κοροϊδία!
Αν κοιτάξουμε από την μεριά του σπουδαστή, θα δούμε ότι κερδίζει το 50% των εξόδων του. Αυτό το 50% θα το αναλάβουν οι λοιποι; Όχι θα μοιραστεί σε όλους ακόμα και του σπουδαστές. Και αυτό θα γίνει για να κρατήσουν τον λόγο ένα προς δύο. (1:2 ίσον μισό).
Διαφορετικά θα έπρεπε να πουν: Επιδοτούμε το 50%, που σημαίνει ότι πληρώνουν όλοι το ίδιο! Και αυτή την επιδότηση πρέπει να την γράψουν στον προϋπολογισμό. Πότε την έγραψαν και δεν το μάθαμε;
Τι θα κάνουν;
Θα κάνουν μια δήθεν πιλοτική εφαρμογή, δηλαδή θα ανεβάσουν το συνολικό εύρος ζώνης για να καλύψουν την πρόσθετη ζήτηση, και θα τσουλίσουν προς τα πάνω τις χρεώσεις για να ισοφαρίσουν την "χασούρα".
Μετά από ένα δίμηνο δηλαδή τέλος Ιανουαρίου θα έχουν "στρώσει" την ζήτηση, και το κοστολόγιο.
changlee

Μέλος από: 13 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Πειραιάς
blog 
ΜήνυμαΣτις: 01 Δεκ 2005 23:38    Θέμα: Re: "Δίοδος" στο γρήγορο internet για 600.000 νέους; Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Τα πολλά λόγια είναι φτώχια.

cordis ανέφερε:
...Η έκπτωση θα είναι περίπου 50%...

+ ο διπλασιασμός του κόστους του ίντερνετ που έγινε; = ένα μεγάλο 0.
patriot
Honorary Member

Μέλος από: 20 Αυγ 2002
Βοηθήματα: 6

Περιοχή: Σπίτι μου!
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 02 Δεκ 2005 08:07    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

MegasmorF ανέφερε:
ela re sy cordi den katalaveneis ti ginete....Gia akoma mia fora i kivernisi den exei ti na kanei kai koroideyei to kosmo

Λάθος! Να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους:
"Κοροιδεύω τον κόσμο" σημαίνει: λέω ότι θα κάνω κάτι και στο τέλος δε το κάνω. Αυτοί δεν κάνουν αυτό ακριβώς. Κάνουν κάτι χειρότερο! Όχι μόνο σε κοροιδεύουν αλλά σου λένε κιόλας "είδες πόσο σε φροντίζω;" για να σου ρίξουν στάχτη στα μάτια. Αλλά "όλοι τους δεν κάνουν έτσι;" θα μου πεις....

ΜήνυμαΣτις: 02 Δεκ 2005 08:28    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Η χαζομάρα στην Ελλάδα εκφράζεται με τα χαρίσματα. Χαζός δηλαδή είναι αυτός που δέχεται χαρίσματα χωρίς να ξέρει τι δίνει πίσω!
Χαζός δεν είναι αυτός που αγοράζει κάτι που συνοδεύεται με ένα δώρο. Αλλά αυτός που χρειάζεται το δώρο και αγοράζει το προϊόν που συνοδεύει αυτό!
Έτσι το πρόβλημα δεν είναι τα 18Χ12 ευρώ που θέλει να γλιτώσει ο σπουδαστής αλλά τα 20Χ12 που πρέπει να πληρώσει "αέρα", για προσβαση στη μάθηση που έχει δικαίωμα να του προσφέρει το Κράτος.
Εγώ θα πρότεινα να κάνει 50% έκπτωση στο κινητό και στα 090....ώστε να βρίσκουν μια "φυσική" διέξοδο τα παληκάρια και οι δεσποινίδες, και να προσέρχονται στο μάθημα πιο ορεξάτοι. Αυτό το 24άωρο Internet, που θέλει να τους δώσει, θα τα αποβλακώσει!
changlee

Μέλος από: 13 Φεβ 2005

Περιοχή: Πειραιάς
blog 
ΜήνυμαΣτις: 02 Δεκ 2005 13:48    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Geia sou file Bugman. Pou se xanw pou se vriskw! o Vaggos eimai apo to filosofia.gr!

O OTE einai megalos magas pistevw telika. Kai giaythn thn katastash fteme mono emeis pou den psaxnoume kai kaneis allos den fteei.
MegasmorF
Honorary Member

Μέλος από: 07 Απρ 2005
Βοηθήματα: 2

Περιοχή: ./Root
facebook 
ΜήνυμαΣτις: 02 Δεκ 2005 13:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Agapite changlee thelw na mou epitrepsis na diafoniso dioti epidi poli ellines simpolites mas einai ektos texnologies kai oti vlepoune sthn tv kai oti akoune to xrisimopoioune eite ayto einai epexergasteis eite skliros diskos einai grammi internet kai stin en logo fisika koyventa einai to internet o ote pataei epane sthn asxetila kapoion kai perni ta dikeomata kai koroideyei to kosmaki alla poou tha paei liga ta psomia tou me tis M_______S pou kanei

Μέλος από: 14 Ιουν 2005
Περιοχή: Π. Φάληρο
ΜήνυμαΣτις: 02 Δεκ 2005 14:17    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Για μια στιγμή, ρε παιδιά, γιατί νομίζω ότι τα παραλέτε! Η εξαγγελία από την αρχή ηταν για τους φοιτητές και μόνο. Γιατί, λοιπόν, ξαφνικά συνειδητοποιήσατε το ότι είναι μόνο για φοιτητές ΤΕΙ και ΑΕΙ; Δηλαδή όταν το είχε πρωτοεξαγγείλει ο Καραμανλής το είχε θέσει διαφορετικά; Τουλάχιστον από τη στιγμή που βγήκε η ανακοίνωση του ΟΤΕ τον Ιούνιο, όλες οι ανακοινώσεις, φήμες και εξαγγελίες αφορούσαν τους φοιτητές! Τώρα το καταλάβατε;

Προσοχή! Να μην παρερμηνευθώ. Εγώ δε λέω, αυτή τη στιγμή, ότι η κυβέρνηση κάνει σωστή κίνηση μ' αυτό ή αν θα το υλοποιήσει ή αν έχεις μείνει άπραγη εδώ και καιρό! Εγώ απλά σχολιάζω το γεγονός ότι όταν, τον Ιούνιο, έγινε η ανακοίνωση του DSL για φοιτητές και γράφηκε σ' αυτό το forum, τουλάχιστον από την πλευρά των φοιτητών, υπήρξαν θετικά σχόλια και δεν έγιναν τέτοιου τύπου "καταστροφικές" αναλύσεις! Απλά, όσοι δεν ήταν φοιτητές, εξέφρασαν το παράπονό τους (που εγώ το κατανοώ κι ας είμαι φοιτητής) "Γιατί οι φοιτητές που τους την πληρώνει τη σύνδεση ο μπαμπάκας τους και όχι εγώ που δουλεύω σαν το σκυλί για λίγο internet!".

Η τιμές του internet είναι σίγουρα εξωφρενικές, είτε για PSTN, είτε για ADSL. Και, πιστεύω ότι, ακόμα και αν η τιμή πέσει για όλους στα 15€ στα 384k, πάλι θα είναι σχετικά ακριβή με την Ευρώπη (τόσο είναι οι πιο ακριβές 512k στην Ε.Ε., αν δεν κάνω λάθος). Απλά, το ζήτημα είναι ότι "από το ολότελα καλή κι η Παναγιώτενα"! Διότι, τουλάχιστον έτσι, μπορεί να αυξηθεί και ο ανταγωνισμός και να αρχίσουν να ρίχνουν κι άλλο τις τιμές (που ήδη έχουν αρχίσει να πέφτουν λίγο). Δε λέω ότι είναι όλα καλά κι όλα ωραία! Απλά, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να φέρνουμε και την καταστροφή!

Αν το πρόβλημα είναι ότι γενικά έχουμε ακριβό και κακής ποιότητας ADSL τότε ας πιέσουμε για να αποκτήσουμε αυτό που πρέπει, αλλά όχι να μη θέλουμε να γίνει αυτό το μέτρο γιατί θα πρέπει οι μειώσεις και η βελτίωση να γίνει μονομιάς! Έτσι θεωρώ εγώ, τουλάχιστον.

Και, τέλος, επειδή μιλάτε για επιβάρυνση δικτύου, απ' όσο ξέρω δε θα χρησιμοποιηθεί το κοινό δίκτυο, που χρησιμοποιούν οι υπόλοιποι, αλλά το δίκτυο του ΕΔΕΤ. Επομένως, μάλλον δε θα υπάρξουν τέτοιου είδους προβλήματα.

Εν ολίγοις, το να εφαρμοστεί αυτό το μέτρο (αν εφαρμοστεί) δε λύνει σχεδόν κανένα πρόβλημα! Χρειάζονται μεγάλες αλλαγές για να γίνει το ADSL προσητό και σωστό. Αλλά, το να μη θέλουμε να γίνει αυτό το βήμα, πάλι, δεν το καταλαβαίνω. Δε νομίζω ότι θα κερδίσουμε κάτι περισσότερο.
Cmg__

Μέλος από: 29 Μαρ 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 02 Δεκ 2005 14:46    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

pote anakoinw8hke ayto to metro, prin h meta tis aykshseis????
Bugman

ΜήνυμαΣτις: 02 Δεκ 2005 15:59    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Στο μέλλον το διαδίκτυο θα αλλάξει την έννοια της δημοκρατίας στην χώρα. Θα βγαίνει ένα φόρουμ με 100000 μέλη και θα λέει "αυτό και αυτό" και αυτό θα είναι εντολή για την κυβέρνηση! Σε αυτή τη φάση θα τρέχει η κάθε κυβέρνηση να βάλει και το δικό της μέλος, να αποκτήσει μια φωνή ακόμα. Τότε θα γίνει το μπαμ, και όλοι θα έχουν τσάμπα διαδίκτυο!

Όσο βλέπουν οι κυβερνώντες ότι οι σπουδαστές "παίζουν" με το διαδίκτυο, τόσο είναι σίγουροι ότι στοχεύουν σωστά, στην εξουδετέρωση των όποιων απαιτήσεων!
myle

Μέλος από: 18 Ιουν 2005
Περιοχή: Πάτρα
ΜήνυμαΣτις: 02 Δεκ 2005 16:27    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

lol

Μόνο αυτό έχω να πω. Είμαι φοιτητής σε τμήμα πληροφορικής και πλέον έχω βαρεθεί. Ας συνειδητοποιήσουμε ότι θα αργήσουμε πολύ να δούμε φοιτητικά πακέτα. Ευτυχώς που μπορολύμε και μπαίνουμε από την σχολή στο Internet.

Μέλος από: 02 Δεκ 2005
Περιοχή: HOLARGOS
View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 02 Δεκ 2005 17:17    Θέμα: ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΣΑΜΠΑ ΙΝΤΕΡΝΕΤ
Περιγραφή θέματος: ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΣΑΜΠΑ ΙΝΤΕΡΝΕΤ - ΕΤΣΙ ΜΑΣ ΕΛΕΓΑΝ
Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ΟΛΗ ΑΥΤΗ Η ΧΑΩΔΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΚΟΣΜΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΟΧΗ, ΕΝΩ ΟΙ ΕΥΡΥΖΩΝΙΚΕΣ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΟΠΩΣ ΟΙ DIAL-UP ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

ΕΥΓΕ

Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Internet of Things Hackathon #iothack 18-19 Μαρτίου, 2016 1 cordis 12 Μαρ 2016 22:02
ailouros Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Raspberry Pi 2 με quad-core και 6 φορές πιο γρήγορο από πριν! 6 cordis 05 Φεβ 2015 14:27
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 17 Ιαν 2017 14:58 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites