Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

Ενημέρωση πεδίων στην Access

Συζητήσεις για την τοπική βάση δεδομένων Access της Microsoft

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
manosm
Επικοινωνία:

Ενημέρωση πεδίων στην Access

Δημοσίευση από manosm » 23 Δεκ 2005 13:08

Εχω μια βάση στην access με 3 πίνακες. Ενα πίνακα με τα προϊόντα μου αναλυτικά (περιγραφή ποσότητα), ένα πίνακα πελατών και ένα παραγγελιών. Έχω φτιάξει μια φόρμα με 2 πίνακες όπου παρουσιάζονται οι πελάτες και με σύνδεση σαν υποφόρμα οι παραγγελίες κάθε πελάτη. Είναι δυνατόν όταν ένας πελάτης παραγγέλνει την χ ποσότητα απο ένα προϊον και περνάμε την ποσότητα αυτή στον πίνακα παραγγελιών τότε αυτομάτως η ποσότητα αυτή να αφαιρείται απο την ποσότητα που έχει καταχωρηθεί στον πίνακα των προϊόντων ώστε να είναι ενημερωμένο το κάθε προϊόν; Δεν ξέρω αν αυτό που θέλω μπορεί να γίνει με απλά υπολογίσιμα πεδία της Access ή αν θα πρέπει να χρησιμοποιεί προγραμματισμός VB ή SQL πεδία που δυστυχώς δεν γνωρίζω καθόλου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

Απάντηση

Επιστροφή στο “MS Access”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες