Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

Ιαπωνικές - Κινέζικες ταινίες

Σχολιάστε ή προτείνετε ταινίες που παίζονται στον κινηματογράφο, στην τηλεόραση ή κυκλοφορούν σε video και DVD. Ή κάποιο έργο που είδατε στο θέατρο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 27 Δεκ 2005 17:35

Το τελευταίο διάστημα βλέπω σχεδόν αποκλειστικά ασιατικές ταινίες. Ποιο πολύ Ιαπωνικές και Κινέζικες, αλλά καμία φορά και Κορεάτικες. Όχι απαραίτητα με πολεμικές τέχνες, αλλά και κάποιες που θεωρούνται σινεφιλ. Με έχει συνεπάρει η τεχνοτροπία τους και οι δυνατότητές τους στην κινηματογραφική αφήγηση. Σκέφτομαι εδώ και καιρό να κάνω ένα μικρό αφιέρωμα σε αυτές.

Κάνεις άλλος έχει ασχοληθεί με τον κινηματογράφο σε αυτές τις χώρες;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 27 Δεκ 2005 19:49

egw 2-3 pou exo dei eivai oles polemikes me agapimevi mou to Prinsses blade kai to House of flying daggers alla kai Hero ... alla bebea kai oi tris ntav emporikes tevies .

Gmt ama dev exei kali metafrasi eivai diskolo va tis akolou8iseis... kai malov perisotero me tnv favtasia sou akolou8eis tous dialogous para me ta metafrasmeva.
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 27 Δεκ 2005 20:11

www.yesasia.com opios goustarei na agorasei as me enimerosei.... kathoti eiparchoun kouponakia ;-)
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
pantoleon

Δημοσίευση από pantoleon » 27 Δεκ 2005 20:32

Kim KI-Duk
Chan-woo Park
Fruit Chan
Takashi Miike
Takeshi (Beat) Kitano
Hayao Miyazaki
Μερικοί απ'αυτούς πυ έχω στο μυαλό μου τώρα.

Κι εγώ εκεί είμαι τώρα και την ψάχνω.Έχω δει καμπόσες.Πέρα απ'τα αριστουργήματα/blockbusters δλδ.

Καταπληκτικοί.Πιστεύω ότι με τραβάει πιο πολύ βέβαια το ότι είναι ασιάτες και ότι είναι κάτι πραγματικά έξω από αυτά που έχουμε συνηθίσει.

Στούς ίδιους τους ασιάτες μπορεί να μην κάνει τόση αίσθηση.

Τέσπα,ας αρχίσει κάποιος γιατί δεν ξέρω από που ν'αρχίσω.

Να αναφέρουμε τις καλύτερες μας??
The Sword is Pure.The Handler Not!

Άβαταρ μέλους
fmayakos
Honorary Member

Δημοσίευση από fmayakos » 28 Δεκ 2005 00:17

Εγώ, ομολογουμένως, δεν έχω δει πολύ ασιατικό σινεμά,
κι ότι έχω δει είναι εμπορικό.
Πάντως μέσα στο Τοπ25 ταινιών που έχω σε ξεχωριστή
θέση στην ταινιοθήκη μου είναι και ο Ήρωας αλλά ακόμη
περισσότερο τα Ιπτάμενα Στιλέτα, καθώς και οι δύο ταινίες
με συγκλόνισαν...
Από εκεί και πέρα αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι...
Είμαι ανοιχτός σε όλες τις προτάσεις! ;-)

Άβαταρ μέλους
shadow
Script Master

Δημοσίευση από shadow » 28 Δεκ 2005 10:09

Πέρα από τις ταινείες(εχω δει αρκετές αλλά με τους τίτλους που έχουν δεν μπορώ να τις θυμηθώ :hammer: , ειδικά αυτές που δεν θεωρούνται εμπορικές ) ειναι και τα anime :)
Tα αγαπημενα μου: spirited away , ghost in the shell
Close your eyes
For your eyes will only tell the truth and the truth isnt what you want to see
In the dark, is it easy to pretend that the truth is it ought to be.
Programmers are programmers because they like to code

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 28 Δεκ 2005 11:07

Bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom (aka "Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring"): http://www.imdb.com/title/tt0374546/
Bin-jip (aka "3 Iron"): http://www.imdb.com/title/tt0423866/
Zatôichi: http://www.imdb.com/title/tt0363226/
Oldboy: http://www.imdb.com/title/tt0364569/

Άβαταρ μέλους
pantoleon

Δημοσίευση από pantoleon » 28 Δεκ 2005 11:35

Να σας πω τι γνωρίζω κι εγώ αναλυτικά πια!

Ο ΗΡΩΑΣ ήταν φανταστική ταινία.Ο ΤΙΓΡΗΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ το ίδιο αν και σε άλλο στυλ.Οι ταινίες του Ακίρα Κουροσάβα έπη κι ελεγείες.Ακόμα και οι ZU WARRIORS μ'άρεσαν.Τα ΙΠΤΑΜΕΝΑ ΣΤΙΛΕΤΑ όχι και τόσο.

Αλλά είπαμε αυτά είναι τα μπλόκμπάστερς.Για να μπείς λίγο πιο μέσα στην ουσία πρέπει να δεις κι άλλα.

Εγώ έχω μια τάση προς τις extreme καταστάσεις οπότε ότι προτείνω θα είναι πρός εκείνη την κατέυθυνση.

Προτείνω λοιπόν: (Σκηνοθέτης-ταινία-ταινία....)(*=δεν την έχω δει αλλά έχω ακούσει ότι είναι καλή και κρίνω σε σχέση με ότι έχω ήδη δει)

Chan-wook Park
- Oldboy = Κάποιοι φυλακίζουν ένα τύπο σ'ένα μικρό διαμέρισμα για 15 χρόνια χωρίς καμμιά εξήγηση.Μαθαίνει ότι άδικα κατηγορήθηκε για τον φόνο της γυναίκας του.Αγνοεί την τύχη για την ορφανή κορούλα του (βρέφος ακόμα).Όλο αυτό τον καιρό του επιτρέπονται τα βασικά,μαζί και μια τηλεόραση.Δεν τον αφήνουν να αυτοκτονίσει αλλά τον υπνωτίζουν.Ύστερα τον αφήνουν ελεύθερο κι αυτός γυρεύει εκδίκηση.Όχι και τόσο κουλή ταινία.Την ένιωσα στο πετσί μου.Πολύ δυνατή αν και απλή σεναριακά και αδύναμη σε κάποια σημεία της αντίδρασης του κακού της υπόθεσης.
- Three... Extremes *
- Sympathy for Lady Vengeance *

Takashi Miike
- Audition = Ένας τύπος ψάχνει για γκόμενα κι ένας φίλοος του οργανώνει μια ψεύτικη οντισιόν για να τον βοηθήσει να διαλέξει.Αυτός διαλέγει μια περίεργη υποτονικη κοπέλα....Ψιλοβαρετό κοινωνικό θέμα,μέχρι να "μπεί" προς το τέλος.Η ίδια η οντισιόν είναι πολύ ωραία.
- Visitor Q = Η καθημερινότητα μιας οικογένειας μέσα από την κάμερα ενός ερασιτέχνη.Είναι κι ο ίδιος μεσ'την πλοκή.Κουλή ταινία στην οποία ο γιος της οικογένειας είναι προβληματικός και φαίρεται στα άλλα μέλη σαν "αφέντης" κι αυτά ανταποκρίνονται...
- Ichi the Killer = Μια ομάδα της γιακούζα (?) χάνει τον αρχηγό της και τότε το εκπαιδευμένο "σκυλάκι" του αρχηγού κάνει τα πάντα για να βρει τον δολοφόνο που είναι ο περίεργος Ίτσι.Επίσης πολύ κουλή ταινία με φόνους και σαδο-μαζό.Οι ήρωες είναι καρτουνιστικοί και έχουν χαρακτηριστικό στυλ.Σχεδόν κομωδία.
- Gozu *
- Three... Extremes *

Ki-duk Kim (II)
- The Isle = Ένας τύπος νοικιάζει μια καλύβα πάνω στο νερό μιας λιμνης,θέρετρο για άντρες όπου μαζί με την ευκαιρία για ψάρεμα τους παρέχεται και συντροφιά,και βγάζει τα ψυχολογικά του ερωτευόμενος και την νεαρή τσατσά που είναι μουγκή.Κουλή (θα βαρεθώ να το λέω κι εσείς να το διαβάζετε αλλά αυτές οι ταινίες μ'αρέσουν) ταινία με κάποιες πολύ εξτρίμ σκηνές
- Address Unknown
- Real Fiction
- The Coast Guard
- Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring *
- Samaritan Girl *
- 3-Iron *
- Hwal *
- Bad Guy *
- Crocodile (Ag-o (1996)) *

Ang Lee - Crouching Tiger, Hidden Dragon = Ε,τι να πω εδώ?Φανταστικό παραμύθι αν και από στυλ προτιμώ τον "ΗΡΩΑ".

Yimou Zhang
- Hero = Όμορφη ιστορία αν και απλή,δράση,φωτογραφία,σκηνικό.Φανταστική!!!
- House of Flying Daggers = Λιγότερο καλή με κοιλιές και μια αίσθηση ανικανοποίησης στο τέλος του θεατή.

Takeshi Kitano
- Zatoichi = Οι περιπέτειες ενός τυφλού σαμουράι στην παλιά εποχή και σε προχωρημένη ηλικία.Ο Ζατοϊτσι είναι κάτι σαν τον Ζορό γι'αυτούς και πολλές ταινίες και σειρές έχουν γίνει με αυτόν τον ήρωα.Καταπληκτική ιστορία,καλογυρισμένη.Η ταινία που με έκανε τελικά να αγαπήσω τον Κιτάνο.Μέχρι τότε παραδεχόμουν ότι ήταν πολύ καλός ηθοποιός.Η ταινία πάντως δεν θεωρείται η καλύτερη με ήρωα τον Ζατοϊτσι.
- Battle Royale 1 & 2 = Στο εγγύς μέλλον το εθνικό σπορ στην Ιαπωνία είναι το Battle Royale.Η εγκληματικότητα στα σχολεία είναι στο φουλ.Η στρατιωτική εκπαίδευση δεν είναι αρκετή.Κανενός είδους εκπαίδευση προφανώς.Τα σχολεία δεν έχουν νόημα.Παίρνουν λοιπόν με κλήρωση τάξεις από σχολεία,τις εξοπλίζουν και τις πετάνε σ'ένα ερημόνήσι.Όποιος επιβιώσει επιβραβεύεται.Παρ'όλ'αυτά βλέπουμε να λαβαίνουν μέρος και παλιότεροι νικητες,οπότε...Ναι,βέβαια και είναι κουλή ταινία.Και η πρώτη είναι καλύτερη απ'την δεύτερη.
- Kikujiro no natsu *
- Dolls *
- Merry Christmas Mr. Lawrence = Αμερικάνικη/Αγγλική ταινία με τον Ντέηβιντ Μπάουι όπου ο Τακέσι είχε δεύτερο μεν,βασικό ρόλο δε.Εκεί είδα για πρώτη φορά πόσο καλός ηθοποιός είναι.

Fruit Chan
- Made in Hong Kong = Ένας βίαιος νεαρός στο Χόνγκ Κόνγκ.Η ουσία της ταινίας γυρισμένη με΄κάμερα στο χέρι (στυλ δόγμα 95) είναι η αποτύπωση της κοινωνίας του Χόνγκ Κόνγκ.
- Public Toilet *
- Three... Extremes *

και τέλος κάποιος που έμαθα τελευταία:

Hark Tsui
- Zu Warriors = Οι ημίθεοι του βουνού Ζού βρίσκονται σε πόλεμο με το κακό.Κάποιοι θα χάσουν τους εαυτούς τους για να τους ξαναβρούν και να αναδυθούν απ'τις στάχτες τους πιο δυνατοί σε ένα καταστροφικό πόλεμο που θα καταστρέψει τα πάντα μόνο και μόνο για να ξαναγεννηθούν.Μια θνητή κοπέλα θα γίνει μάρτυρας όλων αυτών και μας διηγείται την ιστορία/παραμύθι.Καρτουνιστικοί ήρωες στυλ Σέηλορ Μουν,καθόλου κοριτσίστικοι πάντως.Εφέ αρκετά καλά.
- και το πολυαναμενόμενο: Seven Swords *

Akira Kurosawa
- Yojimbo = Ένας ξεπεσμένος σαμουράι (απ'αυτούς που δεν αυτοκτώνησαν αφού χάσαν τον αφέντη τους οπότε και ντροπιασμένος/ξεπεσμένος αλλά καθόλου άχρηστος ή κατάπτυστος) φτάνει σε ένα χωριό που βρίσκεται σε εμφύλιο και προσπαθεί να τους εκμεταλλευτεί αλλά την πατάει και τον σαπίζουν.Τέλος καταφέρνει να σταθεί στα πόδια του σε μια μάχη που ίσως θα είναι ο μόνος που θα στέκεται στα πόδια του στο τέλος.Ή αγαπημένη μου!Δεν βαριόμουν να την βλέπω στην Τιβί (το ΣΕΒΕΝ την έβαζε συνέχεια).Πιο απλή απ'τους 7 Σαμουράι,λιγότερο βαρετή απ'το Ραν,γενικά πιο εύπεπτη.Την λατρεύω.
- Shichinin no samurai = Κλασικό έπος.Κάπως βαρετό λόγο διάρκειας αλλά πολύ περιεκτικό.
- Dreams (Yume) = Μπορεί και να το έχετε δει έστω και λίγο και να μην καταλάβατε πιού είναι.Διάφορα κλιπάκια όπου στο καθένα ο σκηνοθέτης θύγει κι ένα θέμα.Καταπληκτικό!!
- Ran = Επικό! Ουσιαστικά είναι διασκευή του βασιλιά Ληρ του Σέξπιρ (το οποίο είχε διασκευαστεί σε παραμύθι και μας το λέγαν οι γιαγιάδες μας - Ο βασιλιάς που είχε 3 κόρες και η πιο μικρή και καλή τον αγαπούσε όσο το αλάτι.....).

Έφημη μνεία στο αγαπητό Jackie Chan και τις παλιές κάλτ ταινίες του: - Drunken Master 1/2/legend of the - κ.α.

Για να μην πιάσουμε και τα άνιμε (Hayao Miyazaki + + + ),εκτός αν θέλετε!

Μην με ρωτήσετε πώς θα τις βρείτε.Δεν κάνει και είναι και πολύ προφανές για να το πω :wink: . Ψάξτε τες όλες στο www.imdb.com για πληροφορίες.

Περιμένω δικές σας επιλογές. :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pantoleon την 29 Δεκ 2005 17:52, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
LightForce
WebDev Moderator

Δημοσίευση από LightForce » 28 Δεκ 2005 11:53

εχω δεί πολλές κυρίως ασπρόμαυρες, ας είναι καλά η κινηματογραφική λέσχη και η ΕΤ3 που βάζει σχετικά συχνά, 'βαρύ' υλικό αλλά μου αρέσει.
είμαι σοβαρά γιατρέ μου ?

:-)

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 28 Δεκ 2005 12:08

Ωραία! :P ας βάλω κι εγώ αρχικά κάποιες που έχω στην συλλογή μου..
Είναι και μερικές ακόμα που δεν τις έχω καταγράψει.. :P
[table]
[row]2046[col]2005[col]Kar Wai Wong
[row]Azumi[col]2003[col]Ryuhei Kitamura
[row]Gohatto[col]1999[col]Nagisa Oshima
[row]Ikiru[col]1952[col]Akira Kurosawa
[row]Kumonosu jo[col]1957[col]Akira Kurosawa
[row]Ran[col]1985[col]Akira Kurosawa
[row]Sea Is Watching, The[col]2002[col]Kei Kumai
[row]Tokyo Story[col]1953[col]Yasujiro Ozu
[row]Warm Water Under A Red Bridge[col]2001[col]Shohei Imamura
[row]Warriors of Heaven and Earth[col]2004[col]Ping He
[row]YoJimbo[col]1961[col]Akira Kurosawa
[row]Zu: Warriors of the Magic Mountain[col]1983[col]Hark Tsui
[row]Beijing Bicycle[col]2001[col]Wang Xiaoshuai[row]Crouching Tiger, Hidden Dragon[col]2000[col]Ang Lee
[row]Purple Butterfly[col]2003[col]Ye Lou
[row]Hero[col]2004[col]Yimou Zhang
[row]Musa - The Warrior[col]2003[col]Sung-su Kim
[row]The Legend of Evil Lake[col]2003[col]Lee Kwang-hoon
[row]The Road Home[col]1999[col]Yimou Zhang
[/table]

το Azumi φανταστική, με μάχες και μια τελική μάχη το κάτι άλλο.
το Warriors of Heaven and Earth απίστευτη ταινία, επική με πολύ καλά πλάνα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cordis την 28 Δεκ 2005 17:36, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 28 Δεκ 2005 12:20

cherouvim έγραψε:Bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom (aka "Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring"): http://www.imdb.com/title/tt0374546/
αυτό το είχε το περιοδικό Σινεμα... ετοιμάζομαι να το δω.. :P
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
pantoleon

Δημοσίευση από pantoleon » 28 Δεκ 2005 14:43

Χμμμ,βλέπω το πρόβλημα...Χρειάζεται και μια κριτική κι ένα ρεζουμέ η κάθε ταινία που αναφέρουμε.Θα κανω edit το προηγούμενο ποστ μου να μην πιάνω και πολύ χώρο.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 28 Δεκ 2005 15:32

Eγώ ξεκίνησα βλέποντας:

Ring 1
Ring 2
Ring 0
Dark water
Ju-On
Ju-On 2
(σε όλα τις ανατολικές εκδόσεις, όχι τα δυτικά remakes)

...αλλά όσο πάω και πέφτω στα βαθιά! :P

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 28 Δεκ 2005 17:34

τι να πούμε και για την Ziyi Zhang όποια πέτρα και να σηκώσεις θα την βρεις...

Musa - The Warrior
Hero
Purple Butterfly
Crouching Tiger, Hidden Dragon
Memoirs of a Geisha
2046
House of Flying Daggers
Zu Warriors
The Road Home

απίστευτη ηθοπιός... μια ταινία της που να μην είναι καλή δεν μπορώ να βρω...
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
pantoleon

Δημοσίευση από pantoleon » 28 Δεκ 2005 18:25

EneMe ουσιαστικά όλα η ίδια ταινία είναι και προσωπικά προτιμώ τις αμερικάνικες εκδόσεις.(έχω δει τις ασιατικές και έπηξα πολύ άσχημα.Όχι eraserhead άσχημα.Άσχημα άσχημα.)

Η Ζυγί είναι όντως θεά.Πιστεύω ότι είναι αυτό που θα έπρεπε η Uma Thurman να ήταν στον δυτικό κόσμο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινηματογράφος - Θέατρο”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες