freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Χθες που μου ήρθε ο λογαριασμός του ΟΤΕ σκέφτηκα και άλλο...

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 3 από 3 [41 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: ΟΤΕ Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3
ΑποστολέαςΜήνυμα
viruswitch

Μέλος από: 24 Οκτ 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 05 Φεβ 2006 17:30    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ενδιαφέρον, θα τον ψάξω αυτόν τον ορισμό. Ακόμα και αν δεν έχεις μέσα σου όμως αποθηκευμένο ηλεκτρισμό, αν πιάσεις ένα καλώδιο γυμνό που είναι στην μπρίζα είναι σαν πηγαίνεις γυρεύοντας. Ειδικά αν το πιάσεις με τα δυο χέρια.
dimsis
Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 13 Μαη 2009 12:03    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=6&artid=267868&dt=13/05/2009

Εκεί που γράφει:
▅ Του Ιnternet
Ο κ. Δημήτρης Σισκόπουλος, από την Αλεξανδρούπολη, γράφει...
c0d3punk
Honorary Member

Μέλος από: 15 Σεπ 2008
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Puerto pollo
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 13 Μαη 2009 12:17    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

3 χρόνια μετά και ακόμα μόνος σου παλεύεις dimsis? θα κάνουμε τπτ σαν δικτυακή κοινότητα ρε παιδιά?

να θέσω ένα ερώτημα όμως πρώτα... με ποιόν τρόπο θα μπορούσαμε να έχουμε μόνο adsl χωρίς να πληρώνουμε πάγιο για γραμμή τηλεφώνου? μιας και η adsl κάθετε πάνω στην PST/ISDN... μπορεί να δουλέψει αυτόνομα?

Reporter

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 13 Μαη 2009 17:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Τι να κάνω φίλε μου, μέχρι να αποφασίσουμε να κάνουμε καμιά μαζική διαμαρτυρία συνεχίζω να το παλεύω. Τα πράγματα βελτιώθηκαν βέβαια από τότε, αλλά σίγουρα μπορούμε και καλύτερα.

Αυτό που ρωτάς είναι ακριβώς αυτό που επισημαίνω και εγώ. Από τη στιγμή που ΔΕΝ μπορεί ο ΟΤΕ να μου δώσει internet χωρίς να έχω και τηλεφωνική γραμμή, γιατί με χρεώνει και με τα 2 πάγια; Δηλαδή και το πάγιο της τηλεφωνικής γραμμής και αυτό της ADSL;
Ας κόψουν το λαιμό τους να μου δώσουν μόνο adsl που με ενδιαφέρει και θα μιλάω από κινητό... μπορούν; αν δεν μπορούν ας μη με διπλοχρεώνουν...
fiskilis
Honorary Member

Μέλος από: 16 Νοε 2003
Νέα: 15

Περιοχή: Athens
View users profile Send email to user Visit posters website
blog cv portfolio deviantART flickr picasa 
myspace facebook linkedin hi5 sync twitter 
friendfeed deviantART digg del.icio.us skype 
ΜήνυμαΣτις: 13 Μαη 2009 18:10    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

εγω πληρωνω 35 ευρω τον μηνα περιλαμβανωμενου του ΦΠΑ + τελος κινητης για

1200 λεπτα σε σταθερα τηλεφωνα
200 λεπτα σε κινητα τηλεφωνα
ADSL 24αρα

Honorary Member

Μέλος από: 16 Μαη 2002
Περιοχή: Τραχανοπλαγιά
facebook 
ΜήνυμαΣτις: 13 Μαη 2009 19:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλησπέρα,

fiskilis ανέφερε:
εγω πληρωνω 35 ευρω τον μηνα περιλαμβανωμενου του ΦΠΑ + τελος κινητης για

1200 λεπτα σε σταθερα τηλεφωνα
200 λεπτα σε κινητα τηλεφωνα
ADSL 24αρα

Δεν καταλαβαίνω αυτό που αναφέρεις τι σχέση έχει με τον ΟΤΕ, καθώς πιθανόν να είσαι offtopic και να αναφέρεσαι σε άλλη εταιρία.

fiskilis
Honorary Member

Μέλος από: 16 Νοε 2003
Νέα: 15

Περιοχή: Athens
blog cv portfolio deviantART flickr picasa 
myspace facebook linkedin hi5 sync twitter 
friendfeed deviantART digg del.icio.us skype 
ΜήνυμαΣτις: 13 Μαη 2009 22:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ναι ειμαι Vodafone και το λεω σαν μετρο συγκρισης με τον ΟΤΕ

Honorary Member

Μέλος από: 20 Μαρ 2003
Νέα: 1

Περιοχή: Athens - Pyrgos
blog 
ΜήνυμαΣτις: 14 Μαη 2009 09:33    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Sorry αλλά πλέον εκτός από την Vivodi, και οι Forthnet - HOL δεν προσφέρουν Full LLU πρόσβαση; Και πρέπει να υπάρχουν και άλλες (Tellas, Vodafone, Telepassport, On είναι μερικές που νομίζω το κάνουν).
Εν τω μεταξύ οι περισσότερες προσφέρουν ΚΑΙ τηλεφωνία με δυνατότητα να κρατήσεις και το νούμερο που είχες στον πΟΤΕ.
Τί λοιπόν μας εμποδίζει να απαγκιστρωθούμε από τον ΟΤΕ ρε παιδιά και καθόμαστε και τον βρίζουμε;

Εγώ το 2005-2006 πλήρωνα στην Vivodi 40 ευρώ τον μήνα και είχα τηλέφωνο 500 λεπτά τον μήνα αν θυμάμαι καλά, και 2 mbps internet...τότε που στον ΟΤΕ θα πλήρωνα χαλαρά τα 2πλάσια και χωρίς δωρεάν ομιλία.
ΟΜΩΣ δεν μπορούσα να πάρω fax και η φωνή ειδικά αν κατέβαζα torrents, έκανε διακοπές ή κάποιες φορές τύχαινε αυτός που με καλούσε να μην με ακούει, και να χρειαστεί να ξανακαλέσει.

Πλέον νομίζω έχουν ξεπεραστεί αυτά. Επιπλέον μπορεί κάποιος να μην θέλει καν σταθερό ενώ υπάρχει και το VoIP για τις εξερχόμενες κλήσεις προς σταθερά και κινητά παγκοσμίως (Skype, Voipbuster)...

Νομίζω αυτός είναι ο τρόπος να βάλει μυαλό ο ΟΤΕ, στροφή προς ανταγωνιστικές εταιρίες έστω και με χαμηλότερη εξυπηρέτηση...

Μέλος από: 08 Σεπ 2004

Περιοχή: Κρυα Βρυση
deviantART facebook twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 14 Μαη 2009 19:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

εμενα μπου ηρθε ο πρωτος λογαριασμος απο την συνδεση που εχω τωρα 2mb 24,5 €

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ::ΠΡΟΣΦOΡΕΣ ΕΩΣ 90%
::ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ::
dimsis
Reporter

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 09 Ιουλ 2009 12:41    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, ξεθάβω λίγο αυτό.
------------------------------------------------------
Είχα στείλει στις 11/5/2009 το παρακάτω Προς την ΕΕΤΤ ( 'katanalotes@eett.gr' ) με ιδιαίτερα κοινοποίηση και σε: 'info@kepka.org'; 'info@enet.gr'; 'epistoles@tanea.gr'; 'kathimerini@kathimerini.gr'; 'protothema@protothema.gr'; 'info@zougla.gr'; 'epistoles@tovima.gr';

κάποια emails δεν ήταν valid μου τα γύρισε πίσω (3 αν θυμάμαι από εφημερίδες).

παράθεση:

Καλημέρα,

Θα ήθελα να μου απαντήσετε γιατί δεν παρέχετε κάποια προστασία σε εμάς του συνδρομητές του ΟΤΕ, όπου καλούμαστε να πληρώνουμε διπλό πάγιο για να έχουμε υπηρεσίες internet στα σπίτια μας;
Και εξηγούμαι. Από τη στιγμή που ο ΟΤΕ δεν μου δίνει τη δυνατότητα να έχω ADSL χωρίς να έχω και κάποια τηλεφωνική γραμμή δεν με υποχρεώνει να πληρώνω 2 πάγια για τον ίδιο σκοπό;
Έστω ότι θέλω να αποκτήσω ADSL στο σπίτι μου. Στον ίδιο όμως χώρο δεν επιθυμώ να έχω και τηλέφωνο, θέλω δηλαδή καθαρά μια γραμμή μόνο για την πρόσβαση μου στο διαδίκτυο. Γιατί είμαι υποχρεωμένος να πληρώνω κοντά στα 30-40 ευρώ το μήνα για το πάγιο μια ISDN ή απλής γραμμής + το πάγιο της ADSL; Γιατί εσείς σαν αρμόδια αρχή δεν μας προστατεύετε από αυτήν την άδικη χρέωση; Δεν θα έπρεπε να γίνει ενοποίηση αυτών των δυο παγίων από τη στιγμή που τα πληρώνουμε μόνο για να έχουμε πρόσβαση στο διαδίκτυο; Έτσι όπως είναι τα πράγματα στην Ελλάδα σήμερα, στην πράξη και όχι στις διαφημίσεις και στα χαρτιά, καλούμαστε να πληρώνουμε κοντά στα 80 ευρώ μόνο για πάγια το δίμηνο για να έχουμε internet στο σπίτι μας. Με αυτόν τον τρόπο στηρίζετε το internet στην Ελλάδα; Για πραγματική μείωση τιμών στο διαδίκτυο θα πρέπει να πιέσετε τον ΟΤΕ (γιατί κάποιοι άλλοι πάροχοι ήδη έχουν ένα μόνο πάγιο) για την ενοποίηση των δυο παγίων σε ένα.

Ένα δεύτερο θέμα που αφορά όμως τους παρόχους internet (ISPs), έχει να κάνει με μια ρύθμιση που πρέπει να υπάρχει για κατώτερο όριο ονομαστικής ταχύτητας. Δεν είναι δυνατόν να πληρώνουμε ονομαστικές ταχύτητες έως και 24 mbps και στην πράξη να έχουμε ταχύτητα μικρότερη και από 1mbps αλλά να καλούμαστε να πληρώνουμε για 24.

Προωθώ το μήνυμα και στην αρχή προστασίας καταναλωτών αλλά και σε ορισμένα ΜΜΕ γιατί πιστεύω πως πρόκειται για ένα θέμα που αξίζει να το ερευνήσουν εκτενέστερα.

Με εκτίμηση,
Dimitris Siskopoulos (dimitris@siskopoulos.gr)
Web Developer - Alexandroupoli

δημοσιεύτηκε στο Βήμα:
http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=6&artid=267868&dt=13/05/2009
(Ο κ. Δημήτρης Σισκόπουλος, από την Αλεξανδρούπολη, γράφει: ..)

Σήμερα ήρθε η επίσημη απάντηση όπου το μόνο που διέγραψα ήταν τα ονοματεπώνυμα που αναφερότανε στην επιστολή.
Stadem

Μέλος από: 10 Μαρ 2007

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 09 Ιουλ 2009 23:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ένα βήμα έγινε, καλή η προσπάθεια.
Μου την έσπασε λίγο που λέει "σε καμία περίπτωση δεν είναι άδικες γιατί είναι εγκεκριμένες από τον ΕΕΤΤ"!
Ναι, χαίρω πολύ χαιρόπουλος.

Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Τώρα είναι 16 Ιαν 2017 16:59 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites