Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

Χθες που μου ήρθε ο λογαριασμός του ΟΤΕ σκέφτηκα και άλλο...

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
viruswitch

Δημοσίευση από viruswitch » 05 Φεβ 2006 17:30

Ενδιαφέρον, θα τον ψάξω αυτόν τον ορισμό. Ακόμα και αν δεν έχεις μέσα σου όμως αποθηκευμένο ηλεκτρισμό, αν πιάσεις ένα καλώδιο γυμνό που είναι στην μπρίζα είναι σαν πηγαίνεις γυρεύοντας. Ειδικά αν το πιάσεις με τα δυο χέρια.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 13 Μάιος 2009 13:03

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2& ... 13/05/2009

Εκεί που γράφει:
▅ Του Ιnternet
Ο κ. Δημήτρης Σισκόπουλος, από την Αλεξανδρούπολη, γράφει...

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 13 Μάιος 2009 13:17

3 χρόνια μετά και ακόμα μόνος σου παλεύεις dimsis? θα κάνουμε τπτ σαν δικτυακή κοινότητα ρε παιδιά?

να θέσω ένα ερώτημα όμως πρώτα... με ποιόν τρόπο θα μπορούσαμε να έχουμε μόνο adsl χωρίς να πληρώνουμε πάγιο για γραμμή τηλεφώνου? μιας και η adsl κάθετε πάνω στην PST/ISDN... μπορεί να δουλέψει αυτόνομα?
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 13 Μάιος 2009 18:06

Τι να κάνω φίλε μου, μέχρι να αποφασίσουμε να κάνουμε καμιά μαζική διαμαρτυρία συνεχίζω να το παλεύω. Τα πράγματα βελτιώθηκαν βέβαια από τότε, αλλά σίγουρα μπορούμε και καλύτερα.

Αυτό που ρωτάς είναι ακριβώς αυτό που επισημαίνω και εγώ. Από τη στιγμή που ΔΕΝ μπορεί ο ΟΤΕ να μου δώσει internet χωρίς να έχω και τηλεφωνική γραμμή, γιατί με χρεώνει και με τα 2 πάγια; Δηλαδή και το πάγιο της τηλεφωνικής γραμμής και αυτό της ADSL;
Ας κόψουν το λαιμό τους να μου δώσουν μόνο adsl που με ενδιαφέρει και θα μιλάω από κινητό... μπορούν; αν δεν μπορούν ας μη με διπλοχρεώνουν...

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 13 Μάιος 2009 19:10

εγω πληρωνω 35 ευρω τον μηνα περιλαμβανωμενου του ΦΠΑ + τελος κινητης για

1200 λεπτα σε σταθερα τηλεφωνα
200 λεπτα σε κινητα τηλεφωνα
ADSL 24αρα

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 13 Μάιος 2009 20:29

Καλησπέρα,
fiskilis έγραψε:εγω πληρωνω 35 ευρω τον μηνα περιλαμβανωμενου του ΦΠΑ + τελος κινητης για

1200 λεπτα σε σταθερα τηλεφωνα
200 λεπτα σε κινητα τηλεφωνα
ADSL 24αρα
Δεν καταλαβαίνω αυτό που αναφέρεις τι σχέση έχει με τον ΟΤΕ, καθώς πιθανόν να είσαι offtopic και να αναφέρεσαι σε άλλη εταιρία.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 14 Μάιος 2009 10:33

Sorry αλλά πλέον εκτός από την Vivodi, και οι Forthnet - HOL δεν προσφέρουν Full LLU πρόσβαση; Και πρέπει να υπάρχουν και άλλες (Tellas, Vodafone, Telepassport, On είναι μερικές που νομίζω το κάνουν).
Εν τω μεταξύ οι περισσότερες προσφέρουν ΚΑΙ τηλεφωνία με δυνατότητα να κρατήσεις και το νούμερο που είχες στον πΟΤΕ.
Τί λοιπόν μας εμποδίζει να απαγκιστρωθούμε από τον ΟΤΕ ρε παιδιά και καθόμαστε και τον βρίζουμε;

Εγώ το 2005-2006 πλήρωνα στην Vivodi 40 ευρώ τον μήνα και είχα τηλέφωνο 500 λεπτά τον μήνα αν θυμάμαι καλά, και 2 mbps internet...τότε που στον ΟΤΕ θα πλήρωνα χαλαρά τα 2πλάσια και χωρίς δωρεάν ομιλία.
ΟΜΩΣ δεν μπορούσα να πάρω fax και η φωνή ειδικά αν κατέβαζα torrents, έκανε διακοπές ή κάποιες φορές τύχαινε αυτός που με καλούσε να μην με ακούει, και να χρειαστεί να ξανακαλέσει.

Πλέον νομίζω έχουν ξεπεραστεί αυτά. Επιπλέον μπορεί κάποιος να μην θέλει καν σταθερό ενώ υπάρχει και το VoIP για τις εξερχόμενες κλήσεις προς σταθερά και κινητά παγκοσμίως (Skype, Voipbuster)...

Νομίζω αυτός είναι ο τρόπος να βάλει μυαλό ο ΟΤΕ, στροφή προς ανταγωνιστικές εταιρίες έστω και με χαμηλότερη εξυπηρέτηση...
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cyberfreak » 14 Μάιος 2009 20:06

εμενα μπου ηρθε ο πρωτος λογαριασμος απο την συνδεση που εχω τωρα 2mb 24,5 € :-?

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 09 Ιούλ 2009 13:41

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, ξεθάβω λίγο αυτό.
------------------------------------------------------
Είχα στείλει στις 11/5/2009 το παρακάτω Προς την ΕΕΤΤ ( 'katanalotes@eett.gr' ) με ιδιαίτερα κοινοποίηση και σε: 'info@kepka.org'; 'info@enet.gr'; 'epistoles@tanea.gr'; 'kathimerini@kathimerini.gr'; 'protothema@protothema.gr'; 'info@zougla.gr'; 'epistoles@tovima.gr';

κάποια emails δεν ήταν valid μου τα γύρισε πίσω (3 αν θυμάμαι από εφημερίδες).
Καλημέρα,

Θα ήθελα να μου απαντήσετε γιατί δεν παρέχετε κάποια προστασία σε εμάς του συνδρομητές του ΟΤΕ, όπου καλούμαστε να πληρώνουμε διπλό πάγιο για να έχουμε υπηρεσίες internet στα σπίτια μας;
Και εξηγούμαι. Από τη στιγμή που ο ΟΤΕ δεν μου δίνει τη δυνατότητα να έχω ADSL χωρίς να έχω και κάποια τηλεφωνική γραμμή δεν με υποχρεώνει να πληρώνω 2 πάγια για τον ίδιο σκοπό;
Έστω ότι θέλω να αποκτήσω ADSL στο σπίτι μου. Στον ίδιο όμως χώρο δεν επιθυμώ να έχω και τηλέφωνο, θέλω δηλαδή καθαρά μια γραμμή μόνο για την πρόσβαση μου στο διαδίκτυο. Γιατί είμαι υποχρεωμένος να πληρώνω κοντά στα 30-40 ευρώ το μήνα για το πάγιο μια ISDN ή απλής γραμμής + το πάγιο της ADSL; Γιατί εσείς σαν αρμόδια αρχή δεν μας προστατεύετε από αυτήν την άδικη χρέωση; Δεν θα έπρεπε να γίνει ενοποίηση αυτών των δυο παγίων από τη στιγμή που τα πληρώνουμε μόνο για να έχουμε πρόσβαση στο διαδίκτυο; Έτσι όπως είναι τα πράγματα στην Ελλάδα σήμερα, στην πράξη και όχι στις διαφημίσεις και στα χαρτιά, καλούμαστε να πληρώνουμε κοντά στα 80 ευρώ μόνο για πάγια το δίμηνο για να έχουμε internet στο σπίτι μας. Με αυτόν τον τρόπο στηρίζετε το internet στην Ελλάδα; Για πραγματική μείωση τιμών στο διαδίκτυο θα πρέπει να πιέσετε τον ΟΤΕ (γιατί κάποιοι άλλοι πάροχοι ήδη έχουν ένα μόνο πάγιο) για την ενοποίηση των δυο παγίων σε ένα.

Ένα δεύτερο θέμα που αφορά όμως τους παρόχους internet (ISPs), έχει να κάνει με μια ρύθμιση που πρέπει να υπάρχει για κατώτερο όριο ονομαστικής ταχύτητας. Δεν είναι δυνατόν να πληρώνουμε ονομαστικές ταχύτητες έως και 24 mbps και στην πράξη να έχουμε ταχύτητα μικρότερη και από 1mbps αλλά να καλούμαστε να πληρώνουμε για 24.

Προωθώ το μήνυμα και στην αρχή προστασίας καταναλωτών αλλά και σε ορισμένα ΜΜΕ γιατί πιστεύω πως πρόκειται για ένα θέμα που αξίζει να το ερευνήσουν εκτενέστερα.

Με εκτίμηση,
Dimitris Siskopoulos (dimitris@siskopoulos.gr)
Web Developer - Alexandroupoli
δημοσιεύτηκε στο Βήμα:
http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2& ... 13/05/2009
(Ο κ. Δημήτρης Σισκόπουλος, από την Αλεξανδρούπολη, γράφει: ..)

Σήμερα ήρθε η επίσημη απάντηση όπου το μόνο που διέγραψα ήταν τα ονοματεπώνυμα που αναφερότανε στην επιστολή.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Stadem

Δημοσίευση από Stadem » 10 Ιούλ 2009 00:37

Ένα βήμα έγινε, καλή η προσπάθεια.
Μου την έσπασε λίγο που λέει "σε καμία περίπτωση δεν είναι άδικες γιατί είναι εγκεκριμένες από τον ΕΕΤΤ"!
Ναι, χαίρω πολύ χαιρόπουλος.
web-IQ Interactive Quality
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες