freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Tα τραγούδια της Eurovision

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Μουσική
Moderators:  Super-Moderators, greekbytes
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 3 από 4 [49 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: τραγούδιαeurovision Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 486
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 14 Μαρ 2006 23:16    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

καλά, έχω μείνει με ανοικτό το στόμα...

σε αυτήν την εκτέλεση θα το πει η τουρκάλα το τραγούδι;

Αν και πάλι καλά που θα είναι και η Τουρκία για να ακούσουμε κάποιο τραγούδι στα ελληνικά!!

γιατί ούτε η παρουσιάστρια εξ Αμερικής δεν ξέρει καλά τα ελλήνικος

EneMe
Super Moderator

Μέλος από: 09 Ιουλ 2002
Βοηθήματα: 10
Νέα: 11

Περιοχή: Στα όρη, στα άγρια βουνά, μέσα στα κοσμικά χιόνια!
blog deviantART twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 15 Μαρ 2006 03:50    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cordis ανέφερε:
Δεν θέλω τέτοια για το Μαράκι!

Honorary Member

Μέλος από: 06 Ιουλ 2003
Βοηθήματα: 12

Περιοχή: Γλυφάδα
deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 15 Μαρ 2006 07:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

hehe Swstos o Cordis pantos

-= [ http://kalavrita.ws.gr ]=-
MegasmorF
Honorary Member

Μέλος από: 07 Απρ 2005
Βοηθήματα: 2

Περιοχή: ./Root
facebook 
ΜήνυμαΣτις: 15 Μαρ 2006 12:13    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

pedia ayth brosta sthn af den ftourai mia.....

Μέλος από: 13 Νοε 2004
Περιοχή: Λευκωσία
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Μαρ 2006 19:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cdhyper, συμφωνώ (σχεδόν) απόλυτα μαζί σου!

αν και εκείνο το:

cdhyper ανέφερε:
...εισαγώμενη...

με ενόχλησε

Για να πω την αλήθεια το τελευταίο τραγούδι που στείλαμε (Ελλάδα + Κύπρος) και μου άρεσε ήταν η μπαλάντα της Λίζας, το Stronger every minute του 2004

ftourini
Honorary Member

Μέλος από: 08 Αυγ 2005
Νέα: 1

Περιοχή: Athens
portfolio deviantART flickr myspace facebook linkedin 
hi5 twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 15 Μαρ 2006 23:48    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ωραίαα.. Και τώρα που θα στείλουμε το "Εverything" θα γίνουμε λιγότερο ρομπα..
Στην καλυτερη περίπτωση θα αποκομίσουμε σχολια του στυλ "αδιάφορο τραγουδάκι αλλα τουλάχιστον αξιοπρεπές"...
patriot
Honorary Member

Μέλος από: 20 Αυγ 2002
Βοηθήματα: 6

Περιοχή: Σπίτι μου!
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 16 Μαρ 2006 02:23    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

EneMe ανέφερε:
cordis ανέφερε:
Δεν θέλω τέτοια για το Μαράκι!

Όμως σόρρυ κιόλας αλλά το Μαράκι αντιπροσωπεύει αυτό ακριβώς που δείχνει η φωτογραφία. Τίποτα άλλο...

Προσωπικά συμφωνώ με τον cdhyper. Η eurovision δεν είναι υποτίθετε ένας διαγωνισμός που μαζεύονται μερικοί άνθρωποι που λένε αυτό που θεωρούν ότι αντιπροσωπεύει την πατρίδα τους; Π.χ η Τουρκία είναι η Τουρκία. Ενω η Ελλάδα είναι .... η ποια;;; Που είναι η ελληνική ταυτότητα της Ελλάδας;; Ο cdhyper ενέφερε την πιο σωστή λέξη: ταυτότητα. Τι το ελληνικό έχει το everything?

Και φυσικά εντελώς τυχαία το τραγούδι που θα πάει στην eurovision είναι αυτής που θα μας αντιπροσωπεύσει κιολας. ΤΙ ΣΥΜΠΤΩΣΗ!!! φιου φιου...

Honorary Member

Μέλος από: 29 Δεκ 2000
Περιοχή: Στο ηρωικό Τριπιτσούνι
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 16 Μαρ 2006 10:30    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγώ για να πω την μαύρη μου αλήθεια, άκουσα τα πρώτα δύο και μετά κοιμήθηκα κανονικά...

Πάντως, κακώς δίνουμε τόση αξία σε αυτήν την διοργάνωση... Χθες άκουσα στις ειδήσεις οτι σφάχτηκαν Σερβάκιδες και Μαυροβουνιάκιδες ( ) γιατί θα πάει ενα συγκρότημα απο τους δεύτερους να τους εκπροσωπήσουν και όχι Σέρβοι.

Μετά σου λέει, δεν έχει να κάνει με την πολιτική και τις σχέσεις μεταξύ κρατών αλλα με την μουσική... Ναι καλα...
milianos

Μέλος από: 11 Νοε 2004
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: schwabenland
ΜήνυμαΣτις: 16 Μαρ 2006 12:35    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

af ανέφερε:
...Dld den exoyn kanena elliniko stoixeio mesa?

patriot ανέφερε:
...Τι το ελληνικό έχει το everything?

Δεν είναι απαραίτητο να έχει, δεν είναι διαγωνισμός δημοτικού τραγουδιού και δεν είναι επίσης απαραίτητο και ο ερμηνευτής να είναι Ελληνας.
Οπου χρειάσθηκε να δείξουμε και να προβάλλουμε την εθνική μας ταυτότητα, όπως π.χ στους ολυμπιακούς αγώνες, νομίζω τα καταφέραμε μια χαρά.
Ο Eurovision Song Contest είναι δημιούργημα των δυτικοευρωπαίων και αργότερα δέχθηκαν και εμάς με τα μπουζούκια μας, τις φουστανέλες μας
και τα τζατζίκια μας.

Τώρα μας πείραξε εμας τους ξενομανείς Ελληνες που η Βίσση θα τραγουδήσει στα Αγγλικά, ενώ καθημερινά υποβαθμίζουμε και απαξιώνουμε την γλώσσα μας
ιδιαίτερα στο διαδίκτυο, που είναι ήδη ένας παράλληλος πολιτισμός, με τα alabournezika(βλέπε greeklish) που έχουμε επινοήσει.

Αυτή η διοργάνωση, θεσμός πλέον, είναι ενα πανηγύρι στά πλαίσια του οποίου προβάλλεται διεθνώς η διοργανώτρια χώρα και δικαίως, κατά την γνώμη μου,
προσδοκούν οι υπεύθυνοι(ΕΡΤ, υπουργείο τουρισμού κλπ) σε οικονομικά και άλλα οφέλη.

Hellas24.gr - Δωρεάν μικρές αγγελίες
dva_dev
Script Master

Μέλος από: 16 Σεπ 2005

blog deviantART facebook linkedin 
ΜήνυμαΣτις: 17 Μαρ 2006 19:07    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πάλι καλά που κατεβαίνει η τουρκία με ελληνικό στίχο γιατί αν περιμένεις από τους μοδέρνους έλληνες στιχουργούς πιο πιθανό είναι να κατέβουμε με σουαχίλι παρά ελληνικό στίχο.
ThyClub
Honorary Member

Μέλος από: 17 Νοε 2003
Βοηθήματα: 8
Νέα: 2
Templates: 3
Scripts: 5

Περιοχή: Hell's Kitchen
portfolio facebook twitter deviantART digg del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 17 Μαρ 2006 21:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Για να δούμε και αυτή την euroβίσσηον . Το καλύτερο απ όλα ήταν η κριτική επιτροπή:

Θέμος Αναστασιάδης
Μάρα Ζαχαρέα
κτλ κτλ

Άτομα που μπορούν να "κρίνουν" και έχουν και "μουσικό" αυτί
af
Honorary Member

Μέλος από: 06 Ιουλ 2003
Βοηθήματα: 12

Περιοχή: Γλυφάδα
deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 18 Μαρ 2006 07:35    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Bέβαια..βέβαια ^^^

-= [ http://kalavrita.ws.gr ]=-
patriot
Honorary Member

Μέλος από: 20 Αυγ 2002
Βοηθήματα: 6

Περιοχή: Σπίτι μου!
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 18 Μαρ 2006 09:33    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

milianos ανέφερε:
δεν είναι επίσης απαραίτητο και ο ερμηνευτής να είναι Ελληνας.
Ναι γιατί να είναι; Στο κάτω-κάτω όλοι μας αμερικανάκια είμαστε.

παράθεση:
Οπου χρειάσθηκε να δείξουμε και να προβάλλουμε την εθνική μας ταυτότητα, όπως π.χ στους ολυμπιακούς αγώνες, νομίζω τα καταφέραμε μια χαρά.
Θα συμφωνούσα αν ΚΑΙ αυτό δεν είχε γίνει για το χρήμα και όχι για την ταυτότητα μας.

παράθεση:
Ο Eurovision Song Contest είναι δημιούργημα των δυτικοευρωπαίων και αργότερα δέχθηκαν και εμάς με τα μπουζούκια μας, τις φουστανέλες μας και τα τζατζίκια μας.
Καλοσύνη τους. Μην τους αδικούμε κιόλας...

παράθεση:
Τώρα μας πείραξε εμας τους ξενομανείς Ελληνες

Τους ποιους; Εγώ μισώ οτιδήποτε δεν έχει σχέση με την ανωτερότητα που μπορεί να επιδείξει ο ανθρώπινος νους. Και για πολλά χρόνια αυτόν τον τίτλο του εξέχωντα νου τον κατείχε η Ελλάδα (κάτι που αποδείχτηκε με τον πολιτισμό της) έστω και αν υπήρχαν και άλλοι πολιτισμοί, τους οποίους τους εκτιμώ με την σειρά τους. (Ινδικό, Αιγυπτιακό κ.τ.λ). Τα καραγκιοζιλίκια με οτιδήποτε χρηματικό όπως π.χ η Eurovision, οι ολυμπιακοί αγώνες, οι αγώνες ποδοσφαίρου, μπάσκετ κ.τ.λ ήταν και είναι έξω από την δικιά μου ιδιοσυγκρασία. Δεν μπορείς να λες ότι όλοι μας ειμαστε στο ίδιο σακί.

παράθεση:
ενώ καθημερινά υποβαθμίζουμε και απαξιώνουμε την γλώσσα μας
ιδιαίτερα στο διαδίκτυο, που είναι ήδη ένας παράλληλος πολιτισμός, με τα alabournezika(βλέπε greeklish) που έχουμε επινοήσει.

Δεν ξέρω τι κάνουν οι άλλοι αλλά εγώ δεν μπορώ να το κάνω αυτό γιατί:
α) Κατάγομαι από οικογένεια φιλολόγων και δεν καταδέχομαι να πέσω σε κατώτερο επίπεδο από αυτό που έμαθα.

β) Έμαθα από μικρό παιδί να αναπτύσω -όσο μπόρεσα τουλάχιστον- την ελληνική γλώσσα σε όλη της την περιφέρεια (ορθογραφία, ομιλία κ.τ.λ ) κάτι το οποίο με τα σημερινά δεδομένα (π.χ λέγε με greeklish) δεν άξιζε από ότι βλέπω.

γ) Γράφω πάντα ελληνικά, και με σωστή ορθογραφία όχι μόνο επειδή είναι η γλώσσα μου και όλα τα σχετικά αλλά επειδή θέλω να βλέπουν οι άλλοι και να μην ξεχνάνε. Στην θέση τους θα ένιωθα ντροπή βέβαια να μην ξέρω τα της καταγωγής μου αλλά τι να κάνουμε δεν είμαστε όλοι ίδιοι.

Το ξέρω ότι πολλοί τα αγνοούν αυτά όμως μην ξεχνάς σε παρακαλώ ότι υπάρχουν και εξαιρέσεις. Και μάλιστα με τη θέληση τους.

Τέλος να συμπληρώσω ότι δεν στα λέω αυτά εχθρικά ή επιθετικά αλλά απλά σαν επιβεβαίωση ότι η ελπιδα πεθαίνει πάντα τελευταία. Πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι που θα πηγαίνουν κόντρα στο μπουλούκι. Από μας εξαρτάτε με ποιους θα συνεργαστούμε. Το ότι ακόμα μια φορά ξεφτιλιστήκαμε στην Eurovision δεν σημαίνει ότι είναι τιμή μας "επειδή δε είναι απαραίτητο" όπως είπες. Εγώ σαν ντροπή το βλέπω.

Μέλος από: 16 Φεβ 2001
Περιοχή: Beyond The Vail
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 18 Μαρ 2006 10:28    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Με συγχωρείτε για την παρέμβαση, αλλά μου ήταν αδύνατο ν' αντισταθώ...

patriot ανέφερε:
Γράφω πάντα ελληνικά, και με σωστή ορθογραφία

Με δεδομένο το παραπάνω quote:

• παράθεση:
    Γράφω πάντα ελληνικά

Ελληνικά

• παράθεση:
    του εξέχωντα νου

Εξέχοντα

• παράθεση:
    Από μας εξαρτάτε

Εξαρτάται

Αυτά.

Μπορείς να συνεχίσεις την γκρίνια σου, ελεύθερα, σε άπταιστα Ελληνικά και με σωστή ορθογραφία.

Α! Και να μην ξεχάσω...

«Τέλος να συμπληρώσω ότι δεν στα λέω αυτά εχθρικά ή επιθετικά»!

Καλημέρα σας.
Sfinaki

Μέλος από: 08 Ιουν 2003
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
View users profile Send email to user Visit posters website
blog cv portfolio facebook deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 18 Μαρ 2006 11:46    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Όλα τα τραγούδια είναι χάλια και χάλια ή όλη κατάσταση επιλογής!
Το παιχωίδι ήταν στημένο από την αρχή και κομμένο και ραμμένο στα μέτρα Καρβέλα και Βίσης!

Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Μουσική
Τώρα είναι 27 Μαρ 2017 16:34 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites