freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Νέα Ενοχλητική Υπηρεσία από Εταιρεία Κινητής Τηλεφωνίας

Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Internet, πλοήγηση, συνδέσεις και τηλεφωνία » Κινητή & Σταθερή Τηλεφωνία
Moderators:  Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 2 [18 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: νέαεταιρείαΥπηρεσία Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2 Επόμενο

Εσυ Εχεις αυτο το προβλημα ??
ΝΑΙ
23%
 23%  [ 4 ]
ΟΧΙ
64%
 64%  [ 11 ]
ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ
11%
 11%  [ 2 ]
Total Votes : 17

ΑποστολέαςΜήνυμα
fiskilis
Honorary Member

Μέλος από: 16 Νοε 2003
Βοηθήματα: 1
Νέα: 15

Περιοχή: Athens
View users profile Send email to user Visit posters website
blog cv portfolio deviantART flickr picasa 
myspace facebook linkedin hi5 sync twitter 
friendfeed deviantART digg del.icio.us skype 
ΜήνυμαΣτις: 11 Μαρ 2006 15:49    Θέμα: Νέα Ενοχλητική Υπηρεσία από Εταιρεία Κινητής Τηλεφωνίας Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Νέα Ενοχλητική Υπηρεσία από Εταιρεία Κινητής Τηλεφωνίας

Μια νέα υπηρεσία ενεργοποίησε η εταιρεία και αποστέλλει ενημερωτικά μηνύματα μετά από κάθε κλήση που κανείς και σε ενημερώνει για το υπόλοιπο διαθέσιμο χρόνου και γραπτών μηνυμάτων που έχεις .
Βέβαια αυτό έχει καταντήσει πολύ προβληματικό καθώς θα πρέπει να μπαίνεις κάθε λίγο μετά από κάθε τηλεφώνημα σου και να διαγράφεις τα μηνύματα που έχουν έρθει .
Εάν είναι κάποιος αργόσχολος δεν υπάρχει πρόβλημα .
Αν όμως ο χρόνος σου είναι πολύτιμος τότε υπάρχει πρόβλημα .
Εγώ έχω το κινητό μου για να παίρνω sms σχετικά με την λειτουργία κάποιων server που ελέγχω και κάθε μήνυμα μου προκαλεί ταραχή μέχρι να διαπιστώσω εάν είναι από κάπου αλλού .

Έχω επανειλημμένα επικοινωνήσει με την εταιρεία και μου έχουν πει ότι είναι μια υπηρεσία προς όλους τους συνδρομητές και δεν μπορούν αυτήν την στιγμή να με διαγράψουν από αυτήν την υπηρεσία .
Και ότι και άλλοι συνδρομητές έχουν παραπονεθεί για αυτό το θέμα .
Μπορεί η κάθε εταιρεία να ενεργοποιεί υπηρεσίες χωρίς ο χρήστης να έχει δώσει την συγκατάθεση του και να ενοχλεί ??
Υπάρχει τρόπος αντίδρασης ??
Κάθε απάντηση δεκτή !!

Η παρούσα επιστολή θα κοινοποιηθεί σε
1. Εφημερίδα ΝΕΑ
2. Ραδιοφωνικό σταθμό ΣΚΑΙ
3. Τηλεόραση STAR
4. Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων
5. Ηλεκτρονικό Forum http://www.freestuff.gr
6. Ηλεκτρονικό Forum http://www.myphone.gr
7. Εταιρεια Κινητης Τηλεφωνιας Q TELECOM

Μέλος από: 20 Μαρ 2004
Περιοχή: Κάπου ανάμεσα στο + και - άπειρο
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 11 Μαρ 2006 16:24    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγω ξέρω οτι αν πάρεις τηλέφωνο σ'αυτούς, και τους ζητήσεις να μήν λαμβάνεις τέτοια μηνύματα, γίνεται...

Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 11 Μαρ 2006 17:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

για δοκιμασε και τα λεμε μετα

Literature Moderator

Μέλος από: 23 Ιουν 2001
Βοηθήματα: 4
Νέα: 4

Περιοχή: Φωτονερόπετρα
ΜήνυμαΣτις: 11 Μαρ 2006 17:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

fiskilis πώς γίνεται συνέχεια να μπλέκεις σε τέτοιες καταστάσεις δεν μπορώ να καταλάβω.

deninho
Super Moderator

Μέλος από: 17 Ιαν 2004
Νέα: 3

Περιοχή: σ'άλλη διάσταση
flickr facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 11 Μαρ 2006 17:48    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

μπα, και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα, απλά δεν το έχω πάρει τόσο ζεστά (κακώς, βέβαια) όπως ο fiskilis. Μάλλον επειδή είμαι φοιτητής, και μάλλον επειδή τώρα τελευταία δεν μου έχουν ξανάρθει τέτοια μηνύματα (γενικά τώρα τελευταία ξανα άρχισαν να αργούν να έρθουν τα μηνύματα... λέτε να με παρακολουθούν; )

Μέλος από: 29 Μαρ 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Μαρ 2006 00:28    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σε όλους μας συμβαίνουν καθημερινα μαλιστα, το θέμα είναι πως δεν τους δίνουμε σημασία.... Και εγώ το έχω το prob
fiskilis
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 12 Μαρ 2006 09:14    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cdhyper ανέφερε:
fiskilis πώς γίνεται συνέχεια να μπλέκεις σε τέτοιες καταστάσεις δεν μπορώ να καταλάβω.

ελα ντε αυτο λεω και εγω
μηπως ειναι δικος σου δακτυλος ???

Honorary Member

Μέλος από: 06 Ιουλ 2003
Βοηθήματα: 12
Templates: 1

Περιοχή: Γλυφάδα
deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 12 Μαρ 2006 10:46    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Προσωπικά δεν έχω τέτοιο πρόβλημα αλλά βρε παιδί μου συμφωνώ με τον cdhyper όσο κατά είσαι τόσο πιο πολύ σε spamaroun ...

-= [ http://kalavrita.ws.gr ]=-
soteres2002
S. & H. Moderator

Μέλος από: 05 Μαρ 2004
Νέα: 1
Scripts: 1

Περιοχή: Ιωάννινα
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Μαρ 2006 11:16    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cdhyper ανέφερε:

lol, apo to stoma mou to pires!
billt

Μέλος από: 20 Φεβ 2004
Scripts: 1

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Μαρ 2006 11:26    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Fiskili, μήπως σου έχει κάνει κανένας πλάκα και έχει στήσει ένα cron job σε κάποιο server για να τρέχει το spamfiskilis.php κάθε 2 ώρες
fiskilis
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 12 Μαρ 2006 18:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

billt ανέφερε:
Fiskili, μήπως σου έχει κάνει κανένας πλάκα και έχει στήσει ένα cron job σε κάποιο server για να τρέχει το spamfiskilis.php κάθε 2 ώρες

Σε περιφρονώ! Let me think... Σε περιφρονώ! Let me think... Σε περιφρονώ! Let me think... Σε περιφρονώ! Let me think... Σε περιφρονώ! Let me think... Σε περιφρονώ! Let me think... Σε περιφρονώ! Let me think... Σε περιφρονώ! Let me think... Σε περιφρονώ! Let me think...

Honorary Member

Μέλος από: 16 Ιαν 2005
Templates: 2

Περιοχή: Genesis Lab
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Μαρ 2006 18:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

fiskilis ανέφερε:
billt ανέφερε:

Σε περιφρονώ! Let me think... Σε περιφρονώ! Let me think... Σε περιφρονώ! Let me think... Σε περιφρονώ! Let me think... Σε περιφρονώ! Let me think... Σε περιφρονώ! Let me think... Σε περιφρονώ! Let me think... Σε περιφρονώ! Let me think... Σε περιφρονώ! Let me think...

Καλό ε! Καλό ε!

Μέλος από: 09 Μαρ 2003
Βοηθήματα: 3
Νέα: 71

Περιοχή: Agrrrrrrrrrr...... γάβ γάβ!!
flickr 
ΜήνυμαΣτις: 12 Μαρ 2006 19:05    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μέλος από: 26 Απρ 2006

View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 01 Ιουν 2006 02:26    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Προσωπικά πιστεύω ότι υπηρεσία αυτή καθαυτή είναι καλή, απλά υλοποιείται με λάθος τρόπο.

Στην Αγγλία η Ο2 ενημερώνει τους χρήστες της που έχουν καρτοκινητό για το πιστωτικό τους υπόλοιπο άμεσα εφόσον στείλει ο χρήστης μήνυμα ή πραγματοποιήσει κλήση.

Το θέμα είναι ότι η ειδοποίηση έρχεται ως μήνυμα το οποίο εμφανίζεται για ελάχιστο χρόνο (3"), αμέσως μόλις σταλεί το μήνυμα ή τελειώσει η κλήση. Το μήνυμα είναι μήνυμα του δικτύου και δεν αποθηκεύεται στο κινητό τηλέφωνο.

Προσωπικά το βρίσκω εξαιρετικά χρήσιμο γιατί ξέρω πόσο διαθέσιμο υπόλοιπο εχω κατευθείαν, χωρις να καλώ σχετική υπηρεσία. Αξίζει δε να σημειωθεί ότι η υπηρεσία είναι για όλους τους χρήστες δωρεάν. I have an idea!
Hermeia
Honorary Member

Μέλος από: 01 Αυγ 2004
Βοηθήματα: 4

Περιοχή: Αθήνα
ΜήνυμαΣτις: 01 Ιουν 2006 07:22    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

butters, ακόμα κι αυτό θα έπρεπε να μπορεί εύκολα να το απενεργοποιεί ο χρήστης αν θελει

fiskilis
1. αλλαξε υπηρεσία

2. αν δεν θελεις να αλλαξεις..
- βασικα το τηλεφωνικό παράπονο δεν μετράει ιδιαίτερα,
μια συστημένη επιστολή όμως μετράει
- και μην ξεχάσεις να αναφέρεις ότι σου γεμίζει η μνήμη (δηλ. τρώει δικά σου resources - ή το χρόνο σου για να τα σβήνεις φυσικά)

στην περίπτωση αυτη (που θα κανεις συστημενη επιστολή..)
πάω ενα μικρό στοίχημα ότι θα σου πουνε "αυτό παει πακέτο με την τάδε προσφορα που έχεις (πχ. χιλιαδες φτηνα μηνυματα ή κατι τετοιο..)
και αν δεν το θέλεις θα πρέπει να αλλάξεις πακέτο
.. ή κατι παρόμοιο

η αλήθεια είναι ότι τέτοιες .. προσφορές .. συνήθως απευθυνονται σε μαθητες, ιδ. δημοτικου, που δεν τους πειράζει καθόλου να ασχολουνται λιγάκι παραπάνω με το κινητό..

καλη τυχη

Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 2 [18 Μηνύματα] Σελίδα:  1, 2 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Internet, πλοήγηση, συνδέσεις και τηλεφωνία » Κινητή & Σταθερή Τηλεφωνία
Τώρα είναι 03 Δεκ 2016 00:16 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites