freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

μουσικό θέμα των ειδήσεων της ερτ (ή μήπως της νετ ?)

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Μουσική
Moderators:  Super-Moderators, greekbytes
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [7 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: ΕΡΤ Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
MinasC

Μέλος από: 16 Φεβ 2006
Περιοχή: NeverNeverland
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 18 Μαρ 2006 01:52    Θέμα: μουσικό θέμα των ειδήσεων της ερτ (ή μήπως της νετ ?) Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

θέλω να φτιάξω σε flash ένα cartoonized δελτίο ειδήσεων και χρειάζομαι για την έναρξη το μουσικό θέμα των ειδήσεων της ερτ (ή μήπως είναι της νετ ?) . ξέρετε , το κλασικό κομμάτι με το οποίο ξεκινάνε οι ειδήσεις σε ένα από τα 2 κρατικά κανάλια (δε θυμάμαι σε ποιο αλλά μάλλον είναι της νετ) τα τελευταία ... 30 χρόνια ! το έψαξα μέσω google και yahoo , αλλά δεν βρήκα τίποτα . ξέρει κανένας που μπορώ να βρω και να κατεβάσω κάτι τόσο εξεζητημένο ?
EneMe
Super Moderator

Μέλος από: 09 Ιουλ 2002
Βοηθήματα: 10
Νέα: 11

Περιοχή: Στα όρη, στα άγρια βουνά, μέσα στα κοσμικά χιόνια!
View users profile Visit posters website
blog deviantART twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 18 Μαρ 2006 19:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

To πιο λογικό είναι να το ηχογραφήσεις... Αλλά δεν ξέρω αν είναι νόμιμο να το χρησιμοποιήσεις...

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 18 Μαρ 2006 23:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

είμαι σίγουρος πως δεν είναι και ... απολύτως νόμιμο , αλλά αφενός θα το χρησιμοποιήσω για "εσωτερική" χρήση , αφετέρου αν δε το πεις εσύ (και τα υπόλοιπα μέλη αυτού του forum !!!) δε θα το πω ούτε εγώ !!!

σκέφτηκα και γω την ηχογράφηση αλλά θα προτιμούσα να το κατεβάσω από κάπου (μάλλον τη βρίσκω με τα δύσκολα , έτσι ?) .

ευχαριστώ για την πρόταση πάντως .

(όποιος άλλος ξέρει κανένα σχετικό site ... plz write ...)

EneMe
Super Moderator

ΜήνυμαΣτις: 18 Μαρ 2006 23:20    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Eίχα συνεργαστεί πριν ένα περίπου χρόνο με έναν ραδιοφωνικό σταθμό που είχε επίσημη συνεργασία με ένα από τα κορυφαία σε τηλεθέαση τηλεοπτικό κανάλι.

Μου είχε δώσει λοιπόν, σε πολύ καλή ποιότητα, το πλήρες σήμα ειδήσεων του τηλεοπτικού σταθμού προκειμένου να κάνω μια μικρή διασκευή για να παίζει σαν "χαλί" στην εκφώνηση ειδήσεων από τον ραδιοφωνικό σταθμό.

Σε πληροφορώ λοιπόν ότι τα μουσικά σήματα (και κυρίως τα σήματα ειδήσεων) των τηλεοπτικών καναλιών έχουν κατοχυρωμένα πνευματικά δικαιώματα και επειδή ακριβώς είναι κάτι το οποίο ΔΕΝ έχει ζήτηση (όπως τα τραγούδια των καλλιτεχνών) είναι σχεδόν αδύνατο να το βρεις κάπου... Μόνο αν το έχει ηχογραφήσει κάποιος, αλλά και πάλι δεν βρίσκω λόγο να το έχει ανεβάσει κάπου και να του τρώει τον χώρο!

Yγ: Μου έκανε εντύπωση ότι το ΠΛΗΡΕΣ ηχητικό σήμα ήταν αρκετά μεγάλης διάρκειας και δεν το είχα ακούσει πουθενά. Προφανως δεν το χρησιμοποιούν ολόκληρο...

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 18 Μαρ 2006 23:48    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

πάντως από το ψάξιμο που έκανα βρήκα 2-3 sites όλα όλα που είχαν αρχεία του στύλ eidiseis.wav , net.mp3 ή ert.mp3 αλλά δεν μπορούσες να τα κατεβάσεις χωρίς username και password . αρχικά σκέφτηκα πως δεν θα ήταν αυτό που έψαχνα , αλλά όλα τα sites ήταν από ξένους ραδιοφωνικούς σταθμούς που είχαν κάποια συνεργασία με τα 3 ελληνικά κρατικά ραδιόφωνα (ίσως έκαναν αναμετάδοση των εκπομπών τους για τους έλληνες στις χώρες αυτές) .

πάντως πριν ηχογραφήσω , θα το ψάξω λίγο ακόμα ...

EneMe
Super Moderator

ΜήνυμαΣτις: 19 Μαρ 2006 00:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Όπως θέλεις...

SysAdmin

Μέλος από: 28 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 2
Νέα: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 23 Μαρ 2006 18:13    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Νομίζω ότι αυτά τα 'κομμάτια' έχουν γραφτεί είτε από τα ίδια τα κανάλια είτε από τρίτους αποκλειστικά για τα κανάλια.

Δεν είναι δηλαδή κάτι που κυλοφορεί.

(Μιλάω για τα κρατικά μόνο... τα ιδιωτικά είναι άλλη ιστορία).

Πάντως οφείλω να ομολογήσω πως η ΕΡΤ ή η ΝΕΤ (δεν θυμάμαι) είναι πολύ μπροστά.

Έπαιζε σε διαφήμιση της FSOL - Papua New Guinea Hybrid Mix.
Το κομμάτι είναι σταθμός όπως και το συγκρότημα

Πραγματικά έπαθα πλάκα!

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Μουσική

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Το 8ο ηλεκτρονικό μουσικό άλμπουμ του συνθέτη Σάκη Γκουζώνη 0 ElectronicMusic 20 Ιουν 2015 16:59
ElectronicMusic Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 16 Ιαν 2017 21:11 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites