Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

Archives νέων!

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: Super-Moderators, WebDev Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
kalpatron

Archives νέων!

Δημοσίευση από kalpatron » 03 Απρ 2006 20:36

Λοιπόν καλησπέρα παιδιά και από εμένα. Είναι η πρώτη φορά που επισκέπτομαι το forum και επειδή είμαι πολύ νέος στην PHP και MYSQL θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις. Ότι απορίες έχω τις ψάχνω στο net, απλά δεν έχω βρει κάποια πράγματα. Π.χ.

Έχω φτιάξει μια σελίδα που εμφανίζει νέα. Χρησιμοποιώ ένα κώδικα ώστε να εμφανίζει τα πιο τελευταία που πρόσθεσα με βάση την ημερομηνία προσθήκης και την ώρα. Χρησιμοποιώ τον κώδικα

$result = @mysql_query('SELECT * FROM news ORDER BY newsadd_date DESC, newstime DESC');

και τον κώδικα

<?php
$min = 0;
$max = 10;
$i = 0;

while ( $row = mysql_fetch_array($result) ) {

if($i >= $min && $i <= $max) {

Θα ήθελα να κάνω κάτι όπως στο http://www.revo-europe.com/ που αποθηκεύει τα νέα με βάση το έτος και τον μήνα http://www.revo-europe.com/archive.php

Προς το παρόν θα ήθελα να μου πει υπεύθυνα κάποιος που ξέρει αυτό. Όταν το υλοποιήσω θα ήθελα να μου πείτε και πως θα κάνω search λέξεων μέσα στα νέα. Αν υπάρχει κάποιο σχετικό link, δώστε αυτό - έχετε όμως κατα νου ότι είμαι σχετικά νέος στην PHP και MYSQL.

Άβαταρ μέλους
iffor
Επικοινωνία:

Archives νέων!

Δημοσίευση από iffor » 03 Απρ 2006 21:37

Hello!
Έχουν ήδη αναφερθεί τρόποι αναζήτησης keywords από βάση ( server side scripts ) ή από την HTML (cliend side scripts ) στο FORUM! Δυστυχώς, δεν έχω ιδιαίτερο χρόνο για να σου δώσω ακριβώς τα link...
Κάνε μια βολτούλα στα θέματα της PhP και MySQL, όπως και στα Java - Javascript και θα βρείς πληροφορίες σε αυτό που ζητάς!

freestuff (php)
freestuff (php)
freestuff (mysql)
freestuff (javascript)
μια νέα αρχή ξεκίνησε...
ένας καινούριος δρόμος άνοιξε...
redpanda.gr

kalpatron

Archives νέων!

Δημοσίευση από kalpatron » 03 Απρ 2006 23:05

OK Thanks!

Για τα archives κανείς?

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Archives νέων!

Δημοσίευση από ThyClub » 04 Απρ 2006 00:10

Τα νέα τα αποθηκεύεις με κάποιο timestamp ή με ένα string της ημερομηνίας?

kalpatron

Archives νέων!

Δημοσίευση από kalpatron » 04 Απρ 2006 11:59

Χρησιμοποιώ την newsadd_date η οποία είναι τύπου date και άλλη μια μεταβλητή για την ώρα. To θέμα είναι ότι όταν πάω να προβάλω π.χ. την ημερομηνία κάθε νέου

π.χ.
$day = date("d", $newsadd_date);
$month = date("m", $newsadd_date);
$year = date("Y", $newsadd_date);

μου βγάζει την ημερομηνία 1 / 1 / 1970 ??????????? Γι' αυτό δεν μπορώ να φτιάξω archives αφού μου βρίσκει εντελώς λάθος ημερομηνίες. Ευχαριστώ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες